GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-02-2011, 14:30
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Με αφορμη καποια ΠΜ απο παιδια εδω που θελανε να μαθουν λεπτομερειες σχετικα με το προγραμματισμο, τα κοστη, τον εξοπλισμο κλπ του προσφατου ταξιδιου μου θεωρησα σκοπιμο να φτιαξω ενα μικρο σχετικο θεμα οπου θα αναφερω τι χρειαζεται καποιος για ενα τετοιο ταξιδι -παντα κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη.

Καταρχας, αυτο που χρειαζεται -και ισως ακουστει λιγο χαζο- ειναι καλως εννοουμενη τρελα και αυθορμητισμος. Ο υπερβολικος σχεδιασμος και προγραμματισμος για εμενα χαλαει ενα ταξιδι. Αν ειναι να εχω σχεδιασει καθε μερα με την παραμικρη λεπτομερεια και να εχω κλεισει απο πριν ολα τα ξενοδοχεια που θα μεινω καπου χανεται η μαγεια της περιπετειας.
Ισως παλι να φταιω εγω που αντιπαθω τα καθε τυπου "πακετα" διακοπων οπως μας τα σερβιρουν καθε λογης ταξιδιωτικα και μη μαγαζια...

Για παμε στο ψωμι λοιπον τωρα...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-02-2011, 14:42
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμη καποια ΠΜ απο παιδια εδω που θελανε να μαθουν λεπτομερειες σχετικα με το προγραμματισμο, τα κοστη, τον εξοπλισμο κλπ του προσφατου ταξιδιου μου θεωρησα σκοπιμο να φτιαξω ενα μικρο σχετικο θεμα οπου θα αναφερω τι χρειαζεται καποιος για ενα τετοιο ταξιδι -παντα κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη.

Καταρχας, αυτο που χρειαζεται -και ισως ακουστει λιγο χαζο- ειναι καλως εννοουμενη τρελα και αυθορμητισμος. Ο υπερβολικος σχεδιασμος και προγραμματισμος για εμενα χαλαει ενα ταξιδι. Αν ειναι να εχω σχεδιασει καθε μερα με την παραμικρη λεπτομερεια και να εχω κλεισει απο πριν ολα τα ξενοδοχεια που θα μεινω καπου χανεται η μαγεια της περιπετειας.
Ισως παλι να φταιω εγω που αντιπαθω τα καθε τυπου "πακετα" διακοπων οπως μας τα σερβιρουν καθε λογης ταξιδιωτικα και μη μαγαζια...

Για παμε στο ψωμι λοιπον τωρα...
Σωστος τα πραγματα ειναι πολυ απλα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-02-2011, 14:45
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Σχεδιασμος
Παροτι ο υπερβολικος προγραμματισμος ειναι κακος, το να παει καποιος εντελως στα τυφλα ειναι ακομα χειροτερο -ποσο μαλλον οταν ταξιδευει μονος του. Ειπαμε: Μετρον αριστον.
Εξαλλου ο καιρος που περναει καποιος πανω απο χαρτες και οδηγους σχεδιαζοντας το ταξιδι ειναι τοσο απολαυστικος οσο και το ιδιο το ταξιδι στη συνεχεια!

Εδω λοιπον εγω ξεκιναω απο την βασικη ιδεα. Ενα ταξιδι πρεπει να εχει μια ιδεα. Τι θελεις να κανεις;
Θες να τρως χιλιομετρα χωρις να πολυκαθεσαι καπου η θες να κανεις λιγα και να γνωρισεις μερη και ανθρωπους;
Θες να φτασεις στο Βορειο Ακρωτηρι ντε και καλα η θες να εξερευνησεις ολη την επαρχια και τα φιορδ της Νορβηγιας;

Επειτα κοιτω το χρονο που εχω. Δυστυχως ως μισθωτος δεν εχω την πολυτελεια του απλετου χρονου ταξιδιου, οποτε η κατανομη των ημερων ειναι παρα πολυ βασικο κομματι του σχεδιασμου.
Διοτι αλλο ταξιδι κανεις με 2 μηνες διακοπων και αλλο με 2 βδομαδες.

