GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-01-2012, 17:44
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Ονειρα για το Χειμωνα για μενα παιδες ... πρωτα ο Θεος, υγεια να χουμε.... για φετος , σχεδιαζουμε με 4 φιλους (2xGS, 1xFz1 και 1xZX-10R),την Δευτερη εβδομαδα του Σεπτεμβριου να ξεκινησουμε για 9 μερες να χαρουμε τις στροφουλες στις κορυφες ...της Γαλλικης πλευρας των Αλπεων και στα περιξ! Τα σχεδια εχουν πέσει στο τραπεζι ...εχουμε κλεισει ,απ τις αρχες του Δεκεμβρη που μολις μας περασε, τις διανυκτερεύσεις σε πανδοχειο σε Ιταλικο εδαφος ακριβως στη μεση και σχεδον πανω στα συνορα με τη Γαλλια...απο οπου θα ειναι το ορμητήριο μας για 8 ολοήμερες γυροβολιες! Το πανδοχειο οπως αναφερα βρισκεται πανω σχεδον στα συνορα σε ενα ομορφο χωριουδακι ...το Sambuco και ονομαζεται Osteria della Pace.

Μια απ τα ιδια ,οπως και πέρσι, Παρασκευη αργα το Βραδυ στις 7 Σεπτεμβριου κλεινω το μαγαζι ...και ξεκιναμε λιγο πριν τα μεσανυχτα ...με τις 4 μηχανες φορτωμένες στο τρειλερ ..... οδικος για μια ολονυχτια πορεια απ αυτοκινητόδρομο με αλλαγες στο τιμονι απ τους 3 υπολοιπους (καθοτι εγω θα προσπαθω να κοιμηθω). Ολα αν πανε καλα το πρωι γυρω στις 10 ειμαστε κιολας στο πανδοχειο ....ξεφορτώνουμε....καβαλαμε τα μοτορια και ξεκιναμε την πρωτη κιολας γυροβολια ...αναλογος του καιρου με νοτια ή βορεια κατεύθυνση!

τα μερη εκει γυρω θελουν πανω απο μηνα για να τα ευχαριστηθεις ...αλλα οι διανυκτερεύσεις μας ειναι μετρημενες 7 ...ετσι σχεδιαζοντας και με βαση την εμπειρια και των 3 συνοδοιπόρων μου που εχουν γυρισει αρκετες φορες αυτες τις κορυφες εχουμε καταληξει σε 8 διαδρομες που οπως αναφερα και παραπανω αναλογως των καιρικων συνθηκων θα μοιραστουν στις μερες που διαθετουμε!

Συνολικα θα ειναι γυρω στα 2.700 ορεινα χιλιομετρα ...(εμπειρικά απ την εξορμηση μας την περσινη ειμαι σιγουρος οτι θα μαζεψουμε μερικες εκατονταδες ακομα) αλλα ...εγω εχω ονομασει τις διαδρομες με δικα μου λογια , τις εχω οδηγησει νοητα στo Google Earth ... και σας στις παρουσιαζω παρακατω ....

Col Agnello Vars Nachmittagsr.235km


Gran Canyon Col de Allos 420km


Izoard Huez Galibier 468km


Mont Cenis 490 km


Piemonteser Berge +Küstenstrasse 425km


Tendo Monaco Turini Isola 326 km


Bonette Ciansschlucht Cayolle 317 km


Berge über Monaco nach Grasse 430km



...οταν καταφερω να κανω πιο λεπτομερεις χαρτες θα προσπαθησω να τα ανεβάσω και σαν ετοιμα αρχεια με καταληξη .gdb για κατευθειαν φόρτωση σε Garmin ή με καταληξη .itn για TomTom ...σε περιπτωση που χρησιμοποιηθουν σαν μπούσουλες για παρόμοιες εξορμησεις για καπιον φιλο!


.... οτι νεοτερο θα εχω για τις γυροβολιες αυτες ...θα ενημερωνω το παρων ποστάκιων!



Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 09-01-2012 at 17:54.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-01-2012, 17:49
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Mπράβο Γιάννο ...

Αυτά είναι τα ωραία ...


Υ.Γ. Δεν ξέρω αν ταιριάζει το θέμα στα ταξίδια "εξωτερικού",

μιας και για σένα, είναι "εσωτερικού" ...





.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-01-2012, 17:49
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Mε το καλο να γινει η βολτα σας και χρονια πολλα
για την γιορτη σου
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 09-01-2012, 17:55
frin Ο/Η frin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Με τρέιλερ εεεεε ;;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 09-01-2012, 18:21
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τρέιλερ εεεεε ;;;;;
Ειδα στη Γερμανια τρειλερ με 5 super bike το καλοκαιρι
που πηγαινε προς Αυστρια.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 09-01-2012, 18:38
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012




Εγώ το καλοκαίρι φόρτωσα 2 σε μεγάλο τρέιλερ, 4 πώς θα μπουν άραγε; Αντε να μπει και μια ανάμεσα, ανάποδα.... Η 4η;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 09-01-2012, 18:41
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Μπραβο ρε Γιαννο με τα ωραια σου....Με το καλο να περασει ο χρονος να πραγματοποιησετε το ταξιδι σας
Ενωειτε πως θα ταξιδευουμε μαζι σας
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 09-01-2012, 18:44
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Με το καλο Γιαννη ,θα μας αρρωστησεις παλι...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-01-2012, 18:45
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων



Εγώ το καλοκαίρι φόρτωσα 2 σε μεγάλο τρέιλερ, 4 πώς θα μπουν άραγε; Αντε να μπει και μια ανάμεσα, ανάποδα.... Η 4η;
Αυτο που ειδα εγω ηταν λιγο πιο φαρδυ απο
το αυτοκινητο και ηταν 3 μπροστα και οι 2 πισω
με τους μπροστα τροχους αναμεσα στις 3
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-01-2012, 20:19
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Γαλλικές Άλπεις και πέριξ ... 2012

...εχει απο ολα παιδες !(και για 2 μηχανες και για 4 και για 10 αν θελεις)...εξαρτάτε τι θελει να κανει καποιος !...αλλος τη πηγαινει οδικος ...αλλος με τρειλερ ...αλλος με καραβι ....αλλος "την παιρνει στη πλατη".....μην κολλατε στο τροπο ....

.... οπως την βρισκει ο καθενας ...οπως του αρεσει ...και οτι του επιτρεπει τα φραγκα του και ο χρονος !!! Αλλος θελει να θαυμασει τουριστικα την φυση ...αλλος να γνωρισει αλλους πολιτισμους ...αλλος να δοκιμασει τις γευσεις ...και αλλος ...

...ειχει απλα 8 μερες αδεια ... και θελει μονο να καλη στεγνη ασφαλτο και στροφουλες ...αλλαζοντας για λιγο τις μονοχρωμες παραστασεις της καθημερινοτητας!!

.... και παιδες ...με ολη τη καλη μου και χιουμουριστικη διαθεση ...θελω να παραθεσω με επιφύλαξη, 3 λεξουλες και να προλαβω τους φιλους μας εδω μεσα που βλεπουν τα πραγματα απ μια αλλη οπτικη! Στους φιλους που εχουν συνδυάσει στο μυαλο τους την μοτοσυκλετα με τη δυσκολια , την εξουθένωση , την Ιθακη , τις αντιξοότητες , τον πονο , τη δοκιμασια , την εξαθλιωση , τα "βασανιστήρια" και τα σχετικα ...γνωριζω απ την αρχη που ξεκινησα το παρων ποστ οτι δεν αρεσει η ιδεα με το τρειλερ, σε πολλους συμφορητες ...ειναι φλωρικο ...ειναι για τεμπεληδες ...εχω ακουσει πολλα!...για αυτο και δεν αποκαλω την περιπετεια μας ουτε "ταξιδι" ...ουτε "οδοιπορικό" κατα καποιο τροπο προσπαθω με το γαντι να μην "προσβαλω την μαχημότητα" ή οτι αλλο τελος παντων εννοούμε , στον αγωνα να αποδειξουμε ο καθενας τον αλλο με ποιες αντιξοότητες φέραμε σε πέρας καποιο ταξιδι με τη μοτοσυκλετα ... απλα ξεκαθαριζω το μεσο επιβίβασης μας στη Γαλλια ...και βαφτιζω τις εξορμησεις μας "γυροβολιες"...γιατι στην ουσια αυτο που κανουμε ειναι μια μεταβαση με τ αυτοκινητο σε ενα συγκεκριμενο στρατηγικα επιλεγμενο μερος διανυκτέρευσης και απο κει καταδρομικες επελάσεις στα περιξ ..

...ουτως ή αλλως ειμαι στη Γερμανια ....και εμπιστευτε ο καθενας στα γραπτα μου , μονο την ειλικρινια μου. Θα μπορουσα να γραψω οτι φυγαμε με χιονια ...καναμε τα 1200 χιλιομετρα μεχρι να φτασουμε στο πανδοχειο μονο απο χωμα ... χωρις να παω ουτε τουταλετα ... χωρις να πιω νερο και στη σελα ειχα βαλει καρφια!


...Δεν απαιτώ σε καμια περιπτωση τον θαυμασμο ή τα χειροκροτηματα ..για την επιλογη τρειλορ...ειναι μεγαλη ιστορια και δεν νομιζω να καταφερω να εξηγησω.... ο λογος του ποστ ειναι να μοιραστω με σας τις εικονες που θα εισπραξω με το μυαλο μου και θα καταγραψω με τη φωτογραφικη απ τις ομορφιες που θα συναντησω και να να βοηθησω με τους χαρτες και τις πληροφοριες που θα μαζεψω για τα μερη που θα περασω!


...και επι του θεματος λοιπον .....αν καποιος φιλος εχει γυρισει στα περιξ και εχει να προτεινει κατι που φαινεται στου χαρτες να ξεχάσαμε, μπορει ακομα να βοηθησει!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
alpen, col d ´ allos, col d' izoard, col de calibier, col de l'iseran, col de la βonette, col de la lombarde, col de larche, col de vars, col den agnel, col du lautaret, france, αλπεις, γαλλία, γαλλικές άλπεις, shr73


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηράκλειο Καφές 11-1-2012 Eftixis Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 44 12-01-2012 02:55
Βοβουσα και περιξ zissimo Info για Ηπειρωτική Ελλάδα 35 23-10-2011 20:51
...Να!...γιατι Boxer! ...χαλαρωτικο, μοτο-clipακι στα περιξ! ΙoannisPanagiotidis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 50 01-05-2011 22:04
[π]οδηλαταδα...στα [π]εριξ!!! xurxes Διάφορα 14 15-10-2010 22:27
2012:Η συντελεια του κοσμου ερχεται... georgekostas Κόσμος 11 28-10-2009 00:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!