GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-11-2011, 13:29
msmanos Ο/Η msmanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS 1200ADV )

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα του Forum.Έδώ και 4 μήνες είμαι κάτοχος ενός gs 1200adv και ήμουν στη φάση στρωσίματος και όπως καταλαβαίνετε δεν ήμουν για πολλά ανοίγματα του γκαζιού,ολα ήταν normal.Εδώ και 2 εβδομάδες που ασ το πούμε ξεθάρεψα,παρατήρησα όταν είμαι σταματημένος και η μηχανή είναι στο ρελαντί,όταν τις κάνω απότομα ανοιγμα γκαζιού,στο πίσω μερος της μηχανής από την πλευρά τις εξάτμισης ένα ταρακούνημα και με πα'ιρνει από αριστερά.όχι τρελλο αλλα αισθητό.΄΄Ειναι κάτι φυσιολογικό λόγω των κυβικών και η δυναμη που βγάζει μιας και ειναι κ η εξατμιση απο εκει η να ανησυχώ? Παλία είχα ενα varadero 1000 και δεν είχα παρατηρήσει κατι ανάλογο.εν τω μεταξύ μου έχουν μπει ιδέες γιατί πριν κάνα μήνα ενώ ημουν σταματημένος έχασα τη ισοροπια μου και δεν μπορούσα να συγκρατησω την μηχανή (σε όλους μας πιστευω εχει τυχει αυτό) και μου πεσε.Ευτυχώς εβαλα όλες μου τις δυναμεις και έπεσε σιγα σιγα σχεδον ######κα και ευτυχως δεν έπαθε ουτε μια γρατζουνιά.Αλλα τώρα μ αυτη τη παρατηρηση που εκανα με το αποτομο γκαζι μου εχουν μπει ιδεες.Δεν πιστευω παντως να επαθε απο το πεσιμο κατι γιατι ηταν σχεδον ανεπαισθητο.Θα ήθελα την γνωμη σας η την εμπειρία σας πάνω σ υτο το θεμα.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-11-2011, 13:45
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

Κλασσικός χαρακτήρας του μπόξερ! Δεν είναι τίποτα, απλά ο μπόξερ στο άνοιγμα του γκαζιού τείνει να στρέψει την μοτοσυκλέτα προς την κατεύθυνση που περιστρέφεται!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-11-2011, 13:53
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

ετσι που τα γραφεις λιγο δυσκολο να καταλαβω!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-11-2011, 13:56
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

ετσι καταλαβαινεις οτι κατω απο τα ποδια σου ειναι ο boxer !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-11-2011, 13:56
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από msmanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα του Forum.Έδώ και 4 μήνες είμαι κάτοχος ενός gs 1200adv και ήμουν στη φάση στρωσίματος και όπως καταλαβαίνετε δεν ήμουν για πολλά ανοίγματα του γκαζιού,ολα ήταν normal.Εδώ και 2 εβδομάδες που ασ το πούμε ξεθάρεψα,παρατήρησα όταν είμαι σταματημένος και η μηχανή είναι στο ρελαντί,όταν τις κάνω απότομα ανοιγμα γκαζιού,στο πίσω μερος της μηχανής από την πλευρά τις εξάτμισης ένα ταρακούνημα και με πα'ιρνει από αριστερά.όχι τρελλο αλλα αισθητό.΄΄Ειναι κάτι φυσιολογικό λόγω των κυβικών και η δυναμη που βγάζει μιας και ειναι κ η εξατμιση απο εκει η να ανησυχώ? Παλία είχα ενα varadero 1000 και δεν είχα παρατηρήσει κατι ανάλογο.εν τω μεταξύ μου έχουν μπει ιδέες γιατί πριν κάνα μήνα ενώ ημουν σταματημένος έχασα τη ισοροπια μου και δεν μπορούσα να συγκρατησω την μηχανή (σε όλους μας πιστευω εχει τυχει αυτό) και μου πεσε.Ευτυχώς εβαλα όλες μου τις δυναμεις και έπεσε σιγα σιγα σχεδον ######κα και ευτυχως δεν έπαθε ουτε μια γρατζουνιά.Αλλα τώρα μ αυτη τη παρατηρηση που εκανα με το αποτομο γκαζι μου εχουν μπει ιδεες.Δεν πιστευω παντως να επαθε απο το πεσιμο κατι γιατι ηταν σχεδον ανεπαισθητο.Θα ήθελα την γνωμη σας η την εμπειρία σας πάνω σ υτο το θεμα.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
No worries....οτι σε εγραψε ο ckalfas συμβαινει
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-11-2011, 14:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

