GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-02-2010, 21:46
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως πανε τα πραγματα βλεπω η Ελλαδα να ειναι χωρα μονο για τους δημοσιους υπαλληλους,
τους μεγαλοσυνταχιουχους και για λιγους επιχηρηματιες που ρουφανε το αιμα του κοσμακη...
Οι υπολοιποι μαλλον πρεπει να την κανουμε για αλλη γη κι αλλα μερη...
Τελειωνει ομως και αυτο το αιμα και θα ρουφυξουν το δικο μας σε λιγο!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 15-02-2010, 21:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το παράδειγμα δεν το έδωσε ποτέ καμιά κορυφή, αν δεν το ήθελε\απαιτούσε η βάση.
2. Όταν λέμε "άρση της μονιμότητας" εννοούμε όλο το δημόσιο? Στρατό-σώματα ασφαλείας-ΚΥΠ-διπλωμάτες-εκπαιδευτικούς και δεν ξέρω και γω πόσα ακόμα "εθνικά" πόστα ή εννοούμε μόνο τον υπάλληλο που δεν σκίστηκε να μας εξυπηρετήσει?!?!? Και όταν βρούμε τον δίκαιο τρόπο που θα τους απολύουμε, φαντάζομαι θα βρούμε και έναν ακόμα πιο δίκαιο τρόπο να τους αντικαθιστούμε. Όχι μόνο σε επίπεδο νεοπροσληφθέντων, αλλά και έμπειρων για τα πόστα που θα έχουμε ανάγκη.
3. Αυτή η αδικία πρέπει επιτέλους να εξαλειφθεί._ Μάλιστα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τίκτουμε και οι άρρενες, ώστε να υπάρχει αναπληρωματικός στην οικογένεια. Αλλά τι να την κάνουμε και την οικογένεια... όλο έξοδα είναι!!!
4. Η εκκαθάριση είναι δεκτή, με την προϋπόθεση πως δεν θα την κάνουν όσοι μέχρι τώρα είναι "αρμόδιοι" για τον έλεγχο των δικαιούμενων ασφάλισης!!!!
5. Ναι, θα φτιάξουμε μια επιτροπή... κλπ. κλπ.
6. Καλά αυτό είναι αστείο... Σύμφωνα με ποίου την λογική βάση;;;
7. Δεν διαφωνώ μεν, αλλά μέσω τραπεζών δεν ξεπλένονται και τώρα; Στα φαγάδικα\ποτάδικα κλπ. πως θα πληρώνουμε;;
8. Πολλή δουλειά στις τράπεζες βάζουμε και φοβάμαι πως θα εξαντληθούν οι καημένοι Λάτσηδες\Βγενόπουλοι και λοιποί αγαθοεργοί. Μάλιστα λέω να υποχρεώσουμε και τους εφοπλιστές να φέρουν καράβια, τους βιομηχάνους να επιστρέψουν από τα Βαλκάνια, να έρθουν τα λεφτά από την Ελβετία και να επιστραφούν τα Ελγίνεια!!!!
9. Γιατί όχι ΕΝΑ;;;
10. Πολύ κομμουvιστικό μου ακούγεται!!!!!!
Αν και μάλλον προς ΚαρατζαφεροΜωϋσικά μου φέρνουν...
Βέβαια εγώ είμαι μόνο 36 χρόνια στην δουλειά και ούτε και γω είμαι 50.
Φυσικά εννοείται με αυτό, πως ο καθένας έχει τις απόψεις του. Δυστυχώς όμως με λαϊκισμό καμιά κοινωνία δεν προόδευσε. Όταν θα ανεβάσουμε το πνευματικό μας επίπεδο θα ανέβει και το βιοτικό μας. Μόνη λύση η βελτίωση της εκπαίδευσης και η οικογένεια.
Για παράδειγμα, η Κίνα πληρώνει για να επιστρέψουν "κεφάλια", όμως με το εκπαιδευτικό σύστημα που έχει δεν θα καταφέρει να βγάλει "μυαλά". Το μοντέλο του καθηγητή\πάπα\παντογνώστη\αδιαμφισβήτητου δεν αφήνει περιθώρια για έρευνα και ανακαλύψεις, οπότε ο επόμενος Μπιλ Γκέϊτς, μάλλον δεν θα είναι κίτρινος.
