GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-04-2009, 09:42
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Cool Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Πάντα μου άρεσαν οι βόλτες στους δασικούς δρόμους , μου άρεσε το να είμαι ελεύθερος , και αυτάρκης . Εγώ , η μηχανή μου , και η σύντροφος μου , αν ήθελε να ακολουθήσει ?.

Ψάχνοντας κατέληξα στην GS 1200 . Για την χρήση που την ήθελα φάνταζε , και αποδείχτηκε ιδανική .στις 2ημερες και 3ημερες εκδρομές . Από την όπια εμπειρία έχω αποκόμιση , θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικά ʽ tipsʼ

1) Ξεχάστε της βαλίτσες !! οι βάσεις τους θα ταλαιπωρηθούν αφάνταστα ! ειδικά οι πλαστικές . Καλύτερα να βάλετε τα πράγματα σας σε ένα σάκο ? λουκάνικο .. Οι έχοντες GS , βγάλτε την πίσω σελά , και φορτώστε την στην επιφάνεια που δημιουργείται . Φροντίστε τα πιο βαριά αντικείμενα να είναι προς την θέση του οδηγού , και όχι στη ουρά της μηχανής .

2) Βγάλτε από την μηχανή ότι δεν θα χρειαστεί !! ( ψηλές ζελατίνες , σελά συνοδηγού ) . Τα προστατεύετε από φθορές ? γρατσουνιές . Επίσης οι ψηλές ζελατίνες γίνονται επικίνδυνες , σε μια ανηφόρα με πέτρες ? σαθρό έδαφος , αν είστε όρθιοι ( που πρέπει να είστε ) σε κάθε πέτρα που θα βρίσκει το μπροστινό λάστιχο , η κορυφή της ζελατίνας θα σημαδεύει τον λαιμό σας !!!
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

3) Χαμηλώστε της πιέσεις στα λάστιχα !! αν πάτε με τις πιέσεις ασφάλτου , η μηχανή θα χορο###### σαν κατσίκι !! ειδικά αν έχει πέτρες ? κροκάλες , αλλού θα θες να την πας , και αλλού θα σε πηγαίνει ! Αν βάλετε 18-20 psi θα είστε οκ !

4) Μαλακώστε της αναρτήσεις !! Το χώμα θέλει πολύ πιο ####### και ʽγρήγορες ʽ αναρτήσεις απʼ ότι η άσφαλτος ! Θέλουμε να απορροφούμε την ανωμαλία , όχι να την ʽ καβαλάμεʼ ! ( αλλά μην το παρακάνετε και τερματίζετε κιόλας !! )

5) Αν το ʽμενούʼ έχει αρκετή λάσπη , βγάλτε το εμπρός κάτω φτερό !
Αν πάτε με το φτερό στην λάσπη , γρήγορα θα στομώσει , δεν θα μπορούν τα τακουνιά του λάστιχου να καθαριστούν , και θα βρεθείτε με ?.. Slick λάστιχα!!
( αν συμβεί αυτό , όπου βλέπετε νερόλακκους , βουρ μέσα !!! ότι δεν μπορεί να κάνει η φυγόκεντρος , θα το κάνει το νερό ! )

6) Χαμηλώστε λίγο τις μανετες , ώστε να σας βολεύουνε στην όρθια οδήγηση ! Προσοχή στα υγρά των φρένων !! αν δεν είναι αρκετή ποσότητα μέσα στο δοχείο της τρόμπας , σε κάποια ανηφόρα η κατηφόρα , μπορεί να τραβήξει αέρα , και να βρεθείτε ξαφνικά χωρίς φρένα !!!!

Αυτά σχετικά με την προετοιμασία της μηχανής , μερικά tips για την οδήγηση τώρα .

1) Αν έχετε ανηφόρα , με πέτρες - σαθρό έδαφος , το ʽμυστικόʼ είναι φόρα , και σταθερό γκάζι ! με Δευτέρα στο κιβώτιο , όρθιοι στα μαρσπιε , και σταθερό γκάζι , θα την περάσετε εύκολα ! Μην σταματήσετε στο μέσο της διαδρομής !!!! αν έχετε χωμάτινα λάστιχα , δύσκολα θα ξαναξεκινησετε !
αν δεν έχετε , Θα χρειαστείτε σίγουρα βοήθεια από κάποιον άλλον !!

