GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-07-2009, 14:00
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PortoLeone Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ.
Φίλε Παντελή δυστυχώς έχεις δίκιο! Χωρίς να γίνεσαι συγκεκριμένος (αν και δεν χρειάζεται) θίγεις κάτι που πολλοί από εμάς το κάνουμε υποσυνείδητα ακόμα και εσύ πολλές φορές όταν βρίσκεσαι σε μεγάλες παρέες το κάνεις! Οταν είσαι ανάμεσα σε πολύ κόσμο που ίσως να έχεις κοινά ενδιαφέροντα με όλους, προσπαθείς πάντα να μιλήσεις με αυτούς που έχεις να πεις τα περισσότερα και χωρίς να το θέλεις αφήνεις "μόνους" αυτούς που πέραν από ένα φιλικό χαιρετισμό δεν έχεις κάτι παραπάνω να διανθήσεις την επικοινωνία σου! Σκέψου το θα δεις ότι έχω δίκιο! Εκεί που θα πρέπει να προσέξουμε όλοι μας είναι με ποιούς και γιατί έχουμε να πούμε "τα περισσότερα"! Στην παρέα μας νομίζω ότι δεν έχει και πάρα πολύ μεγάλη εφαρμογή αυτό το οι μεν και οι δε αλλά νομίζω ότι όσο και να προσπαθήσουμε είναι αναπόφευκτο!

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-07-2009, 14:40
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Χμμμ... σαν πολλοί οι ποιητές... μιλάμε για ... λογοτεχνικό φόρουμ!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-07-2009, 16:15
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PortoLeone Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα φίλοι μου μέσα από το βήμα αυτό να μου απαντήσετε μια και είναι επίκαιρο,πως λέγεται αυτός ή αυτοί που ενώ είναι καλοί μαζί σου τη μία στιγμή πίσω από τη πλάτη σου σε "θάβουν"?
Noμίζω Παντέλο, ότι αυτό θέλει προσοχή.. Οι καλο-θελητές πάντα είναι πολλοί και πάντα λένε πολλά περισσότερα και ερμηνεύουν διαφορετικά. Όχι βέβαια ότι δεν υπάρχει και αυτό που λες, απλά θέλει να είσαι σίγουρος για το παραπάνω..
Και για να το ανομάσουμε, αν ισχύει πάντα, θα το έλεγα ανοησία και όχι ρατσισμό.. Σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να είσαι με όλους ...ώπα. Όπως και οι άλλοι δεν μπορούν να είναι μαζί σου το ίδιο. Γι αυτό υπάρχουν οι περέες, οι φιλίες και οι τσακωμοί φυσικά.
Απόσπασμα:
Αναρωτιέμαι καμιά φορά γιατί ενώ δεν θέλουμε κάποιον τον κοροϊδεύουμε και τον μειώνουμε νομίζοντας ό.τι είμαστε ανώτεροί του.Μήπως λέω μήπως θα έπρεπε να κοιτάμε λίγο το καθρέφτη από το σπίτι μας πριν φύγουμε.
Νομίζω πως είναι ρατσισμός να κατατάσεις κάποιον σε επίπεδο όχι μόνο για το χρώμα του αλλά και τι φοράει και αν έχει καλή μηχανή και τέλος πάντων επειδή κάποιοι από εμάς νομίζουμε ό,τι η μόρφωσή μας σε ορισμένα θέματα είναι κάπως καλύτερη μειωνοντάς τον και να τον κάνουμε να αισθάνεται άσχημα.
Εδώ φιλαράκι φταις και εσύ. Γιατί εσύ νιώθεις μειωμένος ή άσχημα επειδή η μόρφωσή σου δεν είναι η ανώτερη. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει για τον εαυτό του. Εσύ γιατί το υπογράφεις. Γιατί το <<δέχεσαι>> και γιατί το <<δηλώνεις>>. Ξέρεις κάτι, ένας μορφωμένος θα δειξει περισσότερη στοργή ή αγάπη στο παιδί του... Θα αγαπάει περισσότερο την μάνα του? κ.λ.π. κ.λ.π. Δεν νομίζω. Δεν είναι αυτό κρητήριο για τα παραπάνω που εγώ πιστεύω ότι είναι πράγματα αρχών. Και πιστεύω ότι η μάθηση (που πάντα είναι υποχρεωτική κατά εμένα και χρειάζεται) είναι η καλιέργεια της ψυχής και η γαλήνη και δύναμη του μυαλού. Όχι οι <<κινήσεις>> της γλώσσας.
Σίγουρα όμως ένας άνθρωπος που ξέρει, που έχει διδαχτεί κάτι, έχει καλύτερη άποψη για τον τομέα αυτόν... και πρέπει εκεί να βλέπουμε και εμείς το παραπάνω και όχι να νομίζουμε εμείς.
Και φυσικά δεν ξέρω κάτι (δεν κατάλαβα και καλά να πω την αλήθεια) που είπα το παραπάνω και για όσα λες, απλά έχω <<πιάσει>> κάποιες φορές τον εαυτό μου να το κάνει και έχω νευριάσει πολύ....
Απόσπασμα:
Και όλα τα παραπάνω γιατί νομίζουμε.Πιστεύω λοιπόν ό.τι κι αυτό ρατσισμός είναι.ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ.
Οι μεν και οι δε...
Καθημερινότητα θα το ονομάσω εγώ λοιπόν...

