GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 04-07-2013, 04:05
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνουμε μια ομαδική προς Αντώνη μεριά...

1. teo71

2. ckk

3. ...

... ρίχτε του ... αντέχει ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 04-07-2013, 11:31
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είπες τώρα!!!!

Ξερεις πολλούς να μπορούν να το κάνουν???

Εγω λέω να σου φέρω το δικό μου, να σου πω που θέλω να πάω το καλοκαίρι και να μου το ετοιμάσεις..
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Να κάνουμε μια ομαδική προς Αντώνη μεριά...

1. teo71

2. ckk

3. ...
Στείλτε μου τα link από τις διαδρομές που θέλετε στο google maps με e-mail και σας στέλνω πίσω το αρχείο για το garmin
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 04-07-2013, 23:02
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Στείλτε μου τα link από τις διαδρομές που θέλετε στο google maps με e-mail και σας στέλνω πίσω το αρχείο για το garmin

Πάντα άψογος ρε φίλε...

Πέρα από την πλάκα, θα προτιμούσα να με μάθεις να ψαρεύω, από το να με κεράσεις ψάρια...

Θα σου τηλεφωνήσω για τα περαιτέρω.

Reply With Quote
  #34  
Παλιό 05-07-2013, 14:22
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων


Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε )

Εμένα δεν λειτουργεί το εικονίδιο που είναι παρόμοιο με το ZIP. Είναι γκρι και δείχνει ανενεργό.
Το tyre φαίνεται ότι είναι πρόγραμμα για τα Tom-Tom, γι'αυτό και έχει default 100 waypoints και λέει και σε παρένθεση (Tom-Tom).

Το GARMIN 350 που έχω εγω, έχει όριο τα 29 waypoints. Με αποτέλεσμα να μου βγάζει μήνυμα το GPS ότι δεν μπορεί να περάσει τη διαδρομή γιατί έχει πάρα πολλά σημεία και να χωρίζει τη διαδρομή σε πάρα πολλές υποδιαδρομές. Ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που ανέφερε ο Napster για το 660.

Μετά από ψάξιμο ακολουθώ το εξής, το οποίο δουλεύει για εμένα:

1) φτιάχνω τη διαδρομή μου στο maps google
2) την κάνω "import from website" στο TYRE
3) την κάνω save as "GPX"
Αυτό το GPX αν το στείλεις μέσω Base Camp στο GPS θα βγάλει το παραπάνω πρόβλημα που ανέφερα. Γι'αυτό χρειάζεται το βήμα 4)
4) τρέχω ένα ακόμα πρόγραμμα που λέγεται WinGDB3
και το ανακάλυψα εδώ (έχει οδηγίες και επεξήγηση στα Αγγλικά):
ADVrider - View Single Post - New Zumo 340/350 GPS discussion
5) τέλος τρέχω το Base Camp. Κάνω paste το αποτέλεσμα/μετατροπή από το πρόγραμμα WinGDB3 και όλα κομπλέ
(το BaseCamp δηλαδή χρησιμοποιείται απλά για τη μεταφορά προς το GPS)
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 05-07-2013, 15:09
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα δεν λειτουργεί το εικονίδιο που είναι παρόμοιο με το ZIP. Είναι γκρι και δείχνει ανενεργό.

3) κάνουμε save as: σε αρχείο "Tyre Itinerary Files", (και όχι as "GPX") ώστε να αποθηκευτεί η όλη διαδρομή (με τα 1000 waypoints)
Κάνεις αυτό και δε χρειάζονται τα υπόλοιπα!!!
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 05-07-2013, 15:21
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις αυτό και δε χρειάζονται τα υπόλοιπα!!!
αυτό το αρχείο έχει κατάληξη .trf , το αναγνωρίζει το base camp για να το κάνει import?
Σε παρακαλώ πες μου δηλαδή πια στάδια (από αυτά που ανέφερα) να κάνω αν το σώσω σαν .trf που προτείνεις.

ευχαριστώ!

