GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 15-06-2013, 11:10
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gentleman Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολα καλημερα!! Πω πω τι μου κανεις πρωι πρωι !! Ζηλεψα!! Μου αρεσε πολυ η "πατεντα" με το οργανακι της Sigma! Ηρθε κουτι η ιδεα σου διοτι και εγω εχω μεινει απο χιλιομετρητη και μου ζητανε τρελα λεφτα για μεταχειρισμενο !! Αναμενω τη συνεχεια!!
Καλημερα φιλε gentleman!
Εμπρος της γης οι παππουδιερες λεμε!!

Χαιρομαι που σου εδωσα ιδεες -σιγα μην τα σκαμε τσαμπα και βερεσε για καθε κοκοκοψαρο που αποφασισε να αποδημησει εις Κυριον. Για οτι θες εδω ειμαστε.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 15-06-2013, 11:20
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Μετα και απο τις τελευταιες λεπτομερειες ημουν ουσιαστικα ετοιμος.
Εμενε μονο ενα τελευταιο θεματακι -τα προβολακια- το οποιο ομως για να λυθει ζητουσε κατι πολυ διαφορετικο απο τις τεχνικες γνωσεις των υπολοιπων: ηθελε ..φαντασια.

Σιγουρα οι εξτρα προβολεις δεν ειναι καθολου απαραιτητοι αλλα οντως ειναι μια ωραια πινελια πανω σε μια μηχανη "περιπετειας", οποτε αν και η τιμη ειναι καλη τοτε γιατι οχι;

Απο την αρχη του project oταν αγοραζα διαφορα μικροπραγματα για να βαλω στη μηχανη, ειχα ως μπουσουλα το οσο το δυνατον μικροτερο κοστος.
Συνεπως αν εβαζα προβολακια σιγουρα ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να πληρωνα 150-300 ευρω που ζηταει η Touratech για τα προβολακια ξενον της.
Δεν εχω αμφιβολια οτι ειναι κορυφαια, οτι φωτιζουν εξαιρετικα, οτι ειναι ανθεκτικα κλπ, ομως η ολη ανακατασκευη ειχε ως φιλοσοφια το value for money, και σιγουρα 300 ευρω για 2 προβολακια ΔΕΝ το λες και "ευκαιρια".

Οι εναλλακτικες δεν ηταν πολλες, ομως εγω ηξερα τι εψαχνα. Χαμηλο βαρος, ανθεκτικο κελυφος και οσο το δυνατον μικροτερη καταναλωση ρευματος (στα πλαισια μιας λαμπας αλογονου τουλαχιστον).

Τα προβολακια LED (η μαλλον "led") που εβρισκα στο ebay ηταν πλαστικουρες και με τα Leds εκτεθειμενα δεν νομιζω να κρατουσαν για πολυ σε μια μπορα.
Απο την αλλη τα πιο ανθεκτικα, μεταλλικα προβολακια ηταν στο παλιο στυλ "γκουμουτσα", με το αντιστοιχο βαρος.

Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα ακριβως αυτο που εψαχνα. Οικονομικα, με μεταλλικη κατασκευη και κανονικο χοντρο γυαλι μπροστα, με λαμπες αλογονου που μπορουν να αντικατασταθουν και μπονους το αρκετα χαμηλο βαρος (200 γρ. το ενα) και φλατζες αδιαβροχοποιησης.
Τελεια!

Πως θα εμπαιναν ομως στη μηχανη; Εκει χρειαστηκε η φαντασια.
Οι λυσεις που εβλεπα στο δικτυο ηταν ειτε ακομψες (δεμενα με tiewraps πανω στα μπροστινα καλαμια), ειτε μαλλον επιφοβες (βιδωμενα στις βιδουλες που κρατανε τον πλαστικο ανεμοθωρακα στη θεση του) ειτε απλα χοντροκομμενες (τρυπα στα πλαστικα της μηχανης και βιδωμα με κοντρα παξιμαδια).
Δεν μου εκανε καμια απο αυτες τις λυσεις.
Στο μεταξυ ειχα αγορασει ενα πολυ ωραιο σετ custom μεταλλικες βασεις σε σχημα L που προφανως ηθελα να χρησιμοποιησω στο ολο project. Πως να το εκανα ομως αυτο χωρις να κανω ζημια στα πλαστικα η να πρεπει να κανω τρυπες;
Μια σκεψη θα ηταν να βιδωνα τα προβολακια πανω στα καγκελα της μηχανης, αλλα και δεν θα εχω αγορασει ακομα και αν εβαζα τους προβολεις εκει δεν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πολυ ωραιες βασεις μου... Προβλημα.

