GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 23-06-2009, 18:51
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απο την παροχή κάτω απο το τιμόνι μπορείτε να συνδέσετε το παρακάτω κίτρινο καλώδιο.

Το καλώδιο το προμηθευόμαστε απο αντιπροσωπεία BMW αυτοκινήτων όχι ΜΟΤΟ μιας και είναι αξεσουάρ αυτ/των αλλά με το όφελος ότι η εταιρία που τα παρασκευάζει για όλες τις BMW είναι η TYCO.

Βήμα 1.Συνδέουμε-"κουμπώνουμε" απλά το κίτρινο καλώδιο στη φύσα κάτω απο το τιμόνι.

Βήμα 2.Τα τρία καλώδια που μας βγάζει με αριθμούς 1-2 και 3 χρησιμοποιούμε μόνο τα εξής παρακάτω.

Το Νο. 1 κίτρινο στο μαύρο καλώδιο του ΤΙΒΟ μιας και είναι η γείωση

Το Νο. 3 κίτρινο καλώδιο στο κόκκινο καλώδιο του ΤΙΒΟ μιας και είναι η παροχή 12V.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΝΟ.2 Κίτρινο Καλώδιο ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!


Έτσι πλέον η παροχή ρεύματος φτάνει στο ΤΙΒΟ όταν έχουμε το κλειδί στη θέση ΟΝ και για λίγα δεύτερα αφού πάει στη θέση OFF.

Ο κωδικός παραγγελίας για το κίτρινο καλώδιο είναι ο παρακάτω.
(Προσωπικά τον προμηθεύτικα απο το Motion N' Style) όπου ο Παναγιώτης στα ανταλλακτικά για ΜΟΤΟ(έχει φύγει τώρα πια) το είχε βρει απο τα ανταλλακτικά αυτ/των.

Κωδικός παραγγελίας 97777611656
Κόστος 17 Ευρώ.


Άφοβα μπορούμε να το συνδέσουμε σε αυτή τη παροχή μιας και είναι 12V.

6V είναι η παροχή που δέχεται το ΤΙΒΟ απο τη θύρα USB και μόνο.Σε τέτοια περίπτωση θα χρειαστούμε φορτιστή μπρίζας π.χ αλλά να είναι και μετασχηματιστής απο 12V σε 5 με 6V και μέγιστο output 1A.
Attached Images
File Type: jpg 2.jpg (63.4 KB, 18 views)
File Type: jpg 3.jpg (54.8 KB, 19 views)

Last edited by billy_bmw; 23-06-2009 at 18:57.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 23-06-2009, 19:04
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω πάρει το ΤΙΒΟ.Έχω ένα GPS για το αυτοκίνητο (Μio moov 360) και το προσαρμόζω και στη μοτοσυκλέτα.Ο τρόπος όμως που παρουσιάζω είναι για κάποιον που θέλει να έχει παροχή ρεύματος με πρίζα αναπτήρα από το φισάκι - αναμονή που ήδη υπάρχει στην μοτό.
.
Δυστυχώς στο ΤΙΒΟ δεν γίνεται να έρθει η παροχή απο πρίζα αναπτήρα σε USB(εάν κατάλαβα καλά) διότι όταν συνδέεται στη βάση του το ΤΙΒΟ η θύρα USB είναι αναγκαστικά κλειστή και παροχή γίνεται αποκλειστικά απο τη βάση του με 7 οριζόντια στοιχεία.

Οπότε οι μόνες λύσεις είναι κατευθείαν απο τη μπαταρία η βάση ή απο το κίτρινο καλώδιο(15 λεπτά δουλειά).


Υ.Γ καλό είναι να έχετε καλάϊ και θερμοσυστελόμενο(μακαρόνι) για τις κολήσεις σας.

Last edited by billy_bmw; 23-06-2009 at 19:10.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 23-06-2009, 19:32
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από billy_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την παροχή κάτω απο το τιμόνι μπορείτε να συνδέσετε το παρακάτω κίτρινο καλώδιο.

Το καλώδιο το προμηθευόμαστε απο αντιπροσωπεία BMW αυτοκινήτων όχι ΜΟΤΟ μιας και είναι αξεσουάρ αυτ/των αλλά με το όφελος ότι η εταιρία που τα παρασκευάζει για όλες τις BMW είναι η TYCO.