Επίσης, κατά την γνώμη μου, η οικογένεια σαν κοινωνικό κύτταρο είναι για την ώρα αναντικατάστατη. Αρχές, αξίες, θετική αντιμετώπιση της οργανωμένης κοινωνίας και κατά συνέπεια εξέλιξη και πρόοδος, δεν έδειξε να μπορούν να επιτευχθούν με άλλα σχήματα. Μπορεί να μην είναι πολύ ανταγωνιστική σε καταναλωτική βάση, αλλά ας διαλέξουμε με ποιούς είμαστε... με μας ή με τις τράπεζες!!!!!!
Θα μου πει κάποιος ΤΩΡΑ τι κάνουμε... ε, δεν ξέρω. "Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν". Αλλά και όταν πεινάει κάποιος η λύση δεν είναι η ελεημοσύνη, καλύτερα να τον μάθεις να ψαρεύει.
Γι αυτό και "τσίμπησα" στην αρχή με το σχόλιο του frits.

ΥΓ. Προς θεού, μην νομίσει ο φίλτατος (από άλλα ποσταρίσματά του, αφού προσωπικά δεν τον γνωρίζω) loulou100gs, πως είναι προσωπική αντιπαράθεση. Επειδή αρκετοί φίλοι τοποθετήθηκαν, το εξέλαβα σαν αφορμή, να πω τα δικά μου!!!!!!



1. στην τωρινη περιπτωση η ‘’κορυφη’’ δηλαδη οι βουλευτες εδωσαν το εναυσμα ειτε το ηθελε ειτε οχι η βαση!!
2. Σε ολο τον κοσμο - πλην Ιταλιας – οι Δημοσιοι Υπάλληλοι ειναι αοριστου χρόνου και οχι μονιμοι και μονον τα σωματα ασφαλειας θεωρουνται μονιμα αν και υπάρχη και η ποινη της εκδιωξεως απο το καθε σωμα σε περιπτωση π.χ. αστυνομικου που πιαστηκε με ναρκωτικα, να δερνει, να τα παιρνει κ.λ.π., κ.λ.π.
3. Γιατι εμεις το θεωρουμε αδικια και ολος ο υπόλιπος κοσμος οχι δεν μπορω να το καταλαβω!! Γιατι οι Ελληνιδες πρέπει να βγαινουν στην συνταξη στα 50 τους (με ανηλικο τεκνο) και οι Γαλλιδες οχι?? Θα μου πεις οτι στην Γαλλια εχουν Δημοσιους παιδικους σταθμους μεχρι της 18:00 - 19:00 και στην ελλαδα ειναι μεχρι της 16:00.......αλλα αυτη ειναι μια καλη αρχη να δουλευουν και οι ελληνικοι Δημοσιοι Σταθμοι μεχρι της 18:00 - 19:00!!! Αλλα αντε πες το στους ‘’σκληρα’’ εργαζομενους εκει!!!
4. Αυτοι ειναι γνωστοι και όπου και να πανε βρισκονται (αν θελει η όποια Κυβερνηση) σε μια ωρα!!
5. Το Συνταγμα ολων των συγχρονων κρατων αυτο οριζει για καθε υποθεση που εμπεριεχει καταμετρηση-πιστοποιηση σε οτιδηποτε αφορα δημοσια περιουσια!!
6. Με την λογικη των ‘’επικυνδυνου’’, ‘’σκληρου’’, ανθιυγεινου’’, ‘’σπουδων’’ κ.λ.π κριτηριων!! Οπως γινεται παντου δηλαδη στον κοσμο!!!
7. Εννοειται οτι τα ποσα μεχρι Χ ποσου θα ειναι με μετρητό, εκει δεν γινεται φοροδιαφυγη τουλαχιστον οχι τοσο εκτεταμενη! Αλλου γινεται η φοροδιαφυγη, στα χοντρα ποσα, π.χ. στα ραφια των Σουπερ Μαρκετ.....ξερεις ποσο στοιχιζει στην nestle π.χ. να βαλει τους καφεδες της σε ωραιο, ευαερο, ευηλιο ραφι? Εκατονταδες χιλιαδες ευρο τον χρονο..... μαυρα!!!!!
