GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-07-2012, 18:38
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή RDC..... μερικές σκέψεις

Ως γνωστόν το RDC μας δείχνει την πίεση των ελαστικών αναγόμενη κάθε φορά στην θερμοκρασία των 20 βαθ. κελσίου. Προφανώς αυτοί οι 20 βαθμοί αποτελούν σημείο αναφοράς σαν standard condition γαι την BMW, κάτι ανάλογο των 15 βαθ. κελσίου για τα αεροσκάφη (standard day), όπου πάνω από αυτήν την θερμοκρασία οι περισσότερες επιδόσεις τους μειώνονται και αντιστρόφως κάτω από τους 15 αυξάνονται, όπως δείχνουν τα διαγράμματα επιδόσεων των αφων.
κλείνει η παρένθεση. .....(πότε άνοιξε....

Φανταστικό σενάριο....

σήμερα το πρωί με 20 βαθμούς ξεκινάω βόλτα. Πατάω το RDC και μου δείχνει μπροστά 2,2 bar. Συνεχίζω την βόλτα μου, με πιάνει ο καύσωνας, ώρα 12 το μεσημέρι, εξωτερική θερμοκρασία 40, θερμοκρασία οδοστρώματος 55 (λέμε τώρα)... πατάω το RDC και μου δείχνει 2,2 (γιατί μου δείχνει τι πίεση θα είχα αν η θερμοκρασία του αέρα μέσα στο ελαστικό ήταν 20 βαθ.). Πόση θερμοκρασία έχει στην πραγαμτικότητα ο αέρας στο ελαστικό;....δεν θα έχει 45; άρα λόγω διαστολής των αερίων η πίεση δεν είναι 2,2 αλλά....2,4 - 2,5.... (δεν ξέρω με ακρίβεια αλλά σαφώς είναι μεγαλύτερη). Άρα ταξιδεύω εκτός προδιαγραφών πιέσεων.....
Σήμερα ένας άλλος οδηγός bmw, ας πούμε στην κεντρική Ευρώπη, ξεκινάει και αυτός το πρωί με 20 βαθ., βλέπει στο RDC 2,2 και ξεκινάει μια ανάβαση σε βουνό... το μεσημέρι και αυτός έχει φτάσει σε περιοχή που η θερμοκρασία έχει πέσει στους 10 βαθ. το λάστιχο έχει 10 βαθ. και η πίεσή του έχει πέσει στα 2,0 bar λόγω συστολής των αερίων. Πατάει το RDC και του δείχνει 2,2.
Έτσι έχουμε δύο ευτυχισμένους οδηγούς που με την ίδια ένδειξη στο RDC έχουμε πραγματική απόκλιση της τάξης των 4 bar...(οι τιμές είναι κατ' εκτίμηση).
ΣΧΟΛΙΟ 1
Δηλαδή το
RDC είναι άχρηστο;
Οχι, μας δείχνει την διαφορά πίεσης εμπρός πίσω τροχού , με την δυνατότητα να την διατηρούμε στην σωστή τιμή, καθώς και πιθανή απώλεια αέρα
ΣΧΟΛΙΟ 2
Οι μηχανές ταξιδεύουν με πραγματικές πιέσεις και όχι θεωρητικές.
ΣΧΟΛΙΟ 3
Βαράτε αν έγραψα μ@λακίες, αλλά το θέμα με απασχολεί εδώ και καιρό γιατί σε ταξίδι με ζέστη η μηχανή "πηδαέι" με τις πιέσεις τις προτεινόμενες και σκεφτόμουν τι να φταίει
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-07-2012, 19:22
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις το "μαραφέτι", και ξεκινάς με πίεση 2,2 και τα λάστιχα κρύα. Μετά από 200χλμ σταματάς και μετρά πίεση. Μπορεί να έχεις ας πούμε 2,5. Θα την μειώσεις;
Αν το κάνεις, στο τέλος του ταξιδιού και αφού κρυώσουν τα λάστιχα, θα ξαναφουσκώσεις; Την επόμενη μέρα θα ξαναελέγξεις;
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το "μαραφέτι" χρειάζεται για βλέπεις εγκαίρως το πρόβλημα, πριν φας τη σούπα λόγω απώλειας πίεσης. Δε χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί του, ούτε με την πίεση ελαστικών ανά 100-200χλμ. Σαν να μην το είχες δηλαδή.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-07-2012, 19:56
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Επειδή κατά καιρούς είχαν ειπωθεί πολλά για την αξιοπιστία του RDC, προτείνω αυτό που κάνω εγώ και το "καλιμπράρω" :
Όταν πάω για service, θεωρώ οτι μετά από κάποιες ώρες αναμονής η θερμοκρασία έρχεται σε κανονικά επίπεδα....
Στο τέλος της διαδικασίας ο "μάστορας" φουσκώνει τα ελαστικά με το δικό του, πολύ πιο ακριβό και αξιόπιστο όργανο, και εκεινη τη στιγμή τσεκάρω την ηλεκτρονική ένδειξη.... Όταν το συνεργείο βάζει τις προβλεπόμενες πιέσεις σε κανονικής θερμοκρασίας ελαστικά, το οργανάκι δείχνει 2,1 και 2,3 πίσω....
Από εκεί και πέρα και μέχρι τα επόμενα 5k χλμ βάζω αέρα με αναμένη τη μηχανή ώστε να βλέπω την ένδειξη στο καντράν αδιαφορώντας για το οργανάκι του βενζινά.....
Στο δρόμο, και σε μεγάλες αποστάσεις, συνήθως το οργανάκι δείχνει +0,1 που το θεωρώ λογικό και θεμιτό....