Βήμα 1.Συνδέουμε-"κουμπώνουμε" απλά το κίτρινο καλώδιο στη φύσα κάτω απο το τιμόνι.

Βήμα 2.Τα τρία καλώδια που μας βγάζει με αριθμούς 1-2 και 3 χρησιμοποιούμε μόνο τα εξής παρακάτω.

Το Νο. 1 κίτρινο στο μαύρο καλώδιο του ΤΙΒΟ μιας και είναι η γείωση

Το Νο. 3 κίτρινο καλώδιο στο κόκκινο καλώδιο του ΤΙΒΟ μιας και είναι η παροχή 12V.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΝΟ.2 Κίτρινο Καλώδιο ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!


Έτσι πλέον η παροχή ρεύματος φτάνει στο ΤΙΒΟ όταν έχουμε το κλειδί στη θέση ΟΝ και για λίγα δεύτερα αφού πάει στη θέση OFF.

Ο κωδικός παραγγελίας για το κίτρινο καλώδιο είναι ο παρακάτω.
(Προσωπικά τον προμηθεύτικα απο το Motion N' Style) όπου ο Παναγιώτης στα ανταλλακτικά για ΜΟΤΟ(έχει φύγει τώρα πια) το είχε βρει απο τα ανταλλακτικά αυτ/των.

Κωδικός παραγγελίας 97777611656
Κόστος 17 Ευρώ.


Άφοβα μπορούμε να το συνδέσουμε σε αυτή τη παροχή μιας και είναι 12V.

6V είναι η παροχή που δέχεται το ΤΙΒΟ απο τη θύρα USB και μόνο.Σε τέτοια περίπτωση θα χρειαστούμε φορτιστή μπρίζας π.χ αλλά να είναι και μετασχηματιστής απο 12V σε 5 με 6V και μέγιστο output 1A.






Reply With Quote
  #24  
Παλιό 23-06-2009, 19:47
ntlaw Ο/Η ntlaw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1150 GS ADV
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

εμένα φίλοι η μηχανή έχει δύο φίσες μπριζες.μία εμπρός αριστερά και μία στο μέσον της μηχανής πάλι αριστερά. οι μπρίζες έχουν ρεύμα συνεχώς και με κλειστό διακόπτη.έχω ένα mio P350 εδώ και 3 χρόνια και παίρνει ρεύμα από την μια μπρίζα εμπρός . προβλημα συναντά κανείς γιατί οι μπριζες είναι της bmw οπότε τα φις πρέπει να τα πάρετε από την αντιπροσωπεία και έχουν περίπου 10 € το ενα. τα φις αυτοκινήτου δεν κάνουν. έχω φορτωμένα στο gps το destinator 7 και το igo8 . το destinator έχει τους καλύτερους και λεπτομερέστερους χάρτες μην ψάχνετε γιά κάτι άλλο στην ελλάδα προς το παρόν.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 23-06-2009, 20:13
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntlaw Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα φίλοι η μηχανή έχει δύο φίσες μπριζες.μία εμπρός αριστερά και μία στο μέσον της μηχανής πάλι αριστερά. οι μπρίζες έχουν ρεύμα συνεχώς και με κλειστό διακόπτη.έχω ένα mio P350 εδώ και 3 χρόνια και παίρνει ρεύμα από την μια μπρίζα εμπρός . προβλημα συναντά κανείς γιατί οι μπριζες είναι της bmw οπότε τα φις πρέπει να τα πάρετε από την αντιπροσωπεία και έχουν περίπου 10 € το ενα. τα φις αυτοκινήτου δεν κάνουν. έχω φορτωμένα στο gps το destinator 7 και το igo8 . το destinator έχει τους καλύτερους και λεπτομερέστερους χάρτες μην ψάχνετε γιά κάτι άλλο στην ελλάδα προς το παρόν.
Για ποια μηχανή αναφέρεσαι?Δεν μιλάμε και δεν ψάχνουμε φις μπρίζας-αναπτήρα αυτοκινήτου.Τα λεπτότερα φις μπορείς να τα βρεις και εκτός BMW πολύ φθηνότερα στα 4 ευρώ.Υπάρχουν σε πολλά είδη ηλεκτρικών(μπορώ να σου στείλω εάν ενδιαφέρεσαι).

