GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-12-2009, 16:25
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Ενας αγανακτησμενος πολιτης.



''Σύντροφε Παπανδρέου

Έχω ένα αυτοκίνητο 1400 cc του 1993. Το αγόρασα τον Γενάρη του 2009 , 1000 ευρώ γιατί αυτές ήταν και οι δυνατότητες μου. Μέχρι τώρα τα χιλ/τρα που έκανα ήταν 2.500. Τα τέλη κυκλοφορίας ήταν 200 περίπου ευρώ.

Σήμερα έρχεται η Κυβέρνηση και μου ζητά να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας 350 ευρώ. Και ο λόγος είναι ότι επειδή είναι παλιό το αυτοκίνητο ρυπαίνει (δηλαδή αν πληρώσω παραπάνω τέλη κυκλοφορίας δεν θα ρυπαίνει.
Αυτή είναι η λογική της
φοροεισπρακτικής Κυβερνητικής Δεξιάς και Σοσιαλιστικής "ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ"; Το αυτοκίνητο αυτό πέρασε από ΚΤΕΟ και έχει πιστοποιητικό ότι πληρεί τούς όρους και μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς να ρυπαίνει. Βέβαια έχει δίκιο η κυβέρνηση.

Λεβέντη μου Πρωθυπουργέ (με την ψήφο μου σε έβγαλα) ωρυόσουν και φώναζες "που πήγαν τα λεφτά". Τα βρήκες όμως αμέσως . Τα πήραν όσοι έχουν παλιά αυτοκίνητα και γιαυτό τους τα ζητάς πίσω. Την πληροφόρηση τη πήρες από τον Σουφλιά ο οποίος το 2005 τα διόδια Θεσσαλονίκη- Κατερίνη τα αύξησε από 1,4 ευρώ σε 2 ευρώ. Σού το σφύριξε ο Σουφλιάς.
Πρόσεξε ορέ κλεφτόπουλο, οι... γιωταχήδες είναι απατεώνες. Αυτοί πήραν τις μίζες και είμαστε σ' αυτό το οικονομικό χάλι.Ψάχνω ο βλάκας τις τσέπες μου , μαλώνω με την γυναίκα μου. Που πήγαν τα λεφτά από τις μίζες που πήρα. Δεν βρίσκω ούτε ένα ευρώ. Και εγώ ο φτωχός ψάχνω την ψήφο μου και αναρωτιέμαι μήπως αντικατέστησα τους απατεώνες με άλλους απατεώνες.. Το συμπέρασμα είναι ότι αυτό συνέβη. Και το ερώτημα μου είναι ποιος Σοσιαλιστής Υπουργός η Πρωθυπουργός με ούμπαλα θα βγει και θα μου δώσει μιαν λογική και αντρίκια εξήγηση γιατί θα πρέπει να πληρώσω 80% επιπλέον στα τέλη κυκλοφορίας .
Μου είναι πολύ βαρύ να πληρώσω τις μίζες του Τσουκάτου, του Χριστοφοράκου, της μονής Βατοπεδίου, τις μίζες από τις προμήθειες κάθε είδους, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΑΣ ΞΕΠΑΡΑΔΙΑΣΑΝ, ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.

Και βέβαια την ευθύνη για την εξήγηση την έχεις εσύ, απέναντι των ψηφοφόρων σου. Πες τους Βουλευτές της Θεσσαλονίκης να κάνουν μια βόλτα στην Θεσσαλονίκη και στα πέριξ και να δουν αν υπάρχει ένας δρόμος έστω 500 μέτρων που να είναι ασφαλής για αυτοκίνητα και περισσότερο για δίκυκλα Έχουν κάνει ποτέ μια βόλτα στην Θεσσαλονίκη να δουν το χάλι της. Δεν νομίζω να γνωρίζουν κατά που πέφτει η Μοναστηρίου, η Γιαννιτσών, η 28ης Οκτωβρίου, η Γρηγορίου Λαμπράκη, η Εθνικής Αμύνης και μιλάω γι αυτές τις οδούς γιατί σε αυτές κινούμαι.
Όταν πηγαίνεις σε ένα σούπερ μάρκετ ψωνίζεις προϊόντα, σου κάνουν λογαριασμό και πληρώνεις την αξία. Εγώ για ποια ανταπόδοση πληρώνω με τα τέλη κυκλοφορίας και τούς φόρους;
Πες μου γαμώ το χαΐρι μου.
Είμαι εξοργισμένος.
Τα παίρνετε και δεν δίνετε τίποτα.''