Τελικα μια μερα βγαζοντας τις πλαινες βιδες απ' τα fairings του μουτρου μου ηρθε η επιφωτηση.
Θα μπορουσα να βαλω τα προβολακια παρεα με τις βασεις τους στα πλαστικα του μουτρου με δυο επιπεδα λαμακια ουσιαστικα σαν "κρεμαστα" απο το πανω τελειωμα του πλαστικου.
Για να μην κουνιεται πανω κατω θα εβαζα ταινια διπλης οψης εκει που το αλουμινενιο λαμακι ακουμπουσε το πλαστικο εκτελωντας παραλληλα χρεη προστατευτικου για να μην γρατσουνιστουν τα πλαστικα απο τα λαμακια και το τελειωμα στο λαμακι θα το διπλωνα προς τα μεσα, ουσιαστικα αγκαλιαζοντας το γεισο του πλαστικου.

Για επιπλεον στηριξη και για να καθονται σε σωστη αποσταση απο τα πλαινα των fairings, θα εβαζα μια μακρυτερη βιδα στη θεση της κανονικης βιδας του fairing και απο μεσα ως αποστατη θα χρησιμοποιουσα ενα κομματι καουτσουκ απο σωληνακι βενζινης -ηταν λες και ειχε φτιαχτει για αυτη τη δουλεια!

Πηρα απ' ενα μηχανουργειο μερικα μικρα λαμακια αλουμινιου αρκετα χοντρου για να μην κοβεται αλλα και αρκετα ευκαμπτου ωστε να μπορω με μια πενσα να του δωσω τις γωνιες που θα ηθελα.
Εκανα τις μετρησεις, τρυπησα τα λαμακια, εβαλα παντου παξιμαδια ασφαλειας, τακτοποιησα και τα καλωδια ωστε να μην φαινονται πολυ ακαλαισθητα και το αποτελεσμα ηταν αυτο:




Με την κατασκευη αυτη τα προβολακια ειναι πληρως ρυθμιζομενα ως προς τη πορεια της δεσμης και απο τις πρωτες δοκιμες δειχνουν να ειναι πολυ σταθερα. Και χωρις να τρυπησω τιποτα!
Συν το οτι ετσι φαινεται και η ωραια βαση GS οπως ηθελα.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 15-06-2013, 11:23
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Η τελευταια πινελια που περιμενε να μπει στα fairings εδεσε πολυ ομορφα με το λοιπο συνολο νομιζω...




Το βολτο/θερμοκρασιο/μετρο (οι κινεζοι ειναι φιλοι μας) μπηκε στη θεση του στο ταμπλο και συμπληρωσε ιδανικα τα οργανα.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 15-06-2013, 11:29
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Tελικα, μετα απο ολα αυτα εβγαλα μια καλη βολτα τη μηχανη και ενοιωσα μια τεραστια χαρα που δεν περιγραφεται.
Η μηχανη ηρθε στα χερια μου σε μια κατασταση αποσυνθεσης, χωρις να μπορει να δουλεψει ουτε για 5 μετρα.
Και τωρα, 5 μηνες μετα λειτουργουσε υποδειγματικα, λες και ειχε μολις βγει απο το εργοστασιο.

Εκατσα και κοιτουσα το τελικο αποτελεσμα με ενα μεγαλο χαμογελο ικανοποιησης...
Δεν ξερω αν ειχα κανει καλη δουλεια η οχι απο τεχνικη αποψη, αλλα ηταν δουλεια που ειχε γινει με φροντιδα, μερακι και αγαπη.
Πραγματα που αυτη η καημενη μηχανουλα δεν ειχε ποτε της και που αναζητουσε αδικα τοσα χρονια...

Και τωρα εστεκε εδω μπροστα μου αγερωχη, να λαμποκοπαει και ηταν σαν να με ευχαριστουσε που μετα απο τοσα χρονια, τοσες κακουγχιες, τοσους αδιαφορους ιδιοκτητες και αλλους τοσους τεχνικους που εκαναν καθε ειδους πατεντα και κακοτεχνια επανω της, τωρα ειχε βρεθει εδω καλυτερη απο ποτε, ετοιμη για τις νεες περιπετειες της ζωης της.

Και το ονομα αυτης; Gwynevere, η πριγκιπισσα του φωτος, το ομορφο Πνευμα του καταλευκου χιονιου. Καλωσηρθες!

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.












Reply With Quote
  #55  
Παλιό 15-06-2013, 11:55
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ταξιδευτης Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Και το ονομα αυτης; Gwynevere, η πριγκιπισσα του φωτος, το ομορφο Πνευμα του καταλευκου χιονιου. Καλωσηρθες!

. . .
πανέμορφη.
Να τη χαρείς και να σου ανταποδίδει την αγάπη και τη ζωή που της έδωσες.

Ο ιππότης και η Gwynevere ή Αύρα τι λέει για όλα αυτά;

ΥΓ: Η πατεντούλα με τον ιμάντα στη βαλίτσα, έγινε λόγο απουσίας της βάσης, ή για περισσότερη αντοχή στο βάρος και τους κραδασμούς;
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 15-06-2013, 12:07
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
πανέμορφη.
Να τη χαρείς και να σου ανταποδίδει την αγάπη και τη ζωή που της έδωσες.