Εδω αρχιζει η υλοποιηση "επι του χαρτου" του ταξιδιου. Εχοντας το βασικο σκοπο του ταξιδιου στο μυαλο μου αρχιζω να σχεδιαζω τη διαδρομη. Ξεκινοντας απο τη βαση (ειτε Ελλαδα αν πας απο Βαλκανια, ειτε Ιταλια αν πας μεσω θαλασσης) χαραζω μια προχειρη διαδρομη στο περιπου οπως τη θελω. Απο εκει και περα οι μερες που εχω διαθεσιμες υπαγορευουν αν θα κοψω κατι η αν θα προσθεσω.

Εκ πειρας θεωρω οτι τα 350-400 χιλιομετρα ανα ημερα ειναι το μεγιστο αν θελεις να δεις τη διαδρομη και τον προορισμο της μερας σου. Μπορει στο χαρτη τα 600 χιλιομετρα να φαινονται ευκολα και να τα βγαζει 6μιση ωρες δρομο αλλα η πραξη ΠΑΝΤΑ απεχει παρασαγγας απο την θεωρια. Μπορει να χαθεις, μπορει να βρεχει, μπορει να ξεκινησεις λιγο αργα, μπορει να θες να κανεις πολλες στασεις γιατι τα μερη ειναι απιστευτα, μπορει μπορει μπορει....

Ετσι καλο ειναι να υπολογιζουμε λιγοτερα χιλιομετρα ωστε να εχουμε ανεση χρονου να απολαυσουμε το ταξιδι.

Σημειωση: Προφανως αυτα ισχυουν για καποιον σαν εμενα που αντιπαθει τις εθνικες οδους και προτιμα να κινειται απο επαρχιακους δρομους. Αν καποιος προτιμα να βγει στην Autobahn και να το καρφωσει ολη μερα τοτε τα πραγματα αλλαζουν...

Στο πρακτικο του θεματος, η διαδικασια που ακολουθω ειναι η εξης:

- Via Michelin για τις προτασεις που κανει για εξαιρετικου ενδιαφεροντος διαδρομες (χρησιμοποιει τους εξαιρετικους χαρτες της Michelin) και για την αναλυση των χαρτων της
- Google Maps για τη χαραξη της συνολικης διαδρομης λογω εξαιρετικης ευκολιας αλλαγης διαδρομων απλα τραβωντας τη γραμμη προς αλλους δρομους

Πολυ σημαντικο ειναι να εχω καποιο καλο ταξιδιωτικο οδηγο για τις περιοχες που θα επισκεφτω. Εχω μια μεγαλη προτιμηση στους οδηγους της Lonely Planet αλλα υπαρχουν και αλλες πολυ καλες επιλογες (Michelin, Thomas Cook κλπ).
Αφου εχω βγαλει την γενικη διαδρομη την αλλαζω αναλογα με το αν και τι αξιοθεατα υπαρχουν στις γυρω περιοχες... Εδω βοηθαει πολυ ο οδηγος.

Αναφορικα με τη διαμονη και εδω τα πραγματα ειναι απλα με τη βοηθεια του internet. Το Google Maps εχει μια φοβερη λειτουργια: γραφοντας τη λεξη Camping, Hotel, Motel, κλπ στην μπαρα αναζητησης σου εμφανιζει οτι ξενοδοχεια, καμπινγκ κλπ υπαρχουν διαθεσιμα στην περιοχη που κοιτας ανα πασα στιγμη!
Μαλιστα το παει ενα βημα παραπερα καθως σε πολλα καταλλυματα υπαρχουν φωτογραφιες, κριτικες απο αλλους ταξιδιωτες και τηλ επικοινωνιας η/και σελιδα στο δικτυο.

