GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 17-08-2013, 23:35
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Ψάχνοντας, ψάχνοντας έπεσα και πάνω σ' αυτά τα μαραφέτια. Πολλά στο εμπόριο, η αρχή λειτουργίας τους σωστή, γνωστό θέμα άλλωστε στην μηχανολογία παλαιόθεν, αλλά υπερεκτιμημένα τα πιο πολλά, πανάκριβα!

Ακολουθώντας το παράδειγμα τού Γιάννη, έφτιαξα ένα μόνος μου με μηδαμινό κόστος. Στην αρχή τίποτα αλλά μετά από κάποιες μετατροπές όσον αφορά την αντίσταση, μού κατέβασε την κατανάλωση από το τσιμπημένο 7,49 στο 5,91!!!!. Αυτό ήταν και το ζητούμενό μου άλλωστε, αλλά περισσότερα επ' αυτού στο επόμενο τεύχος.
Ακόμα όμως είμαι στις δοκιμές και μετρήσεις. Να κάνω τόσο λάθος πια? Τι να πω, θα δούμε! Αναμείνατε, το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 18-08-2013, 00:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Αν και είναι μεγάλη η διάφορα, κατά κάποιο τρόπο δικαιολογείται μια κι η μηχανή δουλεύει πιο στρωτα και δε χρειάζεται συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων.
Τι αντίσταση έβαλες τελικά; υποθέτω ότι δε χρησιμοποίησες NTC.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 18-08-2013, 00:54
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και είναι μεγάλη η διάφορα, κατά κάποιο τρόπο δικαιολογείται μια κι η μηχανή δουλεύει πιο στρωτα και δε χρειάζεται συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων.
Τι αντίσταση έβαλες τελικά; υποθέτω ότι δε χρησιμοποίησες NTC.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Η διαφορά δικαιολογείται απόλυτα. Βαρύ μηχανάκι, κινούμαι πολύ στην πόλη, σταμάτα-ξεκίνα, σταμάτα-ξεκίνα, πρώτη-δευτέρα, ζέστες τρομερές στην Αφρική, δεν θέλει και πολύ να τσιμπήσει τα 7,50.


Ξεκίνησα με μια 10 Κohm, τίποτα. Πήγα στα 23 Κohm, είδα υποψία βελτίωσης και λέω, δεν μπορεί, αφού βελτιώθηκε θα υπάρχει κι άλλο περιθώριο. Μεταπήδησα στα 56 Κohm, όσα χρησιμοποιεί και το Booster plug και εδώ όντως υπάρχει εμφανής διαφορά. Αναρωτιέμαι μέχρι πόσο μπορείς να ανέβεις έχοντας θετικά αποτελέσματα?
Το μηχανάκι τραβάει από χαμηλά πράγμα που ήταν αδιανόητο πριν αν δεν κατέβαζες μία σχέση ή και δύο. Αυτό επιτρέπει να πηγαίνεις με χαμηλότερες στροφές απ' ό,τι πριν, εξ ου και η μειωμένη κατανάλωση.
Σημείωση. Φυσικά, εάν το πιέζεις δουλεύοντάς το ψηλά θα αυξηθεί η κατανάλωση. Γι' αυτό υπάρχουν οι δύο διαφορετικές απόψεις από τους χρήστες. Γενικώς, η οδήγησή μου είναι στρωτή σε χαμηλές και μεσαίες στροφές κυρίως, χωρίς απότομες επιταχύνσεις και επιβρανδύσεις , με έμφαση στην άνεση και οικονομία παρά στις επιδόσεις. Γ' αυτό έχω και ΒΜW. Αν ήθελα γκάζια θα είχα Hayabousa.
Με τρίτη, ένα παράδειγμα, τραβάει ακόμη και με τις 1050-1100 στροφές τού ρελαντί δίνοντάς σου μια ταχύτητα κοντά στα 40 χαω. Απίστευτο! Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία τα όργανα. Τώρα το πώς θα την ανεβάσω, άλλο θέμα!




