GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-08-2011, 11:26
greko2009 Ο/Η greko2009 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 6
Question Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Καλημέρα σε όλους,

είμαι πιθανός νέος ιδιοκτήτης GS1200 μιας και εδώ και μερικές μέρες έχω στα χέρια μου το GS ενός γνωστού για "ride before you buy".

Το μηχανάκι είναι του 2006 με 50.000χλμ , σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη τα service γίνονται κανονικά σε κάποιο συνεργείο Α.Παρασκευή νομίζω, χωρίς όμως να έχει το βιβλιο service.

Η "γενική" εικόνα της μηχανής είναι καλή (οχι ΣΑΝ καινούριο) , αλλά μιας και θα είναι η πρώτη μου GS , χρειάζομαι βοήθεια για το τι να προσέξω/κοιτάξω αλλά και το τι να περιμένω στο μέλλον σε ότι αφορά συντήρηση, πιθανές βλάβες, ακριβά μέρη που πρέπει να αντικατασταθούν σύντομα κλπ.

Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-08-2011, 11:41
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από greko2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,

είμαι πιθανός νέος ιδιοκτήτης GS1200 μιας και εδώ και μερικές μέρες έχω στα χέρια μου το GS ενός γνωστού για "ride before you buy".

Το μηχανάκι είναι του 2006 με 50.000χλμ , σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη τα service γίνονται κανονικά σε κάποιο συνεργείο Α.Παρασκευή νομίζω, χωρίς όμως να έχει το βιβλιο service.

Η "γενική" εικόνα της μηχανής είναι καλή (οχι ΣΑΝ καινούριο) , αλλά μιας και θα είναι η πρώτη μου GS , χρειάζομαι βοήθεια για το τι να προσέξω/κοιτάξω αλλά και το τι να περιμένω στο μέλλον σε ότι αφορά συντήρηση, πιθανές βλάβες, ακριβά μέρη που πρέπει να αντικατασταθούν σύντομα κλπ.

Ευχαριστώ
Mια καλη ιδεα θα ηταν να βρεις για βολτα καμια 1200 νεοτερη ή σε πολυ καλη κατασταση ωστε να εχεις μια αναφορα για τη κατασταση της υποψηφιας δικης σου.

Παντως οταν μιλαμε για μια μηχανη 1200 κ.ε. μονο 5 ετων, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να εχει εκτος απο αισθητικα προβληματα....

Last edited by Gemat; 25-08-2011 at 11:59.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-08-2011, 11:58
run Ο/Η run βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Εάν είναι κάποιος από εδώ μέσα ο πωλητής, μην τη φοβάσαι καθόλου
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-08-2011, 13:33
greko2009 Ο/Η greko2009 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια καλη ιδεα θα ηταν να βρεις για βολτα καμια 1200 νεοτερη ή σε πολυ καλη κατασταση ωστε να εχεις μια αναφορα για τη κατασταση της υποψηφιας δικης σου.

Παντως οταν μιλαμε για μια μηχανη 1200 κ.ε. μονο 5 ετων, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να εχει εκτος απο αισθητικα προβληματα....
Ευχαριστώ για την απάντηση, αν κανονιστεί κανένας "καφές α' λά GS" στην Αθήνα θα χαρώ ιδιαίτερα να συμμετάσχω για να πάρω και απόψεις από άλλους ιδιοκτήτες.

Δυστυχώς βόλτα με GS άλλου φιλου δεν παίζει, μιας και δεν έχω άλλον γνωστό με τέτοιο μηχανάκι.

Η ερώτηση μου αφορά περισσότερο σε "γνωστά" πράγματα που χρειάζονται service σε συγκεκριμένα διαστήματα/χιλιόμετρα και είναι υψηλού κόστους.

Οσον αφορά τα αισθητικά προβλήματα , δεν είναι σοβαρά, απλά δείχνει την ηλικία της σε σύγκριση με άλλες που έχω δει. Αυτό μόνο. Θα την πάω φυσικά και σε εξουσιοδοτημένο για εναν γενικό έλεγχο πριν καταλήξω.

Last edited by greko2009; 25-08-2011 at 13:58. Λόγος: Ξεχασα....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-08-2011, 14:40
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

