GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εξορμήσεις χωρίς μοτό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-07-2013, 08:14
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Ελάτε τώρα ρε παιδιά!!!!!

Αστεία πράγματα.!!!

Τα βουνά μας χειμώνα καλοκαίρι είναι γεμάτα κόσμο...ορειβάτες , κυνηγούς , φυσιολάτρες κλπ και δεν έχουν κινδυνέψει ποτέ απο άγριο ζώο.

Δεν χρειαζόμαστε τίποτα για να διώξουμε κάποιο φοβερό και άγριο ζώο διότι δεν θα μας πλησιάσει ποτέ.

Ενα φαρμακείο βέβαια χρειάζεται πάντα όπου και αν πας.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-07-2013, 09:40
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελάτε τώρα ρε παιδιά!!!!!

Αστεία πράγματα.!!!
Τοσο αστειο σού φαινεται εσενα;Γιατι εγω το βλεπω(το ολο θεμα) απο την οπτικη "καλη οργανωση και σκεψη" πριν χρειασθει να "γελασω"εγω και η παρεα μου...Για να μην "γελασω" ΑΝ χρειασθει.Κανεις δεν ειπε,ουτε πιστευει οτι σε καθε ορεινη κατασκηνωση θα πιασει κουβεντα με μια αρκουδα,ουτε οτι θα καλεσει ενα κοπαδι οχιες για να κοιμηθει παρεα.Ομως για να αποφυγουμε καθε ρισκο να χαλασει μια βολτα πχ απο ενα δαγκωμα οχιας ή απο μια καταστροφη εξοπλισμου απο μια συμπαθεστατη κατα τ'αλλα αρκουδιτσα,η γνωση και η προγηψη ειναι ο καλυτερος συμβουλος αλλά και ο λογος που ανοιξα την κουβεντα.Και η εμπειρια και αποψη επι του θεματος,ολων οσων εχουν σχετικη αγαπη στο ορεινο εκδρομικο μοτοταξιδι,θεωρω οτι ειναι πολυτιμη.
Αστειο παντως δεν το θεωρω και ισως η εκφραση σου ειναι πολυ αυστηρη για μια τετοια κουβεντα
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-07-2013, 10:07
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοσο αστειο σού φαινεται εσενα;:hmmm
Αστειο παντως δεν το θεωρω και ισως η εκφραση σου ειναι πολυ αυστηρη για μια τετοια κουβεντα
Ναι τόσο αστείο μου φαίνεται εμένα διότι πολύ απλά είναι αστείο.

Σου εξηγώ ότι τα Ελληνικά βουνά είναι γεμάτα χειμώνα καλοκαίρι απο κατασκηνωτές οι οποίοι ΠΟΤΕ δεν έχουν κινδυνέψει απο άγριο ζώο.Απο 'οτι γνωρίζω τουλάχιστον ΠΟΤΕ δεν δέχθηκε κάποιος κατασκηνωτής επίθεση απο λύκο , αρκούδα , η κάποιο άλλο ζώο.

Δηλάδή τι άλλο πρέπει να σου πω ότι δεν κινδινεύεις απο άγρια ζώα??????

Μιας και ανέφερες τα φίδια.Υπάρχει ένα σετ ¨επιβίωσης¨ το οποίο το πουλάνε μερικά ορειβατικά μαγαζιά και δεν υπάρχει σε κανένα φαρμακείο.Αυτό το σετ είναι οι πρωτες ενέργειες που πρέπει να κάνει κάποιος προκειμένου να απομακρύνει το δηλητήριο απο δάγκωμα φιδιού.Φυσικά μετά πάει στο κοντινότερο νοσοσοκομείο.

Που την είδες την αυστήρή εκφρασή μου?????
Σου λεω τα πράγματα ακριβώς όπως έχουν.
Αν φοβάσαι μην πας.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-07-2013, 10:13
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Ο φοβος ειναι αιτια προληψης και καλης οργανωσης ειδικα σε θεματα που φαινονται "αστεια".Και προσωπικα αν το θετεις εχω δει αρκετους καλαμπουρτζηδες να τρεχουν οταν το αστειο δεν ηταν και τοσο αστειο.Δεν ειναι λοιπον θεμα φοβου ή ατρομητων αλλά σωστης αντιμετωπισης ενδεχομενων στη ζωη μας φιλε μου.
Και εσυ επιμενεις οτι ειναι αστειο.Οκ εσυ δες το ως αστειο και ασε την κουβεντα να κυλησει πιο σοβαρα.
Κι αν δεν καταλαβες ακομη και τωρα τι εννοω αυτσηρη εκφραση,εννοω οτι δεν μπορει να ανοιγει καποιος ενα τοπικ για να ακουσει πεντε δεκα δεκαπεντε σοβαρες αποψεις και να πεταγεσαι και να ξεφτιλιζεις ολες τις διαθεσεις επι σοβαρης κουβεντας και να μιλας για "αστειο"...αυτο εννοω και ελπιζω να το κατανοεις.Καμμια διαθεση αστεϊσμου δεν εχω και καμμια αλληλοπροσβλητικη επισης διαθεση.Ας μεινει εδω.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-07-2013, 10:23
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

