GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-06-2012, 18:53
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Γεια σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας, σε ένα πρόβλημα που με καίει..

Πρίν 3 εβδομάδες το θέμα με το Press Direct έφτασε στο απροχώρητο και αναγκάστικα να βάλω την χοντρή (GSA '08 με 47000χλμ) στο συνεργείο του κ.Αντώνη για να ανοιχθεί και να φωτογραφηθεί.

Τα στείλανε στην BMW Ελλάς, και μετά την 1η επικοινωνία που είχε ο κ.Αντώνης, η απάντηση ήταν κάλυψη 50% στην αλλαγή ολόκληρου του σασμάν κάτι που δεν ειναι αποδεκτό εκ μέρους μου.

Στο μεταξύ, μίλησα με ίδιους παθόντες όπως τον αγαπητό Βασίλη (vasorfa --> http://www.gsforum.gr/f25/strip-teeeeeeeeaze-16730/), με μηχανικούς της BMW, τον κ.Αντώνη.. και κοινό συμπέρασμα είναι οτι η συγκεκριμένη φθορά/ζημιά οφείλεται σε αστοχία υλικού, και ΜΟΝΟ.

Επόμενη κίνηση ηταν να πάρω ο ίδιος τηλ. και να μιλήσω με τον υπεύθυνο μηχανικό της BMW Ελλάς, χωρίς να καταλήξουμε σε κάτι καλύτερο.. Η δε απάντηση "είναι φυσιολογική φθορά" και μάλιστα "πολύ πιθανόν να οφείλεται σε κακή, δική μου οδήγηση!", με ΕΞΟΡΓΙΣΕ..

Ειλικρινά δεν ανέχομαι την αδικία και την κοροϊδία.. και το λέω αυτό διότι ξέρω περιπτώσεις οπου και έγινε πλήρης κάλυψη του ανταλλακτικού (μετά απο σχετική πίεση). Άσχετα αν είναι εκτός εγγύησης, η BMW ξέρει οτι υπάρχει πρόβλημα σε αυτό το μέρος του σασμάν (χωρίς να φταίει σε καμμία περίπτωση ο οδηγός), αλλά για οικονομικούς (φυσικά) λόγους, δεν κάνει τίποτα (π.χ. ανάκληση).. και αρνείται τα πάντα..

Μην σας ζαλίζω άλλο με τον πόνο μου, απλά θέλω να ακούσω την γνώμη σας, και ειδκά απο όσους έχουν εμπειρία σε παρόμοια θέματα και επίσης την γνώμη των νομικών μας, για το αν και τι θα μπορούσα να κάνω..

Τέλος σας δίνω τις επιλογές που εχω εως τώρα: (φυσικά την 1η την αποκλείω)

1) Κάλυψη 50% σε ολόκληρο το σασμάν απο BMW Hellas (1200+ ευρώ)
2) Επισκευη (αντικάσταση) μόνο του Press Direct με δική μου κάλυψη (600 ευρώ περίπου μαζί με εργατικά)
3) Αντικατάσταση ολόκληρου σασμάν με μεταχειρισμένο, που βέβαια πρέπει να ανοιχθεί και να ελεγθεί σε τι κατάσταση είναι κτλπ. (ξεκινάνε απο 400+ ευρώ + τα εργατικά φυσικά)
4) mail στην BMW Γερμανίας που να ζητώ καλύτερη κάλυψη, με την απαραίτητη πίεση (εδώ χρειάζομαι και συμβουλές απο τους νομικούς του φόρουμ ή απο φίλους με ανάλογες περιπτώσεις)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-06-2012, 19:20
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

σαν παθων και εγω και μη εχοντας την πρωτη επιλογη, 2ο χερι την ειχα παρει

2) Επισκευη (αντικάσταση) μόνο του Press Direct με δική μου κάλυψη (600 ευρώ περίπου μαζί με εργατικά)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-06-2012, 19:36
bmwgogagis Ο/Η bmwgogagis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: κοζανη
Μoto: R1200GSADV
Μηνύματα: 740
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας, σε ένα πρόβλημα που με καίει..