Με καθόλου εκτίμηση.
Ένας αηδιασμένος ψηφοφόρος.
ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!
Αναγνώστης


πηγη:apnea.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-12-2009, 16:35
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.Φοροεισπρακτικού-φορομπικτηκού χαρακτήρα!
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post η συντρηπτική πλειοψηφεία των κατόχων
παλαιών ΙΧ είναι αυτοί που δεν έχουν χρήματα για κάποιο νεότερο...

........και σίγουρα δεν αποτελεί κίνητρο για το περιβάλλον η αύξηση των τελών.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-12-2009, 16:45
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Καλά τα λέει και λίγα τους χώνει αλλά ποιος τον ακούει??
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-12-2009, 16:49
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Όντως... καθαρά εισπρακτικό μέτρο. Μέχρι και την απόσυρση βγάλανε και όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν! Τα πράσινα μέτρα ακόμα δεν βλέπω, εκτός και αν όταν μιλούσε για πράσινα μέτρα εννοούσε απλά του ΠΑ.ΣΟ.Κ και όχι περιβαντολλογικά.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-12-2009, 18:39
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Δυστυχώς έτσι είναι και είναι εξοργιστικό.

Δεν θα καταντούσαμε τόσο άσχημα, αν όλοι πληρώναμε τους φόρους που μας αναλογούσαν. Δεν πληρώνουμε, γι αυτό δεν έχει χρήματα το κράτος, πέραν του ότι, αυτά που έχει τα κακοδιαχειρίζεται. Για το ίδιο αυτοκίνητο, στο Βέλγιο (μια ιδιαίτερα διεφθαρμένη χώρα κατά τους Ευρωπαίους) πλήρωνα 80€ το χρόνο τέλη κυκλοφορίας και στην Ελλάδα πληρώνω 252€. Για το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο. Οι μισθοί των Βέλγων είναι όμως τουλάχιστον διπλάσιοι των ελληνικών. Φανταστείτε τι ζούγκλα και λαμόγια είμαστε εμείς...

Ευτράπελο θα αποτελούσε βέβαια, να διαμαρτυρόταν κάποιος για τα παραπάνω άδικα μέτρα, όταν φοροδιαφεύγει έστω και 10€ και μετά δεν του αρέσει που ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας...

Η νοοτροπία μας είναι σαν αυτής του λαθρεπιβάτη ενός λεωφορείου που βλέπει ότι έχει 90 επιβάτες μέσα και λέει, εντάξει έχουν πληρώσει όλοι τους εισιτήριο, και να μην πληρώσω εγώ, τα έξοδα του δρομολογίου θα βγούν. Μόνο που και οι 85 σκέφτονται έτσι... Και ο λεωφορειάς δανείζεται συνέχεια (από το 1821) γιατί δε βγαίνει!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-12-2009, 18:40
edmark Ο/Η edmark βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαματα
Μoto: R1200GS 12/2008 Facelift
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Χιλια Δικια εχει ο φιλος και κανονικα δεν επρεπε ΚΑΝΕΙΣ να παει να πληρωσει τα τελη, τι θα κανανε εαν Αρνιοντουσαν ΟΛΟΙ????
Εγω εχω ενα SUV Mercedes ML320 του 2002 και περυσι πληρωσα €587.00.....τωρα μου ηρθε.....(καθηστε παρακαλω)........€1030.00..... Τι να πεις???? Ειτε Μπλε ειτε Πρασινοι ειτε Κοκκινοι δεν εχει σημασια τελικα..... αυτη η χωρα θα ειναι αιωνια ενα απεραντο Μπουρδελο!!!! που θα περνανε 5000 ατομα πλουσιοπαροχα και κυριλε με τα δις τους και τις βιλαρες και τα λουσα τους και οι υπολοιποι απλα θα παιρνουμε τον Πουλο
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-12-2009, 18:43
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Υπομονή φίλοι μου να δείτε που γιά περιβαλλοντικούς λόγους θα αυξήσουν τη φορολογία στα Εργοστάσια που μαυρίζουν τα ποτάμια και τον αέρα μας, στα πλοία που καίνε μαζούτ και ότι δεν κάψουν το χύνουν στη θάλασσα, στα αεροπλάνα (τα παλιά χε χε).
Υπομονή, αλλά μέχρι τότε ας πληρώσουμε για τα ΙΧ μας που δεν θα κυκλοφοράνε γιατί δεν θα μας έχει μείνει τάληρο για καύσιμο.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-12-2009, 18:56
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