θα σου προτεινα να δεις νεοτερο μοντελο,08 κι επειτα.τι το θες τοσο παλιο.οταν μιλαμε για gs να εισαι σιγουρος οτι μπορει να μην εχει τιποτα,μπορει να χει περασει και τα παντα ομως.δεν ειναι αναγκη να αγορασεις οτι θα οδηγησεις,βολταρε το και δες το απλα.αλλα μη το παρεις.
δες για 08 κι επειτα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-08-2011, 15:00
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Kαλύτερα να αποφύγεις τα μοντέλα πριν τον 8ο του 06 για τα προβλήματα με τη μονάδα του servo.
Στατιστικά βέβαια αυτοί με τα προβλήματα είναι πολύ λιγότεροι απ αυτούς που δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.
Δες για διαρροή λαδιού μεταξύ κινητήρα κ σασμάν, ίσως να χρειαστεί τσιμούχα στροφάλου.
Αν έχει 50000km και τα περισσότερα είναι σε πόλη, ίσως στα 60000km να χρειαστεί δίσκο. Στα 60000km θα αλλαχτεί προληπτικά και ο ιμάντας του δυναμό.
Τέλος δες για τζόγο στα ρουλεμάν του διαφορικού.
Ένας σίγουρος τρόπος είναι να βγάλεις ρόδα κ λύνοντας τον αισθητήρα του speedo να τον ψιλαφίσεις για γρέζια.
Αποκλείεται να σε αφήσει να το λύσεις όποτε πας με τον απλό τρόπο.
Απομακρύνεις τα τακάκια της πίσω δαγκάνας απ τη δισκόπλακα κ στρέφεις τον τροχό(με νεκρά) προς όλες τις κατευθύνσεις να δεις αν έχει ομαλή κίνηση ή μπόσικα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-08-2011, 15:46
greko2009 Ο/Η greko2009 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

@taksidiotis
Ευχαριστώ πολύ για την σύσταση αλλά δυστυχώς το budget δεν αρκεί για νεότερο μοντέλο.

@nivam
Ακριβώς οι απαντήσεις που ζητούσα, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ.

Υ.Γ. Ωραίος θα ήταν ενας πίνακας/excel με τα συχνότερα προβλήματα που παρουσιάζουν ανά έτος κατασκευής & χιλιόμετρα.

Last edited by greko2009; 25-08-2011 at 15:52.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-08-2011, 16:20
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλύτερα να αποφύγεις τα μοντέλα πριν τον 8ο του 06 για τα προβλήματα με τη μονάδα του servo.
Στατιστικά βέβαια αυτοί με τα προβλήματα είναι πολύ λιγότεροι απ αυτούς που δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.
Δες για διαρροή λαδιού μεταξύ κινητήρα κ σασμάν, ίσως να χρειαστεί τσιμούχα στροφάλου.
Αν έχει 50000km και τα περισσότερα είναι σε πόλη, ίσως στα 60000km να χρειαστεί δίσκο. Στα 60000km θα αλλαχτεί προληπτικά και ο ιμάντας του δυναμό.
Τέλος δες για τζόγο στα ρουλεμάν του διαφορικού.
Ένας σίγουρος τρόπος είναι να βγάλεις ρόδα κ λύνοντας τον αισθητήρα του speedo να τον ψιλαφίσεις για γρέζια.
Αποκλείεται να σε αφήσει να το λύσεις όποτε πας με τον απλό τρόπο.
Απομακρύνεις τα τακάκια της πίσω δαγκάνας απ τη δισκόπλακα κ στρέφεις τον τροχό(με νεκρά) προς όλες τις κατευθύνσεις να δεις αν έχει ομαλή κίνηση ή μπόσικα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
+1000
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-08-2011, 20:30
vellos Ο/Η vellos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R-1200-GS
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή Απάντηση: Τι προσέχει ο μελλοντικός GSακιας πριν αγοράσει;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από greko2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
, χωρίς όμως να έχει το βιβλιο service.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-08-2011, 22:32
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από greko2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
@taksidiotis
Ευχαριστώ πολύ για την σύσταση αλλά δυστυχώς το budget δεν αρκεί για νεότερο .

Τώρα μετά λύπης μου καλύτερα να σου πω να μην επιλεξεις gs 1200, κρίμα είναι να ξεφορτωθεί ο άλλος το παρταλι του και να Το φορτωθείς εσυ. Στο λέω ωμα γιατί έτσι είναι.
Ότι χρήματα γλυτώσεις για το πιο καινούριο θα τα επιβαρυνθείς σύντομα.σου μιλάω φιλικα χωρίς να θέλω να σου χάιδεψώ τα αυτιά λέγοντας σου πάρε το.

Send from my sexy Se Xperia Arc using tapatalk

Last edited by taksidiotis; 25-08-2011 at 22:33.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βάση στο φεγγάρι θέλει να χτίσει η Ρωσία SenseiG Κόσμος 13 19-04-2011 03:16
Πριν και μετα την πτωση nivo Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 33 28-01-2011 21:35
Προβλήματα λίγο πριν αρχίσει η διάθεση του πετρελαίου θέρμανση riko46 Επικαιρότητα 2 10-10-2010 22:50
Τι πρέπει να μάθετε πριν κάνετε παιδιά!! Alext Χιούμορ 3 07-09-2009 22:31
Ρε παιδιά ας βοηθήσει κάποιος το παλικάρι...έχει σοβαρή απορία! vtheo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 20 11-05-2009 12:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!