GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 31-10-2010, 20:41
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από atertoto Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον αφιερωσα περιπου 1 ωρα (μαζι με τον καφε) και τις αλλαξα.
Εβγαλα τα 2 καθισματα και ελυσα τα πλαστικα καλυματα τις ουρας μαζι με τα 2 πλαινα χερουλια ανοιξα προσεκτικα το καπακι του συναγερμου για να μην χαλαση η λαστιχενια φλαντζα και εγινε η αλλαγη με κοστος 9 ευρωπουλα

ευχαριστω τα παιδια πιο πανω για την βοηθεια

Ο δαιμον του τυπογραφειου...Η αλλαξες και κατι ακομα απο την μπαταρια?του συναγερμου>?
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 31-10-2010, 20:55
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο δαιμον του τυπογραφειου...Η αλλαξες και κατι ακομα απο την μπαταρια?του συναγερμου>?
ρε Βασιλη, μην το παίρνεις προσωπικά, εδώ στο forum γραφουμε την γνώμη μας επιβοηθητικά, όχι για να νικήσουμε.Όντως ΤΙΣ άλλαξε. επειδή έτσι ήθελε... θα μπορούσε να αλλάξει και τα λάστιχα.
η ένδειξη όμως στο καντράν που ήταν η ερώτηση αλλά είναι και το σοβαρό, ήταν για την μπαταρία του συναγερμού. άλλωστε αν σε κάποια περίπτωση δεν θέλει αλλαγή η μπαταρία του συναγερμού και θέλει μόνον του τηλεκοντρόλ, ΔΕΝ θα έχει ένδειξη στο καντράν...

Last edited by ckk; 31-10-2010 at 21:00.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-11-2010, 00:58
TASOS GS Ο/Η TASOS GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Chalkidiki 40° 14' 38" (40.2439°) north
Μηνύματα: 845
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Αλλαξα τις 2 μπαταριες απο την κεντρικη μοναδα του συναγερμου ,και εσβησε η ενδειξη στο καντραν αμεσως. Απο το τηλεχηριστιριο ευτηχως οχι ακομα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ και τους 2σας
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-11-2010, 11:54
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Καλημέρα φίλε μου. Κάνεις τραγικά λάθη και θα σου κοστίσουν κάποια χρήματα. Οι μπαταρίες δεν πρέπει να είναι σε φόρμα όπως λες. ¨όταν αποφορτίζεται κάνεις μία ταχεία φόρτιση. Υπάρχει όργανο μέτρησης και σχετικά χαμηλού κόστους. Σε ένα καφέ μπορούμε να πούμε περισσότερα. Μην ασχολείσαι πάντως με την Μπαταρία διότι υπάρχει και ο κίνδυνος να καταστρέψεις τον υπολογιστή της μηχανής σου ή να κάψεις την ανόρθωση……………….
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-11-2010, 12:54
ignimen Ο/Η ignimen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ATH
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί λες για 2 μπαταρίες ;;;
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-11-2010, 13:22
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε Βασιλη, μην το παίρνεις προσωπικά, εδώ στο forum γραφουμε την γνώμη μας επιβοηθητικά, όχι για να νικήσουμε.Όντως ΤΙΣ άλλαξε. επειδή έτσι ήθελε... θα μπορούσε να αλλάξει και τα λάστιχα.
η ένδειξη όμως στο καντράν που ήταν η ερώτηση αλλά είναι και το σοβαρό, ήταν για την μπαταρία του συναγερμού. άλλωστε αν σε κάποια περίπτωση δεν θέλει αλλαγή η μπαταρία του συναγερμού και θέλει μόνον του τηλεκοντρόλ, ΔΕΝ θα έχει ένδειξη στο καντράν...


Φίλος...εδω είμαστε για να βοηθάμε το ένα μέλος το αλλο...και να εκφραζουμε τις αποψεις μας--ΣΥΜΦΩΝΩ---οπως είπες και εσυ--δεν προσπαθουμε να δουμε---συγκρινουμε ποιος την εχει,,,,,μεγαλυτερη---(μιλαω για την εμπειρια...και καταρτιση)...---αν και ...ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ....τρεχουν ΠΟΛΛΟΙ....πρωτος ομως βγαινει ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ



και για να ολοκληρωσω,,,,,,,,,ΕΧΕΙ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ(σορρυ για τα caps--δινω εμφαση--δεν φωναζω) απλα με παραξενευει το γεγονος να έχει 2 μπαταριες----οπως και to ERROR ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ στο παλικαρι.....εκτος πάλι αν εχω τοοοοοοσο λαθος........το DWALLO ειναι για μπαταρια ---ΟΧΙ μπαταριΕΣ συναγερμου.....(σορρυ αλλα οι ΑΠΟΡΙΕΣ μου ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ--γιαυτο αλλωστε και ΕΠΙΜΕΝΩ στο θεμα....)
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-11-2010, 13:27
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από atertoto Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαξα τις 2 μπαταριες απο την κεντρικη μοναδα του συναγερμου ,και εσβησε η ενδειξη στο καντραν αμεσως. Απο το τηλεχηριστιριο ευτηχως οχι ακομα.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ και τους 2σας

Με προβληματιζεις.....2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ στον συναγερμο???