Για να ξεκαθαρίσουμε μιλάμε για φις για την παροχή που υπάρχει σε καλώδιο με τετράγωνο ακροφύσιο κάτω απο το λαιμό της ΜΟΤΟ σε GS και αλλού μπροστά απο την μπαταρία(π.χ Κ1200S) κ.ο.κ

Last edited by billy_bmw; 23-06-2009 at 20:15.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-06-2009, 20:27
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Το Mio P350/550 τροφοδοτείται μέσω αντάπτορα αναπτήρα (με ενσωματωμένο μετασχηματιστή 12V-6v) σε ακροφύσιο USB...το ΤΙΒΟ έχει άλλου είδους παροχή όπως προείπαμε και δεν είναι δυνατή η παροχή μέσω USB όταν είναι συνδεδεμένο στη βάση του.

Τα φις που αναφερόμαστε ως "κίτρινο καλώδιο" παίρνει την παροχή ρεύματος απο το Can-Bus(γι'αυτό και η διακοπή απο το κλειδί και ο έλεγχος απο το ZFE χωρίς να μεσολαβούν ασφάλειες)και όχι απο αναπτήρα ή κατευθείαν απο την μπαταρία .Υπάρχει σε καλώδιο με τετράγωνο(οβάλ) ακροφύσιο κάτω απο το λαιμό της ΜΟΤΟ σε GS και αλλού μπροστά απο την μπαταρία(π.χ Κ1200S) κ.ο.κ

Last edited by billy_bmw; 23-06-2009 at 20:29.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 24-06-2009, 02:14
panGS Ο/Η panGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 209
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από billy_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Mio P350/550 τροφοδοτείται μέσω αντάπτορα αναπτήρα (με ενσωματωμένο μετασχηματιστή 12V-6v) σε ακροφύσιο USB...το ΤΙΒΟ έχει άλλου είδους παροχή όπως προείπαμε και δεν είναι δυνατή η παροχή μέσω USB όταν είναι συνδεδεμένο στη βάση του.

Τα φις που αναφερόμαστε ως "κίτρινο καλώδιο" παίρνει την παροχή ρεύματος απο το Can-Bus(γι'αυτό και η διακοπή απο το κλειδί και ο έλεγχος απο το ZFE χωρίς να μεσολαβούν ασφάλειες)και όχι απο αναπτήρα ή κατευθείαν απο την μπαταρία .Υπάρχει σε καλώδιο με τετράγωνο(οβάλ) ακροφύσιο κάτω απο το λαιμό της ΜΟΤΟ σε GS και αλλού μπροστά απο την μπαταρία(π.χ Κ1200S) κ.ο.κ

Billy συγνώμη αλλά μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες :

α) Δηλαδή αν πάρεις ρεύμα από τον αναπτήρα που υπάρχει στα αριστερά της μοτο, δεν κλείνει όταν γυρίσεις το κλειδί ? Λογικά σταματά την παροχή εφόσον και αυτός παίρνει ρεύμα από το Can-Bus.

β) Το καλώδιο του ΤΙΒΟ έχει πάνω του ασφάλειες, αν κάνεις την ένωση όπως λες, από το ακροφύσιο, απλά τις κόβεις ?

γ) Εγώ λέω να συνδέσω έναν αντάπτορα με το ακροφύσιο, και με αντάπτορα το ΤΙΒΟ (αρσενικό-θηλυκό δηλαδή).
Αυτό θέλω να το κάνω για να μπορώ να το δουλεύω και με την μπαταρία του...

Σε ζάλισα με τις ερωτήσεις φιλαράκι.....αλλά βρήκα άνθρωπο που ξέρει...


Reply With Quote
  #28  
Παλιό 24-06-2009, 09:26
billy_bmw Ο/Η billy_bmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

[QUOTE=panGS;43223]Billy συγνώμη αλλά μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες :

α) Δηλαδή αν πάρεις ρεύμα από τον αναπτήρα που υπάρχει στα αριστερά της μοτο, δεν κλείνει όταν γυρίσεις το κλειδί ? Λογικά σταματά την παροχή εφόσον και αυτός παίρνει ρεύμα από το Can-Bus.

Nαι κλείνει αλλά μόνο στις ΜΟΤΟ που είναι εφοδιασμένες με CanBus και μετά απο κάποια δεύτερα ανάλογα με την τάση που έχει η μπαταρία τη δεδομένη στιγμή.

β) Το καλώδιο του ΤΙΒΟ έχει πάνω του ασφάλειες, αν κάνεις την ένωση όπως λες, από το ακροφύσιο, απλά τις κόβεις ?

