GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 27-01-2009, 16:04
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συνθήκες "διαβίωσής" του, στα χέρια μου, δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές, αφού κάθε μέρα, "τελειώνω" την -πραγματικά μεγάλης διάρκειας- μπαταρία του...(μετά από τουλάχιστον 6 ώρες συνεχούς χρήσης..
Αυτό είναι πολύ σημαντικό Άρη. Η παταρία. Να έχει καλή παταρία. Γιατί σε πάει...αλλάαν σβήσει,πως γυρίζεις???
  #12  
Παλιό 27-01-2009, 17:46
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα και αυτό. Έχει κανείς κάποια γνώμη;
ενδιαφέρον κ οικονομικότατο ακούγεται! το sirf star III σύστημα δέκτη GPS είναι αξιόπιστο και από τα πλέον διαδεδομένα . θα έλεγα ότι τα 266 ΜHz του επεξεργαστή του είναι ένα θέμα καθώς η ταχύτητα αυτή παίζει σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα προσαρμογής πορείας σε περίπτωση λάθος επιλογής κατευθύνσεως. Το papagogo το έχω δουλέψει σε pda και ήταν καλή εφαρμογή αλλά προσωπικά θεωρώ τον ντεστινάτορα ως το κορυφαίο πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι αφού φοράει windows mobile το μηχανάκι , μπορεί να εγκατασταθεί εύκολα και ο ντεστινάτορας .

Αν η αδιαβροχοποίση είναι καλή τότε πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ καλή περίπτωση και ταυτόχρονα οικονομικότατη !
  #13  
Παλιό 27-01-2009, 19:56
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα και αυτό. Έχει κανείς κάποια γνώμη;
το ίδιο θα σου έλεγα και εγώ όσον αφορά το sirf star III σύστημα δέκτη είναι αυτό που έχει καθιερωθεί πλέον, αλλά ο επεξεργαστής του μου φαίνεται πολύ λίγος...


Εγώ για βουνό αέρα θάλασσα έχω ένα Garmin 60CS

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=6447#mapTab


Και για το αυτοκίνητο ένα Navigon 8110

http://www.navigon8110.com/uk/index_flash.php



Στη μηχανή προς το παρόν έχετε εσείς, γι αυτό έρχομαι εκδρομές μαζί σας!!!
  #14  
Παλιό 29-01-2009, 15:28
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Λοιπον για να πιασουμε το θεμα οπως πρεπει.
βασικα ειναι το τι ζηταει ο καθενας να του προσφερει ενα gps και αν μπορουμε να καταλαβουμε την διαφορα μεταξυ gps και pda.

Εγω για τα ταξιδια στο εξωτερικο εχω ενα ZUMO 550 europe με τους χαρτες ολης της ευρωπης και της Ελλαδας. Για την ελλαδα περασα εναν μονος μου ποιο ενημερωμενο και ειμαι μια χαρα.

Το ΖUMO ειναι οτι ποιο ευκολο εχω λειτουργησει σε θεμα gps. Εχει τα παντα εχει οθονη αφης ειναι αδιαβροχο -δοκιμασμενο Αλπεις Μιλανο Σαν Μονι- τρελη βροχη και το παραμικρο προβλημα. Δεν χανει το σημα του μεσα σε τουνελ και ακομα με βρεγμενα γαντια ειναι πληρως λειτουργησιμο.
Για μπλουτουθ - εικονες - μουσικη και τα σχετικα δεν τα αναφερω γιατι ειναι στανταρ σε ενα καλο gps. Δουλευει και χωρις ρευμα και περνει εξωτερικη μνημη. Η μπαταρια του κραταει σχεδον 5 ωρες!!!