[QUOTE=mAthosalas;923256]
Και εσυ επιμενεις οτι ειναι αστειο.Οκ εσυ δες το ως αστειο και ασε την κουβεντα να κυλησει πιο σοβαρα.
Κι αν δεν καταλαβες ακομη και τωρα τι εννοω αυτσηρη εκφραση,εννοω οτι δεν μπορει να ανοιγει καποιος ενα τοπικ για να ακουσει πεντε δεκα δεκαπεντε σοβαρες αποψεις και να πεταγεσαι και να ξεφτιλιζεις /QUOTE]

Σου λεω ότι το μοναδικό που πιθανόν να χρειαστείς είναι ένα σετ απομάκρυνσης δηλητηρίου απο δαγκωμα φιδιού το οποίο σετ δεν υπάρχει στα συμβατικά φαρμακεία και είναι εξαιρετικά χρήσιμο και εσυ αυτό το θεωρείς ότι δεν είναι σοβαρή αποψή?????

Μακρυά απο μένα οι καυγάδες μεγάλε...
Είσαι προκλητικός λέγοντάς μου ότι ξεφτίλίζω την κουβέντα απο την στιγμή που η παρεμβασή μου ήταν μόνο και μόνο να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν κινδυνεύεις και να πας να διασκεδάσεις όμορφα και ωραία.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-07-2013, 10:30
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Υπερχει και πιο κομψος τροπος να πεις την αποψη σου και οχι να υπονοεις αστεια μια κουβεντα,με οποια διαθεση κι αν το σκεφτεσαι...ο αλλος δεν σε ξερει ουτε ξερει τι εννοεις οταν ποσταρεις "ειστε αστειοι ρε παιδια"...αυτο σου εγραψα εξ'αρχης με καθε φιλικη διαθεση.Αλλά δυστυχως βλεπω οτι ακομα δεν το'πιασες.
Δεν σου ειπε κανενας για καυγαδες,χαλαρα τα λεμε αλλά και σοβαρα ταυτοχρονα.Δεν τρεχει τιποτα φιλε μου,η επισημανση μου ειναι σαφης και πολυ οφτοπικ το βγαλαμε χωρις κανενα απολυτως λογο
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-07-2013, 10:52
Corvo Ο/Η Corvo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Τρικαλα
Μoto: africa 650
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απο τα λιγα που ξερω

τσομπανοσκυλο δεν θα βρεις να περιφερεται μονο του στο βουνο, αν κανεις χαζομαριτσα και στησεις σκηνη μεσα στα ορια απο το μαντρι του βοηθεια σου!

αρκουδες και λυκοι!
δυσκολα θα σε πλησιασουν και πιστεψε με ξερουν πολυ πιο νωρις οτι εισαι κοντα τους απο οτι εσυ αυτα!
αρκουδες ξερουμε τα βουνα που υπαρχουν και παμε λιγο πιο προετοιμασμενοι, λιγο πιο μακρια τα φαγητα κ.τ.λ.

ααα και κατι που γραφτηκε πιο πανω

ααααν λεμε αν ποτε σταθεις τοσο ατυχος και βρεθεις αντιμετωπος με κατι τετοιο μην δοκιμασεις να τρεξεις! ακομα και μια αδυναμη αρκουδιτσα μπορει να φτασει τα 40-50 χλμ την ωρα... τωρα αν νομιζεις οτι το εχεις τι να πω respect και τραβα βιντεο