8. Ναι, γιατι οχι?????
9. και αυτο σωστό, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ???
10. Σωστα, αλλα σε καποια πραγματα ‘’οταν δεν περναει ο λογος πιπτει ραβδος’’ ¨η όπως ελεγαν και οι Αρχαιοι Ελληνες ‘’ οταν δεν περναει η δημοκρατια εφαρμοζεται η δικτατορια’’

Και για να κλεισω, προσωπικα ειμαι με τις τραπεζες οταν αυτες δουλευουν σωστα, ανακυκλωνουν/κυκλοφορουν το χρημα σωστα και διατιθεται μερος των κερδων τους ξανα στην αγορα! Κανενα κρατος ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο δεν πηγε μπροστα χωρις τις τραπεζες........απο αρχαιοτατων χρόνων!!! Η πρωτη τραπεζα ιδρυθηκε τον 5ο αν θυμαμαι καλα αιωνα προ Χριστου απο τους αθηναιους όπου ολοι εβαζαν τον οβολο τους ουτως ωστε να υπαρχει χρημα για να κινηθει η πολις-Κρατος των Αθηνων και στο καλο (εργα, υποδομες) και στο κακο (πολεμοι)!

Last edited by GeorgeP; 15-02-2010 at 21:59.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-02-2010, 23:08
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


3. Γιατι εμεις το θεωρουμε αδικια και ολος ο υπόλιπος κοσμος οχι δεν μπορω να το καταλαβω!! Γιατι οι Ελληνιδες πρέπει να βγαινουν στην συνταξη στα 50 τους (με ανηλικο τεκνο) και οι Γαλλιδες οχι?? Θα μου πεις οτι στην Γαλλια εχουν Δημοσιους παιδικους σταθμους μεχρι της 18:00 - 19:00 και στην ελλαδα ειναι μεχρι της 16:00.......αλλα αυτη ειναι μια καλη αρχη να δουλευουν και οι ελληνικοι Δημοσιοι Σταθμοι μεχρι της 18:00 - 19:00!!! Αλλα αντε πες το στους ‘’σκληρα’’ εργαζομενους εκει!!!
Στα 50;;;;

Πολύ κολλητή μας, με ανήλικο, βγήκε στην σύνταξη από τον φορέα που προασπίζει τα συμφέροντα των εργαζομένων, στα 44!!!!!!

Και το ωραιότερο: το μεγαλύτερο μέρος της εργασίας της, το πέρασε εργαζόμενη απογεύματα, με μειωμένο ωράριο, καθαρίζοντας φασολάκια, βλέποντας Λάμψη και κουτσομπολεύοντας.
Μην με χαρακτηρίσετε προκατειλημμένο, όλα τα παραπάνω τα γνωρίζουμε από προσωπική γνώση και εμπειρία.

Την ίδια στιγμή, η σύζυγος, εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό τομέα, με συμβάσεις 8μηνης διάρκειας, θα μπορέσει να θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα στα 65 με μειωμένη!!!
Μην με ρωτήσετε αν γίνονται απεργίες στον κλάδο των εκπαιδευτικών του ιδιωτικού τομέα.
Η απάντηση είναι γνωστή...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-02-2010, 23:10
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Επανέρχομαι απευθυνόμενος στον νού και όχι στο θυμικό κάποιων αγαπητών φίλων.