*και να το σώσω όπως μου προτείνεις, μένει ανενεργό το εικονίδιο του "reduce" που μοιάζει σαν zip

Last edited by georged; 05-07-2013 at 15:30.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 05-07-2013, 15:29
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

-Αποθηκεύεις λοιπόν αυτό που κατέβασες από το google maps, σαν trf. (έστω και με τα 1000waypoints)
-Από εκείνη τη στιγμή ενεργοποιείται το "zip" οπότε το κάνεις 100 waypoints.
-Τώρα το αποθηκεύεις και ως gpx και πλέον το δουλεύεις και με το basecamp

Δούλεψε?
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 05-07-2013, 15:43
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Δυστυχώς δεν παίζει όπως μου περιγράφεις.
Το reduce εικονίδιο μου παραμένει ανενεργό...ακόμα και όταν το σώζω όπως μου λες.
Αλλά! τα κατάφερα με το να παω στα tools και να αλλάξω ως μάξιμουμ waypoints 29!

Οπότε έχω δυο επιλογές:
1) τον δικό σου τρόπο, με 29 waypoints
2) τον δικό μου τρόπο με το εξτρα πρόγραμμα, αλλά χωρίς κανένα waypoint

Θα δω τη Δευτέρα αν χωρίς waypoints αξίζει και είναι εύκολη η πλοήγηση. Έχω φτιάξει μια special βατή χωμάτινη διαδρομή
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 05-07-2013, 17:09
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Νόμιζα ότι δεν ασχολείστε με τέτοια.... και δεν είχα πει τίποτα
Εγώ για το garmin χρησιμοποιώ το gpsbabel. Απλό κι εύκολο. Ούτε περιορισμούς στα waypoints ούτε τπτ... Από το 2009!
Βέβαια έχω gps (colorado) κι όχι πλοηγό , οπότε έχω σαφώς λιγότερους περιορισμούς σε routes, WP, tracks κλπ.
Γουγλάρετε gpsbabel, κατεβάστε το δωρεάν, εγκατάσταση κλπ.
Σώνετε το αρχείο που φτιάξατε στο google earth κι εδώ θέλει προσοχή στο τι αποθηκεύετε! Έχει ένα μενού που κλικάρεις και ξεκλικάρεις διαφορες επιλογές.
Μετά ανοίγεις το babel και σε ρωτάει τι είδος αρχείο να είναι η "πηγή" και τι ο "προορισμός" Πατάς "μετατροπή" κι είσαι ΟΚ. Μετά ανοίγεις το gpx με mapsource και το στέλνεις στη συσκευή σου. Ο καλύτερος τρόπος (αντί για copy-paste στο φάκελο της κάρτας), αποφεύγεις πολλά πιθανά μπερδέματα
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 06-07-2013, 08:27
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Νόμιζα ότι δεν ασχολείστε με τέτοια.... και δεν είχα πει τίποτα
Εγώ για το garmin χρησιμοποιώ το gpsbabel. Απλό κι εύκολο. Ούτε περιορισμούς στα waypoints ούτε τπτ... Από το 2009!
Βέβαια έχω gps (colorado) κι όχι πλοηγό , οπότε έχω σαφώς λιγότερους περιορισμούς σε routes, WP, tracks κλπ.
Γουγλάρετε gpsbabel, κατεβάστε το δωρεάν, εγκατάσταση κλπ.
Σώνετε το αρχείο που φτιάξατε στο google earth κι εδώ θέλει προσοχή στο τι αποθηκεύετε! Έχει ένα μενού που κλικάρεις και ξεκλικάρεις διαφορες επιλογές.
Μετά ανοίγεις το babel και σε ρωτάει τι είδος αρχείο να είναι η "πηγή" και τι ο "προορισμός" Πατάς "μετατροπή" κι είσαι ΟΚ. Μετά ανοίγεις το gpx με mapsource και το στέλνεις στη συσκευή σου. Ο καλύτερος τρόπος (αντί για copy-paste στο φάκελο της κάρτας), αποφεύγεις πολλά πιθανά μπερδέματα
Πολύ ενδιαφέρον !!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!