To aυτοκίνητο και τα συν αυτώ (τέλη, βενζίνες, ασφάλιστρα, διόδια κλπ) είναι η πιό πρόσφορη αγελάδα για άρμεγμα !
Οτι χρώμα και να έχει η κάθε κυβέρνηση η αγελάδα θα είναι εκεί, έτοιμη για άρμεγμα.. εκτός και τα πάρει στο κρανίο ο τσοπάνης και τους κυνηγήσει επιτέλους!
Απόσυρση για λίγους μήνες και αντί λεφτά.. εισιτήρια του μετρό, μόνο κανά ζευγάρι τσαρούχια δεν έδωσαν να πηγαίνουμε με τα πόδια!
Τόνωση της αγοράς είπαν να κάνουν και εννοούσαν της αγοράς αυτοκινήτου και τελικά έκαναν πριμοδότηση.. των πολλών κυβικών! και φυσικά όσοι τσίμπησαν τους περίμεναν στη στροφή με αυξημένη φορολόγηση ! Στην Εθνική οδό των παθών μας (ΠΑΘΕ) αυξάνουν πάλι τα διόδια ! σε κάποια κομμάτια μάλιστα πριν καν την παραδώσουνε όπως στο Κορίνθου-Πάτρας, που θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να περνάμε!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-12-2009, 19:11
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς έτσι είναι και είναι εξοργιστικό.

Δεν θα καταντούσαμε τόσο άσχημα, αν όλοι πληρώναμε τους φόρους που μας αναλογούσαν. Δεν πληρώνουμε, γι αυτό δεν έχει χρήματα το κράτος, πέραν του ότι, αυτά που έχει τα κακοδιαχειρίζεται. Για το ίδιο αυτοκίνητο, στο Βέλγιο (μια ιδιαίτερα διεφθαρμένη χώρα κατά τους Ευρωπαίους) πλήρωνα 80€ το χρόνο τέλη κυκλοφορίας και στην Ελλάδα πληρώνω 252€. Για το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο. Οι μισθοί των Βέλγων είναι όμως τουλάχιστον διπλάσιοι των ελληνικών. Φανταστείτε τι ζούγκλα και λαμόγια είμαστε εμείς...

Ευτράπελο θα αποτελούσε βέβαια, να διαμαρτυρόταν κάποιος για τα παραπάνω άδικα μέτρα, όταν φοροδιαφεύγει έστω και 10€ και μετά δεν του αρέσει που ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας...

Η νοοτροπία μας είναι σαν αυτής του λαθρεπιβάτη ενός λεωφορείου που βλέπει ότι έχει 90 επιβάτες μέσα και λέει, εντάξει έχουν πληρώσει όλοι τους εισιτήριο, και να μην πληρώσω εγώ, τα έξοδα του δρομολογίου θα βγούν. Μόνο που και οι 85 σκέφτονται έτσι... Και ο λεωφορειάς δανείζεται συνέχεια (από το 1821) γιατί δε βγαίνει!
Συμφωνώ σε πολλά απ όσα γράφεις συνήθως φίλε gemara αλλά το αυτομαστίγωμα δεν είναι η λύση! Δεν φταίει μόνο ο Καραγκιόζης αν ζει σε τσαντήρι! Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! Φαντάζεσαι πως ο Γερμανός ή ο Βέλγος πληρώνουν επειδή τους αρέσει? Όλοι όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό γιατί τα καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε μια χαρά? Τα ίδια μυαλά δεν κουβαλούσαμε και στο εξωτερικό? απλά βρήκαμε ένα οργανωμένο και σοβαρό κράτος με νόμους που εφαρμόζονταν για όλους και παροχές που τους περιελάμβαναν όλους! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι πρώτα!

Last edited by Carduelis; 28-12-2009 at 19:16.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-12-2009, 19:23
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.

δεν πανε καλα τα πραγματα.....μηπως ο Παπανδρεου δεν εχει κοψει την μαριχουανα και πινει κανενα τσιγαρο και βλεπει ετσι την πρασινη οικονομια????
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ενας ασυνηθιστος μηχανοβιος!!! georgekostas Αστεία Video 10 11-11-2009 11:03
Ενας Installer με τα όλα του. Panos_Gr Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 8 28-10-2009 13:33
Ενας μικρος...παππους! georgekostas Ανέκδοτα 14 19-10-2009 16:09
Ενας καινουργιος... Michalis Καλώς ήλθατε 19 13-10-2009 12:18
Ενας μικρος παραδεισος... georgekostas Διάφορα 14 03-07-2009 15:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!