GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-07-2013, 12:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξαναμιλαω!!!
Ελααααααα.....!!! δεν θελω αηδιες.......!!!

Αν δεν μιλουσες δεν θα μαθαινες.........κι εγω δεν θα ηξερα οτι καποιος δεν ξερει........
Με λιγα λογια καλο ειναι να μιλαμε για να μαθαινουμε....ΟΛΟΙ ΜΑΣ, μεχρι και οι ''καθηγητες'' μαθαινουν.....ακομη και οι περαν των 50 ετων.

Last edited by GeorgeP; 18-07-2013 at 12:49.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-07-2013, 13:58
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Μιά κι η κουβέντα περί λαδιών, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ξώφαλτσα σχετικό.

Ως γνωστόν πήρα ένα μονοκύλινδρο με χαλασμένο κόμπλερ, μίζα. Είχαν σπάσει και μερικά δόντια από τα γρανάζια.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να "πλύνω" τον κινητήρα.....μήπως έχει πάει κάποιο χοντρό γρέζι σε κανέναν αυλό. Ισως λέω παπαρίτσα, αλλά η σκέψη μου είναι να βάλω μπροστά τον κινητήρα, να τον αφήσω να δουλέψει μέχρι να μπει μπροστά το βεντιλατέρ, κανά πεντάλεπτο ακόμα και μετά να αλλάξω πάλι λάδια και φίλτρο λαδιού. Ισως η σκέψη μου να είναι τελείως χαζή, και περισσότερο να έχει να κάνει με το ψυχολογικό κομμάτι, αλλά θα το κάνω. Οπότε η ερώτησή μου είναι τι λάδι να χρησιμοποιήσω γι' αυτή τη δουλειά;! Οσο πιό λεπτόρευστο τόσο καλύτερα υποθέτω.

Καμία πρόταση;
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-07-2013, 14:13
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά κι η κουβέντα περί λαδιών, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ξώφαλτσα σχετικό.

Ως γνωστόν πήρα ένα μονοκύλινδρο με χαλασμένο κόμπλερ, μίζα. Είχαν σπάσει και μερικά δόντια από τα γρανάζια.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να "πλύνω" τον κινητήρα.....μήπως έχει πάει κάποιο χοντρό γρέζι σε κανέναν αυλό. Ισως λέω παπαρίτσα, αλλά η σκέψη μου είναι να βάλω μπροστά τον κινητήρα, να τον αφήσω να δουλέψει μέχρι να μπει μπροστά το βεντιλατέρ, κανά πεντάλεπτο ακόμα και μετά να αλλάξω πάλι λάδια και φίλτρο λαδιού. Ισως η σκέψη μου να είναι τελείως χαζή, και περισσότερο να έχει να κάνει με το ψυχολογικό κομμάτι, αλλά θα το κάνω. Οπότε η ερώτησή μου είναι τι λάδι να χρησιμοποιήσω γι' αυτή τη δουλειά;! Οσο πιό λεπτόρευστο τόσο καλύτερα υποθέτω.

Καμία πρόταση;
βάλε ό,τι λάδι θέλεις αλλά μην τη βάλεις εμπρός.....βάλε τη στο κεντρικό σταντ, βάλε ταχύτητα και σπρώξε τη πίσω ρόδα ώστε να εξαναγκαστούν σε κίνηση τα σωθικά της...μια μαγνητική τάπα θα βόλευε επίσης....
μετά άλλαξε τα λάδια με καλό στράγγισμα....
εκτιμώ ότι εάν υπάρχει κάτι κάπου σκαλωμένο και εσύ βάλεις εμπρός, μέχρι να καταλάβεις ότι δεν λυπαίνεται όπως πρέπει μπορεί και να τα "κάψεις" όλα.....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-07-2013, 14:33
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά κι η κουβέντα περί λαδιών, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ξώφαλτσα σχετικό.

Ως γνωστόν πήρα ένα μονοκύλινδρο με χαλασμένο κόμπλερ, μίζα. Είχαν σπάσει και μερικά δόντια από τα γρανάζια.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να "πλύνω" τον κινητήρα.....μήπως έχει πάει κάποιο χοντρό γρέζι σε κανέναν αυλό. Ισως λέω παπαρίτσα, αλλά η σκέψη μου είναι να βάλω μπροστά τον κινητήρα, να τον αφήσω να δουλέψει μέχρι να μπει μπροστά το βεντιλατέρ, κανά πεντάλεπτο ακόμα και μετά να αλλάξω πάλι λάδια και φίλτρο λαδιού. Ισως η σκέψη μου να είναι τελείως χαζή, και περισσότερο να έχει να κάνει με το ψυχολογικό κομμάτι, αλλά θα το κάνω. Οπότε η ερώτησή μου είναι τι λάδι να χρησιμοποιήσω γι' αυτή τη δουλειά;! Οσο πιό λεπτόρευστο τόσο καλύτερα υποθέτω.