Αυτο ειναι πολυ χρησιμο για εμενα, οχι τοσο για να παρω τηλεφωνο να κλεισω (στα καμπινγκ ετσι κ αλλιως αυτο δεν χρειαζεται) αλλα περισσοτερο για να εχω "καβατζες" οταν βρεθω στην περιοχη.
Ετσι και διατηρω την ευελιξια μου να μην πρεπει σωνει και καλα να παω σε ενα συγκεκριμενο μερος που εχω κλεισει, και εχω την σιγουρια να μην πηγαινω εντελως στα τυφλα!

Αν και παλι τα παραπανω δεν ειναι απαραιτητα! Εχοντας τον ταξιδιωτικο οδηγο μπορει να βρει κανεις εξαιρετικα καταλυματα και σε αριστες τιμες! Μεσω του Lonely Planet βρηκα το φανταστικο (και οικονομικο!) hostel στην καρδια της παλιας πολης του Ταλλινν.

Αφου λοιπον εχω μια γενικη ιδεα του ταξιδιου και των καταλυμματων το σπαω σε μερες. Υπολογιζω 350-400 χλμ ανα ημερα και βλεπω που με βγαζει πανω στη διαδρομη μου. Αν κατι αξιζει να το δω και ειναι λιγο πιο μακρυα το τραβαω και την επομενη κανω λιγοτερα χλμ (η και καθολου) για να εχω καιρο να δω την πολη.

Μια παλια συνηθεια που εχω ειναι να τυπωνω σε ενα απλο χαρτι μερη του χαρτη της διαδρομης ωστε στο πισω μερος να εχω χωρο να σημειωνω σκεψεις, εντυπωσεις, αναποδιες, και οτι αλλο αξιοσημειωτο απο τη διαδρομη... Ετσι οταν επιστρεψω μπορω παρεα με τις φωτογραφιες να τα ανακαλεσω ολα ευκολα και να τα βαλω σε μια ομορφη ταξη!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-02-2011, 15:53
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Budget

Προφανως αυτο το θεμα ειναι διαφορετικο για τον καθενα, αλλα εγω οντας με εναν -ελαχιστο- μισθο δεν εχω την πολυτελεια μεγαλου budget. Βεβαια, επειδη απο πιτσιρικας μεγαλωσα μεσα στα καμπινγκ και επειδη λατρευω τη φυση μου ειναι πολυ δυσκολο να μεινω σε ξενοδοχειο, οποτε και πολλα χρηματα να ειχα παλι ετσι θα ταξιδευα!

Πρωτη μου επιλογη λοιπον ειναι το καμπινγκ. Λατρευω την χαλαρη φαση των καμπινγκ, τον κοσμο που μαζευουν, τη φυση, το οτι παντα θα βρεις μια θεση χωρις να πρεπει να αγχωνεσαι για να κλεισεις, και ολα αυτα μαζι με το οτι ειναι παρα πολυ οικονομικα! Οτι καλυτερο!

Απο εκει και περα αν ο καιρος ειναι κακος τοτε ειτε επιλεγω καποιο bungalow στο καμπινγκ ειτε βρισκω καποιο καλο hostel. Ειδικα τα τελευταια ειναι φοβερη επιλογη και πολλα δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο ξενοδοχεια σε καθαριοτητα και παροχες. Ενα μεγαλο ατου ειναι η φιλικοτητα του κοσμου που μαζευουν (συνηθως νεαροκοσμος), το οτι ειναι απο ολα τα μερη του κοσμου και βεβαια οι τιμες.

Λειτουργω με συγκεκριμενο οριο στο κοστος διανυκτερευσης, που ειναι 15-20 ευρω για εμενα η 40-50 ευρω αν εχω και παρεα. Απο εκει και πανω το αποφευγω πασα θυσια...