Αν κατεβαίνετε κατηφόρα το βάρος της μηχανής μας κάνει την ζωή δύσκολη πρώτη ταχύτητα , όρθιοι στα μάρσιπε , το βάρος σας όσο πιο πίσω γίνεται , και ελαφρό εμπρός φρένο ! Εδώ το ABS των BMW κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα . Αν βλέπετε ότι πάτε πιο γρήγορα απ ότι θα θέλατε , μην φοβηθείτε , αν προσπαθήσετε να φρενάρετε πιο έντονα , είναι πιο πιθανό να πέσετε , λόγο μπλοκαρίσματος , παρά λόγο των 5-10 χλμ παραπάνω που θα πηγαίνετε ?


2) Στα δύσκολα κομμάτια , να οδηγείται όρθιοι στα μάρσιπε .. Όρθιοι έχετε πολύ καλύτερο ελενχω της μηχανής ,και είναι πολύ πιο σταθερή ! , στις στροφές να ρίχνετε το βάρος προς το εσωτερικό μάρσιπε ( δεξιά στροφή , στον δεξί μάρσπιε το βάρος ? )


3) Σε λάσπες , σταθερό γκάζι , όρθιοι στα μάρσιπε , πίσω το βάρος ! προσοχή στα λούκια , ειδικά στα διαμήκη ! δείτε από πριν που βγαίνει , αν δεν σας βολεύει το που πάει , αποφύγετε το από την αρχή ! είναι αρκετά δύσκολο να αλλάξετε πορεία , αν είστε μέσα σε λούκια ? ροδιές από τζιπ . Αν περνάτε εγκάρσιο λούκι ? νεροφάγωμα , μια γκαζια πριν ακριβός ο εμπρός τροχός πέσει μέσα , θα ελαφρύνει το εμπρός μέρος της μηχανής , και θα το περάσετε πιο εύκολα , και αν περάσει ο εμπρός τροχός , περάσατε ??.


4) Αποφύγετε όσο μπορείτε το βρεγμένο (και το υγρό από την πρωινή υγρασία !!) γρασίδι !!!!! γλιστράει απίστευτα !!!!
αν πηγαίνετε με χιλιόμετρα , υπάρχει περίπτωση να πέσετε , χωρίς να καταλάβετε τι έγινε !! ( είμαι παθών !! )


5) Μην παραφορτώνετε την μηχανή με βενζίνη ! 20-25 λίτρα βενζίνη και 300-350 χλμ αυτονομίας δεν χρειάζονται ! οι διαδρομές στο βουνό είναι το πολύ 100 -120 χλμ , μέχρι να βγούμε σε κάποιο χωριό για ανεφοδιασμό .
Να έχετε μαζί σας όσο σας χρειάζεται , συν κάποιο ποσοστό ασφαλείας . Έχουμε είδη αρκετά κιλά , δεν χρειάζεται να προσθέτουμε και αλλά , και μάλιστα ψηλά , ανεβάζοντας το κέντρο βάρους !!!

6) Το παντελόνι να είναι ΕΞΩ από της μπότες !!!!! Αν περάσετε νερά , και βραχείτε , το νερό θα γλύψει το παντελόνι και θα κάνει τις μπότες σας ?.. ενυδρείο !!! και καλά , όταν φτάσετε , θα αλλάξετε τις κάλτσες με ένα στεγνό ζευγάρι , τις μπότες πως θα τις στεγνώσετε ??? εεε??
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα , μετά από μια μέρα στα βουνά , να έχεις βρεμένες μπότες ?.
Το παντελόνι , σε 5-10 λεπτά , θα έχει στεγνώσει από τον αέρα , οι μπότες θα είναι υγρές μέχρι να γυρίσετε ( παθών και εδώ ! ) .

7) Για να γλιτώσετε από την εισπνοή σκόνης όταν οδηγάτε , χρησιμοποιείστε μια μπαντανά , που θα καλύπτει μύτη και στόμα . Αν την βρέξετε κιόλας , θα είναι πιο αποτελεσματική !

Γενικά , όσο πιο γλιστερό ? σαθρό είναι το τεραιν που οδηγάμε , τόσο πιο απαλές κινήσεις χρειάζονται στην οδήγηση μας , και στο γκάζι .

Τώρα , τι πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας ???? Αυτό είναι σχετικό .. ο καθένας θεωρεί διαφορετικά αντικείμενα αναγκαία , η μη . Εξαρτάται φυσικά , από την εποχή , και το πόσο μακριά από τον « πολιτισμό|» θα είμαστε .

