GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 30-06-2013, 19:49
Mits70 Ο/Η Mits70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μoto: BMW R1200 GS Adventure KTM 640 Adventure BMW R51/3
Μηνύματα: 789
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Αντωνάκηηηηη εισαι τρέλα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 30-06-2013, 19:57
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από apk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανένας πώς μπορεί να γίνει η δουλειά που κάνει το Tyre με το TomTom σε Windows, σε Mac?
Μετά από την σχετική εξερεύνηση το πρόγραμμα TYRE είναι φτιαγμένο πρωτίστως για TOM-TOM

Επίσης βγάζει και αρχεία αναγνωρίσιμα από Garmin συσκευές!

Θέλει λίγη εξοικίωση, αλλά γενικά μου φάνηκε εύκολο και βατό!

Πέρασα τις 9 ημέρες στα Βαλκάνια από Ξενοδοχείο σε Ξενοδοχείο και τα έκανα αρχεία GPX που τα διαβάζει το 550 μου...

Δεν συνδεσα το 550 να δω αν το βλέπει, αλλά σίγουρα βλέπει τα tom-tom γιατί όταν το έτρεξα το προγραμμα έψαχνε για συσκευή

Πάντως εύκολα περνάνε τα .gpx αρχεία στην συσκευή και με απλό copy-paste

Όποιος το δούλεψε με τομ-τομ ας γράψει κάτι...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 30-06-2013, 21:51
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Μπραβο Αντωνη ... πανω στην ωρα φιλε! ... εχω στα χερια μου το roadbook απ τις προσεχώς γυροβολιες μας στα περιξ της Σλοβενιας... και το παλεύω ... εδω και 2 μερουλες...σε tomtom urban ....θα σας γραψω στο κοντινο μελον τις εντυπωσεις μου!

...............
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 30-06-2013, 21:55
apk Ο/Η apk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Άργος
Μoto: Suzuki DL 650 V Strom K7
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Ευχαριστώ Χάρη, το έχω χρησιμοποιήσει το Tyre σε Windows, και αυτό με το emulator το ξέρω...
Για πραγματική εφαρμογή Mac ρώτησα.
Αλλά πάπαλα, απ'ό,τι καταλαβαίνω...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 30-06-2013, 23:02
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Παίδες έκανα μια τυπική διαδρομή Ορεστιάδα-Bled και όταν την πέρασα σε GPX και zumo660 και σε montana 600 δεν την διαβάζει!!!Σιγκεκριμένα μου λέει ότι δεν μπορεί γιατί η διαδρομή έχει πάρα πολλά σημεία!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 30-06-2013, 23:27
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες έκανα μια τυπική διαδρομή Ορεστιάδα-Bled και όταν την πέρασα σε GPX και zumo660 και σε montana 600 δεν την διαβάζει!!!Σιγκεκριμένα μου λέει ότι δεν μπορεί γιατί η διαδρομή έχει πάρα πολλά σημεία!!!
Yπάρχει μιά επιλογή την ώρα που κάνεις import from web και κατόπιν στο TYRE που σε ρωτάει να επιλέξεις πως να τα περάσει, πάτησες την επάνω επιλογή?
Νομίζω από τις 2 η επάνω είναι καλά να περαστεί.

Σε λιγο θα επανέλθω με εντυπώσεις, ετοιμάζω το 550
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 02-07-2013, 00:56
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες έκανα μια τυπική διαδρομή Ορεστιάδα-Bled και όταν την πέρασα σε GPX και zumo660 και σε montana 600 δεν την διαβάζει!!!Σιγκεκριμένα μου λέει ότι δεν μπορεί γιατί η διαδρομή έχει πάρα πολλά σημεία!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπάρχει μιά επιλογή την ώρα που κάνεις import from web και κατόπιν στο TYRE που σε ρωτάει να επιλέξεις πως να τα περάσει, πάτησες την επάνω επιλογή?
Νομίζω από τις 2 η επάνω είναι καλά να περαστεί.

Σε λιγο θα επανέλθω με εντυπώσεις, ετοιμάζω το 550
Έχει δίκιο ο Στέφανος κι εγώ για αυτό το "πρόβλημα" έψαχνα λύση τόσες μέρες...