Αφου βγαλουμε εξω το κοστος διανυκτερευσης που για αρκετους ειναι το μεγαλυτερο εξοδο μετα τις βενζινες, εχουμε τα εξοδα φαγητου κλπ.

Και εδω τα πραγματα ειναι απλα. Οριζω ενα πλαφον ανα ημερα και προσπαθω να μην το ξεπερασω. Αυτο δεν σημαινει οτι θα τη βγαλω και με ξηρα τροφη βεβαια! Αν βρω ενα ωραιο μερος που θα ηθελα να κατσω να δοκιμασω καποια τοπικη σπεσιαλιτε θα το τιμησω, εκτος και αν οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ τσιμπημενες.
Πρακτικα αυτο σημαινει ΜΕΧΡΙ 50 ευρω τη μερα για φαγητο. Αυτο που εχω δει στην πραξη ειναι οτι υπαρχουν μερες που ειμαι ολη μερα στο δρομο οποτε δεν ξοδευω σχεδον τιποτα σε φαγητο μιας που τρωω κατι ελαφρυ σε καποιο rest (πχ σαντουιτς, ενα καφε και νερο) και ειμαι μια χαρα.

Αποφευγω δια ροπαλου τα τουριστικα μερη για φαγητο διοτι εκει η ποιοτητα ειναι σε αντιστροφη αναλογια με τις τιμες. Οι οδηγοι συνηθως εχουν πολυ ωραιες προτασεις για καλο και οικονομικο φαγητο, οποτε οι επιλογες γινονται με τη βοηθεια τους -η αλλιως με τη βοηθεια ντοπιων που ξερουν τα μερη!

Με βαση τα παραπανω μπορω να υπολογισω με αρκετα μεγαλη ακριβεια το ποσα λεφτα θα χρειαστω σε ενα ταξιδι. Παντως εχω ως κανονα να βγαζω τη μερα μου οσο πιο οικονομικα γινεται! Χιλιες φορες να τα φαω σε βενζινες παρα σε χλιδατα ξενοδοχεια.

Περισυ ξεκινησα με 1000 ευρω μαζι μου + 1000 ευρω σε λογαριασμο ως χρηματα εκτακτης αναγκης και τελικα μου εφτασαν και με το παραπανω.

Συγκεκριμενα τα κοστη ειχαν ως εξης:

- 132 ευρω πλοιο Ελλαδα - Ιταλια και επιστροφη
- 140 ευρω πλοιο Ταλλιν - Στοκχολμη (2 ατομα + μοτο)
- 50 ευρω Δανια - Γερμανια (2 ατομα + μοτο)
- 298 ευρω σε 9 διανυκτερευσεις (5 σε δωματια, 4 σε σκηνη)
- 580 ευρω σε βενζινη
- 60 ευρω σε διοδια
- 210 ευρω σε φαγητο για 18 μερες και 2 ατομα (5,7 ευρω/ατομο) *

Συνολο 1470 ευρω περιπου για 2 ατομα.

Τα παραπανω εξοδα μοιραστηκαν δια του 2 σε ποσοστο περιπου 60/40.

Πρακτικα εγω χαλασα περιπου 1000 ευρω στο συνολο.

Οχι και ασχημα ετσι;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-02-2011, 16:09
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Ασφαλεια/Χαρτια

Εδω τα πραγματα ειναι σχετικα απλα. Επειδη ειμαι ασφαλιστης τυχαινει να γνωριζω αρκετα ωστε να μην αγχωνομαι στις χωρες που ταξιδευω. Απαραιτητα λοιπον ειναι 2 πραγματα:

- Πρασινη καρτα. Ειναι η επεκταση της αστικης ευθυνης που εχει ο καθενας ηδη για την Ευρωπαικη επικρατεια.
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι αν γινει καποιο ατυχημα τα εμπλεκομενα μερη θα αποζημιωθουν κανονικα σαν να ηταν ντοπιες εταιριες.

