GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-03-2012, 13:39
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Αν η μοτοσυκλέτα ειναι καταλυτική, νομίζω οτι κάτι παθαίνει ο καταλύτης.

Όχι οτι σου ακινητοποιείται η μοτοσυκλέτα, αλλά νομίζω πως καταστρέφεται ο αισθητήρας "λ".
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-03-2012, 14:50
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Τίποτε απολύτως δεν θα πάθεις. Κάντο να σου "φύγει".
Μου έμεινε από βενζίνη η 1200 αφού είχε ανάψει ρεζέρβα και είχε γράψει 52χλμ επιπλέον. Σε κατηφόρα 100μ από βενζινάδικο. Γέμισα, έβαλα μπρος και έφυγα.

Κάποια στιγμή νόμισα ότι με έκλεψε έναν βενζινάς γιατί έβαλα 62λτ βενζίνη στο αυτοκίνητο που γράφει ότι έχει 60λτ ρεζερβουάρ και δεν ήταν άδειο ακόμη. Όταν το είπα στον πιτσιρικά ιδιοκτήτη του βενζινάδικου, μου διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι δεν κλέβει η αντλία του και με παρακάλεσε να μου το αποδείξει.
Μου έφερε μια "μεζούρα" που έχουν οι βενζινάδες και χωράει 10λτ με υαλοδείκτη για φαίνεται ακριβώς η ποσότητα. Μου είπε ότι τους επιτρέπεται στα 10λτ να έχουν να έχουν απόκλιση +/_50ml. Το γέμισε μπροστά μου και είδα ότι συμφώνησε ακριβώς στα 10λτ με την αντλία, ούτε ένα εκατοστό απόκλιση. Τρυκ δεν είδα, ούτε κατάλαβα. Από τότε βάζω πάντα βενζίνη σε αυτούς τους νεαρούς.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-03-2012, 15:08
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αφησω τη μοτοσυκλετα μου να ξεμεινει εσκεμμενα απο καυσιμο.Γιατι θελω να δω πόση μεγιστη αυτονομια εχει,γιατι πιθανον θελω να δω αν λειτουργει σωστα το ηλεκτρονικο οργανο μετρησης της,γιατι θελω να δω αν με κλεβει ο βενζινάς,γιατι....για ενα λογο τεσπα...
Το ερωτημα ειναι τι επακολουθο και τι ζημια μπορει να προκαλεσω "αθελα μου" στη μοτοσυκλετα μου εαν ρουφηξει και το τελευταιο γραμμαριο βενζινης και μετα παφ...

Eχουν βαση τα οσα λεγονται σχετικα ή δεν παιζει τιποτα να προκληθει...απλα θα μεινεις...
τι να παθεις ρε φιλε, απλα εμεινες και ξανα γεμιζεις.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-03-2012, 16:36
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

#
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: BMW R69S
Μηνύματα: 4,097
Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...
Τίποτε απολύτως δεν θα πάθεις. Κάντο να σου "φύγει".
Μου έμεινε από βενζίνη η 1200 αφού είχε ανάψει ρεζέρβα και είχε γράψει 52χλμ επιπλέον. Σε κατηφόρα 100μ από βενζινάδικο. Γέμισα, έβαλα μπρος και έφυγα.

Κάποια στιγμή νόμισα ότι με έκλεψε έναν βενζινάς γιατί έβαλα 62λτ βενζίνη στο αυτοκίνητο που γράφει ότι έχει 60λτ ρεζερβουάρ και δεν ήταν άδειο ακόμη. Όταν το είπα στον πιτσιρικά ιδιοκτήτη του βενζινάδικου, μου διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι δεν κλέβει η αντλία του και με παρακάλεσε να μου το αποδείξει.
Μου έφερε μια "μεζούρα" που έχουν οι βενζινάδες και χωράει 10λτ με υαλοδείκτη για φαίνεται ακριβώς η ποσότητα. Μου είπε ότι τους επιτρέπεται στα 10λτ να έχουν να έχουν απόκλιση +/_50ml. Το γέμισε μπροστά μου και είδα ότι συμφώνησε ακριβώς στα 10λτ με την αντλία, ούτε ένα εκατοστό απόκλιση. Τρυκ δεν είδα, ούτε κατάλαβα. Από τότε βάζω πάντα βενζίνη σε αυτούς τους νεαρούς.
__________________
Η μόνη χαρά στη ζωή είναι ν' αρχίζεις.


Γιώργο έχεις δίκιο στην επιλογή σου για το βενζινάδικο .θα σου πω την εμπειρία μου καθώς με την βάρκα μου τ άχω δει όλα :μεταλλικό βοηθητικό ρεζερβουάρ γράφει ανάγλυφα απ έξω 20L έχω γεμίσει με 20-21-21.5 εκει όταν διαμαρτυρήθηκα για την διάφορα των Litron άκουγα τα απίστευτα .οι πολλοί κλέβουν
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-03-2012, 20:01
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
#
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: BMW R69S
Μηνύματα: 4,097
Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...
Τίποτε απολύτως δεν θα πάθεις. Κάντο να σου "φύγει".
Μου έμεινε από βενζίνη η 1200 αφού είχε ανάψει ρεζέρβα και είχε γράψει 52χλμ επιπλέον. Σε κατηφόρα 100μ από βενζινάδικο. Γέμισα, έβαλα μπρος και έφυγα.

