GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-09-2011, 19:12
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Μετά το φετινό μου ταξίδι στις Ελβετικές & Ιταλικές Άλπεις, και με γνώμονα το "με το τέλος ενός ταξιδιού ξεκινάμε την ετοιμασία του επόμενου", είπα να "κλείσω τις τρύπες άφησα ανοιχτές". Ήταν τόσο όμορφα τα μέρη εκεί, που δεν είναι να αφήνεις κομμάτια ανεξερεύνητα. Έτσι λοιπόν λέω να ετοιμάσω για τη νέα σεζόν, τα κομμάτια των Άλπεων που άφησα στο προηγούμενο ταξίδι, δηλαδή Γαλλικές και Αυστριακές Άλπεις (αν τέλος πάντων δεν έχουμε πτωχεύσει ). Για τις Γαλλικές έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας στις Αυστριακές και συγκεκριμένα, έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν προσωπική προηγούμενη εμπειρία από την περιοχή κάτω από το Salzburg και επίσης από την περιοχή δυτικά του Innsbruck (Tyrol):

  1. Ποια χωριά θεωρείτε ιδανικά για διανυκτέρευση (όχι μεγαλουπόλεις – μικρά και πολύ γραφικά χωριά, όπως πχ Hallstatt)
  2. Ποια πάσα (διαδρομές) θεωρείτε must, που δεν πρέπει να χαθούν με τίποτα (εκτός των γνωστών Gerlospass, Grossglockner).
Μη με παραπέμψετε σε ταξιδιωτικά, τα έχω διαβάσει όλα

Thnx!

Last edited by Strats; 23-09-2011 at 19:13.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-09-2011, 19:19
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το φετινό μου ταξίδι στις Ελβετικές & Ιταλικές Άλπεις, και με γνώμονα το "με το τέλος ενός ταξιδιού ξεκινάμε την ετοιμασία του επόμενου", είπα να "κλείσω τις τρύπες άφησα ανοιχτές". Ήταν τόσο όμορφα τα μέρη εκεί, που δεν είναι να αφήνεις κομμάτια ανεξερεύνητα. Έτσι λοιπόν λέω να ετοιμάσω για τη νέα σεζόν, τα κομμάτια των Άλπεων που άφησα στο προηγούμενο ταξίδι, δηλαδή Γαλλικές και Αυστριακές Άλπεις (αν τέλος πάντων δεν έχουμε πτωχεύσει ). Για τις Γαλλικές έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας στις Αυστριακές και συγκεκριμένα, έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν προσωπική προηγούμενη εμπειρία από την περιοχή κάτω από το Salzburg και επίσης από την περιοχή δυτικά του Innsbruck (Tyrol):

  1. Ποια χωριά θεωρείτε ιδανικά για διανυκτέρευση (όχι μεγαλουπόλεις – μικρά και πολύ γραφικά χωριά, όπως πχ Hallstatt)
  2. Ποια πάσα (διαδρομές) θεωρείτε must, που δεν πρέπει να χαθούν με τίποτα (εκτός των γνωστών Gerlospass, Grossglockner).
Μη με παραπέμψετε σε ταξιδιωτικά, τα έχω διαβάσει όλα

Thnx!
το δικό μου δεν το έχεις διαβάσει γιατί θα το ποστάρω την άλλη εβδομάδα
μπορώ να σου προτείνω κάποια μέρη και διαδρομές ευχαρίστως
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-09-2011, 20:06
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Στράτο ρίξε μια ματια εδώ

Dolomites 3 Bikers Map
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-09-2011, 20:45
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Επίση κι εδώ

Motorbike tours Austria - Motorcycle romantic road Austria
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-09-2011, 22:13
Maggellanos Ο/Η Maggellanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: FJR1300
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το φετινό μου ταξίδι στις Ελβετικές & Ιταλικές Άλπεις, και με γνώμονα το "με το τέλος ενός ταξιδιού ξεκινάμε την ετοιμασία του επόμενου", είπα να "κλείσω τις τρύπες άφησα ανοιχτές". Ήταν τόσο όμορφα τα μέρη εκεί, που δεν είναι να αφήνεις κομμάτια ανεξερεύνητα. Έτσι λοιπόν λέω να ετοιμάσω για τη νέα σεζόν, τα κομμάτια των Άλπεων που άφησα στο προηγούμενο ταξίδι, δηλαδή Γαλλικές και Αυστριακές Άλπεις (αν τέλος πάντων δεν έχουμε πτωχεύσει ). Για τις Γαλλικές έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας στις Αυστριακές και συγκεκριμένα, έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν προσωπική προηγούμενη εμπειρία από την περιοχή κάτω από το Salzburg και επίσης από την περιοχή δυτικά του Innsbruck (Tyrol):

