GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-09-2011, 14:49
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο Πάγκαλος

Ίσως έπρεπε να το βάλω στα "Ανέκδοτα" ή στην "Κοινωνική ευαισθησία"...



«Να συζητηθεί το θέμα των αποδείξεων»


Στο πλευρό όσων διαμαρτύρονται για το τέλος ακινήτων τάσσεται ο Θ.Πάγκαλος, λέγοντας μάλιστα ότι ο ίδιος για να μπορέσει να πληρώσει τον φόρο θα πρέπει να πουλήσει ένα από τα ακίνητα που έχει στην κατοχή του.

Στη διάρκεια συνέντευξής του στο Mega, είπε ότι ούτε και εκείνος έχει να πληρώσει τον φόρο για τα ακίνητα. Ο κ. Πάγκαλος αποκάλυψε μάλιστα ότι λόγω των πολλών ακινήτων, τα οποία δεν αγόρασε μεν ο ίδιος αλλά περιήλθαν στην κατοχή του από κληρονομιά, του ήρθε συνολικός φόρος 17.500 ευρώ, περιλαμβανομένου και του τέλους ακίνητης περιουσίας.

«Για να μπορέσω να πληρώσω τον φόρο θα πρέπει να αναγκαστώ να πουλήσω ένα ακίνητο» είπε, ενώ στην ερώτηση τι θα κάνει εάν δεν βρεθεί αγοραστής απάντησε: «Δεν έχω να πληρώσω, δεν μπορώ να πληρώσω, ας έρθει ο Βενιζέλος να με συλλάβει».

Στη διάρκεια της ίδιας συνέντευξης ο κ. Πάγκαλος ζήτησε να γίνει συζήτηση πριν την εφαρμογή του μέτρου της συλλογής αποδείξεων, επισημαίνοντας ότι το θέμα δεν έχει συζητηθεί στο Υπουργικό Συμβούλιο. Επισήμανε, δε, ότι πλέον έχει εξαντληθεί η φοροδοτική ικανότητα των πολιτών και η κυβέρνηση πρέπει να στραφεί στη δραστική μείωση των δαπανών.

«Νομίζω ότι πρέπει προφανώς εφόσον υπάρχει τέτοια αντίδραση να υπάρξει κάποια συζήτηση εκτενής και δεν νομίζω θα την αποφύγουμε, νομίζω θα την κάνουμε τη συζήτηση αυτή και σε κυβερνητικό επίπεδο και σε κοινοβουλευτικό επίπεδο» ανέφερε.

«Οι αποδείξεις είναι μέτρο υπέρ του μισθωτού και υπέρ του φορολογουμένου και ιδιαίτερα υπέρ του μισθωτού. Είμαι υπέρ των αποδείξεων. Θεωρώ ότι η συλλογή αποδείξεων, όταν γίνεται συστηματικά, μπορεί να περιορίσει το φαινόμενο της φοροδιαφυγής, υποχρεώνοντας αυτούς που δεν δίνουν αποδείξεις να δίνουν αποδείξεις και δημιουργώντας ένα κίνητρο για αυτόν που συλλέγει αποδείξεις με μια μείωση του δικού του φορολογικού βάρους» πρόσθεσε.

Σε ερώτηση σχετικά με πρόωρες εκλογές, απάντησε ότι θα πρέπει να συζητηθεί και πως «δεν μπορεί να το απορρίψει εύκολα». Πρόσθεσε, όμως, πως πάγια θέση του είναι οι εκλογές να γίνονται στο τέλος της τετραετίας και οι κυβερνήσεις να εξαντλούν την τετραετία.

Για την λήψη δανείων από τους εταίρους μας ο κ. Πάγκαλος είπε ότι ντρέπεται για αυτά αλλά χαρακτήρισε όσους λένε να μην πάρουμε δάνειο παράφρονες, ανεύθυνους και εγκληματίες.

Είπε επιπρόσθετα ότι ο πρωθυπουργός είναι αυτός που πέτυχε το σχέδιο σωτηρίας της χώρας, ενώ ο Ευάγγελος Βενιζέλος βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα λόγω της οικονομίας. Επιτέθηκε, επίσης, στη ΝΔ και τον Αντ. Σαμαρά για τα περί επαναδιαπραγμάτευσης με την τρόικα. «Εύχομαι να μη ζήσουμε τη στιγμή που θα πάει να επαναδιαπραγματευτεί» σημείωσε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε ότι «δεν έχουμε να πουλήσουμε τσαμπουκά στην τρόικα».

