GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-06-2010, 00:26
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή υποπτος αγοραστης

εχω βγαλει την μηχανη μου προς πωληση εδω και ενα μηνα περιπου , χωρις να καιγομαι ιδιαιτερα για να την δωσω και μου τηλεφωνει μια κυριακη ενας τυπος που απο οσο φαινεται ειναι ξαναμενος να την παρει. κλινουμε ραντεβου σε κεντρικο σταθμο του τραινου και την βλεπει και απο οτι φαινεται του αρεσει. απο οσο φαινεται ειναι γνωστης της συγκεκριμενης μηχανης και απο οτι λεει ειχε και εκεινος την ιδια αλλα σε παλιοτερο μοντελο την οποια πουλησε προσφατα. ο ανθρωπος βλεπει τον αριθμο πλαισιου της μηχανης και τηλεφωνει σε καποιον γνωστο του για να μαθει λεπτομεριες για εκεινη. μετα μου λεει οτι ο αδερφος του δουλευει σε εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο της bmw (τον κατονομαζει) και οτι με εκεινον μιλουσε. ο τροπος πληρωμης ειναι μετρητα. συμφωνουμε για δευτερο ραντεβου την επομενη μερα για τη μεταβιβαση και πληρωμη. μεχρι την επομενη μερα μου εχει στειλει 2 , 3 μυνηματα οτι το πρωι τελικα δεν μπορω , παμε το απογευμα, μετα οτι ελα καλυτερα εσυ απο εδω για να παμε στο δικο μου κεπ που κλινει πιο αργα και διαφορα τετοια. εγω λιγο το σκεφτομαι λιγο και του στελνω οτι αντι για μετρητα θα προτειμουσα τραπεζικη επιταγη δηθεν για φορολογικους λογους..εκεινος ενω με επριζε στα μυνηματα τωρα εξαφανιζεται για 5,6 ωρες χωρις να απανταει ουτε στο τηλεφωνο ουτε στο μυνημα. περνω τηλεφωνο τον αντιπροσωπο που υποτιθετε δουλευε εκει ο αδερφος του και ρωταω τον δικο μου γνωστο εκει εαν ισχυει αυτο και μου λεει οτι δεν υπαρχει κανεις που να εχει αδερφο τον αγοραστη. μετα σκεφτομαι τα υποπτα στοιχεια.. ο τυπος ηρθε με το τραινο (σε περιπτωση που παρει τη μηχανη τον εχασες χωρις κανενα στοιχειο). εχει 2 κινητα τηλεφωνα στα χερια του, σιωπα οταν του λεω για τραπεζικη επιταγη.
Οπως και να εχει μετα απο 6, 7 ωρες μου τηλεφωνει και επιμενει στα μετρητα και επιμενει να θελει να του την φερω στο δικο του κεπ που κλεινει αργα. του λεω οτι δεν θελω μετρητα και μου λεει γιατι ρε φιλε και το ενα και το αλλο. μου λεει στο τηλεφωνο οτι δεν την θελω τη μηχανη σου και μου το κλεινει. μετα απο 1 ωρα μου στελνει μυνημα " ελα εδω και παμε κεπ προλαβαινουμε" .
εμενα αυτος ο τυπακος δεν μου φανηκε οκ. ποια η γνωμη σας και εχει τυχει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο? ειχα διαβασει καπου για ενα τυπο που πηρε βολτα μια gsa και εξαφανηστηκε. και μετα προσπαθησε με πλαστα εγγραφα να την μεταβιβασει σε αυτον και μετα να την εξαγει με σκοπο την πωληση. . μηπως ειμαι υπερβολικος ?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-06-2010, 00:48
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Σε κάθε περιπτwση καλο είναι να είσαι προσεκτικός δυστυχώς πάντα υπάρχει η περίπτωση να γίνει κάτι απροσδόκητο όταν πουλάμε ιδιωτικά κάτι. Κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι εκεί έξω. Βεβαια τώρα στο ότι ήρθε με το τρένο λογικό.... μπορεί να μην έχει άλλο μεταφορικό μέσο. Τα δυο κινητά το ένα προσωπικό το άλλο της δουλειάς.... Όσο για τα λεφτά και τον τραπεζικο λογαριασμο δεν ξέρω τι να πω ίσως είναι και αυτός ένας από τους πόλους που τα βγάζει σε μαύρα. Το θέμα είναι ότι με την επιταγή πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα αν είναι ακάλυπτη? το μονο ανησυχητικό είναι η Ιστορία με τον αδερφό δεν βρίσκω το λόγο γιατί είπε κάτι τέτοιο (ίσως μονο για να σε ψαρώσει ότι μπορεί να μάθει κάτι για τη μηχανή σου και να μπορέσει να ρίξει την τιμή).
Όπως είπα όμως οι καιροί είναι δύσκολοι και υπάρχουν πολλοί κερδοσκόποι που θα σκεφτούν τα πάντα για να κερδίσουν.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-06-2010, 01:50
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Κατά την γνώμη μου 51% ..."μούτρο" ....

