GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ζώα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-09-2013, 17:54
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά

Τον συμπαθώ τον Στάθη, έχουμε το ίδιο κόλλημα με τους Deep Purple αλλά εδώ γράφει ασυναρτησίες.....όποιος θέλει να πει τη γνώμη του δημόσια, πρώτα οφείλει να ψάξει εάν υπάρχει αντίλογος στη τοποθέτησή του.....οι απαντήσεις στα γενικόλογα σχόλιά του, που στοχεύουν στην ευαίσθητη καρδιά των ελαφρώς ενήλικων κορασίδων που εποφθαλμιά, βρίσκονται παραπάνω και ελπίζω κάποτε να ενημερωθεί για το τί πραγματικά συμβαίνει πέρα από τη μύτη του !
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-09-2013, 17:59
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sain Εμφάνιση μηνυμάτων

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ας το εξομολογηθώ εξαρχής, να φεύγει από τη μέση : πάντα αντιπαθούσα τους κυνηγούς.


Αυτό είναι που λέμε αντικειμενική άποψη



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sain Εμφάνιση μηνυμάτων



Κολοκύθια με τη ρίγανη. Αγοράζουν κουτάβια κυνηγετικά, μερικά από τα οποία, μεγαλώνοντας διαπιστώνεται ότι έχουν κροτοφοβία ή για κάποιον άλλον λόγο είναι ακατάλληλα για κυνήγι. Τι φαντάζεστε ότι γίνονται αυτά τα σκυλιά; Τα κάνουν κατοικίδια και τα φιλοξενούν στο σπίτι τους; Αμ δε. Τα παρατάνε να πεθάνουν σε απόμερες περιοχές – μια βόλτα στο νομό Θεσσαλονίκης στις ερημιές θα σας πείσει. Θα δείτε αδέσποτα κυνηγόσκυλα να ψωμολυσσάνε, σκελετωμένα, ημιάγρια, παρατημένα. Τα εργαλεία τους. Οπως ακριβώς θα πετούσαμε ένα σκουριασμένο κατσαβίδι.
Οντως υπάρχουν κάποιοι απαραδεκτοι κυνηγοί που όταν δεν κάνει ο σκύλος τους τον παρατάνε όπου βρούν με αποτέλεσμα πολλά απο αυτά να πεθαίνουν απο την πείνα

Οπως υπάρχουν και φιλόζωοι που κάνουν δώρο στο παιδί κάποιο ζώο η βλέπουν ένα κουταβάκι και τους αρέσει όπως είναι μικρούλι το αγοράζουν αλλά δεν τους αρέσει καθόλου όταν μεγαλώσει με αποτέλεσμα να το μετανιώνουν και να τα παρατάνε στους δρόμους.Η Ελλάδα είναι μια χώρα με πρωτιά στα αδέσποτα τα οποία τα οποία στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ζωα που για κάποιο λόγο τα παράτησαν οι φιλόζωοι ιδιοκτήτες τους.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sain Εμφάνιση μηνυμάτων



[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Και μετά την εκπαίδευση, τα σκυλιά πάνε πλέον για κυνήγι. Πως[B]; Μέσα σε κάτι στενά ξύλινα ή μεταλλικά κουτιά που στερεώνουν αυτοσχέδια οι «οικολόγοι» στο πίσω μέρος των τζιπ τους. Εκτεθειμένα σε όλες τις καιρικές συνθήκες, στα τραντάγματα, στον τρόμο του δρόμου γενικά.
Ενω ο Στάθης προσέχει την ασφάλεια του σκύλου του και το μεταφέρει χύμα σε ξύλινο καφάσι απόλυτα προστατευμένο απο τυχόν πτώση..