Last edited by kostas_366; 11-07-2009 at 16:17.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-07-2009, 18:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Ξέρεις κάτι, ένας μορφωμένος θα δειξει περισσότερη στοργή ή αγάπη στο παιδί του... Θα αγαπάει περισσότερο την μάνα του? κ.λ.π. κ.λ.π. Δεν νομίζω. Δεν είναι αυτό κρητήριο για τα παραπάνω που εγώ πιστεύω ότι είναι πράγματα αρχών. Και πιστεύω ότι η μάθηση (που πάντα είναι υποχρεωτική κατά εμένα και χρειάζεται) είναι η καλιέργεια της ψυχής και η γαλήνη και δύναμη του μυαλού. Όχι οι <<κινήσεις>> της γλώσσας.
Σίγουρα όμως ένας άνθρωπος που ξέρει, που έχει διδαχτεί κάτι, έχει καλύτερη άποψη για τον τομέα αυτόν... και πρέπει εκεί να βλέπουμε και εμείς το παραπάνω και όχι να νομίζουμε εμείς...


ΥΓ. Ορίστε ρε που λέγατε πως τα μοντέλα είναι κατά βάση "ξανθά"!!!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-07-2009, 02:36
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Thumbs up Απάντηση: Ρατσισμός?

Φίλε Κώστα το πως θα μεγαλώσεις την οικογένεια σου δε χρειάζεται ιδιαίτερη μόρφωση.Αυτό είναι ένα κεφάλαιο πολύ μεγάλο.Το ο,τι φταίω εγώ ίσως έχεις δίκιο που δίνω σημασία σε ανούσια θέματα.Πράγματι υπάρχουν σοβαρότερα να ασχοληθώ, τουλάχιστον εγώ,από το να μου κάθομαι και να ασχολούμαι με χαζά και πεζά πράγματα.Πόσα παιδιά παραμορφωμένων που τους λέω εγώ κατέληξαν σε ....ξέρετε και πόσα αμόρφωτων όπως τους θεωρούν τουλάχιστον παίρνουν πρωτιές στα Πανεπιστημιακά ιδρύματα κάθε χρόνο και όχι μόνο.Γι'αυτό μην είμαστε τόσο σίγουροι για τη μόρφωση.Νομίζω ό,τι αυτό λέγεται κόμπλεξ.Όταν κάποιος λοιπόν μειώνει τον άλλον και το λέω πάλι ο άλλος ίσως λέω ίσως εκραγεί.Ξέρω πολλούς με επίπεδο που
δυστυχώς δε κράτησαν σωστή θέση και το κυριότερο,μορφωμένοι.Εμείς δηλαδή τι πρέπει να είμαστε οι μακάκες επειδή δε βγήκαμε από πλούσια να μη πω μια και δεν έχω επίπεδο.Πάντως σε προσωπικό εάν κάτσει την επόμενη και δοθεί λαβή θα δεις Κωστή επίπεδο.Εάν με προσβάλει ο οποιοσδήποτε θα πάρει και ντοκτορά.Κορόϊδα τέλος.Καληνύχτα.....ζζζζ!!!