1) Τον Ελβετικό μου σουγιά , ένας μεσαίου μεγέθους είναι ιδανικός , πρέπει να έχει τουλάχιστον μαχαίρι , πριόνι , ψαλίδι , ανοιχτήρι για μπουκάλια ? κονσέρβες

2) Νερό !!!! Συνήθως για 2 ήμερα , 2 μπουκάλια νερού , αν τα πάρετε σε κατάσταση πάγου από το σπίτι , και τα βάλετε σε φτηνές μονωτικές θήκες που υπάρχουν στα super-market - είδη camping , θα σας φτάσουν . Τα Θέρμος , έχουν μικρότερη χωρητικότητα , και περισσότερο βάρος , όποτε δεν συνιστούνται !
Να έχετε το ένα , άμεσα προσβασιμο , πιασμένο εξωτερικά , με τα λάστιχα . Αν το τυλίξετε με ένα άσπρο ύφασμα , ( πχ ένα λευκό μπλουζάκι ) θα είναι ακόμα καλύτερα προστατευμένο από της ακτίνες του ηλίου .
Επισεις κανα μπουκαλι ισοτονοκο , θα είναι καλο να εχετε μαζι σας , ειδικα το καλοκαιρι , που ιδρονουμαι πολύ !


3) 10-15 μέτρα λεπτό , μα δυνατό σχοινί , μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο ! αν κολλήσει κάποιος σε λάσπες , στο camping για να στερεώσετε σκηνές ? τέντες κλπ ( ειδικά στα πολυήμερα camping στις παράλιες . )
Αν χρειαστεί να ρυμουλκήσετε κάποιων , καλό θα είναι στο σχοινί που θα τον τραβάτε , να υπάρχει Κανά λάστιχο , να εξομαλύνει τις τάσεις που αναπτύσσονται ! ( ίσος 2πλα-3πλα τα λάστιχα που δένετε τις αποσκευές σας !)

4) Ένας αναπτήρας τύπου Zippo θα είναι χρήσιμος ( δε μένει και από βενζίνα ! )

5) Μερικά τρόφιμα . Μερικοί ξηροί καρποί ( φουντουκιά ? αμύγδαλα ) θα μας δώσουν αρκετές θερμίδες , με λίγο βάρος . Τον χειμώνα μερικές σταφίδες , και λίγο αλκοόλ θα βοηθήσουν αρκετά ! ( προσοχή !!! το λίγο αλκοόλ , προκαλεί διαστολή των αρτηριών και ανεβάζει την θερμοκρασία , το πολύ , προκαλεί εφίδρωση , και έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα !!!!! )

6) Αφρό για τα λάστιχα - σετ επισκευής ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ !!!! Φανταστείτε να σπροχνετε 240 + κιλά ???

7) Τα εργαλεία της μηχανής + μονωτική ταινία και μερικα Tire - up διαφορων μεγεθων

8) Αν το πρόγραμμα έχει κατασκήνωση , ένα εντομοαπωθητηκο τύπου Autan , για τα κουνούπια , θα είναι πολύ χρήσιμο , όπως επίσης και Κανά κερί σιτρονελας ( κάνει και ατμόσφαιρα ?.. )
Καλό θα είναι να υπάρχει και μια κρεμά για τσιμπήματα τύπου Fenistil


9) Για φωτισμό , εγώ χρησιμοποιώ 12v φωτιστικό φθορίου , που καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα , και φέγγει αρκετά !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! Η 19 AH μπαταρία μου και ο 700 W δυναμος μου , μου επιτρέπει να τραβάω ρεύμα από την μηχανή μου με σχετική ασφάλεια ! Πριν το εφαρμόσετε , ελενξτε καταναλώσεις ρεύματος - κατάσταση μπαταρίας !!!

10) Μια ειδική πάστα - κόλλα για αλουμίνιο ! Σε μια ενδεχόμενη πτώση , μπορεί να σας σώσει !! φαντασθείτε να είστε στο βουνό με σπασμένο Κάρτερ – καπάκι !!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-04-2009, 10:14
wolferin Ο/Η wolferin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 2,944
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-04-2009, 10:28
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

εξαιρετικό !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-04-2009, 15:04
gelasios Ο/Η gelasios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 1,698
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Πολύ καλό! Ευχαριστούμε!!!! :sm5:
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-04-2009, 15:17
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Πάρα πολύ καλό!
Εύγε!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-04-2009, 15:36
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από riko46 Εμφάνιση μηνυμάτων
......