το "τράβηγμα" στο άνοιγμα γκαζιού στο ρελαντί δεν μπορεί να σου ρίξει τη μοτό...σε καμία περίπτωση....

μη τη φοβάσαι....είναι θηρίο αλλά μην τρελένεσαι....

να κάθεσαι κανονικά με όλο το βάρος σου όταν έχεις τα πόδια κάτω....να τη πηγαίνεις και όχι να σε πηγαίνει.....έχω δει ιδιαίτερα μικρόσωμους αναβάτες που την κουμαντάρουν άψογα.....άρα δεν είναι φτιαγμένη να σε δυσκολεύει....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-11-2011, 15:28
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

welcome to boxer.
μην ανησυχείς, απλά απόλαυσέ τη
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-11-2011, 15:28
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS



Να γιατί μπόξερ .


Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-11-2011, 17:58
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

Πρώτη φορά παρατηρήθηκε το 1923!

Δεν είναι πρόβλημα. Νόμος της φυσικής είναι. Δράση (η περιστροφή του βολάν του κινητήρα) - αντίδραση, το υπόλοιπο σώμα της μηχανής. Το βολάν είναι εγκάρσια τοποθετημένο. Στις μηχανές που ήξερες το βολάν είναι κατά το διάμηκες, οπότε αν δεν πάταγαν στο έδαφος θα "σουζάραν" ή θα έκαναν endo όταν μάρσαρες. Διαπίστωσε και το αντίθετο: όταν την γκαζώνεις και αφήνεις απότομα το γκάζι, η μηχανή γέρνει από την άλλη πλευρά. Όταν την μάθεις πολύ καλά, θα το εκμεταλλεύεσαι αυτό και θα το περιμένεις στα πλαγιάσματα με ψηλές στροφές και απότομα κατεβάσματα, καθώς θα σου αλλάζει ανεπαίσθητα την κλίση της μηχανής ο κινητήρας.

Βολάν, εκ του γαλλικού volant που σημαίνει κάτι το στρογγυλό, το τιμόνι πχ ("πιάσε κυρά μου το βολάν!"), είναι ο σφόνδυλος στα ελληνικά, που έχουν όλοι οι κινητήρες. Τοποθετημένος πάνω στον άξονα που πιάνουν όλα τα πιστόνια για έχει μια στροφορμή και αδράνεια περιστροφής ο κινητήρας και να μην "κλωτσάει" σε κάθε σκάσιμο πιστονιού.

Το βολάν είναι αυτό το στρογγυλό και ασήκωτο πραματάκι

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-11-2011, 18:04
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ταρακούνημα από απότομο άνοιγμα γκαζιού σε ρελαντί ( GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλασσικός χαρακτήρας του μπόξερ! Δεν είναι τίποτα, απλά ο μπόξερ στο άνοιγμα του γκαζιού τείνει να στρέψει την μοτοσυκλέτα προς την κατεύθυνση που περιστρέφεται!
Προς την αντίθετη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
βαλιτσα 1200adv GAGARIN Ζήτηση 0 12-09-2011 00:18
1150adv η 1200adv?? PACO Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 24-06-2010 23:09
διακοπες κατα το ανοιγμα του γκαζιου... ace_gln Τεχνικά θέματα διάφορα 18 30-03-2010 12:05
αυτοματο ανοιγμα γκαραζ απο BMW F800S Alext Αστεία Video 9 12-10-2009 16:21
τρίξιμο σε ανοιγμα του γκαζιου arisp Τεχνικά θέματα διάφορα 4 25-09-2009 13:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!