GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ζήτηση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 08-11-2012, 18:53
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως από μία μονάδα με χαλασμένη πλακέτα, μπορεί κανείς να πάρει τα πιστονάκια ή το αντίθετο;

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει αξιοπιστία στην επισκευή;
Ναι θεωρητικά θα μπορούσε ιδιαίτερα στα μοτέρ και τα καρβουνάκια αλλάζουν εύκολα, τα πιστονάκια όμως θέλουν ψάξιμο αν υπάρχουν ακριβώς στην ίδια δίασταση και υλικό με τα original.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 09-11-2012, 01:38
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω μια μονάδα χαλασμένη ώστε πάνω της να κάνω δοκιμές πχ. Νέα μπιστονάκια από παραγωγή ελληνική κλπ.

Επειδή την δική μου την προορίζω για επαναλειτουργία δεν είναι σκόπιμο να πειραματιστώ πάνω της.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Περιμενω απαντηση απο τον μηχανικο, μολις βρεθει ενα τρακαρισμενο 1200 μετα το 2007 για να παρουμε μοναδα, σωληνακια και οτι αλλο χρειαζετε για να κανουμε την μετατροπη!

Αν ελεγα να σου δωσω τη δικη μου που δουλευει το μπροστα και μπορεις να επισκευασεις αρχικα τη δικη σου, μετα μπορεις να κανεις το πειραμα που θες στη δικη μου...........μεχρι τι ποσο θα διεθετες?

Γιατι και εγω ειμαι σε διλλειμα αν τη φτιαξω ή την αλλαξω.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 11-11-2012, 17:50
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσα πρόταση , μπορώ να σου πώ μια τιμούλα μόλις μιλήσω με τον μηχανικό που θα κάνει τις εργασίες, ώστε να ξέρω μέχρι που μπορώ να φτάσω.....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 11-11-2012, 22:08
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Eγινε, κοιταξε το και βλεπουμε γιατι αν βρεθει λυση να κανω την μετατροπη που ειπα, η μοναδα θα επισκευαστει και θα πουληθει, βγαλτε τιμη με το μαστορα να το συζητησω και εγω με τον δικο μου!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 13-11-2012, 23:24
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Ρώτησα για αλλαγή μονάδας ABS με την δεύτερης γενίας , μετά το 2008 , και βρήκα μεταχειρισμένη του 2010 στα 350€ ετοιμοπαράδοτη.
Δυστυχώς θέλει αρκετές αλλαγές για να δουλέψει σωστά (πλεξούδα, αισθητήρες, σωληνάκια φρένων, δακτύλιους κ.α.) που στοιχίζουν πολύ περισσότερα από το να επισκευάσω την παλιά, κοντά στα 700 € οικονομικά οικονομικά, χωρίς την μονάδα.

Άρα ανακεφαλαίωνοντας και αποκλείοντας την λύση αναβάθμισης της μονάδας με μεταγενέστερη, μου μένουν τρείς λύσεις :

1) Επισκευή από μόνος μου μέσω του facer όπου μπορώ να σου δώσω 100€ για να την ανόιξουμε απλά και να στην επιστρέψουμε, και αν μου κάνει κάποιο ανταλλακτικό μπορώ να δώσω άλλα 100 επιπλέον για να το αγοράσω και να στο αντικαταστήσω με το χαλασμένο επιστρέφοντάς σου πάλι την μονάδα.
Τι λές ;

2) να επισκευάσω την δική μου στον Ρώσο με το πολύ 390€

3) να αγοράσω έτοιμη μεταχειρισμένη στα 750€ από μαγαζί.

Ας πάμε λοιπόν ιεραρχικά , εκτός και αν πέσει καμιά καινούργια ιδέα !

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-11-2012, 23:36
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Aν δεν βιαζεσε προχωρας απο το 2 και μετα!

Δεν ξερω αν σου ειπε ο μαστορας την τιμη για τη μοναδα, αλλα εσυ θα την εδινες τοσο?
Αν ναι να σου την αγορασω εγω...