- Οδικη βοηθεια. Αρκετες εταιριες στην οδικη βοηθεια που παρεχουν εμπεριεχουν ΚΑΙ οδικη καλυψη στο εξωτερικο. Διαβαστε τους ορους καλυψης μιας και σας δινουν αρκετες παροχες τις οποιες οι περισσοτεροι δεν τις γνωριζουν καν (πχ επαναπατρισμος της μηχανης αν δεν επισκευαζεται τοπικα, εξοδα διαμονης για τον αναβατη, εισιτηρια επιστροφης με αλλο μεσο κλπ)

- Ταξιδιωτικη ασφαλεια. Αυτο ειναι μια ασφαλεια που μπορει να γινει για το διαστημα που λειπουμε και προσφερει ιατρικη περιθαλψη κλπ. Οχι απαραιτητη αλλα χρησιμη οταν ταξιδευουμε.

Απο εκει και περα πρακτικα πλεον δεν υπαρχουν συνορα οποτε σπανια θα χρειαστειτε κατι αλλο, ομως καλο ειναι να εχετε μαζι σας ισχυον διαβατηριο η αν δεν εχετε οπωσδηποτε ταυτοτητα και χαρτια της μηχανης.

Τα παραπανω ισχυουν στο ταξιδι στην Ευρωπη. Αν καποιος ταξιδευει στις χωρες της Ασιας η Αφρικης τα πραγματα αλλαζουν σημαντικα! Εκει χρειαζονται Visa, καρνε για την μηχανη, εμβολιασμοι κλπ κλπ.
Ο αδερφος Uraiah ειναι πολυ πιο αρμοδιος να απαντησει σε αυτο το κομματι απο εμενα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-02-2011, 16:52
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Εξοπλισμος

Και τωρα φτανουμε στο πιο ωραιο κομματι: τον εξοπλισμο. Ως φανατικος camper λατρευω ολα αυτα τα συμπραγκαλα που αφορουν το καμπινγκ και την διαμονη στη φυση: σκηνες, υπνοσακοι, βαλιτσες, σακιδια, ειδη μαγειρεματος, μικρα gadgets να κανουν πιο ευκολη τη ζωη μας κλπ κλπ...

Το ταξιδι αυτο ηταν μια καλη προφαση να ανανεωσω ριζικα τον εξοπλισμο μου που μεχρι τωρα ηταν στη λογικη φτηνα και οτι να ναι. Ετσι αποφασισα να κανω μια υπερβαση και να παρω κατι καλυτερο που θα κρατησει και καποια χρονια...

Βασικη προυποθεση ηταν ο ογκος: ηθελα οτι παρω να μπορει να χωρεσει μεσα στις βαλιτσες.
Ξεκινησα απο τα μικρα....

- Yπνοσακος 3 εποχων της Αγγλικης Vango: Vango Nitestar 250
- Αυτοφουσκωτο υποστρωμα: Vango Trek Standard
- Αυτοφουσκωτο Μαξιλαρι: Vango Pillow
- Μπουκαλι "θερμος" Sigg Skin 1lt
- Φωτιστικο Outwell Acrux LED
- Compact Πετσετα μπανιου της Gelert
- Compact Πετσετα χειρος της Lifeventure
- Καθαριστικο χεριων Lifeventure Dry Wash Gel
- Eντομοαπωθητικο Lifesystems Natural 40+
- Ωτασπιδες Spark Plugs της αμερικανικης Moldex

Το πιο ωραιο ομως ηταν η σκηνη: η καταπληκτικη ορειβατικη σκηνη τριων εποχων Hammerhead 2 της Αμερικανικης Mountain Hardwear. Περιττο να πω οτι την εφερα απο εξωτερικο μιας που στην Ελλαδα δεν εχει καν αντιπροσωπο...