Ναι η ασφάλεια πια δε χρειάζεται αφού ελέγχεται απο τον εγκέφαλο αλλά και να την αφήσεις όπως είναι κακό δεν κάνει.

γ) Εγώ λέω να συνδέσω έναν αντάπτορα με το ακροφύσιο, και με αντάπτορα το ΤΙΒΟ (αρσενικό-θηλυκό δηλαδή).
Αυτό θέλω να το κάνω για να μπορώ να το δουλεύω και με την μπαταρία του...

Απο ότι κατάλαβα τη παροχή του ΤΙΒΟ με μπριζάκι αναπτήρα.Γίνεται φτάνει να γίνουν σωστά οι ενώσεις.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 24-06-2009, 11:59
panGS Ο/Η panGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 209
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από billy_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων


α) Δηλαδή αν πάρεις ρεύμα από τον αναπτήρα...

Nαι κλείνει αλλά μόνο στις ΜΟΤΟ που είναι εφοδιασμένες με CanBus και μετά απο κάποια δεύτερα ανάλογα με την τάση που έχει η μπαταρία τη δεδομένη στιγμή.

Οκ έχω την R 1200 GS

β) Το καλώδιο του ΤΙΒΟ έχει πάνω του ασφάλειες...

Ναι η ασφάλεια πια δε χρειάζεται αφού ελέγχεται απο τον εγκέφαλο αλλά και να την αφήσεις όπως είναι κακό δεν κάνει.

Απλά θα πρέπει να βολέψω το καλώδιο του ΤΙΒΟ που είναι 1 μέτρο, τις ασφάλειες τις έχει χαμηλά για να μην υπάρχει μεγάλο μήκος καλωδίου απροστάτευτο, + οτι πρέπει να κοπεί για να συνδέσω πάνω τον αντάπτορα + το καλώδιο του ακροφυσίου



γ) Εγώ λέω να συνδέσω έναν αντάπτορα με το ακροφύσιο, και με αντάπτορα το ΤΙΒΟ (αρσενικό-θηλυκό δηλαδή)...

Απο ότι κατάλαβα τη παροχή του ΤΙΒΟ με μπριζάκι αναπτήρα.Γίνεται φτάνει να γίνουν σωστά οι ενώσεις.

Καλά κατάλαβες:
Το ακροφύσιο θα καταλήγει σε αντάπτορα (1)

και εκεί θα συνδέεται με το ΤΙΒΟ, η παροχή του οποίου θα καταλήγει σε αντάπτορα (2)
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (85.5 KB, 32 views)
File Type: jpg 2.jpg (17.5 KB, 121 views)

Last edited by panGS; 24-06-2009 at 12:05.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 24-06-2009, 13:13
ntlaw Ο/Η ntlaw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1150 GS ADV
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Τοποθέτηση ΤΙΒΟ - Παροχή ρεύματος

φίλοι εχω την R 1150 GS ADV . Νομίζω πως η συζητηση για το θέμα έφτασε στο πλεον κρισιμο σημείο και αυτό είναι η πρακτική λύση του θεματος της τροφοδοσιας.Κατά την άποψη μου το πρόβλημα δεν είναι η πηγή του ρεύματος (δηλαδή από ποιό καλωδιο θα το πάρουμε) αλλά : 1) σε τι θα καταλήγει η τροφοδοσία ,δηλαδή σε μία σταθερή μπρίζα κοντά στο τιμόνι-αριστερά , 2) η μπρίζα αυτή να έχει καπάκι που να κλείνει αυτόματα όταν βγάζουμε το φις (αφαιρούμε το gps) ούτως ώστε να μην μπαίνουν νερά και 3) να μπορεί να παίρνει ρεύμα το φις του gps από αυτή τη μπριζα. Νομίζω ότι η λύση που προτείνει ο PANGS είναι πολύ καλή (μην πω τελεια) και καλό θα ήταν να μας πει από ποιό κατάστημα μπορούμε να προμηθευτούμε τα εξαρτήματα που έχει στις φωτό. Αν δεν έχουμε τα παραπάνω και ειδικά το σύστημα φις-αντάπτορα να είστε σίγουροι ότι θα παιδευτείτε με αυτοσχέδιες πατέντες όπως έκανα κι εγώ τόσο καιρό τώρα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τοποθέτηση xenon Adrian Τεχνικά θέματα διάφορα 1 26-12-2008 21:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!