Πρίν 3 εβδομάδες το θέμα με το Press Direct έφτασε στο απροχώρητο και αναγκάστικα να βάλω την χοντρή (GSA '08 με 47000χλμ) στο συνεργείο του κ.Αντώνη για να ανοιχθεί και να φωτογραφηθεί.

Τα στείλανε στην BMW Ελλάς, και μετά την 1η επικοινωνία που είχε ο κ.Αντώνης, η απάντηση ήταν κάλυψη 50% στην αλλαγή ολόκληρου του σασμάν κάτι που δεν ειναι αποδεκτό εκ μέρους μου.

Στο μεταξύ, μίλησα με ίδιους παθόντες όπως τον αγαπητό Βασίλη (vasorfa --> http://www.gsforum.gr/f25/strip-teeeeeeeeaze-16730/), με μηχανικούς της BMW, τον κ.Αντώνη.. και κοινό συμπέρασμα είναι οτι η συγκεκριμένη φθορά/ζημιά οφείλεται σε αστοχία υλικού, και ΜΟΝΟ.

Επόμενη κίνηση ηταν να πάρω ο ίδιος τηλ. και να μιλήσω με τον υπεύθυνο μηχανικό της BMW Ελλάς, χωρίς να καταλήξουμε σε κάτι καλύτερο.. Η δε απάντηση "είναι φυσιολογική φθορά" και μάλιστα "πολύ πιθανόν να οφείλεται σε κακή, δική μου οδήγηση!", με ΕΞΟΡΓΙΣΕ..

Ειλικρινά δεν ανέχομαι την αδικία και την κοροϊδία.. και το λέω αυτό διότι ξέρω περιπτώσεις οπου και έγινε πλήρης κάλυψη του ανταλλακτικού (μετά απο σχετική πίεση). Άσχετα αν είναι εκτός εγγύησης, η BMW ξέρει οτι υπάρχει πρόβλημα σε αυτό το μέρος του σασμάν (χωρίς να φταίει σε καμμία περίπτωση ο οδηγός), αλλά για οικονομικούς (φυσικά) λόγους, δεν κάνει τίποτα (π.χ. ανάκληση).. και αρνείται τα πάντα..

Μην σας ζαλίζω άλλο με τον πόνο μου, απλά θέλω να ακούσω την γνώμη σας, και ειδκά απο όσους έχουν εμπειρία σε παρόμοια θέματα και επίσης την γνώμη των νομικών μας, για το αν και τι θα μπορούσα να κάνω..

Τέλος σας δίνω τις επιλογές που εχω εως τώρα: (φυσικά την 1η την αποκλείω)

1) Κάλυψη 50% σε ολόκληρο το σασμάν απο BMW Hellas (1200+ ευρώ)
2) Επισκευη (αντικάσταση) μόνο του Press Direct με δική μου κάλυψη (600 ευρώ περίπου μαζί με εργατικά)
3) Αντικατάσταση ολόκληρου σασμάν με μεταχειρισμένο, που βέβαια πρέπει να ανοιχθεί και να ελεγθεί σε τι κατάσταση είναι κτλπ. (ξεκινάνε απο 400+ ευρώ + τα εργατικά φυσικά)
4) mail στην BMW Γερμανίας που να ζητώ καλύτερη κάλυψη, με την απαραίτητη πίεση (εδώ χρειάζομαι και συμβουλές απο τους νομικούς του φόρουμ ή απο φίλους με ανάλογες περιπτώσεις)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Έχω ανεβάσει το θέμα πριν λίγες ημέρες διάβασε το και αν έχεις απορίες πάρε με τηλ ειναι στο προφιλ μου να σου τα πω πάντως μην το ανοίγεις