Η ισότητα στον τόπο αυτό ισχύει μόνο για τις υποχρεώσεις ή και για τα δικαιώματα; Τι θα πεί "κεκτημένο", σε βάρος της πλάτης ποιανού;Οι άλλοι δεν δικαιούνται "κεκτημένο" ή μήπως είναι οι αιώνιοι "νεροκουβαλητές";Ισχύει η αρχή της ανταποδοτικότητας ναι ή όχι;Δηλαδή, εργάζομαι 20 χρόνια, κάνω παιδί, παίρνω σύνταξη και θα πληρώνομαι σε βάρος των υπολοίπων μέχρι τα 85 μου, ήτοι 35 τουλάχιστον χρόνια χωρίς να εισφέρω; Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν μάνες; Στις άλλες χώρες τα παιδιά από πού βγαίνουν, από χαβούζες;
Για ποιά "βαρέα και ανθυγιεινά" μιλάμε εν έτει 2010;Για τους λινοτύπες ή για τους λεμβούχους των λιμένων;Εχουμε τρελλαθεί τελείως στην χώρα αυτή;Δέστε ποιοί πρωτοστατούν στην απεργία: οι με νόμοι απαλασσόμενοι του "πόθεν έσχες" εφοριακοί-τελωνειακοί οι οποίοι ποσώς έχουν ανάγκη τον μισθό τους, το "τυράκι" να είναι καλά. Ποιοί πρωτοστάτησαν πριν από ένα μήνα στα αίσχη του Πειραιά; Οι παχυλότατα αμοιβόμενοι του Ο.Λ.Π. Εχετε δεί ποτέ μεροκαματιάρη να βγαίνει στο δρόμο; Οι παντιοτρόπως βολεμένοι και κρυπτόμενοι πίσω από "κεκτημένα και προνόμια".Αν δεν τους αρέσει γιατί δεν παραιτούνται να βγούν στην ελεύθερη αγορά να δούν την γλύκα;Εκ του ασφαλούς και στις πλάτες των άλλων, χορτάσαμε από τσάμπα μάγκες.
Και για να μην παρεξηγηθώ: άμεση προστασία των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων (τρόποι άφθονοι, κόστος σχεδόν μηδενικό γι' αυτούς που ξέρουν).
Σε αντιδιαστολή:Γερμανία,εργοστάσιο της Bosch γενική συνέλευση των εργατών με θέμα "απολύσεις ή μειωμένη εργασία/μεροκάματα για να μην χάσουν οι συνάδελφοι τη δουλειά τους".Το αποτέλεσμα;100% υπέρ της μειωμένης εργασίας.Γαλλία:"πρέπει να ελαττώσουμε τον δημόσιο τομέα".Αποτέλεσμα;Η γαλλική ΑΔΕΔΥ πρότεινε τα άτομα που έπρεπε να αποχωρήσουν.Εδώ;Πληρώναμε μέχρι πρότεινος τους "Ολυμπιακάριους" για να κάθονται και μετά τους δώσαμε και εφάπαξ.
Γρηγορείτε και προσεύχεσθε-Καλή Σαρακοστή αδέλφια και όπως έλεγε και ο Αρης (ένας είναι...) "άντε, ραντεβού στα γουναράδικα".
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-02-2010, 23:16
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι απευθυνόμενος στον νού και όχι στο θυμικό κάποιων αγαπητών φίλων.
Η ισότητα στον τόπο αυτό ισχύει μόνο για τις υποχρεώσεις ή και για τα δικαιώματα; Τι θα πεί "κεκτημένο", σε βάρος της πλάτης ποιανού;Οι άλλοι δεν δικαιούνται "κεκτημένο" ή μήπως είναι οι αιώνιοι "νεροκουβαλητές";Ισχύει η αρχή της ανταποδοτικότητας ναι ή όχι;Δηλαδή, εργάζομαι 20 χρόνια, κάνω παιδί, παίρνω σύνταξη και θα πληρώνομαι σε βάρος των υπολοίπων μέχρι τα 85 μου, ήτοι 35 τουλάχιστον χρόνια χωρίς να εισφέρω; Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν μάνες; Στις άλλες χώρες τα παιδιά από πού βγαίνουν, από χαβούζες;
Για ποιά "βαρέα και ανθυγιεινά" μιλάμε εν έτει 2010;Για τους λινοτύπες ή για τους λεμβούχους των λιμένων;Εχουμε τρελλαθεί τελείως στην χώρα αυτή;Δέστε ποιοί πρωτοστατούν στην απεργία: οι με νόμοι απαλασσόμενοι του "πόθεν έσχες" εφοριακοί-τελωνειακοί οι οποίοι ποσώς έχουν ανάγκη τον μισθό τους, το "τυράκι" να είναι καλά. Ποιοί πρωτοστάτησαν πριν από ένα μήνα στα αίσχη του Πειραιά; Οι παχυλότατα αμοιβόμενοι του Ο.Λ.Π. Εχετε δεί ποτέ μεροκαματιάρη να βγαίνει στο δρόμο; Οι παντιοτρόπως βολεμένοι και κρυπτόμενοι πίσω από "κεκτημένα και προνόμια".Αν δεν τους αρέσει γιατί δεν παραιτούνται να βγούν στην ελεύθερη αγορά να δούν την γλύκα;Εκ του ασφαλούς και στις πλάτες των άλλων, χορτάσαμε από τσάμπα μάγκες.