Τι να πω....κανω τοοοοοσο λαθος?


Οσο για τις ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ,,,,γαυτο ειμαστε εδω φίλε μου---για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο...!

Last edited by vasorfa; 01-11-2010 at 13:29.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-11-2010, 19:31
TASOS GS Ο/Η TASOS GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Chalkidiki 40° 14' 38" (40.2439°) north
Μηνύματα: 845
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Καταρχην ηρεμια.

ο συναγερμος της BMW στη μοναδα εσωτερικα ( ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ )φοραει 2 μπαταριες 3volt η μια.

Σε περιπτωση που δεν μπορει να παρει ρευμα απο την κεντρικη 12 volt μπαταρια π.χ. λογο αποπειρας κλοπης να κοψουν τα καλωδια ,να μπορει για καποιο ευλογο χρονο να λειτουργει ο συναγερμος

.Το ιδιο συστημα εχουν και οι συναγερμοι σε σπιτια- μαγαζια σε περιπτωση που κοπει το ρευμα απο Δ.Ε.Η.

Στο κανταν μου εβγαζε την ενδειξη D W A μαζι με ενα σχημα αδειας μπαταριας διπλα. Μολις τις αλλαξα επαψε να εμφανιζεται .
Attached Images
File Type: jpg DSC01274.jpg (96.4 KB, 48 views)
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-11-2010, 19:42
TASOS GS Ο/Η TASOS GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Chalkidiki 40° 14' 38" (40.2439°) north
Μηνύματα: 845
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου. Κάνεις τραγικά λάθη και θα σου κοστίσουν κάποια χρήματα. Οι μπαταρίες δεν πρέπει να είναι σε φόρμα όπως λες. ¨όταν αποφορτίζεται κάνεις μία ταχεία φόρτιση. Υπάρχει όργανο μέτρησης και σχετικά χαμηλού κόστους. Σε ένα καφέ μπορούμε να πούμε περισσότερα. Μην ασχολείσαι πάντως με την Μπαταρία διότι υπάρχει και ο κίνδυνος να καταστρέψεις τον υπολογιστή της μηχανής σου ή να κάψεις την ανόρθωση……………….
Φιλε μου οταν λεω την εχω σε φορμα εννοω οτι την συνδεω σε καταλληλο φορτιστη και την συντηρω ,ο φορτιστης δινει και κοβει ρευμα οποτε χρειαζεται

,ετσι αποφευγεται η υπερφοτιση μαζι με τις αναλογες συνεπειες .

Ισως γιαυτο και να ειναι ο 3 χρονος που την εχω,η πρωτη με πηγε 1 χρονο ,μετα πηρα φορτιστη και την κραταω ακομα στην Ζωη.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-11-2010, 23:20
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαινει, μπαταρια??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από atertoto Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου οταν λεω την εχω σε φορμα εννοω οτι την συνδεω σε καταλληλο φορτιστη και την συντηρω ,ο φορτιστης δινει και κοβει ρευμα οποτε χρειαζεται

,ετσι αποφευγεται η υπερφοτιση μαζι με τις αναλογες συνεπειες .

Ισως γιαυτο και να ειναι ο 3 χρονος που την εχω,η πρωτη με πηγε 1 χρονο ,μετα πηρα φορτιστη και την κραταω ακομα στην Ζωη.
Οι μπαταρίες έχουν διάρκεια ζωής 5-6 χρόνια. Τώρα ας μην ασχοληθούμε με τεχνικά θέματα διότι δεν βγάζουμε άκρη. Πάντως αυτό που σου έγραψα είναι και η καλύτερη λύση. Αφήνεις την μπαταρία να αποφορτιστεί πλήρως και μετά ταχεία φόρτιση. Με αυτό τον τρόπο δουλεύουν όλα τα στοιχεία. Άλλες πληροφορίες και τεχνικά σε κάποιο καφέ μπορούμε να τα πούμε.
Καλό βράδυ να έχεις..............
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μπαταρια f800gs man gs Τεχνικά θέματα διάφορα 6 15-10-2010 10:08
Τι μπουζι? sotaris Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2010 16:33
μπαταρια BATALOS Τεχνικά θέματα διάφορα 10 24-01-2010 14:11
Τι είναι GPS Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 10 15-06-2009 23:05
Τι πιστευεις; riko46 Γενικά - Αναβάτης 3 06-05-2009 23:41


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!