Αν κατεβαίνετε κατηφόρα το βάρος της μηχανής μας κάνει την ζωή δύσκολη πρώτη ταχύτητα , όρθιοι στα μάρσιπε , το βάρος σας όσο πιο πίσω γίνεται , και ελαφρό εμπρός φρένο ! Εδώ το ABS των BMW κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα . Αν βλέπετε ότι πάτε πιο γρήγορα απ ότι θα θέλατε , μην φοβηθείτε , αν προσπαθήσετε να φρενάρετε πιο έντονα , είναι πιο πιθανό να πέσετε , λόγο μπλοκαρίσματος , παρά λόγο των 5-10 χλμ παραπάνω που θα πηγαίνετε ? .......
Πάρα πολύ καλό και ενημερωτικό Post Μιχάλη! Ευχαριστούμε ακόμα μία φορά!

Σχετικά με το ΑΒS όμως θα πρέπει να το απενεργοποιούμε (τουλάχιστον εγώ και η παρέα μου το απενεργοποιούμε)γενικά στο χώμα γιατί δεν μπλοκάρουν οι τροχοί και η μοτό δύσκολα φρενάρει.Όπως επίσης οι μοτό που έχουν antispin και αυτό πρέπει να το απενεργοποιούμε γιατί όταν βρεθούμε π.χ σε λάσπη και δώσουμε γκάζι (όταν χρειαστεί) η μοτο θα ανεβάσει παραπάνω στροφές θα σπινιάρει και το πιο πιθανό είναι να σβήσει (λόγω antispin) και να πέσουμε.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω όταν είμαστε στο βουνό δε πηγαίνουμε ποτέ από την πλευρά του γκρεμού,πάντα από τη μέσα πλευρά έτσι ώστε σε περίπτωση πτώσης να αποφύγουμε το μοιραίο.

Κάποια πράγματα που μου μετέδωσαν παλιότεροι του σπόρ και που με τη σειρά μου είδα στη πράξη.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-04-2009, 19:50
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

[quote=vtheo;22015]Πάρα πολύ καλό και ενημερωτικό Post Μιχάλη! Ευχαριστούμε ακόμα μία φορά!

Σχετικά με το ΑΒS όμως θα πρέπει να το απενεργοποιούμε (τουλάχιστον εγώ και η παρέα μου το απενεργοποιούμε)γενικά στο χώμα γιατί δεν μπλοκάρουν οι τροχοί και η μοτό δύσκολα φρενάρει.Όπως επίσης οι μοτό που έχουν antispin και αυτό πρέπει να το απενεργοποιούμε γιατί όταν βρεθούμε π.χ σε λάσπη και δώσουμε γκάζι (όταν χρειαστεί) η μοτο θα ανεβάσει παραπάνω στροφές θα σπινιάρει και το πιο πιθανό είναι να σβήσει (λόγω antispin) και να πέσουμε.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω όταν είμαστε στο βουνό δε πηγαίνουμε ποτέ από την πλευρά του γκρεμού,πάντα από τη μέσα πλευρά έτσι ώστε σε περίπτωση πτώσης να αποφύγουμε το μοιραίο.

Κάποια πράγματα που μου μετέδωσαν παλιότεροι του σπόρ και που με τη σειρά μου είδα στη πράξη.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-04-2009, 21:15
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

:sm5:Μάικ!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-04-2009, 00:29
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

πολύ καλές συμβουλές μπράβο και ευχαριστούμε

το ABS ο Σπανός λέει να μένει ανοιχτό (ή μάλλον ότι και να μένει δεν έγινε και έγκλημα)
εγώ συνήθως το κλείνω

το antispin ψιλοδιαφωνώ - ειδικά εφόσον έχει και mode ΓΙΑ χώμα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-04-2009, 20:20
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Tips για εκδρoμες με mega on-off!!!!!!!!!!!

Πολυ καλο το θεμα.
Να προσθεσω και γω απλα οτι υπαρχουν αδιαβροχες καλτσες ετσι ωστε και νερο να μπει στην μποτα τουλαχιστον να μην ειναι βρεγμενα τα ποδια και δημιουργηθουν αλλα προβληματα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
101 Tips for Bikers GS_maniac Γενικά - Αναβάτης 37 22-03-2013 14:15
Mega scooter απo την BMW; danaos Νέα μοντέλα BMW 12 12-04-2011 07:35
Οδηγός για την μεταφορά πραγμάτων ή αποσκευών με μοτοσυκλέτα Bmwnek Γενικά - Αναβάτης 30 15-07-2010 08:37
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Ερώτηση για ηχεία ( Μη με κράξετε όμως ) AlexisK Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 34 20-04-2009 02:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!