GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 30-10-2013, 13:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις τον τρόπο σκέψης του Ελληνικού δημοσίου!
Σε παραδέχομαι σ' αυτό.
Εμένα πάλι μου μοιάζει κοινωνική αδικία, έχοντας στο νου ότι σε πολλές γειτονιές που υπάρχει δίκτυο ΦΑ, υπάρχουν και πολυκατοικίες με κόσμο χαμηλού εισοδήματος που θα έπρεπε να τυγχάνουν ελαφρύνσεων , ανάλογης μορφής. Ο λόγος που το λέω, είναι ότι το ΦΑ έχει το 80% της τιμής του πετρελαίου και ένεκα της αύξησής της τιμής του πετρελαίου μπήκαμε σ' όλο αυτό τον κυκεώνα....
Αλλά αυτά είναι απόψεις
κακώς μιλας για ''κοινωνικές αδικίες''.......η ελλαδα ειναι γεμάτη απο τετοιες σε ολα τα επιπεδα.......
Μεγαλύτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι νομοταγεις ΚΑΙ για τους μπαταχτζήδες υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζόμενοι συνταξεις ''αγ@μων θυγατερων'' ετων 18,20......υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζομενοι συνταξεις για 15ετη ¨η 25ετη εργασια, εθελουσίες εξοδους μετά συνταξης κ.λ.π. σε ΔΥ ολων των κλαδων υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να μην πληρωνουν διόδια καποιοι (λιγοι τωρα πια ευτυχως) και να πληρωνουν ολοι οι υπόλοιποι - μαζι και τις αυξησεις ελεω μπαταχτζηδων - υπάρχει?

Μεγαλύτερη αδικια απο το να βγαίνουν ολοι αυτοι οι παραπανω ευνοημενοι και να φωναζουν υπάρχει?

Το αεριο που ειναι και 20% φτηνοτερο του πετρελαιου μας μαρανε?

Αλλα αυτα, και σωστα το λες, ειναι αποψεις........

Λιγη αιδώ ρε παιδια....λιγη, τοση δα!!!!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 30-10-2013, 13:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

όταν σου δίνει 20% "κέρδος" η χρήση αερίου στην οποία προσθέτουμε περί του 5-10% κλεψιά του βυτίου πετρελαίου (κατ ελάχιστο), μάλλον συμφέρει η χρήση του.
Το κόστος εγκατάστασης δεν είναι υπολογίσημο γιατί άλλο θα κοστίζει σε πολυκατοικία με πολλά και σχετικά μικρά διαμερίσματα και σαφώς ακριβότερα σε πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα.....
Θεωρητικά η εγκατάσταση νέου λέβητα αερίου είναι μια επένδυση που έχει ως αποτέλεσμα καλύτερη/καθαρότερη απόδοση λειτουργίας του όλου συστήματος, άρα οικονομία σε βάθος χρόνου.....
Εγώ ανέβασα παροχή αερίου στον όροφό μου που έχει δικό του κύκλωμα νερού για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης.....ο λέβητας είναι επιτοίχιος όσο ένα ντουλάπι κουζίνας.... ο λογαριασμός μου σε περίοδο χρήσης θέρμανσης όπου παράλληλα κάνω χρήση ζεστού νερού και χρήση κουζίνας αερίου είναι απλά.......σκάνδαλο....