Από εκεί και πέρα, το οργανάκι θα βοηθήσει όταν χάσω απότομα τον αέρα και πέσει η πίεση και ανάψει το alarm.....έχει σωθεί κόσμος και κοσμάκης από το οργανάκι αυτό....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-07-2012, 20:13
john68 Ο/Η john68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Μετά από μακροχρόνια ακινησία ξεκινάω και το όργανο μου ανάβει SOS και μου δείχνει 1,8. Μετά από 6-7 χιλιόμετρα ΄που ζεσταίνεται πάει στο 2,0.Α ωραία λέω. Απλά πρίν με το 1,8 δεν είχε μετρήσει σωστά το RDC. Πίνω καφέ και ξαναφεύγω. Πάλι 1,8. Σε μερικά χιλιόμετρα πάλι 2,0.


Άρα μετράει ΣΩΣΤΑ !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-07-2012, 22:25
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από john68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από μακροχρόνια ακινησία ξεκινάω και το όργανο μου ανάβει SOS και μου δείχνει 1,8. Μετά από 6-7 χιλιόμετρα ΄που ζεσταίνεται πάει στο 2,0.Α ωραία λέω. Απλά πρίν με το 1,8 δεν είχε μετρήσει σωστά το RDC. Πίνω καφέ και ξαναφεύγω. Πάλι 1,8. Σε μερικά χιλιόμετρα πάλι 2,0.


Άρα μετράει ΣΩΣΤΑ !!!
δεν το νομίζω
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-07-2012, 23:08
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Για να δεις την απόκλισή του, πήγαινε σε ένα κοντινό σου βουλκανιζατερ με μανόμετρο ακριβείας. Κάτσε και μισή ωρίτσα να κρυώσουν καλά τα λάστιχα και μέτρα, σύγκρινε με τις ενδείξεις και θα βγάλεις την όποια απόκλιση έχει. Μετά , όταν ζεσταθούν τα λάστιχα, κάνει αναγωγή στη θερμοκρασία κρύου ελαστικού και δε βγάζεις άκρη.
Αν δεν το έκανε, θα μας έπιανε πανικός στα μεγάλα ταξίδια όταν θα βλέπαμε 40+psi και θα παίζαμε με τις πιέσεις συνεχώς, κάτι που ασφαλώς είναι λάθος.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-07-2012, 01:37
john68 Ο/Η john68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το νομίζω
Τι δεν νομίζεις για να το διορθώσω
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-07-2012, 09:24
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Το όργανο, κατά την άποψή μου, είναι άχρηστο gadget, που το χρυσοπληρώνουμε στην BMW. Δηλαδή τι κάνουν οι υπόλοιποι που δεν έχουν RDC;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-07-2012, 09:29
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: RDC..... μερικές σκέψεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι έχουμε δύο ευτυχισμένους οδηγούς που με την ίδια ένδειξη στο RDC έχουμε πραγματική απόκλιση της τάξης των 4 bar...(οι τιμές είναι κατ' εκτίμηση).
Απόκλιση 0,4 bar
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-07-2012, 10:36
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όργανο, κατά την άποψή μου, είναι άχρηστο gadget, που το χρυσοπληρώνουμε στην BMW. Δηλαδή τι κάνουν οι υπόλοιποι που δεν έχουν RDC;
Μαλλον δεν εχεις παθει λαστιχο εν κινησει....
Το αλλο με τους υπολοιπους δεν εχει σχεση
Ουτε abs εχουν ολοι
Πιστευω οτι εχει χρησιμοτητα, αρκει να μην το παρακανουμε, οπως με ολα τα extra ή τα βοηθηματα.


Send by Forester via iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!