GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Αυτοκίνητο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-11-2012, 13:12
john68 Ο/Η john68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Σουμάχερ: «Θα ήταν κρίμα να μην τους λείψω...»

Σουμάχερ: «Θα ήταν κρίμα να μην τους λείψω...»
  • 25/11/2012, 08:04 |


Τους λόγους που δεν κατάφερε να κάνει ένα πετυχημένο comeback με τη Mercedes ανέλυσε ο Μίκαελ Σουμάχερ, ίσως στην τελευταία του συνέντευξη ως πιλότος της Φόρμουλα 1.

Ο Γερμανός πιλότος, ο οποίος μετά το γκραν πρι της Βραζιλίας θα χαιρετήσει τα γκριντ -για δεύτερη φορά- τόνισε πως η Φόρμουλα 1 είναι κομμάτι του εαυτού του, πρόσθεσε πως θα ήταν κρίμα να μη λείψει στους φίλους του σπορ, ενώ επιβεβαίωσε πως δεν θα τρέξει ποτέ ξανά με μονοθέσιο, αφού αυτό που θέλει είναι μόνο να ξεκουραστεί.

Αναλυτικά η συνέντευξη του επτά φορές Παγκόσμιου πρωταθλητή στην Bild:

-Ποια είναι τα συναισθήματα πριν τον τελευταίο αγώνα στην καριέρα σου;
«Δεν έχω τόσο έντονα συναισθήματα όσο πριν έξι χρόνια. Τότε κυνηγούσαμε τη νίκη και τη θέση στο πόντιουμ, αλλά τώρα στόχος είναι να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε. Δεν γύρισα στη Formula 1 για να κάνω γύρους, αλλά έχω στόχους. Θέλω να απολαύσω τον τελευταίο μου αγώνα στο βαθμό που μπορώ».

-Πιστεύεις πως θα λείψεις στους φίλους της Formula 1;
«Θα ήταν κρίμα να μη γίνει αυτό. Πιστεύω κι ελπίζω οι φίλοι της Φόρμουλα 1 να με θυμούνται με καλό τρόπο, παρότι μετά την επιστροφή μου δεν ήμουν όσο πετυχημένος θα ήθελα».

-Αυτό δεν ήταν δική σου ευθύνη…
«Και ναι και όχι. Δεν θέλω να εξαιρέσω τον εαυτό μου από τα αποτελέσματα που είχαμε αυτά τα τρία χρόνια. Δεν είναι αυτό του χαρακτήρα μου. Η ομάδα είναι υπεύθυνη που δεν είχε επιτυχίες, αλλά κι εγώ έχω μερίδιο ευθύνης που μου αντιστοιχεί. Όλοι μαζί κερδίζουμε και όλοι μαζί χάνουμε».

-Δεν σε ενοχλεί, ωστόσο, όταν ακούς ότι τώρα η Mercedes θέλει να αυξήσει το μπάτζετ και να κάνει τα πάντα για να έχει επιτυχίες στο μέλλον;
«Δεν είμαι τόσο σίγουρος πως τα χρήματα ήταν αυτό που μας έλειπε».

-Τότε τι ήταν;
«Το βασικό πρόβλημα είχε να κάνει με την αεροδυναμική του μονοθεσίου. Δεν καταφέραμε να εξελίξουμε αυτό το πράγμα και να λύσουμε κάποια άλλα προβλήματα. Ακόμη και σήμερα αν αυτά μπορούν να διορθωθούν».

-Στη Ferrari ήταν πιο εύκολο για σας να λύνετε τέτοιου είδους προβλήματα;
«Στη Ferrari τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Άλλη εποχή, άλλη υποδομή, άλλα χαρακτηριστικά των ανθρώπων. Εντελώς διαφορετική κατάσταση. Υπήρχε μία μοναδική συνεργασία ανάμεσα στον Ζαν Τοντ, τον Ρος Μπρον, τον Ρόρι Μπιρν κι εμένα. Στη Mercedes δεν καταφέραμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο».

