GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-10-2012, 19:16
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
...............
Μετανιωνω που το σπιτι στο χωριο εχει παλιωσει και δεν το εχω συντηρησει οπως πρεπει με τα δικα μου χερια οπως αυτοι τοτε, αφου μας οδηγησανε σε ενα συστημα που σκοπος ηταν μονο να παρεις χαρτια (πτυχια) και κοντρα χαρτια...και τωρα τι??......
Να πω επίσης (επειδή μου ξυπνάς σκέψεις του παρελθόντος- όταν έπερνα αποφάσεις για το τι θα κάνω στην ελλάδα), ότι προσωπικά δεν έφαγα την πατάτα για υπερσπουδές κ άλλα τέτοια μεγαλεπίβολα που εντυπωσιάζανε τότε κάθε ελληνική οικογένεια. Έβλεπα πως έβγαινε το μεροκάματο κ πως μας δούλευαν οι προύχοντες βολεμένοι, με την αθώα ματιά ενός μικρού παιδιού-αν θέλεις. Πατάτες ήταν όλη η ιστορία κ οι υπέροχες προσδοκίες για την ελλάδα μας. Πίστευαν όλοι, μα όλοι, ότι δε χρειάζεται να ζοριστεί κανείς, απλά να πάρει ένα πτυχίο ή να βολευτεί τεσπα κάπου κ να κοροιδεύει το σύστημα. Παντελή έλειψη κοινωνοικότητας εκτός από 2-3 ρομαντικούς που δίδασκαν αρχές κ τρόπους, αλά βλέπεις ήταν αγράμματοι κ δεν τους άκουγε κ δεν εντυπωσιαζόταν κανείς.
Τωρα που η πατάτα φαγώθηκε ξυπνάνε τα πνεύματα.

Σόρρυ επίσης δούλεψα σκληρά (όπως κ πολλοί φίλοι) σε αυτή τη χώρα για να δικαιούμαι να λέω κ καμιά μλκ, μετά από τόσες που άκουσα 30 χρόνια κ όχι ότι πέτυχα περισσότερα από πολλύς φίλους, αλλά εκτός από τα σημάδια κ τις αναπηρίες που μου έμειναν από την σκληρή δουλειά έμειναν κ κάποια υλικά για να αφήσω στα παιδιά μου.

Last edited by JohnGS1100; 16-10-2012 at 19:17.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-10-2012, 19:34
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω επίσης (επειδή μου ξυπνάς σκέψεις του παρελθόντος- όταν έπερνα αποφάσεις για το τι θα κάνω στην ελλάδα), ότι προσωπικά δεν έφαγα την πατάτα για υπερσπουδές κ άλλα τέτοια μεγαλεπίβολα που εντυπωσιάζανε τότε κάθε ελληνική οικογένεια. Έβλεπα πως έβγαινε το μεροκάματο κ πως μας δούλευαν οι προύχοντες βολεμένοι, με την αθώα ματιά ενός μικρού παιδιού-αν θέλεις. Πατάτες ήταν όλη η ιστορία κ οι υπέροχες προσδοκίες για την ελλάδα μας. Πίστευαν όλοι, μα όλοι, ότι δε χρειάζεται να ζοριστεί κανείς, απλά να πάρει ένα πτυχίο ή να βολευτεί τεσπα κάπου κ να κοροιδεύει το σύστημα. Παντελή έλειψη κοινωνοικότητας εκτός από 2-3 ρομαντικούς που δίδασκαν αρχές κ τρόπους, αλά βλέπεις ήταν αγράμματοι κ δεν τους άκουγε κ δεν εντυπωσιαζόταν κανείς.
Τωρα που η πατάτα φαγώθηκε ξυπνάνε τα πνεύματα.

