GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-09-2012, 23:13
sakis73 Ο/Η sakis73 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW1200GS
Μηνύματα: 46
Unhappy Παρά την κρίση οι τιμές ανεβαίνουν-Στο αεροδρόμιο Χανίων 2€ το νεράκι

Την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου ήμουν στα Χανιά.Και ενώ ο ξενοδόχος έκανε οτι μπορούσε για να μας ευχαριστήσει, οι υπόλοιπες παροχές του νησιού δεν ήταν και στα πιο φτηνά τους.Με την ευκαιρία ο νομός Χανίων είχε το κάτι άλλο συγκρητικά με το Ηράκλειο που είχα πάει πριν 4 χρόνια. Οι παραλίες (οι περισσότερες) καθαρές και άπαιχτες.Έκανα 600 χιλιόμετρα και οι οδηγοί δεν είναι και το υπόδειγμα της Ευρώπης. Από φαγητά δεν τρελάθηκα. Οτι βρίσκεις στην Αθήνα, το ίδιο και στα Χανιά. Αλλά οι τιμές τσιμπημένες.Θα μου πεις Αύγουστο τι περίμενες;;;; Τότε σε περιμένουν να σε τσακίσουν. Τέσπα.Θα το σκεφτώ να ξαναπάω. Δείτε τι λέει το δικό τους μπλογκ.



Στο κυλικείο του αεροδρομίου Χανίων, το μπουκαλάκι το νερό κοστίζει 2 ευρώ σύμφωνα με όσα καταγγέλλει η Ένωση Τουριστικών Καταλυμάτων Νομού Χανίων.

Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι ένα μπουκαλάκι νερό κοστίζει 2 ευρώ αλλά αν κάποιος, που μιλάει ελληνικά διαμαρτυρηθεί, τότε θα του δώσουν άλλο αντί 70 λεπτών, λέγοντας πως δεν έχει προλάβει να κρυώσει!
"Λόγω του ότι το τελευταίο διάστημα δραστηριοποιούνται εταιρείες χαμηλού κόστους στο αεροδρόμιο των Χανίων, που δεν προσφέρουν δωρεάν φαγητό στους επιβάτες, πολλοί είναι εκείνοι που, αφού περάσουν τον έλεγχο, κατευθύνονται στο κυλικείο της αίθουσας αναμονής για να αγοράσουν ένα αναψυκτικό ή κάτι φαγώσιμο. Παθαίνουν σοκ όμως από τις τιμές, αφού ακόμα και ένα μπουκαλάκι νερό κοστίζει 2 ευρώ. Βέβαια, εάν κάποιος μιλά ελληνικά και διαμαρτυρηθεί, θα του δώσουν ένα μικρότερο μπουκαλάκι κρυμμένο αντί 0,70 λεπτά, λέγοντάς του αν το θέλει γιατί δεν έχει προλάβει να κρυώσει ακόμα. Ο τιμοκατάλογος θα πρέπει να είναι με μεγάλα γράμματα αναρτημένος σε εμφανές σημείο" αναφέρει η ανακοίνωση της Ένωσης Τουριστικών Καταλυμάτων Νομού Χανίων.
Και συνεχίζει: "Σίγουρα η τελευταία εντύπωση που αποκομίζουν φεύγοντας από τον τόπο μας οι τουρίστες δεν είναι ευχάριστη και καλό θα ήταν να υπάρξει παρέμβαση προς τον εκμεταλλευτή του κυλικείου να μειώσει τις τιμές για να μην κατηγορείται ο τόπος για αισχροκέρδεια εν μέσω τουριστικής κρίσης. Εάν έχουμε τα αεροδρόμια με τα πιο ακριβά τέλη και φόρους στην Ευρώπη, με τον πιο ακριβό καφέ, την πιο ακριβή βενζίνα κ.λπ., ε τότε δεν πρέπει να παραπονιόμαστε που οι τουρίστες δεν προτιμούν τη χώρα μας. Επίσης επιβεβλημένο είναι οι αίθουσες αναμονής μετά τον έλεγχο να καθορίζονται συχνότερα καθώς υπάρχει σε ώρες αιχμής μεγάλη χρήση αυτών με χυμένους καφέδες, κουτιά και απορρίμματα στο πάτωμα. Επίσης καλό είναι όσον αφορά τα νερά να προτιμάμε τα δικά μας και όχι τα ξένα".
Πηγή: haniotika-nea.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-09-2012, 23:47
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Παρά την κρίση οι τιμές ανεβαίνουν-Στο αεροδρόμιο Χανίων 2€

Για τις τιμες δε θα πω τιποτα....
Αλλα για το φαγητο ρε φιλαρακι????????? Ρωτα και κανενα απο δω!!!!!
Θα αφηαω να μιλησουν οι επισκεπτες ......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-09-2012, 00:29
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή

Μάλλον πηγες σε λάθος μέρη φίλε μου.και γω κρητικός είμαι και σε διαβεβαιώνω η χανιωτικη πλευρά έχει πολύ καλή αν όχι τη καλύτερη κουζίνα.τώρα για τις τιμές,οι απατεώνες και τα λαμογια παντού υπάρχουν!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-09-2012, 09:54
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Παρά την κρίση οι τιμές ανεβαίνουν-Στο αεροδρόμιο Χανίων 2€

Θα έλεγα ότι οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Με τη γυναίκα μου δεν πληρώσαμε πουθενά πάνω από 35-40 ευρώ με τα μπυρόνια μας. Οι λογαριασμοί αυτοί, για να είμαι ειλικρινής, οφείλονται στο γεγονός ότι οι σπατάλες του παρελθόντος ( ορεκτικά χωρίς τέλος ) έχουν κοπεί! Στα Χανιά απαραίτητα για εμάς τα αλμυρά καλτσούνια ( πάντα ) κι ίσως κάτι ακόμη κι από κει και πέρα κυρίως πιάτο και σαλάτα. Δυστυχώς έχω πρόβλημα να φορτώσω φωτό για να δείτε ένα αξιοπρεπέστατο γεύμα στις Βρύσες δίπλα στο ποτάμι.... Στα 28 ευρώ.

Περισσότερο αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι σε μανάβικα που πήγα για τα λαχανικά του μπέμπη βρήκα πολλά προϊόντα εισαγωγής και σε όχι καλές τιμές. Αυτό είναι εξηγήσιμο, αλλά για μένα απαράδεκτο να συμβαίνει στην Κρήτη.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-09-2012, 10:27
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Παρά την κρίση οι τιμές ανεβαίνουν-Στο αεροδρόμιο Χανίων 2€

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GEO_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις τιμες δε θα πω τιποτα....
Αλλα για το φαγητο ρε φιλαρακι????????? Ρωτα και κανενα απο δω!!!!!
Θα αφηαω να μιλησουν οι επισκεπτες ......
Kυριε ,κυριε να πω να πω? Οσο για την οδηγηση επειδη τους εχω ζησει απο το 2000 υπηρεσιακα ενα εχω να σου πω....η μερα με την νυχτα ειναι τωρα, ως προς το καλυτερο....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!