Ενα χαρακτηριστικο της ειναι οτι ολη η οροφη ανοιγει απο μεσα με φερμουαρ και μενει μονο η σιτα και παρεχει απλετη πανοραμικη θεα τριγυρω, ενω αν θες κλεινει ολη για επιπλεον ζεστασια το χειμωμα.



Πληρως αδιαβροχη και ανθεκτικη σε χιονοθυελλες, ενω οι μπανελες της ειναι απο υπερελαφρυ κραμα αλουμινιου και στησιμο πανευκολο με κλιπακια που πιανουν την σκηνη πανω στις μπανελες.



Ενα ακομα ατου το πακεταρισμενο μεγεθος της: περιπου στο μηκος ενος μεσαιου υπνοσακου και αρκετα μικροτερη σε διαμετρο και βαρος μολις 2,6 κιλα!



Κοστος; Περιπου 240 ευρω. Οκ, ακριβη αλλα κορυφαια στην κατηγορια της. Ομολογω οτι την συγκεκριμενη την ειχα καημο για αρκετο καιρο και τελικα πηρα την μεγαλη αποφαση...

Ομως αφου ειχα παρει την μεγαλη αποφαση πηρα και κατι ακομα που ειχα στο ματι πολυ καιρο... Τον υπνοσακο Pak 600 της High Peak.



Οταν τον ειδα πρωτη φορα σε ενα μαγαζι με ορειβατικα στην Καλλιροης δεν μπορουσα να πιστεψω το ποσο ελαχιστος ηταν! Νομιζα οτι μου εκαναν πλακα.
Και για να παρετε μια ιδεα οριστε μια συγκριση με ενα απλο ποτηρι!



Και για τις περιπτωσεις που μπορει να κανει αρκετο κρυο πηρα ενα μεταξωτο εσωτερικο σεντονι για τον υπνοσακο, παλι της High Peak. Ακομα μικροτερος!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-02-2011, 17:05
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Αναφορικα με ηλεκτρονικα και λοιπες συσκευες...
Για καταγραφη της διαδρομης ειχα μαζι μου το Q1000x GPS logger της Q-Starz.
http://www.qstarz.com/Products/GPS%2...T-Q1000X-F.htm




Την πλοηγηση ανελαβε ενα εξαιρετικο GPS που ειχα παρει απο Κινα μερια καθως και 2 καρτες με iGO 2008 και το Genius Driver, αμφοτερες με χαρτες για ολη την Ευρωπη. (Στην πραξη αυτο αποδειχτηκε πολυ χρησιμο μιας και απο δικο μου λαθος η καρτα με το iGO βγηκε BLR και ετσι ειχα το Genius Driver για ενα μεγαλο μερος του ταξιδιου...)



Τις ηλεκτρονικες συσκευες περα απο ενα παλιο κινητο και τη φωτογραφικη μηχανη συμπληρωναν ενα MP3 player της Sony για τις αργες ωρες στο καραβι και ενας ηλιακος φορτιστης για τις περιπτωσεις που μενεις απο μπαταρια στο κινητο πχ και δεν εχεις προσβαση σε πριζα...
Λεγεται Freeloader και ειναι της αγγλικης εταιριας Solar Technology International.


Εχει μια επαναφορτιζομενη μπαταρια λιθιου και 2 ηλιακες κυψελες. Δεν εχει κουμπια ουτε on/off. Ανοιγεις τις κυψελες και απλα το αφηνεις στον ηλιο και γεμιζει! Οταν οι κυψελες δεν χρειαζονται τοτε κλεινουν η μια πανω στην αλλη και κουμπωνουν πανω στη συσκευη:


Στην πραξη πρεπει να πω οτι ο φορτιστης δεν λειτουργησε και πολυ διοτι ο ηλιος στις βορειες χωρες ειναι σχετικα σπανιο φαινομενο και δεν διαρκει αρκετα για να γεμισει το συλλεκτη της συσκευης... Παρολαυτα ειναι χρησιμο gadget ειδικα σε πεζοποριες και βουνα...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-02-2011, 17:11
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Και φτανουμε στο τελικο σταδιο... Του πακεταρισματος!
Εδω ειχε τη μεγαλη πλακα!