για φιδια αν παμε σε περιοχη που εχει πολλα(σχεδον ολα τα βουνα μας εχουν), το κυριοτερο ειναι να ΜΗΝ παρετε γαλα και ισως αν εχεις λιγο θειαφι μαζι σου να κανεις ενα κυκλο γυρω απο τη σκηνη δεν θα σου κανει κακο
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-07-2013, 12:27
kostas8383 Ο/Η kostas8383 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Δεν υπαρχει κανενας προσκοπος εδω μεσα;;αυτοι νομιζω τα ξερουν αυτα!εγω δυο τρια πραγματακια που θεωρω οτι ειναι καλο να γινονται ειναι
1)αν ειμαστε αρκετα ατομα το βραδυ παντα ενας να ειναι ξυπνιος.σκοπια δλδ...
2)να μην κατασκηνωνουμαι σε αδιεξοδο για να μην μας στριμωξει κανενα απο αυτα τα φανταστικα ζωα!
3)τα παπουτσια οταν τα βγαζουμε τα αφηνουμε παντα αναποδογυρισμενα κ πριν τα βαλουμε τα τιναζουμε πολυ καλα!μην μπει κανας σκορπιος ή τπτ αλλο μεσα...
4)νομιζω οτι αν στρωνουμε εναν ταπιτα στο μερος οπου καθομαστε βοηθαει γιατι μπορουμε να εντοπισουμε πιο ευκολα τν σκορπιο ή το φυδι ή οτιδηποτε μας πλησιαζει αποτι μεσα στα χορτα.

Και το πιο βασικο, οπως κ στη θαλασσα πρεπει να ξερουμε οτι εμεις "εισβαλουμαι" στο σπιτι τους και αυτο πρεπει να το σεβομαστε!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-07-2013, 13:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Μπραβο κατ αρχην στον ξεκινησαντα αυτο το νημα, η συζητηση αυτη θα εμπλουτισει τις γνωσεις περι ελευθερης κατασκηνωσης στα βουνα νομιζω αρκετα.

Μιας και υπηρξα επ χρονια σκηνωτος με εκεινο το αθανατο Honda XLS 500 την 10ετια του '80 να πω κι εγω την μικρη μου την κουβεντα.......

Απο το 1981 που απεκτησα το παραπανω εργαλειο μεχρι το 1988 που το πουλησα κατασκηνωνα σε βουνα στην ελλαδα απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο.
Τον χειμωνα κανει πολυ κρυο εκει πανω κι ετσι δεν το τολμησα.....

Γραμμος, Βιτσι, Πινδος, Καρα Ντερε, Αρδας, Ορεινη Κορινθια, Ερυμανθος, Μαιναλο, Παρνωνας...........
Ολα αυτα γυριστηκαν, εξερευνηθηκαν επι μερες και νυκτες......Μονος φυσικα διοτι μου αρεσε η τοσο κοντινη επαφη με την φυση.......ΜΕΓΑ λαθος.........το βουνο δεν θελει απερισκεψιες και χαλαρωση στην αισθηση του κινδυνου...............διοτι ΥΠΑΡΧΕΙ κινδυνος! Το θεμα ειναι ποσο θα τον προκαλεσει ο κατασκηνωτης και το πως θα αισθανθει το ζωντανο ακομη κι αν ο κατασκηνωτης μενει σαν στηλη αλατος ¨η δεν εμφανιστει και καθολου.......

Οι κινδυνοι ειναι κοινοι παντου με καποιες ιδιαιτεροτητες σε καποια βουνα που δεν υπαρχουν σε αλλα.
Π..χ αν κατασκηνωσεις στον Παρνωνα δεν θα συναντηθεις ΠΟΤΕ με αρκουδα διοτι δεν ζει καμια εκει αλλα θα συναντηθεις με αγριογουρουνο.......ξερετε ποση ζημια μπορει να κανει ενα φοβισμενο -απο οτιδηποτε- αγριογουρουνο? Δεν την παλευεις με τιποτα!!!! Στον Παρνωνα ομως θα συναντησεις κατι οχιες των 2 μετρων που δεν θα συναντησεις ΠΟΤΕ στην Πινδο οπου ζει η αρκουδα....και το αγριογουρουνο!!!!

