GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 23-10-2012, 21:49
kostdim Ο/Η kostdim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: α.γλυφαδα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το εχω δει παλι το συγκεκριμενο βιντεο και θα μπορουσα να γραψω ενα ενα ολα τα λανθασμενα που εγιναν εκει...δεν υπαρχει λογος να μακρυγορουμε.Τι πρεπει να κανουμε οταν βλεπουμε ΕΠ στο βουνο το γραφω πιο ανω.Αν αντιδρασεις ετσι δεν εχεις να φοβασαι κανεναν...Φυσιολογικα αντιδρουν τα σκυλια στο βιντεο να ξερεις...υπαρχουν ομως πολλα λαθη μαζεμενα...
Ειναι ενα βιντεο που δεν αποτελει κανονα συμπεριφορας ουτε για ανθρωπους ουτε για σκυλους...ο φοβος να ξερεις ειναι αποτελεσμα κακης εκτιμησης και ελλειψη γνωσης.
Από οτι φαίνεται ξέρεις από σκυλιά (ενώ ο φίλος πιο πάνω που ειρωνεύεται ίσως και να τα μισεί). Εμείς οι υπόλοιποι λίγοι η πολλοί που δεν ξέρουμε, απλά αντιδρούμε σπασμωδικά όπως λες. Τι να κάνουμε όμως όταν όπως ξαναέγραψα κατουριέσαι από τον φόβο σου;;;;;;
Όσο για τον ποδηλάτη με το βίντεο και εγώ έτσι θα αντιδρούσα. Μόνο στη θέα 20,30 αγριεμένων σκύλων θα τρελενόμουν.
Και για να λέμε την αλήθεια, αν δεν εμφανιζόντουσαν οι Αλβανοί, ίσως να τον είχαν σκίσει
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 23-10-2012, 21:55
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Από οτι φαίνεται ξέρεις από σκυλιά (ενώ ο φίλος πιο πάνω που ειρωνεύεται ίσως και να τα μισεί). Εμείς οι υπόλοιποι λίγοι η πολλοί που δεν ξέρουμε, απλά αντιδρούμε σπασμωδικά όπως λες. Τι να κάνουμε όμως όταν όπως ξαναέγραψα κατουριέσαι από τον φόβο σου;;;;;;
Όσο για τον ποδηλάτη με το βίντεο και εγώ έτσι θα αντιδρούσα. Μόνο στη θέα 20,30 αγριεμένων σκύλων θα τρελενόμουν.
Και για να λέμε την αλήθεια, αν δεν εμφανιζόντουσαν οι Αλβανοί, ίσως να τον είχαν σκίσει
Δεν ξέρω ποιόν εννοείς για ειρωνεία. Δεν θα τον πείραζαν τον ποδηλάτη πάντως. Θα τον κρατούσαν καθηλωμένο μέχρι να ερχόταν ο Άνθρωπος (αφεντικό).
Παρουσιάζονται στην Ήπειρο τέτοια φαινόμενα αλλά από αγέλες αγριόσκυλων και όχι από οικόσιτα...............
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 23-10-2012, 22:02
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Από οτι φαίνεται ξέρεις από σκυλιά (ενώ ο φίλος πιο πάνω που ειρωνεύεται ίσως και να τα μισεί). Εμείς οι υπόλοιποι λίγοι η πολλοί που δεν ξέρουμε, απλά αντιδρούμε σπασμωδικά όπως λες. Τι να κάνουμε όμως όταν όπως ξαναέγραψα κατουριέσαι από τον φόβο σου;;;;;;
Όσο για τον ποδηλάτη με το βίντεο και εγώ έτσι θα αντιδρούσα. Μόνο στη θέα 20,30 αγριεμένων σκύλων θα τρελενόμουν.
Και για να λέμε την αλήθεια, αν δεν εμφανιζόντουσαν οι Αλβανοί, ίσως να τον είχαν σκίσει
Δεν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην προκαλεσεις ΕΠ,να σεβαστεις τον χωρο του και να σου επιτεθει...το πολυ πολυ να σε τεσταρει και να σε τρομαξει...αλλά να σου επιτεθει δεν θα το κανει.Δεν ειναι αγριο ζωο που θα επιτεθει χωρις λογο!Ακομα κι αυτα αν δεν νοιωσουν απειλη παλι δεν σε πειραζουν...(εχω γραψει καπου για ενα συμβαν που ηρθα αντιμετωπος στα 2 μετρα με καφε αρκουδα...μου κοπηκε η ανασα πραγματικα αλλά εφυγα ηρεμα χωρις καμμια απειλη ή επιθεση)...