Καμία πρόταση;
To λαδι προτου περασει απο οπουδηποτε μετα το καρτερ περναει ΠΡΩΤΑ απο την συρματινη σιτα μεσα στο καρτερ (ολες οι μοτο με υγρο συμπλεκτη εχουν ενα) και ΜΕΤΑ απο το χαρτινο ¨η cartridge φιλτρο λαδιου. Οτιδηποτε εχει το λαδι κατακρατειται σε αυτα τα δυο σημεια.
Μετα απο γενικη επισκευη του κινητηρα ¨η σε οποιοδηποτε γενικο λυσιμο δεσιμο του κινητηρα απαιτειται καλο πλυσιμο των εξαρτηματων σε ειδικη λεκανη την οποια διαθετουν τα συνεργεια. Αν δεν υπαρχει τετοια τοτε ενα-ενα τα εξαρτηματα πλυσιμο με βενζινη κι εναποθεση σε καθαρες πετσετες ¨η χαρτονια.
Εφοσον εχει ακολουθηθει η παραπανω διαδυκασια ουδεις φοβος υπαρχει για ψιλα, χοντρα, ημιχοντρα ¨η τεραστια γρεζια.
Αν ΔΕΝ εχει ακολουθηθει η παραπανω εργασια τοτε υπαρχει πιθανοτητα να γινει ζημια στα πρωτα χιλιομετρα κι οχι μετα ¨η πολυ μετα.

Στο θεμα του κομπλερ τωρα που αναφερεις, το σημειο που βρισκεται το εξαρτημα αυτο ειναι διπλα στο καρτερ αφου γυρναει τον στροφαλο οταν πατας την μιζα. Αρα οτιδηποτε εχει πεσει μεσα εκει θα ειναι στον χωρο του καρτερ, αρα αν ειναι μεγαλο θα εχει κρατηθει απο την σιτα κι αν ειναι μικρο απο το φιλτρο λαδιου.

Αν εχεις κανει κμ και δεν εχεις προβλημα τοτε ξεχασε το....... ακομα και η συρματινη σιτα να το εχει κρατησει δεν θα φυγει ποτε απο εκει οσα πλυσιματα κι αν του κανεις.

Αν δεν εχει συρματινη σιτα, που αμφιβαλλω για BMW, τοτε μονον το ανοιγμα του καρτερ σε σωνει....κι αν ανοιγει πανω-κατω ειναι ευκολο και ανεξοδο σχεδον, αν ομως ανοιγει δεξια-αριστερα πρεπει να λυθει ολος ο κινητηρας........αστο και πορεψου ως εισαι.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-07-2013, 14:33
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
βάλε ό,τι λάδι θέλεις αλλά μην τη βάλεις εμπρός.....βάλε τη στο κεντρικό σταντ, βάλε ταχύτητα και σπρώξε τη πίσω ρόδα ώστε να εξαναγκαστούν σε κίνηση τα σωθικά της...μια μαγνητική τάπα θα βόλευε επίσης....
μετά άλλαξε τα λάδια με καλό στράγγισμα....
εκτιμώ ότι εάν υπάρχει κάτι κάπου σκαλωμένο και εσύ βάλεις εμπρός, μέχρι να καταλάβεις ότι δεν λυπαίνεται όπως πρέπει μπορεί και να τα "κάψεις" όλα.....

Reply With Quote
  #16  
Παλιό 28-07-2013, 11:59
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]Μιά κι η κουβέντα περί λαδιών, να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ξώφαλτσα σχετικό.

Ως γνωστόν πήρα ένα μονοκύλινδρο με χαλασμένο κόμπλερ, μίζα.[/B] Είχαν σπάσει και μερικά δόντια από τα γρανάζια.
Καμία πρόταση;
Απο την στιγμη που μιλας για το γραναζι της μιζας που εμπλεκεται με το περιφεριακο γραναζι του βολαν του στροφαλοφορου αξονα, και ολα τα δοντια να εχουν γινει στραγαλια, δεν εχει κανενα προβλημα ο κινητηρας, το καρτερ του, τα λαδια κτλ κτλ!!!

Οσα κομματια και αν δημιουργηθουν, δεν θα ερθουν ποτε σε επαφη με το εσωτερικο του κινητηρα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν εχει συρματινη σιτα, που αμφιβαλλω για BMW[/COLOR][/SIZE][/FONT]
Εχεις δικιο Γιωργο που δεν αμφιβαλεις ,
Στα GS δεν εχει μονο μια μεταλλικη σιτα στον χωρο του καρτερ, μα ΔΥΟ !!!

Υποθετω οτι το ιδιο θα ισχυει και στα αλλα μοντελα της εταιρειας!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 28-07-2013, 15:18
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι μηχανής GALP, εμπειρία κανεις;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων

Και εάν ναι, τι λένε; Γιατι απο τιμή "σκίζουν" και έχω βαρεθεί να πληρώνω τις διαφημιστικές καμπάνιες των "μεγάλων"
Δηλαδή, για τι τιμή μιλάμε? Στην ιστοσελίδα τους δεν αναφέρεται.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!