NTC δεν έβαλα αλλά θα βάλω. Είμαι ακόμα σε στάδια πειραμάτων και δοκιμάζω διάφορα. Σκοπεύω να αντιγράψω ακριβώς το booster plug και την συνδεσμολογία του αλλά περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά.

Έβαλα όμως έναν ξεχωριστό NTC αισθητήρα θερμοκρασίας μέσα στο φιλτροκούτι που μού δείχνει κατ' ευθείαν σε βαθμούς Κελσίου. Είναι εκπληκτικό το πόσο αλλάζει η θερμοκρασία όταν κινείσαι στην εθνική από το όταν κινείσαι μέσα στην πόλη. Είναι φανερό, λοιπόν, το ότι η μαμά έχει τοποθετήσει σε λάθος σημείο το φίλτρο αέρα και επηρεάζεται από την θερμοκρασία τού κινητήρα.

Το θέμα μάλλον θα έχει πολλές συνέχειες αφού θα πειραματιστώ με ποτενσιόμετρο αντί για αντίσταση, ώστε να αλλάζεις εν κινήσει το μίγμα σου ανάλογα με τις συνθήκες, και ίσως -πρωτοτυπιά?- ενσωματώσω στην όλη κατασκευή και το όργανο που σού δείχνει την θερμοκρασία τού αέρα στο φίλτρο.
Να 'χουμε να παίζουμε

Last edited by Al Bandy; 18-08-2013 at 01:09.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 18-08-2013, 01:25
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Ωραίος!
Θα δοκιμάσω κι εγώ μεγαλύτερη αντίσταση.
Τώρα αν έδινες οδηγίες για το θερμόμετρο και πως το τοποθετησες θα ήταν σούπερ....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 18-08-2013, 01:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί να βάλω ανεμιστήρα στη φιλτροχοανη, αλλά όσο κι αν έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι τόσο μικρό....όρεξη να έχουμε να παίζουμε

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 18-08-2013, 09:52
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος!
Θα δοκιμάσω κι εγώ μεγαλύτερη αντίσταση.
Τώρα αν έδινες οδηγίες για το θερμόμετρο και πως το τοποθετησες θα ήταν σούπερ....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Όχι, όχι. Το θερμόμετρο είναι ξεχωριστή υπόθεση, δεν έχει να κάνει με το π@π@ράκι. Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα. Το είχα ήδη στην μηχανή καιρό απλώς είχα τον αισθητήρα του NTC κολλημένο σε άλλο σημείο.
Τον πήρα από 'κει που τον είχα και τον έβαλα μέσα στο φιλτροκούτι περνώντας το καλώδιο μέσα από τον αυλό εισαγωγής. Ακριβώς, δηλαδή, στην ροή τού αέρα προς το φίλτρο!
Το κακό είναι ότι δεν έχω τον τρόπο ακόμα να ανεβάσω φωτογραφίες.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 18-08-2013, 13:45
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Το κατάλαβα για το θερμόμετρο. Η αξία του είναι περιορισμένη στην " εγκυκλοπαιδικη. " γνώση του τι συμβαίνει....κάθε πληροφορία όμως βοηθά στη βελτίωση. Όταν μπορέσεις πάντως βάλε φώτο και πληροφορίες του τι, πόσο κι από που.
Ετοιμάζω το 650 κι όλο και κάτι θα σκαλισω πάλι....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 18-08-2013, 17:05
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κατάλαβα για το θερμόμετρο. Η αξία του είναι περιορισμένη στην " εγκυκλοπαιδικη. " γνώση του τι συμβαίνει....κάθε πληροφορία όμως βοηθά στη βελτίωση. Όταν μπορέσεις πάντως βάλε φώτο και πληροφορίες του τι, πόσο κι από που.
Ετοιμάζω το 650 κι όλο και κάτι θα σκαλισω πάλι....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Κάθε άλλο παρά περιορισμένη θα 'λεγα. Έβγαλα πολύ χρήσιμα συμπεράσματα. Κινείσαι και δείχνει 25 βαθμούς, σταματάς στο φανάρι και πάει 40!