σε πολυκατοικίες που έχουν αυτόνομο κύκλωμα νερού σωμάτων καλοριφέρ ανά διαμέρισμα προτείνω ανεπιφύλακτα τον επιτοίχιο λέβητα...το νερό στα σώματα ζεστένεται άμεσα (πολύ κοντά ο λέβητας) και δεν έχει απώλειες ενέργειας λόγω απόστασης σωληνώσεων από το κεντρικό λεβητοστάσιο......
φαντάζομαι πρέπει να συμφωνούν όλοι για τέτοια παρέμβαση στην οικοδομή και να υπολογίζουν κανά 1000άρικο max μόνο για τον λέβητα
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 30-10-2013, 20:15
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
κακώς μιλας για ''κοινωνικές αδικίες''.......η ελλαδα ειναι γεμάτη απο τετοιες σε ολα τα επιπεδα.......
Μεγαλύτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι νομοταγεις ΚΑΙ για τους μπαταχτζήδες υπάρχει?
Οχι Γιωργο,αλλα αυτο δε νομιμοποιει το να τιμωρεις ΠΑΛΙ τον νομοταγη,επειδη εισαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να πιασεις τον αλλον!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζόμενοι συνταξεις ''αγ@μων θυγατερων'' ετων 18,20......υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζομενοι συνταξεις για 15ετη ¨η 25ετη εργασια, εθελουσίες εξοδους μετά συνταξης κ.λ.π. σε ΔΥ ολων των κλαδων υπάρχει?


Συνεχιζοντας με το ιδιο σκεπτικο μου,σταματας τις οποιες αδικιες σωστα περιγραφεις,κ δεν τιμωρεις αυτον που τοσα χρονια ειναι συνεπης απεναντι σου,εστω κ επειδη δεν μπορει να κανει διαφορετικα(πχ μισθωτοι-συνταξιουχοι).



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγαλυτερη αδικία απο το να μην πληρωνουν διόδια καποιοι (λιγοι τωρα πια ευτυχως) και να πληρωνουν ολοι οι υπόλοιποι - μαζι και τις αυξησεις ελεω μπαταχτζηδων - υπάρχει?

Την αποψη μου για τα διοδια την εχω δηλωσει κ σε αλλο νημα...Λιγοι ΔΕΝ ειμαστε Γιωργο αυτοι που δεν πληρωνουμε διοδια σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ δρομους που τους εχουμε πληρωσει χρονια πισω γενεες κ γενεες κ δεν εχει γινει απολυτως τιποτα!Δεν πιστευω πραγματικα οτι εχεις την εντυπωση οτι αυξανονται τα διοδια,επειδη καποιοι δεν πληρωνουμε...

Αλλα ακομα κ αν το πιστευεις κ πηγαινοντας σε γενικοτερο επιπεδο,ειλικρινα ρε φιλε ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ αυτη η λογικη γενικοτερα...

Αν δεν μπορεις να πιασεις πχ αυτους που φοροδιαφευγουν,δεν μπορεις να τιμωρεις ρε φιλε τους υπολοιπους ,με την δικαιολογια οτι "πρεπει να μαζευτουν τα λεφτα"!!!Κ απο ποιον θα τα παρουμε?Απο τους συνηθεις μ@λ@κες!!ΕΛΕΟΣ ρε φιλε..Λογικη 5 χρονου...Αν δεν μπορεις να κανεις τα αυτονοητα,σημαινει για μενα,οτι εισαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ κ καλα θα κανεις να πας σπιτι σου κ να κανεις καποια αλλη δουλεια...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 31-10-2013, 00:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Γιωργο,αλλα αυτο δε νομιμοποιει το να τιμωρεις ΠΑΛΙ τον νομοταγη,επειδη εισαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να πιασεις τον αλλον!
Ναι αλαλ τωρα που τους πιανουν παλι γκρινιαζουμε και λεμε να πιασουν πρωτα τους πολιτικους και μετααααααααα τους αλλους.......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Συνεχιζοντας με το ιδιο σκεπτικο μου,σταματας τις οποιες αδικιες σωστα περιγραφεις,κ δεν τιμωρεις αυτον που τοσα χρονια ειναι συνεπης απεναντι σου,εστω κ επειδη δεν μπορει να κανει διαφορετικα(πχ μισθωτοι-συνταξιουχοι).
Και απο ποιον θα τα παρει για να εχει κοινωνικη πολιτικη, καυσιμα, νοσοκομεια, μισθους κ.λ.π. Απο αυτον που ποτε δεν εδωσε και δεν δινει? Μον ον απο τους συνεπης μπορει να παρει....αλλα οχι πια ομως, τωρα πληρωνουν και οι αλλοι σιγα-σιγα.
Για σκεψου να σταματαγαν να πληρωνουν οι συνεπεις αυτα τα 3-4 χρονια...θα ειχες καυσιμα για το βαραντερο σου? φαρμακα?