Αν βρεθει τρακαρισμενο GS και τα παρουμε ολα κομπλε απο εκει δεν νομιζω να ξεπερασουμε τα 800€ διαφορετικα αν πεις να μαζεψεις ενα-ενα τα αντ/κα δεν συμφερει η μετατροπη!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 14-11-2012, 09:12
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Η οικονομική πρόταση που σου κάνω δεν είναι για να μου πουλήσεις την μονάδα σου , αφού σε κάθε περίπτωση θα στην επιστρέψω μπορείς να την φτιάξεις και να την ξανά πουλήσεις.
200 € για ένα ανταλλακτικό ή 100€ για να ανοίξω την μονάδα σου νομίζω δεν είναι και λίγα. Αλλωστε μονάδα για φταίξιμο έχω την δικιά μου .

Η ιδέα πάντως της αναβάθμισης της μονάδας από τρακαρισμένο που θα αγοραστεί πακέτο , δεν είναι άσχημη , θα έλεγα άκρως ενδιαφέρουσα.Αρκεί να διαθέτεις τα χρήματα της αγοράς της τρακαρισμένης μηχανής,, που σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι λιγότερα από την επισκευή της ίδιας της μονάδας.

Οπότε αν δεν βρεθει κάτι άλλο σίγουρα πάω στην λύση 2 ή 3 ανάλογα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση στα προβλήματα μας για το ABS θα ήταν μια απλή επισκευή εδώ στο Ελλάδα με φθηνά και απλά ανταλλακτικά.
Οχι να πληρώνεις υπετιμιμένα ποσά επειδή είναι BMW και αφορά φρένα.
Πόσο στοιχίζει στην μαμά εταιρία να προμηθευτεί τα κυλινδράκια ;
Δεν θα βρώ από που τα προμηθεύεται ; Θα το βρώ που θα πάει ;




Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 14-11-2012, 11:46
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οικονομική πρόταση που σου κάνω δεν είναι για να μου πουλήσεις την μονάδα σου , αφού σε κάθε περίπτωση θα στην επιστρέψω μπορείς να την φτιάξεις και να την ξανά πουλήσεις.
200 € για ένα ανταλλακτικό ή 100€ για να ανοίξω την μονάδα σου νομίζω δεν είναι και λίγα. Αλλωστε μονάδα για φταίξιμο έχω την δικιά μου .

Η ιδέα πάντως της αναβάθμισης της μονάδας από τρακαρισμένο που θα αγοραστεί πακέτο , δεν είναι άσχημη , θα έλεγα άκρως ενδιαφέρουσα.Αρκεί να διαθέτεις τα χρήματα της αγοράς της τρακαρισμένης μηχανής,, που σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι λιγότερα από την επισκευή της ίδιας της μονάδας.

Οπότε αν δεν βρεθει κάτι άλλο σίγουρα πάω στην λύση 2 ή 3 ανάλογα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση στα προβλήματα μας για το ABS θα ήταν μια απλή επισκευή εδώ στο Ελλάδα με φθηνά και απλά ανταλλακτικά.
Οχι να πληρώνεις υπετιμιμένα ποσά επειδή είναι BMW και αφορά φρένα.
Πόσο στοιχίζει στην μαμά εταιρία να προμηθευτεί τα κυλινδράκια ;
Δεν θα βρώ από που τα προμηθεύεται ; Θα το βρώ που θα πάει
;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Είσαι σε λάθος δρόμο, λεπτομέρειες για τις μονάδες με servo, καλύτερα να αναζητήσεις στην FTE.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-11-2012, 13:08
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων

Είσαι σε λάθος δρόμο, λεπτομέρειες για τις μονάδες με servo, καλύτερα να αναζητήσεις στην FTE.
Νίκο, ειναι σιγουρα FTE η μοναδα?

Γιατι νόμιζα οτι ειναι Bosch??

Πέτρο απο τα προηγούμενα ποστ παραπανω,

νόμισα ότι είχες βρει εδώ στην Ελλάδα μάστορα και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικα...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 14-11-2012, 13:30
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Ζητήται ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ μονάδα ABS από R1200 GS , ST, RT μέχρι τον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, ειναι σιγουρα FTE η μοναδα?

Γιατι νόμιζα οτι ειναι Bosch??

Πέτρο απο τα προηγούμενα ποστ παραπανω,

νόμισα ότι είχες βρει εδώ στην Ελλάδα μάστορα και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικα...
Tης FTE είναι Χάρη και η επόμενη χωρίς servo, είναι της Continental Teves.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!