GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-06-2013, 15:36
vaggosgs1150 Ο/Η vaggosgs1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS1150
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Αντλία βενζίνης GS1150

Ένα βράδυ λοιπό που γύριζα από την δουλειά στο σπίτι, κάπου στην Θεσσαλονίκη, και εκεί που είμαι στο φανάρι νοιώθω κάτι σαν ατροφία στην χοντρή μου ( GS1150 ).
Ανάβει το φανάρι δίνω 2 – 3 γκαζιές τέρμα γιατί νομίζω ότι είναι κανένα σκουπίδι, αλλά μετά από λίγα μέτρα το γκάζι δεν άκουγε και πήγαινα για λίγα μέτρα με τη φόρα και με τον άνεμο.
Σταματώ δεξιά, ανοιγοκλείνω διακόπτη πατάω μίζα τίποτα. Καθώς καθόμουν και σκεπτόμουν τι μπορεί να συμβαίνει θυμήθηκα ότι δεν άκουσα καθόλου τον ήχο της αντλίας βενζίνης.
Φορτώνω τη χοντρή στο τρέιλερ και την πάω σπίτι.
Την άλλη μέρα βγάζω την αντλία από τη χοντρή και διαπιστώνω ότι όντως το είπε το ποίημα . Παίρνω δύο τηλέφωνα και οι τιμές που ακούω είναι από 380 έως 420 ευρώ. Μιλώντας με ένα φίλο μου λέει ότι τα BMW έχουν πολλά ανταλλακτικά από αυτοκίνητα και έτσι λοιπών κατέβηκα στη διοικητηρίου μπήκα στο πρώτο μαγαζί που βρήκα και αγόρασα μια ίδια αντλία aftermarket με 45 ευρώ. Η συγκεκριμένοι αντλία δουλεύει λίγα bar παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι επειδή υπάρχουν επιστρεφόμενα από την αντλία. προς το ντεπόζιτο και έτσι το μηχανάκι πάει καλύτερα σε συνάρτηση με akrapovic και φίλτρο αέρος Κ&Ν που έχω.

Είναι απαράδεκτο το ίδιο ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία να έχει 9 φορές παραπάνω από του εμπορίου.

Αυτά λοιπών για να μην μας θεωρούν κορόιδα .
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-06-2013, 16:48
mio Ο/Η mio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Πολύ καλη πληροφορία! Μήπως μπορεις να μας πεις πως μπορούμε να τη ζητήσουμε (τυπο η μάρκα) η απλα πάμε με την παλιά ανα χείρας και ζητάμε μια ίδια?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-06-2013, 17:13
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaggosgs1150 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα βράδυ λοιπό που γύριζα από την δουλειά στο σπίτι, κάπου στην Θεσσαλονίκη, και εκεί που είμαι στο φανάρι νοιώθω κάτι σαν ατροφία στην χοντρή μου ( GS1150 ).
Ανάβει το φανάρι δίνω 2 – 3 γκαζιές τέρμα γιατί νομίζω ότι είναι κανένα σκουπίδι, αλλά μετά από λίγα μέτρα το γκάζι δεν άκουγε και πήγαινα για λίγα μέτρα με τη φόρα και με τον άνεμο.
Σταματώ δεξιά, ανοιγοκλείνω διακόπτη πατάω μίζα τίποτα. Καθώς καθόμουν και σκεπτόμουν τι μπορεί να συμβαίνει θυμήθηκα ότι δεν άκουσα καθόλου τον ήχο της αντλίας βενζίνης.
Φορτώνω τη χοντρή στο τρέιλερ και την πάω σπίτι.
Την άλλη μέρα βγάζω την αντλία από τη χοντρή και διαπιστώνω ότι όντως το είπε το ποίημα . Παίρνω δύο τηλέφωνα και οι τιμές που ακούω είναι από 380 έως 420 ευρώ. Μιλώντας με ένα φίλο μου λέει ότι τα BMW έχουν πολλά ανταλλακτικά από αυτοκίνητα και έτσι λοιπών κατέβηκα στη διοικητηρίου μπήκα στο πρώτο μαγαζί που βρήκα και αγόρασα μια ίδια αντλία aftermarket με 45 ευρώ. Η συγκεκριμένοι αντλία δουλεύει λίγα bar παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι επειδή υπάρχουν επιστρεφόμενα από την αντλία. προς το ντεπόζιτο και έτσι το μηχανάκι πάει καλύτερα σε συνάρτηση με akrapovic και φίλτρο αέρος Κ&Ν που έχω.

Είναι απαράδεκτο το ίδιο ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία να έχει 9 φορές παραπάνω από του εμπορίου.