Κάποια στιγμή νόμισα ότι με έκλεψε έναν βενζινάς γιατί έβαλα 62λτ βενζίνη στο αυτοκίνητο που γράφει ότι έχει 60λτ ρεζερβουάρ και δεν ήταν άδειο ακόμη. Όταν το είπα στον πιτσιρικά ιδιοκτήτη του βενζινάδικου, μου διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι δεν κλέβει η αντλία του και με παρακάλεσε να μου το αποδείξει.
Μου έφερε μια "μεζούρα" που έχουν οι βενζινάδες και χωράει 10λτ με υαλοδείκτη για φαίνεται ακριβώς η ποσότητα. Μου είπε ότι τους επιτρέπεται στα 10λτ να έχουν να έχουν απόκλιση +/_50ml. Το γέμισε μπροστά μου και είδα ότι συμφώνησε ακριβώς στα 10λτ με την αντλία, ούτε ένα εκατοστό απόκλιση. Τρυκ δεν είδα, ούτε κατάλαβα. Από τότε βάζω πάντα βενζίνη σε αυτούς τους νεαρούς.
__________________
Η μόνη χαρά στη ζωή είναι ν' αρχίζεις.


Γιώργο έχεις δίκιο στην επιλογή σου για το βενζινάδικο .θα σου πω την εμπειρία μου καθώς με την βάρκα μου τ άχω δει όλα :μεταλλικό βοηθητικό ρεζερβουάρ γράφει ανάγλυφα απ έξω 20L έχω γεμίσει με 20-21-21.5 εκει όταν διαμαρτυρήθηκα για την διάφορα των Litron άκουγα τα απίστευτα .οι πολλοί κλέβουν
Οι περισσότεροι κλέβουν Νότη. Μου έχουν βάλει μέχρι και 70λτ στο ρεζερβουάρ των 60. Σε πελάτη μπροστά μου που είχε τετράλιτρο μπιτόνι του έβαλαν 5λτ και προσπαθούσαν να εξηγήσουν ότι ήταν διαστολή λόγω ζέστης...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-03-2012, 21:28
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να παθεις ρε φιλε, απλα εμεινες και ξανα γεμιζεις.
δε λεμε οτι εμεινες σωνει και καλα,απλα θετεις σοβαρη υποψηφιοτητα για να καει,τα ειπα και πιο πανω ,οι ηλεκτρικες τρομπες δεν ειναι σαν τα καρμπυρατερ,ακομα και αυτα οταν τα αφηναμε να στεγνωνουν ξερενωνταν οι μεμβρανες υποπιεσης και ειχαμε αλλα ....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-03-2012, 01:11
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Εμένα πάλι μου ανάβει πολυ νωρίς η ρεζέρβα.
Με το που ανάψει λαμπάκι, κάνω καμία 50αρια χιλιόμετρα κ μετα πάω κ βάζω.
Δυο-τρεισ φορές που το έχω γεμίσει μετα απο ίδιο σκηνικό, πήρε με το ζόρι 20 λίτρα!!! Με πρόχειρους υπολογισμούς η ρεζέρβα μου ανάβει ενω έχω μέσα 12-14 λίτρα καυσίμου!!!

Δεν υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί σωστά ο μετρητης;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-03-2012, 11:09
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Aν ξεμεινω εσκεμμενα απο βενζινη...

Το δικο μου R 1200 GSA, ενω μηδενησε ο υπολογιστης εκανα περιπου 30 χλμ και δεν εσβησε!!!
Ο λογος που εφτασα σε αυτο το σημειο ειναι οτι απο χωρα σε χωρα, με αλλο νομισμα (γιατι επεστρεφα απο ταξιδι) μπερδεψα τα € με τα λεβα στη Βουλγαρια και εβαλα τα μισα απο αυτα που ηθελα (αντι για 15€ εβαλα 15λεβα).Μετα δεν γεμισα γιατι ηθελα να αποφυγω το φορτιο μιας και δεν ειχα πολλα χλμ στο προγραμμα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι βενζινη βαζετε στο GS σας? 96 'η 100 RON? black_hawk Τεχνικά θέματα διάφορα 54 20-03-2012 17:08
Διαρροη βενζινης DimRous Τεχνικά θέματα διάφορα 6 13-09-2011 14:02
Τρομπα βενζινης r1150gs Ranger_fou Ζήτηση 4 30-06-2011 18:03
Η τρομπα βενζινης πηγε διακοπές! Sotos_ Τεχνικά θέματα διάφορα 31 26-05-2011 02:07
Στο βενζινάδικο diomiles Ανέκδοτα 12 15-02-2011 02:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!