  1. Ποια χωριά θεωρείτε ιδανικά για διανυκτέρευση (όχι μεγαλουπόλεις – μικρά και πολύ γραφικά χωριά, όπως πχ Hallstatt)
  2. Ποια πάσα (διαδρομές) θεωρείτε must, που δεν πρέπει να χαθούν με τίποτα (εκτός των γνωστών Gerlospass, Grossglockner).
Μη με παραπέμψετε σε ταξιδιωτικά, τα έχω διαβάσει όλα

Thnx!

1.Στην λιμνη του Hallstatt καλο ειναι να μην μεινεις στο ομωνυμο χωριο,γιατι ειναι σχετικα ακριβο.Μπορεις να μεινεις στο Obertraun μολις 5 χιλιομετρα παρακατω.Θα σου προτεινα το Seehotel.Καλο,καθαρο με θεα στην λιμνη και το υπολογιζεις κανα 70αρι με πρωινο.Επισης διανυκτερευση μπορεις να κανεις και στο Bad Ischl.Γραφικο και ομορφο.Δεν εχω μεινει,αλλα θα σου αρεσει.Θα μπορουσα να σου πω και αλλα,αλλα οτι και να σου λεω,πανω κατω τα ιδια θα ειναι...γενικα ολα τα χωρια απο εκει ειναι ομορφα...

2.
α)Βολτακι απο Hallstatt για Bad Aussee.16 χιλιομετρα πνιγμενα στο πρασινο.Και πιο μετα εαν συνεχισεις βεβαια το ιδιο ομορφα ειναι.Απλα σου δινω το στιγμα.

β)παλι απο Hallstatt,φτανεις Gossau και αφου περασεις απεναντι τον Α10,ξεκινας τον 164 η αλλιως τον Dienten Sattel.ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ!!φιδισια διαδρομη περναει μεσα απο δαση,ποταμια και τα σχετικα...απλα μαγικη,αλλα και στριφτερη σε περιπτωση που εισαι του σπορ...
γ)Επισης να ξερεις πως μια απο τις καλυτερες διαδρομες στην Αυστρια ειναι και ο 120.Ειναι λιγο βορειοτερα απο το Hallstatt,ξεκιναει απο το Gmunden.Πιστευω πως οποιο κομματι του και να κανεις θα σου αρεσει...

Εαν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου πω...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-09-2011, 22:17
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Maggellanos Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Στην λιμνη του Hallstatt καλο ειναι να μην μεινεις στο ομωνυμο χωριο,γιατι ειναι σχετικα ακριβο.Μπορεις να μεινεις στο Obertraun μολις 5 χιλιομετρα παρακατω.Θα σου προτεινα το Seehotel.Καλο,καθαρο με θεα στην λιμνη και το υπολογιζεις κανα 70αρι με πρωινο.Επισης διανυκτερευση μπορεις να κανεις και στο Bad Ischl.Γραφικο και ομορφο.Δεν εχω μεινει,αλλα θα σου αρεσει.Θα μπορουσα να σου πω και αλλα,αλλα οτι και να σου λεω,πανω κατω τα ιδια θα ειναι...γενικα ολα τα χωρια απο εκει ειναι ομορφα...

2.
α)Βολτακι απο Hallstatt για Bad Aussee.16 χιλιομετρα πνιγμενα στο πρασινο.Και πιο μετα εαν συνεχισεις βεβαια το ιδιο ομορφα ειναι.Απλα σου δινω το στιγμα.