Σόρρυ επίσης δούλεψα σκληρά (όπως κ πολλοί φίλοι) σε αυτή τη χώρα για να δικαιούμαι να λέω κ καμιά μλκ, μετά από τόσες που άκουσα 30 χρόνια κ όχι ότι πέτυχα περισσότερα από πολλύς φίλους, αλλά εκτός από τα σημάδια κ τις αναπηρίες που μου έμειναν από την σκληρή δουλειά έμειναν κ κάποια υλικά για να αφήσω στα παιδιά μου.
Καταλαβαινεις φυσικα οτι δεν ηθελα να θιξω εσενα απλα πεταγωντας 2 λεξεις χωρις να αναπτυξεις το θεμα φυσικα πιαστηκα απο αυτες, τωρα σε καταλαβαινω απολυτα
Α και Δεν πηρα πτυχιο για να βολευτω...αλλιως δεν θα τα εγραφα αυτα!!
Αλλα ας μην τσακωθουμε ΚΑΙ σε αυτο το θεμα, διαβασα κατι μου αρεσε με αγγιξε και το εγραψα...ετσι απλα...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-10-2012, 19:41
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Όχι ρε συ, μέσα από τέτοιες διαφωνίες κ διαξιφισμούς βγαίνουν ωραίες συζητήσεις.

Με τον γέρο μου δε ξέρω τι θα κάνω θέλει να τον πάω στο χωριό του να μείνει εκεί μέσα στην ερημιά. Στο μεταξυ παίρνει κάτι φαρμακα, θέλει κάτι περιποιήσεις, ανθρώπους γύρω του μέριμνα κλπ. κ δε καταλαβαίνει. Αν διάβαζε το τόπικ σου θα είχαμε πάλι ιστορίες

Με το ζόρι τον έπεισα να του βάλω τροχόσπιτο σε καμιά καλικράτεια που έχει θάλασσα πχ. να γουστάρουμε κ όλας αν πηγαίνουμε εκεί.
Αλλά ότι κ να κάνεις σήμερα λεφτά θέλει να ταίζεις εδω κ εκεί μλκες του δημοσίου κ του ευρύτερου δημόσιου τομέα, τοπική αυτοδιοίκηση, δεκο, τεχνικές υπηρεσίας, λαδωτήρια κ δε συμμαζεύεται μαμώ την παράγκα μου..

Last edited by JohnGS1100; 16-10-2012 at 19:44.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-10-2012, 20:44
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον γέρο μου.....
Γιάννη, ολα καλα όπως μας τα περιγράψεις, αλλα για να πω την μαύρη μου αλήθεια, αυτο το "γερό μου", δεν μου χτυπάει καλα στα αυτιά ρε φιλαρακι !!!

Όχι μόνο απο εσένα, γενικά μου συμβαίνει αυτο. Δεν μου αρέσει η έκφραση, γέρος, γριά κτλ, όταν κάποιος αναφέρετε στους γονείς του!

Φιλικά στο λέω αυτο, χωρίς ίχνος κριτικής ή οτιδήποτε άλλο !

Στο θέμα μας τώρα !
Σαν την ποιότητα της ζωής του χωριού, δεν βάζω καμμια ζούγκλα μεγαλουπολη!!! Εγω δεν βλέπω την ευλογημένη ώρα που θα εγκατασταθω μόνιμα στο χωριο.
-Άγχος; Τι είναι αυτο;
-Κυκλοφοριακό; Τι είναι αυτο;
-Καυσαεριο; Τι είναι αυτο;
-Ουρά στις δημόσιες υπηρεσίες; Στα μαγαζιά; Τι είναι αυτο;
-Καφεδακι κάτω απο τον πλατανο; Θεϊκό!
-Απογευματινή βόλτα δίπλα στο ποτάμι; Απόλαυση!
-Άγχος για το που θα παίξουν τα παιδια; Ολα τα χωράφια δικα τους!
-Η μυρωδιά της βρεγμενης γης, μετα απο βροχή; Μοναδική!
-Το να περπατάς απλά στο χωριο, και να χαιρετας και να σε χαιρετουν όλοι; Ξεχασμένο στις πόλης...
-Η μυρωδιά το χειμώνα απο τα ξύλα που καινε στο τζάκι; Άρωμα αληθινό!
-Και άλλες πολλές, μικρές απολαύσεις οι οποίες όμως δίνουν νόημα στην καθημερινότητα της ζωής μας