υγ.....και ο Στάθης και η σαρδέλα του μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 04-09-2013, 18:01
1200GS Ο/Η 1200GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά

Αυτοι που τα ψηφιζουν και τα υποστηριζουν μαλλον ειναι ασχετοι απο κυνηγετικα σκυλια. Μπειτε σε ενα αυτοκινητο με ενα κηνηγοσκυλο το χειμωνα να πατε για κυνηγι και μετα μου λετε.
Ο σκυλος το χειμωνα οπως ολοι οι κυνηγοι ξερουν εχει τη συνηθεια να ειναι κρυωμενος με συνεπεια να αεριζεται.Και δεν συγκρινεται με ανθρωπινα αερια. Μιλαμε για τοξικη βομβα.
Φανταστειτε να ειναι δυο, τρεις κυνηγοι στο αυτοκινητο με το σκυλι του ο καθενας μαζι.
Παρτε εναν απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους μαζι σας το χειμωνα για κυνηγι για να καταλαβει τι εστι βερικοκο
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-09-2013, 16:07
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 1200GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοι που τα ψηφιζουν και τα υποστηριζουν μαλλον ειναι ασχετοι απο κυνηγετικα σκυλια. Μπειτε σε ενα αυτοκινητο με ενα κηνηγοσκυλο το χειμωνα να πατε για κυνηγι και μετα μου λετε.
Ο σκυλος το χειμωνα οπως ολοι οι κυνηγοι ξερουν εχει τη συνηθεια να ειναι κρυωμενος με συνεπεια να αεριζεται.Και δεν συγκρινεται με ανθρωπινα αερια. Μιλαμε για τοξικη βομβα.
Φανταστειτε να ειναι δυο, τρεις κυνηγοι στο αυτοκινητο με το σκυλι του ο καθενας μαζι.
Παρτε εναν απο αυτους τους δηθεν φιλοζωους μαζι σας το χειμωνα για κυνηγι για να καταλαβει τι εστι βερικοκο
Εντάξει τώρα.πήγαμε στο άλλο άκρο
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 23-09-2013, 17:46
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Το βερύκοκο όντως φέρνει αέρια αλλα και το σκυλί εχει ψυχή προχτές φιλόζωοι κυνηγοί βρήκα 3 κυνηγοσκυλα παρατημένα στο περτουλι να προσπαθούν να επιβιώσουν μαλλον επειδη δε ήταν ικανά
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-09-2013, 18:55
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βερύκοκο όντως φέρνει αέρια αλλα και το σκυλί εχει ψυχή προχτές φιλόζωοι κυνηγοί βρήκα 3 κυνηγοσκυλα παρατημένα στο περτουλι να προσπαθούν να επιβιώσουν μαλλον επειδη δε ήταν ικανά
Το ότι ήταν παρατημένα μήπως τους το είπαν τα σκυλιά τα ίδια ;
Αγέλη 3ων παρατημένων κυνηγετικών σκύλων στα βουνά ;
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-09-2013, 20:20
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Οι λόγοι που μπορείς να δεις έναν κυνηγετικό σκύλο να περιπλανιέται αδέσποτος στο βουνό είναι πολλοί.
Πολλοί σκύλοι ¨δίωξης¨, όπως είναι τα γκέκας πχ , όταν πιάσουν μυρωδιά απο το θήραμα αρχίζουν και το καταδιώκουν για ώρες ολόκληρες με αποτέλεσμα να απομακρύνονται τόσο πολύ απο τον ιδιοκτήτη τους και να μην μπορούν να γυρίσουν και να χάνονται .
Το ίδιο συμβαίνει και με τα πόιντερ τα οποία είναι σκυλιά ανοικτής έρευνας .Παθιάζονται τόσο πολύ με το κυνήγι με αποτέλεσμα κάποια μυρωδιά που ¨΄επιασαν¨ να τα οδηγήσει μακρυά απο το αφεντικό τους.

Σε όλα τα κυνηγετικά φόρουμ υπάρχει πλεον ειδική ενότητα ¨¨χάθηκε - βρέθηκε ¨¨¨οπου πολλοι ιδιοκτήτες έχουν βρει τα σκυλιά τους.