Και για να μην παρεξηγηθώ: άμεση προστασία των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων (τρόποι άφθονοι, κόστος σχεδόν μηδενικό γι' αυτούς που ξέρουν).
Σε αντιδιαστολή:Γερμανία,εργοστάσιο της Bosch γενική συνέλευση των εργατών με θέμα "απολύσεις ή μειωμένη εργασία/μεροκάματα για να μην χάσουν οι συνάδελφοι τη δουλειά τους".Το αποτέλεσμα;100% υπέρ της μειωμένης εργασίας.Γαλλία:"πρέπει να ελαττώσουμε τον δημόσιο τομέα".Αποτέλεσμα;Η γαλλική ΑΔΕΔΥ πρότεινε τα άτομα που έπρεπε να αποχωρήσουν.Εδώ;Πληρώναμε μέχρι πρότεινος τους "Ολυμπιακάριους" για να κάθονται και μετά τους δώσαμε και εφάπαξ.
Γρηγορείτε και προσεύχεσθε-Καλή Σαρακοστή αδέλφια και όπως έλεγε και ο Αρης (ένας είναι...) "άντε, ραντεβού στα γουναράδικα".
Γνωστη μου καθαριστρια που εργαζοταν στην Ο.Α. νυν συνταξιουχος,
καθαριζε 2.500 ευρω το μηνα και εργαζοταν σκαρτα 4 ωρες την ημερα.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-02-2010, 23:57
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


1. στην τωρινη περιπτωση η ‘’κορυφη’’ δηλαδη οι βουλευτες εδωσαν το εναυσμα ειτε το ηθελε ειτε οχι η βαση!!
2. Σε ολο τον κοσμο - πλην Ιταλιας – οι Δημοσιοι Υπάλληλοι ειναι αοριστου χρόνου και οχι μονιμοι και μονον τα σωματα ασφαλειας θεωρουνται μονιμα αν και υπάρχη και η ποινη της εκδιωξεως απο το καθε σωμα σε περιπτωση π.χ. αστυνομικου που πιαστηκε με ναρκωτικα, να δερνει, να τα παιρνει κ.λ.π., κ.λ.π.
3. Γιατι εμεις το θεωρουμε αδικια και ολος ο υπόλιπος κοσμος οχι δεν μπορω να το καταλαβω!! Γιατι οι Ελληνιδες πρέπει να βγαινουν στην συνταξη στα 50 τους (με ανηλικο τεκνο) και οι Γαλλιδες οχι?? Θα μου πεις οτι στην Γαλλια εχουν Δημοσιους παιδικους σταθμους μεχρι της 18:00 - 19:00 και στην ελλαδα ειναι μεχρι της 16:00.......αλλα αυτη ειναι μια καλη αρχη να δουλευουν και οι ελληνικοι Δημοσιοι Σταθμοι μεχρι της 18:00 - 19:00!!! Αλλα αντε πες το στους ‘’σκληρα’’ εργαζομενους εκει!!!
4. Αυτοι ειναι γνωστοι και όπου και να πανε βρισκονται (αν θελει η όποια Κυβερνηση) σε μια ωρα!!
5. Το Συνταγμα ολων των συγχρονων κρατων αυτο οριζει για καθε υποθεση που εμπεριεχει καταμετρηση-πιστοποιηση σε οτιδηποτε αφορα δημοσια περιουσια!!