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Την αποψη μου για τα διοδια την εχω δηλωσει κ σε αλλο νημα...Λιγοι ΔΕΝ ειμαστε Γιωργο αυτοι που δεν πληρωνουμε διοδια σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ δρομους που τους εχουμε πληρωσει χρονια πισω γενεες κ γενεες κ δεν εχει γινει απολυτως τιποτα!Δεν πιστευω πραγματικα οτι εχεις την εντυπωση οτι αυξανονται τα διοδια,επειδη καποιοι δεν πληρωνουμε...

Ουτε ειναι λιγοι αυτοι που καλουνται να τα πληρωσουν με τεραστιο καπελο που ανερχεται σε χιλιαδες ευρο..........οσο το κυνηγας συντομευεις τον χρονο που θα εισαι ενας απο αυτους......κι εκει ''δεν πληρωνω'' δεν χωραει.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ακομα κ αν το πιστευεις κ πηγαινοντας σε γενικοτερο επιπεδο,ειλικρινα ρε φιλε ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ αυτη η λογικη γενικοτερα...
Στην δινει ¨η οχι ο νομος ειναι νομος...κανεις δεν εχει δικαιωμα επιλογης του νομου που θα υπακουσει....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν μπορεις να πιασεις πχ αυτους που φοροδιαφευγουν,δεν μπορεις να τιμωρεις ρε φιλε τους υπολοιπους ,με την δικαιολογια οτι "πρεπει να μαζευτουν τα λεφτα"!!!Κ απο ποιον θα τα παρουμε?Απο τους συνηθεις μ@λ@κες!!ΕΛΕΟΣ ρε φιλε..Λογικη 5 χρονου...Αν δεν μπορεις να κανεις τα αυτονοητα,σημαινει για μενα,οτι εισαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ κ καλα θα κανεις να πας σπιτι σου κ να κανεις καποια αλλη δουλεια...
δυστυχως ετσι γινοταν με την ανοχη μας και να μην το ξεχναμε αυτο.......σημερα αυτο αλλαζει, αλλα μεχρι να ερθει στο 100% της εφαρμογης του ακομα καποιοι θα ειναι οι μ@λ@κες.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 01-11-2013, 01:19
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
κακώς μιλας για ''κοινωνικές αδικίες''.......η ελλαδα ειναι γεμάτη απο τετοιες σε ολα τα επιπεδα.......
Μεγαλύτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι νομοταγεις ΚΑΙ για τους μπαταχτζήδες υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζόμενοι συνταξεις ''αγ@μων θυγατερων'' ετων 18,20......υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να πληρωνουν οι εργαζομενοι συνταξεις για 15ετη ¨η 25ετη εργασια, εθελουσίες εξοδους μετά συνταξης κ.λ.π. σε ΔΥ ολων των κλαδων υπάρχει?
Μεγαλυτερη αδικία απο το να μην πληρωνουν διόδια καποιοι (λιγοι τωρα πια ευτυχως) και να πληρωνουν ολοι οι υπόλοιποι - μαζι και τις αυξησεις ελεω μπαταχτζηδων - υπάρχει?

Μεγαλύτερη αδικια απο το να βγαίνουν ολοι αυτοι οι παραπανω ευνοημενοι και να φωναζουν υπάρχει?

Το αεριο που ειναι και 20% φτηνοτερο του πετρελαιου μας μαρανε?

Αλλα αυτα, και σωστα το λες, ειναι αποψεις........

Λιγη αιδώ ρε παιδια....λιγη, τοση δα!!!!!


Σιγά!
Θα με πάρουν τα κλάματα από την κοινωνική αδικία.....


Ωραία, κι επειδή συμβαίνουν όλα αυτά, θα πρέπει να μη θίγουμε κι ότι άλλο συμβαίνει???
Ωραία λόγική....


Όταν συμβαίνει κάποια αδικία, έχει σημασία ποιος την επισημαίνει?
Ξανά ωραία λογική.....