-Τι κρατάς από τα τελευταία έξι χρόνια;
«Τα πρώτα τρία χρόνια μετά την αποχώρησή μου το 2006 ήταν μία ανακούφιση για μένα. Ο συνεχής ανταγωνισμός, η ένταση, η προσήλωση σε έναν στόχο, με είχαν εξαντλήσει. Δεν είχα ενέργεια και κίνητρο».

-Και τα τρία τελευταία χρόνια;
«Δυστυχώς είχαμε να αντιμετωπίσουμε πολλές δύσκολες καταστάσεις και γίνονταν συνεχώς συγκρίσεις με τα παλιές μου επιτυχίες».

-Κορυφαίοι πιλότοι, όπως ο Αλόνσο, δήλωσαν πως θα μπορούσες ακόμη και τώρα να πάρεις τον τίτλο αν είχες ένα καλό μονοθέσιο…
«Είναι καλό να το ακούς αυτό. Για μένα είναι σημαντικό να ακούω ότι έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Αυτό που μετρά για μένα είναι πως η ομάδα μου έμεινε ικανοποιημένη μαζί μου. Οι άνθρωποι γύρω μου ακόμη εκτιμούν ό,τι έκανα για την ομάδα, πόσο δούλεψα και είναι οι ίδιοι που ξέρουν καλύτερα από όλους γιατί δεν ήμασταν πιο γρήγοροι. Απλώς δεν ήμασταν αρκετά καλοί σε άλλους τομείς».

-Θα συνεχίσεις να παρακολουθείς τη Formula 1 ή θα απομακρυνθείς τελείως;
«Όχι, δεν θα απομακρυνθώ. Μου πρόσφερε πολλά η Formula 1, είναι ένα κομμάτι του εαυτού μου και θα παρακολουθώ πού και πού κάποιους αγώνες, σαν θεατής».

-Θα παραμείνεις στη Mercedes σαν πρεσβευτής;
«Έχω αυτή την πρόταση, η Mercedes ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Θα συζητήσουμε γι’αυτό στο εγγύς μέλλον».

-Θα ξανατρέξεις σε αγώνες;
«Πρώτα θέλω να ξεφύγω από όλα, να ξεκουραστώ και μετά θα δούμε. Όμως δεν θα οδηγήσω ποτέ ξανά στη Formula1, στο Indycar ή στο Nascar».

-Μπορεί ο Φέτελ να σπάσει το ρεκόρ σου;
«Δεν βλέπω το λόγο γιατί όχι. Έχει όλα τα φόντα. Είναι ταλαντούχος, γρήγορος, έξυπνος και για την ώρα είναι στην κατάλληλη ομάδα. Θα ήμουν περήφανος αν τα κατάφερνε, γιατί είναι καλός μου φίλος».

-Η Mercedes και η Ferrari λέγεται πως τον έχουν πλησιάσει. Πού θα τον συμβούλευες να πάει;
«Θα ήμουν ανόητος να έλεγα τη μία ή την άλλη ομάδα. Ποιος ξέρει; Δεν έχω ιδέα».

-Τι επιθυμίες μπορεί να έχει κάποιος σαν εσένα, που έχει πετύχει τα πάντα, για το μέλλον;
«Να έχω με τη σύζυγό μου και την οικογένειά μας την ίδια ενέργεια, την ίδια αρμονία και την ίδια ευτυχία για όσα περισσότερα χρόνια γίνεται».
www.sport-fm.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-11-2012, 15:44
dimitrisgsx1400 Ο/Η dimitrisgsx1400 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μoto: SUZUKI GSX 1400
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή Απάντηση: Σουμάχερ: «Θα ήταν κρίμα να μην τους λείψω...»

ενας απο τους λιγους που ανεβασε το θεαμα στη F1 ταλαντουχος αλλα και φυσιολογικος ανθρωπος, με ολα τα + και - που μας ξεχωριζουν!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!