Τον μηνα Μαρτιο οι αρκουδες ξυπνανε απο την χειμερια ναρκη οπου εχουν γεννησει και θηλασει τα μικρα τους τα οποια ειναι ετοιμα πια να περπατησουν μαζι με την μανα τους στα ομορφα ελληνικα βουνα. Τον Μαιο-Αυγουστο τα μικρα ειναι αρκετα μεγαλα ωστε παρολο που η μανα τα κραταει κοντα της εκεινα μεσα στο παιχνιδι τους να ξεκοβουν απο αυτην.......εκεινη τα ψαχνει........μια πολυχρωμη σκηνη τραβαει την προσοχη στα μικρα, πλησιαζουν και απο κοντα η μανα..........ΜΗΝ ειναι κανεις μεσα, η αρκουδα και ακινητος να ειναι ο κατοικος της το πιθανοτερο θα επιτεθει, εξαρταται απο την αποσταση και απο το πως θα εκλαβει το ζωο την σταση του κατασκηνωτη..........
Ειναι ο λογος που σταματησα να κατασκηνωνω στα βουνα.........γυρνουσα απο trail fun στην Πινδο κι εξω απο την Βωβουσα και στα 500μ ειδα την σκηνη μου με μια αρκουδα διπλα της μαζι με δυο μικρα να την περιεργαζεται. Ουτε φαι εκει κοντα, ουτε αποφαγια, ουτε τιποτα.......μυριζε την ανθρωπινη μυρουδια που ειχα αφησει ξυπνωντας το πρωι οπως μου ειπαν στον Αρκτουρο.....
Ομως με ειδε, δεν κουνιομουν ειχα σβηστο τον κινητηρα και την τραβουσα φωτογραφιες απο 500μ υπενθυμιζω.....αρχισε να τρεχει προς το μερος μου...Π Α Ν Ι Κ Ο Σ......ΟΙ ΑΡΚΟΥΔΕς ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕ 40-50ΚΜ ΤΗΝ ΩΡΑ......κατεβαζω μανιβελα (ΝΟ μιζες τοτε) κι ευτυχως παιρνει με την πρωτη και φευγω πανικοβλητος....με κυνηγησε για κανα χιλιομετρο..... Η σκηνη και τα τσιμπραγαλα εμειναν εκει επανω........

Μην υποτιματε τους κινδυνους οι οποιοι ειναι πανταχου παρων ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ.
Οι κινδυνοι αποφασιζουν αν θα επιτεθουν και ποτε ειτε προκειται για φιδι, λυκο, αρκουδα κ.λ.π.
Ο λυκος, το τσακαλι κ.α. παρομοια ζωα δεν θα επιτεθουν ΠΟΤΕ σαν μοναδες, θα επιτεθουν ΠΑΝΤΑ σε ομαδες των 7-10 ζωων και ΜΟΝΟΝ αν πεινανε ΠΟΛΥ ¨η εχουν μυρισει φαγητο παρατημενο ¨η να ψηνεται. Τον λυκο μαλιστα οταν ειναι μονος του (συνηθες το καλοκαιρι που η τροφη ειναι αφθονη και δεν χρειαζονται οι ομαδες των 10 για κυνηγι) μπορει να τον εχει ο κατασκηνωτης φρουρο κοντα του και σε καποια αποσταση...συμπεριφερεται σαν σκυλος αν αποκτησει εμπιστοσυνη. Ενα κοκκαλο ειναι αρκετο για γινετε ''φιλοι''.
Το φιδι μενει μακρια απο ανθρωπινες δραστηριοτητες, αφου πειναει σπανιως (τρωει μια φορα τις 10 ημερες) αρα σπανιως πλησιαζει σε φαγητο και θα επιτεθει μονον αν περασει ποδι απο διπλα του.........

Ο σκορπιος ειναι ενα θεμα αφου ζει σχεδον παντου αλλα μην ανασηκωνετε πετρες και μην αφηνεται επ΄ουδενι την σκηνη ανοικτη οποιαδηποτε ωρα της ημερας/νυκτας και δεν θα εχετε θεμα.
Τα παπουτσια καλο τιναγμα το πρωι και καθε φορα που θα βαζετε και ΠΟΤΕ μην χωσετε πρωτα το χερι μεσα!!!!

Μην κατασκηνωνεται ΠΟΤΕ διπλα σε πηγες με τρεχουμενο νερο ¨η κοιτες ποταμων, ρυακιων κ.λ.π. Π Ο Τ Ε!!!!! Ολα τα ζωντανα που πινουν νερο απο εκει (και πεινουν δεν ξερετε ποσα το βραδυ) θα σας θεωρησουν ξενο......το αποτελεσμα δεν το ξερει κανεις σε μια τετοια περιπτωση.
Προτιμηστε τα ξωκλησια που ειναι διασπαρτα και δεν εχουν ενδιαφερον για τα ζωνταν της περιοχης.....

Τελος, δινω μια-δυο συμβουλες στους πρωταρηδες που θελουν να επιχειρησουν διανυκτερευσεις στα Ελληνικα βουνα, ΠΟΤΕ μονοι, δυο-τρεις φιλοι πρέπει να συνδιανυκτερευουν για σφαλεια και ενα εγχειριδιο επιβιωσης κι αντιμετωπισης κινδυνων πρεπει να εχει μελετηθει εκτενως και ει δυνατον να εχει αποστηθιθει πριν την εκτελεση της εκδρομης...

Καλα να περασετε οσοι το τολμησετε, τα ελληνικα βουνα ειναι πανεμορφα.....

Last edited by GeorgeP; 16-07-2013 at 13:26.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-07-2013, 14:27
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

GeorgeP ωραιο ποστ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!