Ο ιππότης και η Gwynevere ή Αύρα τι λέει για όλα αυτά;

ΥΓ: Η πατεντούλα με τον ιμάντα στη βαλίτσα, έγινε λόγο απουσίας της βάσης, ή για περισσότερη αντοχή στο βάρος και τους κραδασμούς;
Η γλυκεια μου Αυρα δεν λεει τιποτα γιατι την εχω παντα φροντισμενη, γυαλισμενη και με την κουκουλιτσα της και τωρα το καλοκαιρι θα της κανω και εκεινης ενα καλο σερβισακι αν και δεν το χρειαζεται απαραιτητα. (Χοντα γαρ)

Χωρια που της εχω υποσχεθει νεο ταξιδακι στα περιξ οποτε με αυτο θα μου συγχωρουσε τα παντα!

Αν και νομιζω οτι στο κατω κατω χαιρεται που πλεον εχει παρεουλα την Gwyn στο γκαραζ.

ΥΓ. Η πατεντουλα εγινε για 2 λογους: η βαλιτσα ειναι TsinTson (ακριβης αντιγραφη της V46 της Givi οι ατιμοι!) αλλα επειδη δεν εχω διαθεση να εμπιστευτω τις βασεις που φτιαχνουν οι σχιστοματηδες φιλοι μας, ο ιμαντας αυτος ειναι απλα μια φτηνη ασφαλεια που εγγυαται οτι η βαλιτσα δεν θα σηκωθει να φυγει σε κανενα γκρεμι με ολο μου το βιος μεσα.

Μια ευχαριστη "παρενεργεια" της πατεντας αυτης ειναι οτι βαζοντας αλλες δυο μεταλλικες λουπες στο πλαι θα εχω μια ωραιοτατη δεστρα για οτιδηποτε αντικειμενο κυλινδρικου σχηματος (sleeping bag, σκηνη, μπουκαλι νερου, θηκη εργαλειων κλπ)
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 15-06-2013, 12:12
Kalen Ο/Η Kalen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: serres
Μoto: Varadero 1000,T50
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Ευγε φιλε !! Η αγαπη που της εδειξες πραγματικα φαινετε!!

Πολυ καλο ποστ!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 15-06-2013, 12:16
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Απιθανος!!!! ποσο ζηλευω αυτο το μερακι!!!!
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 15-06-2013, 12:25
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Ένα βράδυ πριν κάνα δυο μήνες ήρθε ο Νίκος στην εβδομαδιαία συνάντηση του VFRH στο ΣΥΜΟΦΕ και έφερε το συγκεκριμένο μηχανάκι άρτι ανακατασκευασμένο.

Το συγκεκριμένο μοντέλο το χαλβάδιαζα από το 03 αλλά προτίμησα να πάρω μια Africa. Μόλις είδα τι έφτιαξε ο Νίκος το ζήλεψα πραγματικά. Είναι τόσο όμορφο που που σε κάνει να το επιθυμήσεις αμέσως. Και δεν είναι μόνο η τέλεια κατάσταση στην οποία το έχει φέρει. Είναι οι πινελιές που του έχει βάλει, είναι το εικαστικό του πράγματος. Πιθανά και η αγάπη που έβαλε πάνω του. Πρόκειται για τη διαδικασία που κάποιος καταπιάνεται με κάτι πεθαμένο και το ξαναζωντανεύει. Πρόκειται για τη δημιουργία.

Μόνο που θέλει τελικά προσοχή. Φιλοσοφικά μιλώντας, δεν πρέπει να θαυμάζει κανείς το δημιούργημα αλλά τον δημιουργό.

Όποιο μηχανάκι και αν κυκλοφόρησε ο Νίκος τα χρόνια που γνωριζόμαστε πάντα έβλεπες πως είχε δημιουργησει πάνω του.

Νίκο ένα πράγμα θέλω να σου ευχηθώ με αυτό. Να κάνεις ένα ταξίδι αντάξιο της εικόνας που δημιούργησες.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 15-06-2013, 12:37
gentleman Ο/Η gentleman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: χαλκιδα
Μoto: Bmw f 650
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Απάντηση: Η Τυχη, η Ατυχη και το Καρμα: Ενα γερικο αλογο που δεν ηθελε να το βαλει κατω.

Αχ Νικο τελειωσα το διαβασμα με αναστεναγμο , θαυμασμου , σεβασμου, και παραδοχης οτι εισδαι πολυ μερακλις!!!! Πολλα Μπραβο
Μου αρεσε πολυ το οργανο βολτο/θερμο/κλπ/μετρο!Ηθελα να βαλω απο Africa Twin αλλα τουτο εδω ειναι πολυ πιο κομψο!! Αν μπορεις και θελεις δωσε καμια πληροφορια για το οργανακι ! Και ενα αλλο θελω αππο σενα τι ζελατινα της εβαλες διοτι εχω της "μαμας" της επανω και στα μακρυνα ταξιδια (εθνικη) με κουραζει στα πολλα χιλιομετρα !! Ευχαριστω εκ των πρωτερων !!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!