Αυτά λοιπών για να μην μας θεωρούν κορόιδα .
Νομίζω ότι κάνει από άουντι ττ.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-06-2013, 19:12
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ :

Εκανα την ιδια δουλεια στο δικο μου αλλα αγνοησα την τοποθετηση ΝΕΟΥ
φιλτρου (σητα) αντλιας που δινει ΜΟΝΟ η BMW, με αποτελέσμα η νεα αντλια τοτε να κανει θορυβο, και την ξαναλλαξα.

Part nr: 16141341233 στην τιμη των 35-40ευρω...

Δεν γινεται να αλλαξεις αντλια χωρις αυτο!! .-
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-06-2013, 00:47
vaggosgs1150 Ο/Η vaggosgs1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS1150
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Εγώ πήγα με την αντλία στο χέρι γιατί δε ήξερα αν θα βρω. Έχω κρατήσει το κουτί της αντλίας και θα στείλω τους κωδικούς .
Υπάρχουν 2 αντλίες, μια της VDO στα 90 ευρώ και μια made in china στα 45 ευρώ που αγόρασα εγώ.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-06-2013, 01:17
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Μην ξεχασεις την σητα.
Και καλη να ειναι αλλαξε την... κανει 35 ευρω αλλα θα διασφαλησεις οτι δεν θα ξαναμπει σκουπιδακι ουτε κοκκος.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-06-2013, 01:33
vaggosgs1150 Ο/Η vaggosgs1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS1150
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Συμφωνώ.
Μην βάλεις άλλη, χωρίς προφυλακτικό. Αντλία φυσικά
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-06-2013, 08:03
mio Ο/Η mio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Φωτογραφικό υλικό έχουμε? Η έστω οδηγίες για εμας του πρωτάρηδες?
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-06-2013, 23:44
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Φίλος που έπαθε ζημιά με την αντλία καθάρισε με μια
BOSCH από Opel Meriva στην εκπληκτική τιμή των
80 ευρώ κ με τη σίτα μαζί. Σημείωση κάνουμε μια μικρή
τροποποίηση στις φίσες. Ο Θεός μαζί σας.

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-06-2013, 14:33
vaggosgs1150 Ο/Η vaggosgs1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS1150
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλία βενζίνης GS1150

Τα πράγματα δεν είναι και πολύ δύσκολα.

Πρώτα απ’όλα το ντεπόζιτο δεν πρέπει να έχει πολύ βενζίνη γιατί κατά το άνοιγμα θα πλημμυρίσουμε και θα λερώσουμε.
Αφού βγάλουμε το ντεπόζιτο, στην δεξιά μέσα πλευρά υπάρχει μια στρόγγυλη μεταλλική μεγάλη τάπα με περίπου 10 μικρά παξιμάδια.
Βγάζουμε τα παξιμάδια και προσεκτικά βγάζουμε την αντλία μαζί με το μεταλλικό κάλυμμα .Ανάμεσα στην μεταλλική τάπα και στο ντεπόζιτο υπάρχει μία λαστιχένια τσιμούχα η οποία ίσως να μην βγει μαζί με την μεταλλική τάπα. ΔΕΝ την βγάζουμε, απλά την καθαρίζουμε με ένα καθαρό πανάκι.
Στην συνέχεια βγάζουμε την πράσινη σήτα το φίλτρο βενζίνης το ρεύμα και τα μαύρα σωληνάκια.
Προσοχή στα δύο μαύρα σωληνάκια γιατί το ένα είναι η επιστρεφόμενες βενζίνες.
Αντικαθιστούμε τη νέα αντλία και προσέχουμε το φίλτρο βενζίνης να έχει την ροή προς την αντλία και όχι ανάποδα γιατί αλλιώς δεν περνά το καύσιμο.
Προσοχή στα δύο μαύρα σωληνάκια γιατί το ένα είναι η επιστρεφόμενες βενζίνες.
Αφού τοποθετηθούν ρεύματα και σωληνάκια τοποθετούμε την αντλία προσεκτικά και βιδώνουμε απαλά, προσεκτικά και με λίγη δύναμη τα παξιμάδια, γιατί τα πάσα είναι λεπτά και σπάνε για πλάκα σε λέω. Είναι καλύτερα να βιδώνουμε από λίγο όλες τις βίδες παρά κάθε μία δυνατά και χώρια.
Στην συνέχεια πίνουμε μια τζούρα καφέ τοποθετούμε το ντεπόζιτο στο μηχανάκι ( αλλιώς πάλι δεν θα δουλεύει η μπέμπα μας χα χα χα ) και είμαστε έτοιμοι.


Αν κάτι ξέχασα συγχωρέστε με
Αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι παρακαλώ.
Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!