GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-06-2009, 14:34
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή ατύχημα με σκούτερ

κάθε μερα με τη μηχανή συναντάω μηχανές, σκούτερ και παπιά στο δρόμο, με άλλους αναβοσβήνουμε τα φώτα, μεάλλους ένα νεύμα του κράνους

εχθές το πρωί, στην ακτή δυμαίων, παραλιακή οδό της πάτρας κοντά στην περιοχή του λαδόπουλου είχε γίνει ένα ατύχημα με ένα σκούτερ

κόσμος σταματημένος, περιπολικά να διευκολύνουν την κίνηση, περίεργοι να σταματούν να δούν κάτι και να μάθουν κάτι, ένα βουλιαγμένο αυτοκίνητο από πίσω, ένα κατεστραμμένο μπροστινό από το σκούτερ και ένα παλλικάρι αιμόφυρτο στην άσφαλτο

με το που έφτασα, έφτασε και το ασθενοφόρο.

πλησίασα για να μην γίνει κάτι που θα μπορούσε να στοιχήσει στο παλικάρι

όταν είδα πως του είχαν φορέσει κολλάρο και ετοίμαζαν το φορείο, δεν ανακατεύτηκα καθόλου

πλησίασα μόνο το παλικάρι να του πω πως θα μάζευα το μηχανάκι του εγώ στο πλάι, μετά τις φωτό του ανακριτικού, όχι πως θα κανα κάτι άλλο, αφού θα το μάζευε ο γερανός

το παλικάρι ήταν σε κατάστασση σόκ, πονούσε, αίματα έτρεχαν και έλεγε συνέχεια για τον υπολογιστή και τα χαρτιά που είχε στη θήκη στο μηχανάκι, ένα xmax.

παρουσία αστυνομικών ανοίξαμε το κάθισμα, μάζεψαν το περιεχόμενό του καικαταγράφηκε για να του παραδοθεί απο τους ίδιους τους αστυνομικούς

μετακινήσαμε το στραβωμένο μηχανάκι στο πλάι και αφού κανείς δεν είχε βγάλει ακόμα φωτογραφίες από τον τόπο και τα στοιχεία του ατυχήματος έβγαλα εγώ τις φωτό με το κινητό μου

έμεινα κανα μισάωρο, αλλά μετά εφόσον το ανακριτικό θα καθυστερούσε κι άλλο, οι αστυνομικοί μου παν να φύγω, αφού δεν είχα δεί κάτι και πως θα πρόσεχαν εκείνοι το μηχανάκι

μετά από ενα οκτάωρο δουλειάς,-λιγότερο μάλλον γιατί άργησα καμιά ώρα λόγω του συμβάντος να φτάσω, είπα να περάσω από το νοσοκομείο να τον δώ, αν ήταν καλά, να του ευχηθώ συλλυπητήρια για το συμβάν, γρήγορα περαστικά και να του δώσω τις φωτό, που σε πολλές φορές έχουν αποδειχτεί σοβαρές στις όποιες μετέπειτα διεκδικήσεις

φτάνω στο νοσοκομείο του ρίου, στα επείγοντα περιστατικά, στο γαφείο κίνησης, ρωτάω νοσηλεύτριες, με παραπέμπουν όλοι στο χειρουργικό

ένας γιατρός?νοσηλευτής? και μια γιατρος ήταν στην αίθουσα

ρωτάω για τον τραυματία του τρακαρίσματος των 08:00 από την ακτή δυμαίων και με ρωτούν το όνομα.

δεν το ξέρω

και εμείς πως θα τον βρούμε;

πόσοι ήρθαν βρε παιδιά με ασθενοφόρο το πρωί, στις 8;

αν δεν μας πείτε όνομα, δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε, λέει ο νεαρός και συνεχίζει την κουβέντα με την κυρία

συγνώμη λέω, ήμουν περαστικός, δεν το ήξερα τον άνθρωπο από χθές, έγινε ένα περιστατικό, έχω κάτι που τον αφορά και δεν με βοηθάτε

τι να σας κάνω κύριε;

απ ότι φαίνεται, του απαντώ τίποτα

πάω να φύγω εκνευρισμένος λέγοντάς τους οτι δεν ασκούν ούτε δουλειά ούτε λειτούργημα

η κυρία σκύβει το κεφάλι, ο νεαρός κοκκινίζει και μου λέει να περιμένω

εκείνη τη μέρα είχαν γίνει μόνο δύο ατυχήματα, δύο εισαγωγές από τρακάρισμα και οτ ύπος έπαιζε το βαρύ πεπόνι και την εξουσία

να σου πώ τα δύο ονόματα αρχίζει και μου φωνάζει

δεν πειράζει, θα τα βρώ από την αστυνομία, αρκεί να μην σας χρειαστεί για σοβαρή δουλειά κανένας

αυτό είναι το κρίμα

συμπεράσματα:
1. οι αστυνομικοί είχαν κάνει άψογα τη δουλειά τους
2.το παλικάρι φορούσε από τα ανοιχτά κράνη, το οποίο βρέθηκε καμιά δεκαριά μετρα πιο πέρα
3.το τζίν δεν έσωσε τα γόνατα από την πτώση, γιατί δεν ήταν αυτή η δουλειά του
4. το ασθενοφόρο ήρθε αμέσως
5. από τους δεκάδες, μέχρι και εκατοντάδες, αυτόπτες, βρέθηκε μόνο ένας μάρτυρας
6.τα δισκόφρενα δεν είναι εκείνα που θα σε σώσουν, αν οι συνθήκες και οι επιλεογές σου δεν είναι τέτοιες που να σε βοηθήσουν
7.οι αποστάσεις ασφαλείας σώζουν ζωές σαν τις ζώνες
8.αυτό που νομίζεις οτι δεν θα σου συμβεί ποτέ, μπορεί να σε περιμένει στην επόμενη γωνία, εσένα που οδηγείς και εσένα που δεν κάνεις την δουλειά σου

σήμερα αύριο θα περάσω πάλι από το νοσοκομείο
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-06-2009, 14:41
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Πολύ σωστές οι συμβουλές σου Κώστα!