6. Με την λογικη των ‘’επικυνδυνου’’, ‘’σκληρου’’, ανθιυγεινου’’, ‘’σπουδων’’ κ.λ.π κριτηριων!! Οπως γινεται παντου δηλαδη στον κοσμο!!!
7. Εννοειται οτι τα ποσα μεχρι Χ ποσου θα ειναι με μετρητό, εκει δεν γινεται φοροδιαφυγη τουλαχιστον οχι τοσο εκτεταμενη! Αλλου γινεται η φοροδιαφυγη, στα χοντρα ποσα, π.χ. στα ραφια των Σουπερ Μαρκετ.....ξερεις ποσο στοιχιζει στην nestle π.χ. να βαλει τους καφεδες της σε ωραιο, ευαερο, ευηλιο ραφι? Εκατονταδες χιλιαδες ευρο τον χρονο..... μαυρα!!!!!
8. Ναι, γιατι οχι?????
9. και αυτο σωστό, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ???
10. Σωστα, αλλα σε καποια πραγματα ‘’οταν δεν περναει ο λογος πιπτει ραβδος’’ ¨η όπως ελεγαν και οι Αρχαιοι Ελληνες ‘’ οταν δεν περναει η δημοκρατια εφαρμοζεται η δικτατορια’’

Και για να κλεισω, προσωπικα ειμαι με τις τραπεζες οταν αυτες δουλευουν σωστα, ανακυκλωνουν/κυκλοφορουν το χρημα σωστα και διατιθεται μερος των κερδων τους ξανα στην αγορα! Κανενα κρατος ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο δεν πηγε μπροστα χωρις τις τραπεζες........απο αρχαιοτατων χρόνων!!! Η πρωτη τραπεζα ιδρυθηκε τον 5ο αν θυμαμαι καλα αιωνα προ Χριστου απο τους αθηναιους όπου ολοι εβαζαν τον οβολο τους ουτως ωστε να υπαρχει χρημα για να κινηθει η πολις-Κρατος των Αθηνων και στο καλο (εργα, υποδομες) και στο κακο (πολεμοι)!
1. Λάθος, αγαπητέ. Δεν έδωσαν πρώτοι το παράδειγμα, αλλά υποχρεώθηκαν από την Ε.Ε. Αυτό σημαίνει πως στην πρώτη ευκαιρία θα "επανακάμψουν".
2. Γι' αυτό ακριβώς και σε όλες τις χώρες, πλην Ιταλίας, εξαλείφθηκε η γραφειοκρατία και το εκάστοτε δημόσιο είναι παραγωγικότατο!!!! Άλλωστε και εδώ υπάρχουν θεσμοθετημένες αντίστοιχες ποινές. Το πρόβλημα δεν είναι η μονιμότητα, δηλαδή αν αρθεί ποιός θα απολύει!?!?!?! Ή μήπως νομίζετε πως και τώρα δεν υπάρχουν πιέσεις και φόρτος εργασίας σε πολλούς τομείς του δημοσίου;; Το θέμα είναι η οργάνωση, που όμως θα χαλάσει τις πελατειακές σχέσεις με τους ψηφοφόρους, οι οποίοι συνεχώς πιέζουν και που φυσικά (οι ψηφοφόροι) είμαστε εμείς που φωνάζουμε εναντίον του δημοσίου, όταν βέβαια δεν έχουμε μέσον να βολέψουμε τους δικούς μας. Φαύλος κύκλος που ΕΜΕΙΣ τον συντηρούμαι.
3. Γιατί δεν το θεωρούμε αδικία, αλλά το θέλουμε σαν βοήθεια στην συνοχή της οικογενείας. Μεγαλώσαμε 3 παιδιά με την γυναίκα μου (εγώ, ακόμα χειρότερα, συχνά ταξίδευα) με βρεφονηπιακούς, παιδικούς, "μεθοριακούς" σταθμούς και σε πληροφορώ πως η βοήθεια της "γιαγιάς" ήταν αναντικατάστατη. Αν νομίζεις πως 2 ώρες παραπάνω στο σταθμό λύνουν το πρόβλημα και φτιάχνουν ισορροπημένες οικογένειες, συγνώμη αλλά...
4. Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Πως θα προκύψει δεν κατάλαβα.