Sent by george via Tapatalk
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-06-2012, 19:52
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bmwgogagis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ανεβάσει το θέμα πριν λίγες ημέρες διάβασε το και αν έχεις απορίες πάρε με τηλ ειναι στο προφιλ μου να σου τα πω πάντως μην το ανοίγεις




Sent by george via Tapatalk
Φυσικά και το έχω διαβάσει το θέμα σου, όπως και όλα τα σχετικά στο φόρουμ μας! Παρ'ολα αυτά θα επικοινωνήσω και τηλεφωνικά μαζί σου, όσο να'ναι όλο και κάτι θα μάθω απο την εμπειρία σου!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-06-2012, 19:59
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Κρίμα είναι όμως να φερονται έτσι....

Ηθελα να μαθω στα τελευταια μοντελα υφιστατε το θεμα η το διορθωσανε?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-06-2012, 20:08
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα είναι όμως να φερονται έτσι....

Ηθελα να μαθω στα τελευταια μοντελα υφιστατε το θεμα η το διορθωσανε?
Φίλε Χάρη, τα μοντέλα μετά το 08' έχουν νέο βελτιωμένο άξονα (press direct) με καλύτερο υλικό και ΔΕΝ χαλάνε (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του κ.Παναγιωτόπουλου, όπου και εμπιστεύομαι).

Και είτε επισκευή επιλέξω τελικά είτε νέο σασμάν, έχουνε τον νέο-βελτιωμένο άξονα φυσικά!

Απλά ήμουν στους "τυχερούς" με την ελλατωματική παρτίδα..
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-06-2012, 21:07
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Ακου, το δικό μου είναι 3ος του 2008 παραγωγή βάσει αρ πλαισιου, και το αγόρασα 3ο του 2010 με 20.000 με πληρες ιστορικό...
Το παλληκαρι που μου το πούλησε μου είπε ότι του είχανε αλλάξει όλο το σασμαν στο Βαγιανελη νομιζω χωρίς μία κάπου στα τέλη του 2009
Τωρα εσενα γιατι σου ζητανε τα μισα???
Εχω κάνει 60000+++ χωρίς κανενα προβλημα....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-06-2012, 21:15
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

μια ερωτηση γιατι πιστευω οτι αφορα κ μενα....
όποτε βαζω μπροστα την μηχανη τις τελευταιες μέρες μου κανει ενα γρύλλισμα και μόλις πατάω τον συμπλέκτη σταματαει.....να πω οτι το κανει συνεχεια κ όχι μονο όταν είναι κρύα.........
όταν οδηγω δεν το καταλαβαινω...αλλα όταν σταματησω το καταλαβαινω κ μολις αφηνω συμπλέκτη πάλι κανει το ιδιο γργργργγρ...και οταν τον ξαναπαταω σταματαει...
ξερετε τι ακριβως ειναι??
η μηχανη μου ειναι adv -08 μοντελο με 34,000 χλμ
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-06-2012, 21:19
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

:hmmm:.... τώρα αν μαζευτούμε εμεις οι καμιά πενηνταριά( και λίγους είπα)...τι θα μας πουν αραγε και τους χτυπήσουμε την πόρτα!!!

νομίζω οτι το φόρουμ, σε κάτι τέτοιες ενέργειες διακρίνετε

κίνημα λοιπόν..........με πρωτεργάτες...να κανουμε


1.xurxes... παθών(05/2008 τωρα με 62.000......αλλα το εχω απο τις 47.000)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-06-2012, 21:22
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Press Direct - Να το κυνηγήσω? Και πώς?

Εγω λεω οτι ηρθε η ωρα να πινουμε τον καφε μας στις αντιπροσωπειες.
Μιας και δεν χρειαστηκε με τις ESA μαλλον χρειαζεται με το press direct.

Η εχουμε δυναμη σαν φορουμ ή να παμε να μαζεψουμε κανα ροδακινο μιας και ειναι η εποχη τους.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
κροτάλισμα, press direct


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!