Υ.Γ
Και όσο αφορά φίλοι το ρατσισμό πιστεύω τελικά ό.τι η έννοια του δεν είναι μόνο οι στις φυλές και τους μετανάστες.Είναι και μέσα στην οποιαδήποτε μικρή κοινωνία.




Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-07-2009, 17:55
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ρατσισμός?

Παντελή από το λίγο που σε γνώρισα πιστεύω ότι είσαι ένα μεγάλο, μερικές φορές naiveπαιδί με ανεξέλεγκτο συναίσθημα.
Στην κοινωνία μας όμως είναι πολλοί εκείνοι που ενώ είναι καλοί μαζί σου τη μια στιγμή πίσω από την πλάτη σου σε «θάβουν». Αυτό το φαινόμενο κατατάσσεται πλέον –παρόλο που με βρίσκει σχεδόν απόλυτα αντίθετη(γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που η ωμή αλήθεια πληγώνει και που είναι καλύτερα να σιωπάς)- στην normalκοινωνική συμπεριφορά των ανθρώπων στις ημέρες μας.
Στο σημείο αυτό ίσως θα πρέπει να γίνεις πιο ευαίσθητος στο να λαμβάνεις αυτά τα μηνύματα και στη συνέχεια να αποφασίζεις την περαιτέρω πορεία σου με αυτά τα άτομα, να κάνεις τις επιλογές σου –είναι πολύ δύσκολο γιατί έτσι από τη μια όλο και λιγοστεύει ο κύκλος των ανθρώπων γύρω σου από την άλλη όμως είσαι πιο ξεκάθαρος ως προς το με τι ανθρώπους συναλλάσσεσαι.
Πάντως πιστεύω ότι πρέπει να πάψεις να είσαι τόσο πολύ φορτισμένος συναισθηματικά και να μην περιμένεις πολλά από τους άλλους, -συναισθηματικές ευαισθησίες εννοώ-. Ο καθένας μας συμπεριφέρεται ανάλογα με αυτό που έχει να δώσει.
Μάθε να παίρνεις από τους ανθρώπους αυτό που έχουν να σου δώσουν και να μην φορτίζεσαι με τις αδυναμίες τους.

Όσο για τον ρατσισμό πιστεύω ότι όλοι μας είμαστε σε κάποιο βαθμό «ρατσιστές», ο καθένας ανάλογα με το statusτου – οικογενειακό- μορφωτικό- κοινωνικό-.
Ρατσισμός είναι και το να εναντιώνεσαι στην ύπαρξη μέσα στο κράτος σου των Πακιστανών, των Αλβανών και εν γένει των μεταναστών……ξέρεις που σε παραπέμπω……
Αυτά τα λίγα……. (ελπίζω να μην ξεπέρασα κάποια όρια......)

Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-07-2009, 18:11
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Παντελή όπως καταλαβαίνεις, οι πιο πολλοί σε παρομοιάζουμε με τον Οβελίξ, τον αθώο γίγαντα που δεν του αντιστέκεται τίποτα, γιατί μικρός έπεσε στο καζάνι με το μαγικό φίλτρο!!!!! Μπορεί λοιπόν όπως και στο αντίστοιχο κόμιξ, να σε πειράζει και κανένας που και που, αλλά μάλλον όλοι χαίροντε που σε βλέπουν, αφού ξέρουν πόσο "αυθεντικός" και ίσιος είσαι.
Είναι τρελοί αυτοί οι gsforumίτες!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 12-07-2009, 18:21
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων


ΥΓ. Ορίστε ρε που λέγατε πως τα μοντέλα είναι κατά βάση "ξανθά"!!!!!!
Μερικά ...μοντέλα, είναι μελαχρινά
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 12-07-2009, 19:33
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

ρε παιδιά τι αφορά το θέμα; (εννοώ "ανάμεσα στις γραμμές")
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 12-07-2009, 19:38
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ρατσισμός?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά τι αφορά το θέμα; (εννοώ "ανάμεσα στις γραμμές")
BTW, αν δεν αποφασίσεις να παραβρεθείς σε μάζωξη, μην περιμένεις... να μάθεις!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!