5. Μιά από τα ίδια.
6. Γιατί και τώρα, τυπικά έτσι δεν γίνεται?!!?!? Δεν υπάρχουν επιδόματα;; Ποιές είναι οι "σουρλουλούδες" που παίρνουν παραπάνω στο δημόσιο!?!?!? Εκτός και αν εννοείται τυχόν "τηλεπερσόνες", που και πάλι όμως σύμφωνα με τις απόψεις σας, καλώς τα "παίρνουν", αφού τα "φέρνουν" μέσω διαφημίσεων, άρα είναι παραγωγικότατες!!!!
7. Και εδώ λάθος. Θυμάμαι, όταν ήμουν στην Αυστραλία, που οι Έλληνες έβγαζαν λαθραία τα λεφτά τους ή έκαναν "μακρινές αγοραπωλησίες", (σου δίνω τόσα εδώ, δώσε μου το ακίνητο στην Ελλάδα). Εννοείται οι ιδιοκτήτες take away. Όσο για τις μεγάλες εταιρίες έχουν και offshore για τις ανάγκες τους!!!!!
8. Γιατί είναι ουτοπία να το λες, πόσο μάλλον να πιστεύεις πως θα το απαιτήσεις!!!! Οι τράπεζες θα επενδύσουν μόνο αν είναι σίγουρες πως θα κερδίσουν, γιατί αν θυμάμαι καλά τους τελευταίους αιώνες, δεν ανήκουν στις πόλεις-κράτη, αλλά σε εβραίους, συγνώμη μεγαλοεπιχειρηματίες ήθελα να πώ!!! Βέβαια, αν τους παρέχεις ένα σταθερό οικονομικό περιβάλλον και τους επιδοτείς όταν τα κάνουν μαντάρα (βλέπε golden boys), δεν υπάρχει πρόβλημα.
9. Το΄παμε. Ένα είναι το... ταμείο!!!
10. Εδώ πιά μου τα μπέρδεψες τελείως. Πότε και ποιοί αρχαίοι Έλληνες το έλεγαν αυτό?!!?!?!? Οι ολιγαρχικοί Σπαρτιάτες/Θηβαίοι/κλπ. μίλαγαν για δημοκρατία;;;; Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας μήπως;;; Μόνο στην Αθήνα (και ποτέ και πουθενά έκτοτε) και κάτω από ειδικές συνθήκες εφαρμόστηκε το πολίτευμα της δημοκρατίας και φυσικά όχι για όλους. Αλλά το θέμα εδώ είναι πως όλος ο κόσμος και ο ντουνιάς φωνάζει πως θέλει ελεύθερη οικονομία και αγορά, μακριά από κρατικές παρεμβάσεις και "εμπόδια" στην αειφόρο ανάπτυξη!!!!

Και για να κλείσω κι εγώ είμαι με τον λύκο, όταν αυτός είναι χορτοφάγος και δεν μου τρώει τα πρόβατα!!!!

Όσον αφορά την παρούσα κυβέρνηση, την θεωρώ ότι καλύτερο μετά την μεταπολίτευση. Για την χούντα περιττό να εκφραστώ και παλιότερα ήμουν μικρός για να έχω προσωπική γνώμη. Όμως αυτή προέκυψε από ανάγκη και κάτω από ισχυρές πιέσεις και όχι γιατί εμείς σαν ώριμη κοινωνία την επιλέξαμε. Ήδη από πέρυσι την άνοιξη ήταν γνωστά αυτά. Στην σύναξη που έκανε η λέσχη mildenberg, από όσα μάθαμε τότε, οι αποφάσεις ήταν να φύγουν παλαιοκομματικοί βεβαρημένοι με σκάνδαλα κλπ. και να αναλάβουν νέοι (και στα δύο κόμματα) σε μια προσπάθεια ανάκαμψης. Έτσι είχε προκύψει, σαν απειλή σε όσους δεν συνεργάζονταν, ο Χριστοφοράκος. Γι αυτό και είμασταν σίγουροι για την εκλογή Σαμαρά κλπ. Όμως εδώ είναι ο "πάτος" και οι οδηγίες δεν είναι απαραίτητο να οδηγούν σε "δικαιότερες ανακατανομές εισοδημάτων", αλλά σε προσωρινές ανακάμψεις για λίγους, χρεώνοντας τους πολλούς. Ότι έγινε και με τους Ολυμπιακούς Αγώνες περίπου... Τέλος πάντων, αυτά για την ώρα, όσον αφορά απεργιακές κινητοποιήσεις και τα ρέστα κάποιες είναι περιττές, κάποιες αναπόφευκτες... ο νοών νοείτο!!!