Πολύ σωστή η σκέψη σου για την τραπεζική επιταγή ....

Αν ξανασυναντηθείτε, ΜΟΝΟ σε κεντρικό σημείο

κ έχοντας μαζί σου παρέα ....

Η ώρα της συναλλαγής, είναι "περίεργη" ....

Αυτός δεν σου δίνει τα χρήματα αν δεν υπογράψεις

κι εσύ δεν υπογράφεις, αν δεν πάρεις τα χρήματα στο χέρι σου ....

Κ εάν υπογράψεις πρώτος,

ενδέχεται να σου πει: ΟΚ, γειά σου τώρα ....

Τα χρήματα στα έδωσα πριν 10 λεπτά ή χθες ή στον φίλο σου που ήταν εδώ προηγουμένως ....

Μπερδεμένες καταστάσεις .....

Τα μάτια σου 14 !
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-06-2010, 02:12
Black_Shadow Ο/Η Black_Shadow βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μoto: HONDA VARADERO MKII ABS
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την γνώμη μου 51% ..."μούτρο" ....

Πολύ σωστή η σκέψη σου για την τραπεζική επιταγή ....

Αν ξανασυναντηθείτε, ΜΟΝΟ σε κεντρικό σημείο

κ έχοντας μαζί σου παρέα ....

Η ώρα της συναλλαγής, είναι "περίεργη" ....

Αυτός δεν σου δίνει τα χρήματα αν δεν υπογράψεις

κι εσύ δεν υπογράφεις, αν δεν πάρεις τα χρήματα στο χέρι σου ....

Κ εάν υπογράψεις πρώτος,

ενδέχεται να σου πει: ΟΚ, γειά σου τώρα ....

Τα χρήματα στα έδωσα πριν 10 λεπτά ή χθες ή στον φίλο σου που ήταν εδώ προηγουμένως ....

Μπερδεμένες καταστάσεις .....

Τα μάτια σου 14 !
Συμφωνώ και 'γω με το Νίκο !
Για τον τρόπο εξόφλησης τώρα θα σου πρότεινα αν δεν θέλει να σου δώσει Τ.Ε να πάτε μαζί σε Τράπεζα που συνεργάζεσαι και να καταθέσει τα χρήματα στον τραπεζικό σου λογαριασμό , για την αποφυγή της πλαστότητας.

Εν συνεχεία πηγαίνετε μαζί σε ΚΕΠ για τη διαδικασία της μεταβίβασης.

Καλό θα είναι να έχεις και παρέα μαζί σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...


Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-06-2010, 03:40
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάθε περιπτwση καλο είναι να είσαι προσεκτικός δυστυχώς πάντα υπάρχει η περίπτωση να γίνει κάτι απροσδόκητο όταν πουλάμε ιδιωτικά κάτι. Κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι εκεί έξω. Βεβαια τώρα στο ότι ήρθε με το τρένο λογικό.... μπορεί να μην έχει άλλο μεταφορικό μέσο. Τα δυο κινητά το ένα προσωπικό το άλλο της δουλειάς.... Όσο για τα λεφτά και τον τραπεζικο λογαριασμο δεν ξέρω τι να πω ίσως είναι και αυτός ένας από τους πόλους που τα βγάζει σε μαύρα. Το θέμα είναι ότι με την επιταγή πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα αν είναι ακάλυπτη? το μονο ανησυχητικό είναι η Ιστορία με τον αδερφό δεν βρίσκω το λόγο γιατί είπε κάτι τέτοιο (ίσως μονο για να σε ψαρώσει ότι μπορεί να μάθει κάτι για τη μηχανή σου και να μπορέσει να ρίξει την τιμή).
Όπως είπα όμως οι καιροί είναι δύσκολοι και υπάρχουν πολλοί κερδοσκόποι που θα σκεφτούν τα πάντα για να κερδίσουν.
Συμφωνώ με τα παραπάνω..
Η τραπεζική επιταγή δεν είναι ποτέ ακάλυπτη. Δεν είναι προσωπική επιταγή, είναι της τράπεζας, που για να στην δώσει, πρέπει πρώτα να καταβάλεις το ποσό..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-06-2010, 08:06
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