β)παλι απο Hallstatt,φτανεις Gossau και αφου περασεις απεναντι τον Α10,ξεκινας τον 164 η αλλιως τον Dienten Sattel.ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ!!φιδισια διαδρομη περναει μεσα απο δαση,ποταμια και τα σχετικα...απλα μαγικη,αλλα και στριφτερη σε περιπτωση που εισαι του σπορ...
γ)Επισης να ξερεις πως μια απο τις καλυτερες διαδρομες στην Αυστρια ειναι και ο 120.Ειναι λιγο βορειοτερα απο το Hallstatt,ξεκιναει απο το Gmunden.Πιστευω πως οποιο κομματι του και να κανεις θα σου αρεσει...

Εαν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου πω...
Δημήτρη, σ' ευχαριστώ, πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου!

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 23-09-2011 at 22:48. Λόγος: Διόρθωση ....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-09-2011, 22:28
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το φετινό μου ταξίδι στις Ελβετικές & Ιταλικές Άλπεις, και με γνώμονα το "με το τέλος ενός ταξιδιού ξεκινάμε την ετοιμασία του επόμενου", είπα να "κλείσω τις τρύπες άφησα ανοιχτές". Ήταν τόσο όμορφα τα μέρη εκεί, που δεν είναι να αφήνεις κομμάτια ανεξερεύνητα. Έτσι λοιπόν λέω να ετοιμάσω για τη νέα σεζόν, τα κομμάτια των Άλπεων που άφησα στο προηγούμενο ταξίδι, δηλαδή Γαλλικές και Αυστριακές Άλπεις (αν τέλος πάντων δεν έχουμε πτωχεύσει ). Για τις Γαλλικές έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας στις Αυστριακές και συγκεκριμένα, έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν προσωπική προηγούμενη εμπειρία από την περιοχή κάτω από το Salzburg και επίσης από την περιοχή δυτικά του Innsbruck (Tyrol):

  1. Ποια χωριά θεωρείτε ιδανικά για διανυκτέρευση (όχι μεγαλουπόλεις – μικρά και πολύ γραφικά χωριά, όπως πχ Hallstatt)
  2. Ποια πάσα (διαδρομές) θεωρείτε must, που δεν πρέπει να χαθούν με τίποτα (εκτός των γνωστών Gerlospass, Grossglockner).
Μη με παραπέμψετε σε ταξιδιωτικά, τα έχω διαβάσει όλα

Thnx!
είσαι UNPLAYABLE...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-09-2011, 22:32
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
είσαι UNPLAYABLE...
κι εσύ είσαι Φ Ι Λ Ο Σ !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-09-2011, 22:34
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Στράτο, ομορφα για να μείνεις στην περιοχή που λέει ο μαγγελάνος είναι το bad ischl και το monsee στην κορυφή απο το πέταλο της λίμνης
στο χαλστατ μπορείν να πας για καφέ απο τον 166 σε μια απίστευτη διαδρομή

ο 154 απο εκεί (απο το monsee αν διανυκτερεύσεις) θα σε βγάλει στον 120Α που επίσης είναι μια πάρα πολύ ωραία διαδρομή αν έχεις στο πρόγραμμα να πας μετά βόρεια
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-09-2011, 23:20
man gs Ο/Η man gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kavala
Μoto: bmw f800gs
Μηνύματα: 1,363
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Για το hallstatt σιγουρα οπως το προτεινουν ανεπιφυλακτα ολοι και για την περιοχη γυρω απο το innsbruck το seefeld το οποιο ειναι απλα πανεμορφο και βαση για κοντινες διαδρομες.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
αυστρια, αυστριακες αλπεις, tyrol


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηράκλειο, Νοτιοδυτικός δρόμος, για τα Βόρειοανατολικά Eftixis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 94 18-05-2011 13:01
Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό που έστειλε ειρωνική επιστο antonis1150GSA Μου τη δίνει που ..... 12 18-05-2011 10:06
Εντοπίστηκαν «πειραγμένες» αντλίες σε βενζινάδικο της Πειραιώς MARK Επικαιρότητα 6 09-05-2011 22:14
Μα.... τόση ζήλεια πια...?!? Τι τα θέλεις και τα σκαλίζεις...?!? CPretenteriS Χιούμορ 19 28-01-2011 21:13
Το Facebook ιδρύει ειδικό σώμα για την ασφάλεια των χρηστών ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 15-12-2009 18:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!