Αποψη μου και συμβουλη,την επομενη φορα που θα δεις ΕΠ να μην τρομαξεις(ποσο μαλλον να κ@τουρηθεις...)αλλά να συνεχισεις με ψυχραιμια αυτο που εκανες...αν δεν προκαλεσεις θα δεις απο μονος σου οτι ξεθυμαινει η αμυντικη σταση του και παραμεριζει...θα σε εχει στο οπτικο του πεδιο γιατι δεν σε ξερει αλλά θα σε εμπιστευτει τοσο ωστε να μην σε ενοχλησει(οσο δεν τον ενοχλεις)...
μαθε να τσεκαρεις τι του φταιει...πχ αν δεις εκνευρισμο απο το θορυβο της μοτοσυκλετας σβήσε για λιγο...εσυ επισης μην τον κοιτας αλλά αδιαφορησε...αν ειναι αγελη θα δεις πολλα περισσοτερα να σε γαυγιζουν αλλά και παλι δεν θα σου επιτεθουν αν εχεις την ιδια συμπεριφορα...

Και εννοειται οτι αν μπορεις να επιλεξεις αλλη διαδρομη,πιο ανοιχτα απο το χωρο τους,να το κανεις.δεν υπαρχει κανενας λογος αντιπαραθεσης,ειδικα στο χωρο που εχουν μαθει να φυλανε.

Λεω λοιπον παλι.Απο εμας εξαρταται και απο τη συμπεριφορα μας το πως θα αντιδρασει ο σκυλος...λογικο να τρομαζουμε στη θέα ενος επιβλητικου ογκωδους σκυλου αλλά πρεπει να αλλαξουμε αυτη τη σταση και θα δουμε με αλλο ματι τον ΕΠ...
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 23-10-2012, 22:11
stiris Ο/Η stiris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Έχω ακούσει οτι οι τσοπαναραίοι τα ταίζουν με ομό κρέας για να συνηθίζουν και να ξεσκίζουν οτι τα απειλήσει. Λύκος είναι, αρκούδα είναι, BMW R1200GS είναι (μαζί με τον οδηγό/συνοδηγό εννοείται), όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν που λένε και οι γύφτοι
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 23-10-2012, 22:28
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει οτι ...
Το βασικοτερο "προβλημα" γυρω απο τον ΕΠ ειναι οι μυθοι που κυκλοφορουν! Πολλες φορες κι απο τους βοσκους που αρεσκονται να εχουν τα καλυτερα σκυλια στο κοπαδι αφου θελουν την ηρεμια τους και να εξασφαλιζουν μακρυα τους παρεισακτους...
Υπαρχουν πραγματικα εξωφρενικες "μαρτυριες"για τερατα στα βουνα αλλά η αληθεια διαφερει παρασαγγας...Τρομερος σκυλος,εξαιρετικος φυλακας,αφοσιωμενος σε αυτο που αναλαμβανει να κανει-με καθε κοστος-αν προκληθει θα αμυνθει με λυσσα σε πολλες περιπτωσεις αλλά....τα ορια αναμεσα στο αληθινο και στο παραμυθενιο ειναι πολυ λεπτα...ας κραταμε και μια επιφυλαξη για το Τερας του Λοχ Νες γιατι καραδοκει και η Εφορια για θησαυρους και ισως τζαπα μάς τα παρει και αποδειχθουν ανθρακες

Last edited by mAthosalas; 23-10-2012 at 22:31.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 23-10-2012, 23:00
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω φίλο που ενώ βόλταρε με αμάξι Ορεινή Κορινθία έσκασε ΕΠ στην πόρτα με το κεφάλι και την βούλιαξε.

Μου το είπε φίλος που τον γνωρίζω πολύ καλά και όχι γνωστός ή τυχαίο πρόσωπο.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 23-10-2012, 23:07
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω φίλο που ενώ βόλταρε με αμάξι Ορεινή Κορινθία έσκασε ΕΠ στην πόρτα με το κεφάλι και την βούλιαξε.
Αντρεα κρατα μικρο καλαθι...ενας σκυλος να ριξει κεφαλιά σε αυτοκινητο μαλλον εχει θεμα συμπεριφορας και ανατροφης...και αν εγινε σιγουρα δεν ευθυνεται ο σκυλος που απο μαζοχισμο χτυπαει το κεφαλι του σε αυτοκινητα!!!

Ανοιγει μεγαλη κουβεντα και ισως Ε.Π απο "Ε.Π" διαφερουν πολυ...εχει γινει συνηθεια να μιλαμε για Ελληνικο Ποιμενικο,πιο κοινα για Τσοπανοσκυλο και στην ουσια να λεμε για σκυλο ασχετο με αυτον...Σιγουρα σκυλια στις στανες και στα βουνα παιζουν πολλα και διαφορεικοι χαρακτηρες αλλά δεν "χρεωνεται" ο Ποιμενικος τα κουσουρια αλλων σκυλων...Βλεπω συχνα ανθρωπους να λενε "τσοπανοσκυλο" και να βλεπω για ποιο λενε και να μενω αφωνος με την...αοριστια!!!
Μεγαλη κουβεντα,οπως μεγαλη και το πως σκεφτονται και μεγαλωνουν εναν σκυλο στα βουνα...πολυ αλλιως απο αυτο που θεωρουμε εμεις σωστο ή ιδανικο.Και καπου λογικο αλλά οντως μεγαλη κουβεντα...
Τι να πρωτοπουμε και τι να μην πουμε...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 23-10-2012, 23:26
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απευθύνομαι στον φίλο που έθεσε το ερώτημα για την προστασία του. Το έχω ψάξει το θέμα κ μετά από συζητήσεις με συναδέλφους εκπαιδευτές σκύλων μου είπαν ότι ο βασικός κανόνας σε πάλη με οποιοδήποτε άγριο ζώο, είναι να μη του δώσεις χωρο κ ¨"αέρα".

