GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-07-2011, 23:25
tivr Ο/Η tivr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή F 650 GS TWIN

Καλησπέρα σε όλους του φίλους του Forum!!!
Σαν νέος κ εγώ στο club έχω αρκετές αποριες(κάποιες θα έχετε βαρεθεί να τις ακούτε),μια απο αυτές είναι το θέμα της ζελατίνας.Η εργοστασιακή είναι μόνο για να λέμε οτι υπάρχει...πολύ αέρας και καθόλου προστασία.Νόμιζα οτι δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα(λόγω ύψους 1,70 σημείωση:χωρίς παπούτσια,χαχα!!)αλλά τελικά υπάρχει θέμα.Βλέπω και διαβάζω διάφορα που με έχουν μπερδέψει.Καταρχήν δεν βρίσκω διαστάσεις και τιμές για τις ψηλότερες μαμίσιες.Εχω δεί την ergo της wunderlich 42cm σε καλή τιμή,125Ε αλλά διαβάζω διάφορα οτι δεν κάθεται καλά και έχει αρκετους κραδασμούς.Κάποια καλή δοκιμασμένη πρόταση υπάρχει?Διαβάζω πολλά θετικά και για την touring της bmw αλλά η τιμή πρέπει να είναι τσιμπιμένη και δεν ξέρω εάν είναι πολύ ψηλή για το δικό μου size...
Λογικά θα υπάρχει κάποια αναλογια του υψους του αναβάτη με το υψος της ζελατίνας.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-07-2011, 18:51
szygo Ο/Η szygo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μoto: PIAGGIO BEVERLY 350 ST
Μηνύματα: 1,018
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS TWIN

Αγαπητέ φίλε, έχω το ίδιο με την touring της BMW - την είχε ο προηγούμενος κάτοχος - και είμαι πολύ ευχαριστημένος, κανένα πρόβλημα. Το ύψος μου είναι 1,68.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-08-2011, 13:52
n.g. Ο/Η n.g. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: F650 GS twin
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS TWIN

Καλησπέρα, θέλω να βάλω σαμάρια σε ένα F650 GS και έχω πρόβλημα με την εξάτμηση, η οποία καίει και είναι εντελώς απροστάτευτη, ξέρει κανένας καμία πατέντα ή που μπορώ να βρω κάποιο προστατευτικό για την εξάτμηση.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-08-2011, 12:08
bulba Ο/Η bulba βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι ΑΘΗΝΑ
Μoto: bmw f650 gc
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS TWIN

Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα δύο ταξίδια με σαμάρια. Το αριστερό που ακουμπούσε στην εξάτμιση το εξασφάλισα με αυτοκόλλητο προστατευτικό (επένδυση αλουμινίου) που προμηθεύτηκα από μαγαζί με αξεσουάρ μοτό. Κατόπιν τα στερέωσα με λάστιχα για να μην μετακινηθούν. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Το δεξιό είχε την τάση να μαζεύεται μέσα στο τροχό με αποτέλεσμα να φθαρεί. Το αριστερό της εξάτμισης άντεξε την θερμοκρασία και επέζησε.
Συμπέρασμα. Εαν επιλέξεις τη λύση των σαμαριών θα προμηθευτείς πρωτίστως βάσεις για σαμαρια. Αυτές θα κρατήσουν το σαμάρια μακριά και από την εξάτμιση και από τον τροχό.
Προσωπικά φέτος έβαλα βάσεις και πλαινές βαλίτσες της bmw (μαμίσιες) και σώθηκα. Πανεύκολο φόρτωμα - ξεφόρτωμα, χωράνε πολλά... και τα ρούχα είναι ατσαλάκωτα.
Το κόστος μπορεί να είναι μεγάλο αλλά αξίζουν τα λεφτά τους
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-08-2011, 19:59
szygo Ο/Η szygo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μoto: PIAGGIO BEVERLY 350 ST
Μηνύματα: 1,018
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS TWIN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bulba Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα δύο ταξίδια με σαμάρια. Το αριστερό που ακουμπούσε στην εξάτμιση το εξασφάλισα με αυτοκόλλητο προστατευτικό (επένδυση αλουμινίου) που προμηθεύτηκα από μαγαζί με αξεσουάρ μοτό. Κατόπιν τα στερέωσα με λάστιχα για να μην μετακινηθούν. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Το δεξιό είχε την τάση να μαζεύεται μέσα στο τροχό με αποτέλεσμα να φθαρεί. Το αριστερό της εξάτμισης άντεξε την θερμοκρασία και επέζησε.
Συμπέρασμα. Εαν επιλέξεις τη λύση των σαμαριών θα προμηθευτείς πρωτίστως βάσεις για σαμαρια. Αυτές θα κρατήσουν το σαμάρια μακριά και από την εξάτμιση και από τον τροχό.
Προσωπικά φέτος έβαλα βάσεις και πλαινές βαλίτσες της bmw (μαμίσιες) και σώθηκα. Πανεύκολο φόρτωμα - ξεφόρτωμα, χωράνε πολλά... και τα ρούχα είναι ατσαλάκωτα.
Το κόστος μπορεί να είναι μεγάλο αλλά αξίζουν τα λεφτά τους

Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ...ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΓΑΡ....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-08-2011, 22:57
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS TWIN

Κάνε υπομονή, και θα πάρεις της "μαμάς" σε μτχ. Του 1200 δεν μπαίνουν; (το λέω γιατί για 1200άρια βαλίτσες, μτχ, υπάρχουν άφθονες).

Και φυσικά, υπάρχουν και οι φίλοι μας οι γερμανοί http://www.teileineile.de/en/bags-and-carriers/f800gs
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Africa Twin kostas_366 Άλλες εταιρίες 52 05-02-2011 09:04
[ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Midland BT2 twin platon Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 7 22-09-2010 09:35
F650GS twin/ Λιπαντικό? ath Τεχνικά θέματα διάφορα 2 17-04-2010 18:06
F650gs twin gripis Πωλήσεις μοτοσυκλετών 14 20-03-2010 21:37
[ΠΩΛΕΙΤΑΙ] F650GS TWIN platon Πωλήσεις μοτοσυκλετών 8 30-06-2009 01:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!