Πριν ξεκινησουμε καν το μαζεμα πρεπει να προηγηθει το ...απλωμα! Με τη βοηθεια μιας checklist (μπορειτε να βρειτε αρκετες τετοιες στο δικτυο) αρχισα να συγκεντρωνω ολα τα πραγματα που θα χρειαζομουν στο ταξιδι σε ενα μεγαλο δωματιο και να απλωνω ωστε να βεβαιωθω οτι δεν μου λειπει κατι...
Συντομα το δωματιο ηταν ετσι....




Ταξιδιωτικοι οδηγοι, κινητο, MP3, GPS (και backup), βαση & φορτιστης τους, εγγραφα μοτο/αναβατη, φωτογραφικη & φακοι, γυαλια ηλιου, ηλιακος φορτιστης, καλωδια, σουγιας, κιτ επισκευης ελαστικου...




Γαντια, χειμερινα, καλοκαιρινα, ισοθερμικα, λουκετο, λευκη ζελατινα για το κρανος, μπαλακλαβα, φακος & φως για τη σκηνη, τσαντακι μεταφορας πραγματων (εκει μπηκαν φορτιστες, φωτα, σουγιαδες, κιτ ελαστικου, κλπ) γκετες, αυτοφουσκωτα μαξιλαρια & στρωματα... (x2 αφου μετα την Πολωνια θα συνεχιζα με συνεπιβατη...)




Απο αριστερα: υπνοσακος της Vango, υπνοσακος της High Peak, εσωτερικη επενδυση της High Peak, σκηνη, μαξιλαρια & στρωματα, πιο πανω βαλιτσακι ρουχων, διαφορα χρησιμα (ιμαντες, μαντιλια, αναπτηρας, εφεδρικος φορτιστης GPS), φαρμακειο, αδιαβροχα (x2), ειδη υγιεινης (το μπλε τσαντακι κ το μικρο μαυρο/πρασινο ειναι πετσετες μπανιου & χειρος!), θερμος & εξωτερικο πατωμα της σκηνης (για να μην γινεται χαλια απο λασπες κλπ)...



Που ειναι η πλακα θα με ρωτησετε; Στο οτι ολα αυτα πρεπει να χωρεσουν σε 3 βαλιτσες!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-02-2011, 17:24
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

πολύ καλές συμβουλές σ'ευχαριστούμε Νίκο!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-02-2011, 17:44
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Περι ταξιδιων στο εξωτερικο....

Και ομως, τελικα χωρεσανε μια χαρα!


Οι βαλιτσες που ειχα ηταν οι monokey πλαινες της Givi 41 λιτρων και μια κεντρικη 46 λιτρων παλι της Givi. Επισης μαζι ειχα και ενα μικρο tankbag 18 λιτρων που φανηκε εξαιρετικα χρησιμο για τα μικροπραγματα οπως κινητο, φωτογραφικη, κερματα, χαρτη...

Εδω να κανω μια ειδικη μνεια σε κατι που μου φανηκε εξαιρετικα χρησιμο: τα μικρα βαλιτσακια πακεταρισματος της Eagle Creek. Eagle Creek The Pack-It™ System
Η εταιρια αυτη ειδικευεται στην κατασκευη μικρων υφασματινων "κυβων" οπου μεσα μπορει να πακεταρει καποιος οτι θελει: ρουχα, εξοπλισμο, παπουτσια, η να ξεχωρισει καθαρα ρουχα απο απλυτα, η να εχει καπου ολα τα μικροπραγματα για τα οποια θα επρεπε να βαλει μια απλη σακουλα η να τα εχει χυμα σε τσεπες βαλιτσων κλπ.
Με αυτα τα κυβακια καταφερα και βολεψα τα παντα τακτικα και κυριως με το μικροτερο δυνατο ογκο!