Αναφορικά με τις κινητοποιήσεις των ιδιοκτητών ταξί κατηγόρησε ανοιχτά τη ΝΔ ότι τις υποκινεί ενώ για τα συνδικάτα ανέφερε ότι «μόνο στην Ελλάδα στις απεργίες τρομοκρατούνται αυτοί που θέλουν να δουλέψουν και οι συνδικαλιστές τους το απαγορεύουν».

Ο Θ.Πάγκαλος απέρριψε τις αιτιάσεις για κομματικές επιλογές στην εφεδρεία, δηλώνοντας ότι «δεν έχουν θέση στην κυβέρνηση όσοι σκέφτονται με αυτή τη λογική», ενώ υπογράμμισε ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν οι διοικητές Οργανισμών που δεν εφαρμόζουν την κυβερνητική πολιτική, αναφερόμενος στη στάση τους για την εργασιακή εφεδρεία, αλλά και σε όσους δεν έχουν φροντίσει να βελτιωθεί η αποδοτικότητα των υπαλλήλων τους.

Σχετικά με το πολιτικό μέλλον του ίδιου και της κυβέρνησης, δήλωσε ότι δεν τον ενδιαφέρει προσωπικά η επανεκλογή του.

Πηγή: In.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-09-2011, 15:10
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

ποσο τον λυπαμε τον κεφτε...!!!

με λιγα λογια μας λεει οτι "κληρονομησε" τα ακινητα του απο εμας...
οτι δεν εχει λεφτα...μαλλον τα εφαγε εεεεεεεεε τα φαγαμε ηθελα να πω...

και οτι αν δεν πληρωσουμε οι αλλοι κεφτεδες...τζεφρυ & μπενυ θα μας κλασουνε μια μαντρα...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-09-2011, 15:16
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Ρε ΟΥΣΤ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-09-2011, 15:18
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-09-2011, 15:35
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Γιατί γίνεστε κακοί;! Πως να τα πληρώσει, τώρα μάλιστα που θα κοπεί και το επίδομα πολυτέκνου από τη γυναίκα του.....

Πέρα από την πλάκα, ο τραγουσδιστής μας δουλεύει κιόλας, ή μας λέει με έμμεσο τρόπο να μην πληρώσουμε.....γιατί; μάλλον υπάρχουν αρκετές εξηγήσεις. Καθένας ας διαλέξει όποια του κολλάει καλύτερα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-09-2011, 18:32
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Να κάνουμε έρανο σαν φόρουμ, για να τον βοηθήσουμε βρε παιδιά
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-09-2011, 18:49
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Ενα τηλεφωνακι στην τραπεζα του εξωτερικου... και τα πληρωσες ολα !!!

Τοσο απλο ειναι ΜΠΟΥΧΕΣΑ !

Στην ιδεα και μονο να πληρωσεις............ ιδρωνεις ετσι; ...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-09-2011, 21:31
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο




Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-09-2011, 23:12
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Ξέρετε ποιοι δεν ενδιαφέρονται να επανεκλεγούν? Ο Γιωργάκης, ο Πάγκαλος και κάποιοι άλλοι, που έχουν αρπάξει τόσα, που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΚΛΕΓΟΥΝ, ώστε να τα ευχαριστηθούν, κάπου αλλού, μόνοι τους.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-09-2011, 23:40
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: «Δεν έχω να πληρώσω, ας με συλλάβει ο Βενιζέλος» λέει ο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρετε ποιοι δεν ενδιαφέρονται να επανεκλεγούν? Ο Γιωργάκης, ο Πάγκαλος και κάποιοι άλλοι, που έχουν αρπάξει τόσα, που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΚΛΕΓΟΥΝ, ώστε να τα ευχαριστηθούν, κάπου αλλού, μόνοι τους.
Που είναι ο Λαλιώτης οεοο...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
O Τσακ Νορις δεν τρεχει με τη μηχανη του... Wicked_GS Χιούμορ 34 18-05-2011 01:08
Όποιος καταλάβει τι λέει-κερδίζει σουβλάκι και μπύρα benko Αστεία Video 4 18-01-2011 23:36
Δεν ανάβει το stop σε 1150gs Ranger_fou Τεχνικά θέματα διάφορα 7 09-05-2010 02:43
Χειμωνιάζει από την Κυριακή με βροχές και κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας wolferin Ελλάδα 14 07-09-2009 14:56
Γιατί δεν πρέπει να καπνίζω (με 45 φωτογραφίες) !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Υγεία 17 02-07-2009 03:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!