Ερώτηση: Υπαινίσσεσαι κάτι? Στρέφεσαι εναντίων μου, θεωρώντας με ευνοημένο?

Πες ναι και ...κρύψου!
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 01-11-2013, 09:15
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά!
Θα με πάρουν τα κλάματα από την κοινωνική αδικία.....


Ωραία, κι επειδή συμβαίνουν όλα αυτά, θα πρέπει να μη θίγουμε κι ότι άλλο συμβαίνει???
Ωραία λόγική....


Όταν συμβαίνει κάποια αδικία, έχει σημασία ποιος την επισημαίνει?
Ξανά ωραία λογική.....


Ερώτηση: Υπαινίσσεσαι κάτι? Στρέφεσαι εναντίων μου, θεωρώντας με ευνοημένο?

Πες ναι και ...κρύψου!
Πιστεύω ότι όποιος π.χ. πήρε σύνταξη με λίγα χρόνια υπηρεσίας ή είναι ά#### θυγατέρα το έκανε γιατί υπήρχε προφανώς κάποιος νόμος που το επέτρεψε.Επομένως έκανε χρήση κάποιου νόμου και δεν έκλεψε το κράτος όπως κάνουν καθημερινά πολλοί από εμάς.Αρα δεν στοχεύουμε τους ''νομοταγείς'' αλλά τους άλλους που καθημερινά κλέβουν το κράτος.
Σίγουρα το να χρησιμοποιείς κάποιον λάθος νόμο επιβαρύνεις αλλά δεν έκλεψες ούτε παρανόμησες.Επομένως ας στοχεύσουμε σε αυτούς που νομοθετούν λάθος και όχι τους χρήστες.
Στο δημόσιο χρήμα υπήρξε και ακόμα υπάρχει μια τεράστια σπατάλη.Αυτήν πρέπει να πολεμήσουμε.Και εάν ένας νόμος την βοηθάει τότε τον καταργούμε.Δεν μπορεί όμως κάποιος να καταργήσει έναν νόμο βάσει του οποίου π.χ. βγήκα σε σύνταξη νέος και να μου μειώνει την σύνταξη συνεχώς.
Αν το κράτος δεν μπορεί να με πληρώνει τότε με ξανακαλεί στην υπηρεσία εφόσον έχω κάποια ηλικία που μπορώ να προσφέρω
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 01-11-2013, 09:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά!
Θα με πάρουν τα κλάματα από την κοινωνική αδικία.....


Ωραία, κι επειδή συμβαίνουν όλα αυτά, θα πρέπει να μη θίγουμε κι ότι άλλο συμβαίνει???
Ωραία λόγική....


Όταν συμβαίνει κάποια αδικία, έχει σημασία ποιος την επισημαίνει?
Ξανά ωραία λογική.....


Ερώτηση: Υπαινίσσεσαι κάτι? Στρέφεσαι εναντίων μου, θεωρώντας με ευνοημένο?

Πες ναι και ...κρύψου!
οχι, μην σε παρουν τα κλαματα...ειμαστε και μεγαλοι ανθρωποι και δεν μας παει.........

Ακουσε ομως τον ''geolag'' ο οποιος με προλαβε κι ευτυχως δλδ........
Με καλυψε απολυτως, μιλησε για μενα με τον στυλό τον δικό του........

Οι ευνοημενοι Ελληνες λογω εσφαλμενης νομοθεσιας ειναι καμποσοι, και σε ατομικο και σε συλλογικο επιπεδο αλλα, αυτη ειναι η νομοθεσια και,ξαναλεω, εμεις οι ''θιγμενοι'' δεν εχουμε την δυνατοτητα ¨η το δικαιωμα επιλογης νομων τους οποιους θα ακολουθησουμε και αλλους που θα αγνοησουμε.

Το αυτο περιμενω απο ολους τους Ελληνες........
Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να ''γινουμε καλλυτεροι ως Ελληνες (said by Nordic)''....μπορουμε?θελουμε?

Last edited by GeorgeP; 01-11-2013 at 09:38.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!