Απο εκει και περα τι δουλεψε και τι οχι...

- Στησιμο/ξεστησιμο σκηνης υπο βροχη... Δυσκολη υποθεση και καθολου ευχαριστη.
- Δερματινη φορμα για τουριστικη (ποδαρατη) βολτα στις πολεις... Ζεστη, ιδρωτας και δερματινα που κολλανε στο δερμα = οχι η συνταγη της ανεσης.
- Αναλυτικος οδικος χαρτης της Ευρωπης της Michelin. Καλος μεν αλλα πολυ μεγαλος και οχι αδιαβροχος. Αποτελεσμα ηταν να γινει φυλλο και φτερο απο τις βροχες...
- Μη ικανοποιητικη λυση αδιαβροχης θηκης για το GPS. Χρησιμοποιουσα ενα διαφανες σακουλακι αλλα σιγουρα θα χρειαστει μια καλυτερη λυση στο μελλον.
- Εντομοαπωθητικο μεσα στη σκηνη. Μεγαλο λαθος αν δεν θες να μαστουρωσεις σαν τον Μπομπ Μαρλευ.

Κατα τα αλλα θα ελεγα οτι τα παντα χρειαστηκαν εστω και για μια φορα. (Πχ οι δευτεροι ιμαντες δεσιματος που ειχα μαζι μου μου φανηκαν χρησιμοι στο πλοιο για Rostok γιατι ειχα ξεχασει τους καλους στην Πολωνια στο σπιτι της φιλης μου...)

Αυτα που δεν χρειαστηκαν ηταν αναλωσιμα για τη μηχανη. Δεν εκανε ουτε τσικ. Δεν εκαψε ουτε λαμπα φλας και γενικα εδειχνε οτι της ηταν το ιδιο ειτε να κανει το γυρο της Ευρωπης με το γυρο της πλατειας στη γειτονια μου...

Σε επομενο ταξιδι τι θα επαιρνα επιπλεον/διαφορετικο.
- Εσωτερικη επενδυση coomax για να φορεσω κατω απο τα δερματινα. Κρατανε τον ιδρωτα και δεν αφηνουν τα δερματινα να κολλησουν επανω σου.
- Διχτακι ασφαλειας (ατσαλινο) ωστε να μπορω να αφησω κρανος και μπουφαν κλειδωμενα πανω στη μηχανη χωρις το φοβο των Ιουδαιων και να πρεπει να τα κουβαλαω μαζι μου.
- Μικροτερο τσαντακι για τα ειδη υγιεινης για πιο ευκολο βολεμα στις βαλιτσες.
- Γκαζακι, καφες, ζαχαρη κλπ για να μπορω να φτιαξω ενα καφεδακι στο καμπινγκ οταν το καφε ειναι κλειστο στις 8 το πρωι....

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τωρα.. Αν μου ερθει κατι αλλο εν καιρω θα το συμπληρωσω.
Παντως το πιο σημαντικο ειναι η θεληση για ταξιδι και περιπετεια. Ολα τα αλλα βρισκονται στην πορεια.

Ελπιζω τα παραπανω να σας φανουν χρησιμα!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Περι Antenna ring ο λογος.... BOXER Τεχνικά θέματα διάφορα 18 08-07-2013 22:01
...τοποθέτηση προβολακια χωρις εξωτερικο διακοπτη σε R1200GS ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 15 16-05-2012 13:36
Περι των service του GS 1200/ADV taksidiotis Τεχνικά θέματα διάφορα 2 14-04-2010 08:27
Περι... Πουσαρισματος!!! kokomilko Τεχνικά θέματα διάφορα 25 25-09-2009 03:54
Περι ελεγχου... Troublemaker Απαραίτητα έγγραφα 3 03-09-2009 12:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!