Οι μικρές στιγμές, οι μικρές απολαύσεις είναι αυτο που ονομάζεται για εμενα... ποιότητα ζωής!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-10-2012, 20:51
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Το "΄γερος μου" είναι μια έκφραση που μπήκε στο λεξιλόγιό μας λόγω θεσσαλονίκης, λόγω διάλεκτος- δεν έχει να κάνει με το πως βλέπω τον πατέρα μου, σόρρυ
Όσο για τις αισθήσεις που προκαλούνται από τα χρώματα κ τις μυρωδιές, συμφωνών ότι ισχύουν για κάποιον έκανε πιτσιρίκος στο χωριό, του ξυπνάν εκείνες τις ανέμελες ευτυχισμένες στιγμές. Για αυτούς που μεγάλωσαν πολη η κοπριά πχ. τους βρωμάει κ τους αρέσει η μυρωδια της βενζινης, στις δε εξορμήσεις τους στην επαρχία, ειδικά τα κορίτσια, δε τολμούν να βγουν από τι τζιπ να πατήσουν λάσπη ή να τους τσιμπίσει καμιά ακρίδα κ μολις γυρίζουν μεγαλούπολη, ανασαίνουν το νέφος κ ανακουφίζονται.

Last edited by JohnGS1100; 16-10-2012 at 20:55.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-10-2012, 21:25
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "΄γερος μου" είναι μια έκφραση που μπήκε στο λεξιλόγιό μας λόγω θεσσαλονίκης, λόγω διάλεκτος- δεν έχει να κάνει με το πως βλέπω τον πατέρα μου, σόρρυ
Όσο για τις αισθήσεις που προκαλούνται από τα χρώματα κ τις μυρωδιές, συμφωνών ότι ισχύουν για κάποιον έκανε πιτσιρίκος στο χωριό, του ξυπνάν εκείνες τις ανέμελες ευτυχισμένες στιγμές. Για αυτούς που μεγάλωσαν πολη η κοπριά πχ. τους βρωμάει κ τους αρέσει η μυρωδια της βενζινης, στις δε εξορμήσεις τους στην επαρχία, ειδικά τα κορίτσια, δε τολμούν να βγουν από τι τζιπ να πατήσουν λάσπη ή να τους τσιμπίσει καμιά ακρίδα κ μολις γυρίζουν μεγαλούπολη, ανασαίνουν το νέφος κ ανακουφίζονται.
Ολοσωστη και αυτη η παρατήρηση! Δυστυχώς συμβαίνει και αυτο που λες !
Όσο απομακρύνεται ο άνθρωπος απο την φύση, το στοιχείο του, τόσο αυτα τα "φαινόμενα" γίνονται πιο συχνά!
Πάντως έχω "εμπιστοσύνη" στην κρίση της εποχής μας! Θα γυρίσει πολύς κόσμος στις ρίζες των προγόνων του. Η πρωτη περίοδος, σαφώς θα τους φανεί βουνό, όταν όμως αρχίσουν να γευονται τα καλα του χωριού, όταν θα δουν τρελή διάφορα στον βραδινό τους αναλαφρο ύπνο, τότε δεν θα θέλουν ούτε να ξανασκεφτουν την οποιαδήποτε τσιμεντουπολη !
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-10-2012, 21:30
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

κ εγώ αυτό πιστεύω. Άντε να αραιώνουμε από τις πόλεις, πολλές μαζευτήκαμε
Πλάκα κάνω έτσι

Θυμάμαι που πήγα την κόρη πέρσυ να τις δείξω το χωράφι του θειου μου που της το αφήσαμε προίκα κ ούτε κατέβηκε από το αμάξι
Μωρέ εκεί θα γυρίσει
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-10-2012, 21:36
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Γιαννη πολυ καλο!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-10-2012, 21:43
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
κ εγώ αυτό πιστεύω. Άντε να αραιώνουμε από τις πόλεις, πολλές μαζευτήκαμε
Πλάκα κάνω έτσι

Θυμάμαι που πήγα την κόρη πέρσυ να τις δείξω το χωράφι του θειου μου που της το αφήσαμε προίκα κ ούτε κατέβηκε από το αμάξι
Μωρέ εκεί θα γυρίσει

Σωστοςςςςςς!!!


. . ...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-10-2012, 22:15
dimag7 Ο/Η dimag7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R 1200 ADV '10
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Ρε παιδιά ο ένας και μοναδικός Θανάσης Βέγγος το είχε προβλέψει και το έκανε ταινία το 1963.

Last edited by dimag7; 16-10-2012 at 22:19.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!