Όντως κατά την εισαγωγή των "route tracks" η δεύτερη επιλογή δηλαδή (αυτή μας ενδιαφέρει διότι σε μία διαδρομή 1000 χλμ τα 3,4,5 waypoints, δε βοηθάνε και πολύ ώστε να βγει παρόμοια με το google maps, διαδρομή) το πρόγραμμα δημιουργεί 1000 νέα waypoints!!!

Μόλις τα κατεβάσει όμως και ολοκληρωθεί(!) το calculating της διαδρομής (η εξέλιξη φαίνεται στη μπάρα πάνω από το χάρτη που πρασινίζει σιγά-σιγά), κάνουμε save as: σε αρχείο "Tyre Itinerary Files", ώστε να αποθηκευτεί η όλη διαδρομή (με τα 1000 waypoints)

Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε )

Αποτέλεσμα, η λίστα με τα waypoints, πλέον περιλαμβάνει 100 μόνο από τα αρχικά και τα υπόλοιπα έχουν διαγραφεί (σκόρπια) και φαίνεται από την αρίθμηση τους!
Τώρα μπορούμε να αποθηκεύσουμε σε .gpx το οποίο ανοίγουμε με το base camp ή το στέλνουμε στο garmin.

Επειδή δεν έχω εύκαιρο garmin, θα το κάνει κάποιος τον κόπο να δοκιμάσει να το στείλει σε garmin και να μας πει, αν πλέον είναι οκ και με τη συσκευή?!

Last edited by moby_gr; 02-07-2013 at 00:59.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 02-07-2013, 02:14
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων




Έχει δίκιο ο Στέφανος κι εγώ για αυτό το "πρόβλημα" έψαχνα λύση τόσες μέρες...

Όντως κατά την εισαγωγή των "route tracks" η δεύτερη επιλογή δηλαδή (αυτή μας ενδιαφέρει διότι σε μία διαδρομή 1000 χλμ τα 3,4,5 waypoints, δε βοηθάνε και πολύ ώστε να βγει παρόμοια με το google maps, διαδρομή) το πρόγραμμα δημιουργεί 1000 νέα waypoints!!!

Μόλις τα κατεβάσει όμως και ολοκληρωθεί(!) το calculating της διαδρομής (η εξέλιξη φαίνεται στη μπάρα πάνω από το χάρτη που πρασινίζει σιγά-σιγά), κάνουμε save as: σε αρχείο "Tyre Itinerary Files", ώστε να αποθηκευτεί η όλη διαδρομή (με τα 1000 waypoints)

Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε )

Αποτέλεσμα, η λίστα με τα waypoints, πλέον περιλαμβάνει 100 μόνο από τα αρχικά και τα υπόλοιπα έχουν διαγραφεί (σκόρπια) και φαίνεται από την αρίθμηση τους!
Τώρα μπορούμε να αποθηκεύσουμε σε .gpx το οποίο ανοίγουμε με το base camp ή το στέλνουμε στο garmin.






Επειδή δεν έχω εύκαιρο garmin, θα το κάνει κάποιος τον κόπο να δοκιμάσει να το στείλει σε garmin και να μας πει, αν πλέον είναι οκ και με τη συσκευή?!

Τι είπες τώρα!!!!

Ξερεις πολλούς να μπορούν να το κάνουν???

Εγω λέω να σου φέρω το δικό μου, να σου πω που θέλω να πάω το καλοκαίρι και να μου το ετοιμάσεις..
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 02-07-2013, 23:27
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Δουλευω το Tyre με το Tom Tom Urban Rider εδω και 6 μηνες.
Ολες τις εκδρομες τις σχεδιαζω πια με το συγκεκριμενο προγραμμα.
Κανενα προβλημα με τον αριθμο των Waypoints. ( Μεχρι 48 )
Μαλιστα το προγραμμα διαχειρισης του Tom Tom (Tom Tom Home 2 ) το παρουσιαζει σαν επιλογη προγραμματισμου, ενσωματωνοντας το στο βασικο μενου.

Last edited by Dent; 03-07-2013 at 00:02.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 03-07-2013, 22:20
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είπες τώρα!!!!

Ξερεις πολλούς να μπορούν να το κάνουν???

Εγω λέω να σου φέρω το δικό μου, να σου πω που θέλω να πάω το καλοκαίρι και να μου το ετοιμάσεις..

Να κάνουμε μια ομαδική προς Αντώνη μεριά...

1. teo71

2. ckk

3. ...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!