Αν το κοπάδι είναι πάνω από 3-4 κ αυτός μόνος του τότε υπάρχει κίνδυνος. Σε πειρκυκλώνουν σε τρώνε άνετα. Ειδικά αν περάσεις νύχτα ή υπάρχει θυληκιά στην περιοχή που σέρνει.

Οι ενέργειες που κάνεις :
1. Μένεις ψύχραιμος κ όσο εχουν απόσταση από σένα άσχετα αν γαβγίζουν σιωπάς.
2. Ουρλιάζεις σε κάθε επίθεση όταν σου "παίρνουν" τον χώρο. Σιωπάς όταν απομακρύνονται.
3. Δε γυρίζεις πλάτη στέκεσαι επιβλητικά.
4. Αν έχεις βέργα κ είναι στο σημείο που πλησιάζουν πολύ ουρλιάζεις κ χτυπάς τη βέργα κατω δυνατά. Αν αρχίζουν κ δαγκωνουν επιτίθεται αμέσως στον αρχηγό. Ο αρχηγός συνήθως είναι πίσω από τους άλλους είναι σιωπηλός κ παρακολουθεί. Αν τρέξεις κ τον χτυπήσεις υποχωρεί όλη η αγέλη. Μέχρι να τον φτάσεις χτυπάς κάτω δυνατά την βέργα για να τρομάζεις τους άλλους κόπρους.
Σιγά σιγά κάνεις πίσω χωρίς να γυρίσεις πλάτη κ μόλις σταματούν το γάβγισμα έχεις σωθεί.

Αν θέλει να είναι οργανωμένος κάποιος που κάνει τέτοιες διαδρομές κουβαλάει αεροβόλο κροτου για την προστασία του.

Να πω στους φιλόσκυλους που τυχόν θα παρεξηγηθούν ότι πριν λίγες μέρες για δευτερη φορά μία τέτοια αγέλη επιτέθηκε στην κόρη μου.. Ας σκεφτούν κ εκείνοι τα παιδιά τους αν έχουν και να έρθουν στη θέση του θύματος.

Last edited by JohnGS1100; 23-10-2012 at 23:38.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 23-10-2012, 23:34
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω φίλο που ενώ βόλταρε με αμάξι Ορεινή Κορινθία έσκασε ΕΠ στην πόρτα με το κεφάλι και την βούλιαξε.

Μου το είπε φίλος που τον γνωρίζω πολύ καλά και όχι γνωστός ή τυχαίο πρόσωπο.
Αν δεις παραπάνω έγραψα πως και σε μένα συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα.. Τράνταξε το αυτοκίνητο από την κουτουλιά! Αν ήμουν με μηχανή θα με είχε σκοτώσει.


Σίγουρα το να χαρακτηρίσει κάποιος αυτά τα (υπέροχα) σκυλιά σαν «φονιάδες» είναι πολύ τραβηγμένο, όπως είναι κει το να λέμε (δεν το'χουμε πει ακόμα) πως καλά κάνουν οι βοσκοί και τα αφήνουν ελεύθερα να προσέχουν το κοπάδι ενώ αυτοί παίζουν πρέφα στο καφενείο.. Όσο καλά κι αν κάνουν την δουλειά τους δεν έχουν και πολλούς ηθικούς φραγμούς στο να επιτεθούν σε άνθρωπο όταν νομίζουν πως απειλούνται. Και αυτό εμένα με τρομάζει.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 23-10-2012, 23:37
stiris Ο/Η stiris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις παραπάνω έγραψα πως και σε μένα συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα.. Τράνταξε το αυτοκίνητο από την κουτουλιά! Αν ήμουν με μηχανή θα με είχε σκοτώσει.


Σίγουρα το να χαρακτηρίσει κάποιος αυτά τα (υπέροχα) σκυλιά σαν «φονιάδες» είναι πολύ τραβηγμένο, όπως είναι κει το να λέμε (δεν το'χουμε πει ακόμα) πως καλά κάνουν οι βοσκοί και τα αφήνουν ελεύθερα να προσέχουν το κοπάδι ενώ αυτοί παίζουν πρέφα στο καφενείο.. Όσο καλά κι αν κάνουν την δουλειά τους δεν έχουν και πολλούς ηθικούς φραγμούς στο να επιτεθούν σε άνθρωπο όταν νομίζουν πως απειλούνται. Και αυτό εμένα με τρομάζει.
+1200 !!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!