Ένα μεγάλο μπράβο σού αξίζει για την μοτοσυκλετιστική παιδεία σου και κυρίως για την ανθρωπιά σου!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-06-2009, 15:10
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Μπράβο Κώστα!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-06-2009, 15:20
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Mπραβο ρε φιλε(αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανες για το μπράβο!!!)

τι να πεις για τον βλακα στο νοσοκομειο γενικα τα ατομα που δουλευουν σε νοσοκομεια εχουν παθει μια ανοσια να το πω που φτανει στα ορια της γαιδουργιας....ημουν παρων σε περιστατικο που ηρθε ενας πιτσιρικας στο γενικο κρατικο αθηνων που επεσε μονος του με το μοτο του και επρεπε να βγάλει μια ακτινογραφια στο χερι του(εγω το εβλεπα για σπασιμο)και οπως περιμενα στην σειρα για το 2πλοτυπο που πρεπει να πληρωνουμε και ασ πληρωνουμε 650 καθε 2μηνο ασφαλεια στα λαμογιαακουω το βλακα-ταμια να του λεει οτι αν δεν μου πληρωσεις την ακτινιγραφια δεν μπορεις να την κανεις λεω μαλλων εχω χασει κατι δεν ειναι δυνατων!!!εεε και ομως ειναι δυνατων το παιδι του ελεγε ποναω και αυτος του ελεγε να βρει 12 ευρω ο αλητης!!!!οκ ο πιτσιρικας δεν ειχε χρηματα τι πρεπει να κανουμε να τον αφησουμε να πεθανει ? του ειπα και περνω την απάντηση που αρμοζει σε εναν ελληνα φορολογουμενο πολιτη-εσεις να κοιτατε την δουλεια σας-μου ειπε και απο ελληνα πολιτη με κανει τουρκο μουλο. εδωσα εγω τα χρήματα και το παλικαρακι την επομενη μου τα εφερε με τον πατερα του.ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν φορτώθηκα μια ακομα μηνυση!!!!

ξεφυγαμε ομως και παλι μπράβο Κωστα!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-06-2009, 17:46
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Φίλε ένα μεγάλο μπράβο!Για το όλο ενδιαφέρον που έδειξες στο παλικάρι.Σκέφτηκες σαν άνθρώπος.Πράγμα πολύ σπάνιο σήμερα!Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στο παλικάρι.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-06-2009, 19:28
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Μπράβο Κώστα !!
Μακάρι όλοι όσοι έχουμε μοτοσυκλέτα να σκεφτόμασταν και να ενεργούσαμε σαν και εσένα.

θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας ......
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-06-2009, 19:45
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Κάποτε, ήταν ο γείτονας της διπλανής πόρτας, (ο κάθε ανώνυμος συμπολίτης μας),

που μας συμπαραστεκόταν ΟΤΑΝ και ΟΠΟΤΕ τον χρειαζόσουνα ....



ΣΗΜΕΡΑ είναι ένας στο εκατομμύριο ..... και αν .....


Μπράβο Κώστα για τις σωστές ενέργειές σου !!!!!





.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-06-2009, 21:25
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

Μπράβο ρε Κωστή.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-06-2009, 21:56
konstantinos Ο/Η konstantinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: galatsi
Μoto: CBF 1000
Μηνύματα: 713
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

μπραβο φιλε και σε ευχαριστω γιατι μπορει να ημουν εγω στην θεση του
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-06-2009, 22:07
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ατύχημα με σκούτερ

να στε καλά παλικάρια
ότι έκανα το έκανα γιατί μπορεί να βρισκόμουν κι εγώ στην ίδια θέση

η ανακολουθία τώρα: εχθές μετά την δουλειά πήγα στο νοσοκομείο και όχι από την διαδρομή που έγινε το ατύχημα
σήμερ απου πέρασα από κεί, παρατήρησα δυστυχώς πως κανένας από το ανακριτικό ή την ασφαλιστική ή τους συγγενείς του παλλικαριού δεν μετακίνησαν το σκουτεράκι από τη νησίδα

σε ένα παρόμοιο περιστατικό με μηχανή, ένα παλικάρι άλλο, πέραν του ατυχήματος πο είχε με την κοπελιά του, έχασαν και την μηχανή που μάλλον ντόπιοι φρόντισαν να εξαφανίσουν, για να επισκευάσουν ή να που λήσουν για ανταλλακτικά

αύριο θα περάσω από ένα συνεργείο, που έχει κλούβα, για να το μαζέψει και να του το φυλάξει για όσο χρειαστεί, μην τυχόν και το φάει κανένα καλόπαιδο πάνω από τη νησίδα

καλά δεν υπάρχει η παραμικρή οργάνωση σε αυτόν τον τόπο;
συγκεκριμένα, μίλησα με τον υπεύθυνο αστυνομικό στο ατύχημα και μου είπε οτι θα μεριμνήσουν αυτοί για το μηχανάκι

τι να πώ;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σοβαρό ατύχημα ο Πεντρόσα.......... riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 10 10-03-2009 21:52
Εαν εμπλακούμε σε τροχαίο ατύχημα Cpt Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 5 26-12-2008 12:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!