Αυτό, εμένα μού έδειξε δύο πράγματα: Α) το ότι η ΒΜW δεν έχει κάνει και την καλύτερη δυνατή χωροταξία με αποτέλεσμα να επηρεάζεται το φίλτρο αέρος από την θερμοκρασία τού κινητήρα και γι' αυτό τον λόγο Β) πόσο σημαντικό είναι να κρατάς χαμηλή την θερμοκρασία που αναγνωρίζει η ΕCU.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ένα μηχανάκι με αρχαίο, αερόψυκτο κινητήρα, από την εποχή τής Wermacht και τών Africa Corps, που κινείται μέσα στην πόλη καίει 7,5 λ/100 χλμ. Γιατί η ECU διαβάζει 40 μέχρι και 70 (ναι και 70!!!) βαθμούς και κρατάει το μείγμα μονίμως φτωχό. Με τόσο φτωχό μείγμα δουλεύεις παραπάνω στροφές απ' ό,τι χρειάζεται για να αντεπεξέλθει και να τα! Όλα έχουν μια εξήγηση.
Αν ήταν κάτι σαν V-Strom, ας πούμε, με σύγχρονο κινητήρα και σύγχρονο σύστημα τροφοδοσίας δεν θα γεννιόταν καν θέμα.

Τώρα εξηγείται γιατί διαβάζω τσιμπημένες καταναλώσεις από τους περισσότερους Έλληνες BMWάκηδες ενώ την ίδια στιγμή οι ξένοι με ίδια μηχανάκια καίνε λιγότερο. Γιατί κινούμαστε σε βάρβαρες συνθήκες σε σχέση με τους ξένους: άθλιες πόλεις, μποτιλιαρισμένες, τσιμέντα, καμίνια, σκόνη. Πάς έξω και είναι πιο ανοιχτοί δρόμοι, λιγότερα ή καθόλου μποτιλιαρίσματα, πράσινο, δροσιά, κινούνται πιο ελεύθερα. Έχουμε που έχουμε ζέστη, αν σού την κάνει και ο κινητήρας ακόμη μεγαλύτερη άσ' τα να πάνε!

Το συνιστώ το "γκατζετάκι" ανεπιφύλακτα. Για να μην πω επιβάλλεται!


ΥΓ: Θα προσπαθήσω για φωτογραφίες.

Last edited by Al Bandy; 18-08-2013 at 17:37.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 18-08-2013, 18:08
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Τα ίδια λέμε,
Και σκέψου ότι το booster plug το φτιάχνει Ολλανδός αν θυμάμαι καλά.
Και στο Dakar που είχα η διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα ήταν εμφανής, πολύ πιο άμεση απόκριση, λιγότεροι κραδασμοί χαμηλά, έδινε την εντύπωση ότι ροπιαζε σε χαμηλότερες στροφές....
Μου έδωσες έναυσμα να το ψάξω κι άλλο, αλλά πρώτα πρέπει να φτιάξω τη μηχανή

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 18-08-2013, 18:20
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ίδια λέμε,
Και σκέψου ότι το booster plug το φτιάχνει Ολλανδός αν θυμάμαι καλά.
Και στο Dakar που είχα η διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα ήταν εμφανής, πολύ πιο άμεση απόκριση, λιγότεροι κραδασμοί χαμηλά, έδινε την εντύπωση ότι ροπιαζε σε χαμηλότερες στροφές....
Μου έδωσες έναυσμα να το ψάξω κι άλλο, αλλά πρώτα πρέπει να φτιάξω τη μηχανή

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Δανός . Αν κάνει δουλειά, λοιπόν, για τα βόρεια, κρύα κλίματα όπως λένε οι γερμαναράδες φαντάσου πόσο απαραίτητο είναι για εμάς στην ζεστή Ελλάδα, για τα δικά μας πάντα μηχανάκια, ε! Είναι τυχαίο άραγε που δεν έχουν βγάλει για όλες τις μάρκες?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Special Parts for ...tuning! XCHALLENGE Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-08-2010 15:36
Tuning αλα Γερμανικα για R1200GS edmark Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 06-01-2010 15:26
Tuning: Land Rover Discovery arisxios Αυτοκίνητο 5 25-06-2009 10:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!