GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-02-2010, 15:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΓΟΦΡΑΓΜΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο και στους δυό σας
να ρωτήσω: το έχετε ποτέ παρατηρήσει οτι συμβαίνει στα καρμπυτεράτα ή είναι υποθετική περίπτωση για μεγάλες ταχύτητες και χαμηλές θερμοκρασίες;
Συμβαινει μονον στα καρμπυρατερατα και οχι στα ιντζεκσιον!!
Δεν ειναι καθολου υποθετικη περιπτωση, αντιθετως ειναι πολυ πραγματικη!!! Εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο σπανιο το φαινομενο, ειτε γιατι οι απο αθηνα και κατω δεν εχουμε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες ειτε διοτι οι απο αθηνα και πανω τον χειμωνα κλειδψνουν τις μοτσυκλετες στα μαντριά τους!! Παντως συμβαινει!! Στην Ευρωπη ειναι γνωστο το φαινομενο σαν carb icing και οσοι κυκλοφορουν 12 μηνες τον χρόνο το εχουν βιωσει σε ολη του την εκταση!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-02-2010, 17:04
leviathan Ο/Η leviathan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Patra
Μoto: XL1000V Varadero 2004
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΓΟΦΡΑΓΜΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο και στους δυό σας
να ρωτήσω: το έχετε ποτέ παρατηρήσει οτι συμβαίνει στα καρμπυτεράτα ή είναι υποθετική περίπτωση για μεγάλες ταχύτητες και χαμηλές θερμοκρασίες;

Το προβλημα το ειχα στο προηγουμενο Βαραντερο μου (ΜΚ1) και το εχω ακουσει απο 3 ακομα ατομα, κατοχους επισης Βαραντερο ΜΚ1. Οι περιπτωσεις που μου συναιβει χαρακτηριζονταν απο χαμηλη θερμοκρασία και πολυ υψηλή υγρασία - ουσιαστικα ομιχλη.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 03-02-2010, 14:07
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΓΟΦΡΑΓΜΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο και στους δυό σας
να ρωτήσω: το έχετε ποτέ παρατηρήσει οτι συμβαίνει στα καρμπυτεράτα ή είναι υποθετική περίπτωση για μεγάλες ταχύτητες και χαμηλές θερμοκρασίες;
Δεν είναι καθόλου υποθετική περίπτωση. Στην αεροπορία το φαινόμενο είναι μεγάλης σημασίας για λόγους ευνόητους και λαμβάνονται μέτρα για την αντιμετώπισή του.

Στη μοτοσυκλέτα τώρα, αν σου κάνει κανένα γκουχ γκουχ στην πορεία, λέμε ότι δεν έγινε και τίποτε. Παλαιότερα πιθανόν να είχε συμβεί σε κάποιους και όλοι το αποδίδαμε σε κάποιο "σκουπιδάκι" στο καύσιμο. Και τα παγάκια, σκουπιδάκια είναι!

Στο αρχαίο καρπυρατεράτο μηχανάκι που έχω, το έχω διαπιστώσει κανα δυο φορές και μάλλον αυτό πρέπει να ήταν γιατί στα φίλτρα δεν έχω βρει ποτέ τίποτε, το ρεζερβουάρ μου λάμπει μέσα έξω και αυτό είναι σίγουρο!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 03-02-2010, 15:07
leviathan Ο/Η leviathan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Patra
Μoto: XL1000V Varadero 2004
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΑΓΟΦΡΑΓΜΟΣ

Φιλε gemara, στην δική μου περιπτωση ειχα μεχρι και σβησιμο κινητηρα....αλλα όπως ειπα την υγρασία την εκοβες με το μαχαιρι και η θερμοκρασία ήταν καπου στους 3-4 βαθμους.....Για να παω απο Ναυπλιο μέχρι Αιγιο, μου εβγαλε την πιστη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!