Με λίγα λόγια για να το ξεκαθαρίσουμε άλλη μια φορά.
Τα περισσότερα κυνηγετικά σκυλιά που περιφέρονται αδέσποτα στα βουνά χάθηκαν απο το πάθος τους για δίωξη η έρευνα.

Τα περισσότερα σκυλιά που περιφέρονται αδέσποτα στις πόλεις αφέθηκαν ελεύθερα απο τους φιλόζωους ιδιοκτητες τους που τα βαρέθηκαν.

Last edited by diomiles; 23-09-2013 at 20:27.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-09-2013, 21:25
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Τα σκυλιά δε ήταν αγέλη αλλα σε μια ορεινή διαδρομή τουλάχιστον 20 χλμ σταμάτησα να δώ αν είχε ταμπελάκι αλλα το κακόμοιρους έτρεμε απο τον φόβο και δε είχε ταμπέλα ήταν όντως γκεκας και τα αλλα 2 δε τα γνωρίζω αλλα ήταν καθαρά κυνηγοσκυλα με μακριά αυτιά λυπάμαι αλλα κυνηγός δε είμαι αλλα τρομερά φιλόζωος και αν ήμουν κυνηγός οπως πολλοί στο βουνό εκείνη την ημέρα θα έψαχνα η θα τα μάζευα
Έχω beagle χέρι τι σημαινει μύτη αλλα ξέρω και τι να κάνω για να μη το χάσω ταμπελάκι και τσιπάκι πραγματικά ήταν η πιο άσχημη εμπειρία μου σε όλο το ταξιδι μου

Last edited by AKIS_21; 23-09-2013 at 21:27.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 23-09-2013, 21:51
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Λυπάμαι AKIS_21, είσαι συνεχόμενα ανακριβής στα δεδομένα που παραθέτεις...όταν θα μας γράψεις πιό συγκεκριμένα τί είδες θα σου απαντήσω επακριβώς γιατί κάποια πράγματα ίσως δεν είναι όπως νομίζεις, για τον απλό και κατανοητό λόγο ότι δείχνεις να μην έχεις σχέση με κυνηγούς κατόχους σκύλων....
Σου δημιουργούνται έτσι εσφαλμένα συμπεράσματα, δημιουργείς λάθος εντυπώσεις σε ανθρώπους που αντίςτοιχα δεν γνωρίζουν και ρίχνεις νερό στο μύλο των δήθεν οικολόγων που μέσω των γνωστών αμαρτωλών ΜΚΟ έχουν πολλάκις βλάψει τη περιβαντολογική πολιτική της χώρας....
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 23-09-2013, 21:58
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο σε κυνηγούς που έχουν ακατάλληλα κλουβιά με σκυλιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι AKIS_21, είσαι συνεχόμενα ανακριβής στα δεδομένα που παραθέτεις...όταν θα μας γράψεις πιό συγκεκριμένα τί είδες θα σου απαντήσω επακριβώς γιατί κάποια πράγματα ίσως δεν είναι όπως νομίζεις, για τον απλό και κατανοητό λόγο ότι δείχνεις να μην έχεις σχέση με κυνηγούς κατόχους σκύλων....
Σου δημιουργούνται έτσι εσφαλμένα συμπεράσματα, δημιουργείς λάθος εντυπώσεις σε ανθρώπους που αντίςτοιχα δεν γνωρίζουν και ρίχνεις νερό στο μύλο των δήθεν οικολόγων που μέσω των γνωστών αμαρτωλών ΜΚΟ έχουν πολλάκις βλάψει τη περιβαντολογική πολιτική της χώρας....
Ακριβώς απο πάνω σου έχω γράψει αναλυτικά τι είδα αληθεια το δε κατάλαβες να στο εξηγήσω ?οσο για τους οικολόγους δε έχω καμοια σχέση εγω μιλώ για οτι είδα εγω και αν έχεις απορίες εδω είμαι να σε διευκολύνω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!