η συναλλαγη καλυτερα να γινει σε τραπεζα ωστε τα χρηματα να τσεκαριστουν καλα.
σιγουρα να χεις καποιον μαζι σου.το οτι φαινομενικα ηρθε με τρενο δεν σημαινει οτι δεν ειχε και παρεα μαζι του.προσοχη λοιπον.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-06-2010, 10:09
xenos Ο/Η xenos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα-Κολονος
Μoto: gs 1200-06
Μηνύματα: 1,852
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

καλά έκανες κ ανχωθηκες κ μπήκες σε σκέψεις..κυκλοφορούν ένα καρο λαμογια !!..αμα χρειαστείς πάρε με τηλ.να είμαι μαζί σου!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-06-2010, 10:24
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Επειδή τα τελευταία 3 χρόνια άλλαζα συνέχεια scooter είχα συναλλαγές με πολλούς αγοραστές.Η γνώμη μου είναι ότι όπως αναφέρθηκε και πριν καλό είναι να έχεις και κάποιον μαζί σου ή κάνε την συναλλαγή σε κάποιο ασφαλές σημείο .Απέναντι από αστυνομικό τμήμα κ.λ.π.Επίσης για να είσαι απόλυτα εντάξει μην πηγαίνεις σε ΚΕΠ κάνε απευθείας μαζί με τον αγοραστή την μεταβίβαση στο υπουργείο.Οπως ρώτησα στην τροχαία όλες οι παραβάσεις και παρανομίες μέχρι την πλήρη μεταβίβαση της μοτο βαρύνουν εσένα.Λάβε υπόψη επίσης ότι μια μεταβίβαση σε ΚΕΠ κάνει 20 ημέρες περίπου .Εξάλου μπορεί το ΑΦΜ που θα δώσει στο ΚΕΠ ο αγοραστής να μην είναι οκ και να μην γίνει η μεταβίβαση ποτέ.Οταν πηγαίνεις στο ΚΕΠ σου δίνουν ένα χαρτί ότι έγινε αίτηση για μεταβίβαση και όχι η μεταβίβαση.Αρα όταν η αστυνομία ψάξει την μότο για παράβαση η οποία έγινε μέχρι την μεταβίβαση βρίσκει από τα αρχεία του υπουργείου εσένα.Ετσι θα πρέπει να πας στο δικαστήριο π.χ. με το χαρτί από το ΚΕΠ να αποδείξεις ότι δεν είχες εσύ την μηχανή την συγκεκριμένη μέρα.Ποιος ο λόγος να μπλέκεις.Αφού δεν βιάζεσαι όπως είπες περίμενε τον κατάλληλο αγοραστή.Εγώ πάντως σε όσους πούλησα τους έθεσα και τον όρο η μεταβίβαση να γίνει στο υπουργείο.Και όσοι δεν ήταν από την Αθήνα το έλεγαν στον υπάλληλο και έπαιρναν την άδεια σε 1-2 ώρες.

Last edited by geolag; 19-06-2010 at 10:26.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-06-2010, 11:02
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

Σωστή κίνηση έκανες....Οι εποχές είναι περίεργες προσοχή όλοι..........
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-06-2010, 12:53
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: υποπτος αγοραστης

χαιρομαι που συμφωνειτε. ο τυπος νομιζω ηρθε πρωτα για να δει ποσο ευκολος στοχος ειμαι σωματικα και διανοητικα. αφου με ειδε ευκολο μετα θελησε να με φερει στα λημερια του για να εφαρμοσει το σχεδιο του. νομιζω με πιεζε να γινει οτι γινει προς το απογευμα, αφαιροντας μου τη δυνατοτητα να ελεγξω ποσο γνησια ειναι τα λεφτα σε καποια τραπεζα. ελεγα μηπως να το ρισκαρα και να εκανα τη συναντηση και να του εφερνα τελευταια στιγμη και ενα φιλο μου μαζι (καρατεγκα/πολεμικη μηχανη). αλλα αξιζει να μπεις σε μια κατασταση που πολυ πιθανο να μπλεξεις? μαλλον οχι. εαν σας τυχει κατι αντιστοιχο , στειλτε μου ενα μαιλ να σας πω πληροφοριες για εκεινον για την αποφυγη προβληματων. για αυτο ειναι το φορουμ για να ξεμπροστιαζουμε αλητες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!