Last edited by yannis; 16-02-2010 at 00:08.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-02-2010, 00:52
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Μπήκαν κλέφτες στο μαντρί
δεν ήταν ένας, ήταν πολλοί.
Τον τσοπάνη δείρανε
κι όλα μας τα πήρανε.
Αφιερωμένο σε μας και τραγουδισμένο πολλά χρόνια πριν από τον ...Καραγκιόζη! http://www.karellas.gr/datagr/24.pdf
Δεν πάσχει φοβάμαι μόνο ο δημόσιος τομέας, αλλά και ο ιδιωτικός και πάνω απ όλα δυστυχώς οι δομές της ελληνικής κοινωνίας (παιδεία, πολιτισμός, κοινωνική συνοχή).
Αμα θέλουμε να πάμε μπροστά ομως και να ξαναγίνουμε περήφανοι που είμαστε Έλληνες και όχι το ανέκδοτο των Ευρωπαίων χρειάζεται να το ξεκινήσουμε από την αρχή το πράγμα. Από την οικογένεια όπως καλά λέει ο Yannis, από εμάς τους ίδιους όπως σωστά λέει ο Gemara και να φτάσουμε στα μέτρα που καλά προτείνουν ο GeorgeP και ο loulou1100gs.
Δύσκολο ε?
Τα σκατώσαμε για τα καλά και το χειρότερο στα παιδιά μας δεν θα αφήσουμε ούτε προίκα να ζήσουν καλύτερα ούτε καν καλό "όνομα"..

Last edited by Carduelis; 16-02-2010 at 00:55.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-02-2010, 02:38
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Συμπέρασμα.....ο κάθε λαός έχει την ηγεσία που του αξίζει.!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-02-2010, 08:53
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Φρέσκο και σημερινό: το μεγαλύτερο συνδικάτου του κόσμου, το I.G.Metal της Γερμανίας (3 εκατομ.μέλη), κατεβαίνει σε διαπραγματεύσεις με την εργοδοσία χωρίς να έχει οικονομικό αίτημα μετά από 8 ολόκληρα χρόνια, παρά μόνο την διατήρηση των θέσεων εργασίας.Τα συμπεράσματα δικά σας...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-02-2010, 09:10
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκο και σημερινό: το μεγαλύτερο συνδικάτου του κόσμου, το I.G.Metal της Γερμανίας (3 εκατομ.μέλη), κατεβαίνει σε διαπραγματεύσεις με την εργοδοσία χωρίς να έχει οικονομικό αίτημα μετά από 8 ολόκληρα χρόνια, παρά μόνο την διατήρηση των θέσεων εργασίας.Τα συμπεράσματα δικά σας...
Έλα μωρέ με τους κουτόφραγκους, αυτοί κάθονται και δουλεύουν, δεν κλείνουν καμία autoban, να τους δώσουν από μία MERCEDES στον καθένα να πηγαίνει η baby sitter το πρωί τα παιδιά στο σχολείο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Έρχονται τα νέα κρατικά αυτοκίνητα!!! zastava Χιούμορ 4 19-10-2009 23:13
Η νέα Mercedes E-Class με αισθητική Lorinser essel Αυτοκίνητο 6 16-10-2009 10:54
Το διαζύγιο βλάπει σοβαρά την υγεία, σύμφωνα με νέα έρευνα wolferin Διάφορα 7 29-07-2009 22:16
Όλυμπος - 1 από τα 7 νέα θαύματα του κόσμου!!!! riko46 Ελλάδα 5 17-05-2009 23:46
τα νέα μοντέλα της bmw για το 2009 GS_maniac Νέα μοντέλα BMW 6 23-01-2009 20:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!