Οταν πηγαμε εξωτερικο περσυ οι αλλες 2 μοτο εχαν η μια ενα ΤΙΒΟ και η αλλη ενα pda. Καλα για το pda δεν το συζηταμε εχανε το σημα με το παρα μικρο ακομα και με συννεφια.
Το αλλο τωρα ηταν πολυ καλο αλλα με την βροχη δεν λειτουργουσε καλα η οθονη του και στα δυσκολα σε εκανε γυρο και δεν εκοβε δρομο . Δηλ στα δυσκολα ολοι εμπισευομασταν το ZUMO.
Πχ Πηγαινοντας για περασμα Σαν Μπερναρντ εκαναν εργα στην Εθνικη και ο δρομος ηταν κλειστος. Κανουμε δεξια και βάζουμε στα gps να μας βρουνε μια αλλη διαδρομη.....το ΤΙΒΟ εκανε ενα κυκλο 43 χλμ και το ZUMO 3 χλμ γιατι απλα...μας περασε μεσα απο ενα καμπινγκ που ειχε 2 εισοδους-εξοδους!!! Αντε γεια αφου το συζηταμε ακομα και γελαμε

Ναι κανει γυρο στα 450 ευρο αλλα εχει και βαση αυτοκινητου και μικροφονο και 2 διαφορετικες βάσεις μοτο και ολους τους χαρτες.

Για τα χωμτινα ταξιδια μου ο ZUMO δεν κανει!! Βασικα γιατι δεν παιρνει τους χαρτες τις αναβασης! Το εχουν σπαει τωρα αλλα και παλι κολαει και δεν μπορει να κανει πλοηγηση στο βουνο μονο ιχνος εχει.
Για αυτο ειχα το GARMIN C276. Το απολυτο οπλο για το βουνο. Δεν εχει πολυτελειες και οθονες αφης αλλα στην πλοηγηση και στις λυσεις που σου δεινει στα χωματα ειναι απιστευτο. Δεν το συζηταμε για αδιαβροχο και τα σχετικα αυτο ειναι στανταρ. Εχει επκταση μνημης και βάζεις οποιους χαρτες θέλεις αναλογα την περιταση (εγω εχω μια για τα χωματα , μια για την πολη ,και μια για το σκαφος με χαρτες Ναυτικους) .
Ερχετε και αυτο πληρες με κιτ αυτοκινητου σκαφους και μοτο. Δεν θυμαμαι ποσο κανει αλλα γυρο στα 500

Τωρα εχω ενα της μαμα BMW που ακομα το ψαχνω θα σας πω την γνωμη μου αλλη φορα.

Αυτα απο προσωπικη εμπηρια και πολλα ταξιδια

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΟΣ ¨Η ΞΕΡΟΛΑΣ!!!!!!!! το τονιζω για να μην παρεξιγηθω οπως εγινε καπου......αλλου απο....καποιον


Να ειστε ολοι καλα ΔΑΝΑΟΣ
  #15  
Παλιό 29-01-2009, 17:04
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Δαναέ , πολύτιμες πληροφορίες από το "πεδίο της μάχης " καθώς η πρακτική δοκιμή ΄και η εμπειρία αποτελεί τον καλύτερο κριτή !!!

respect
  #16  
Παλιό 29-01-2009, 20:34
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Δαναέ, ήσουν πολύ κατατοπιστικός.
Σε ευχαριστούμε!
  #17  
Παλιό 29-01-2009, 20:55
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δεν χανει το σημα του μεσα σε τουνελ ....
Μία μικρή διόρθωση φίλε Danaos.

Μέσα σε τούνελ ΟΛΑ τα gps χάνουν το σήμα τους. Αυτό που κάνει το Zumo (και το πρόγραμμα iGo αλλά ΔΕΝ κάνει ακόμα το Destinator) είναι η λεγόμενη "Αναλογική Ναυτιλία". Δηλαδή είναι περασμένο στο χάρτη ότι σε εκείνο το σημείο υπάρχει ένα τούνελ συγκεκριμένου μήκους και όταν ο δέκτης δεν παρέχει πια στοιχεία gps το πρόγραμμα ναυτιλίας συνεχίζει την διαδρομή με την τελευταία καταγεγραμένη ταχύτητα. Αν όμως κάποιος αλλάξει σε σημαντικό βαθμό την ταχύτητα του (π.χ. σταματήσει μέσα σε τούνελ) τότε όταν το gps αναμένει να φτάσει στην έξοδο του τούνελ και δεν εντοπίσει σήμα θα αναφέρει "μή έλλειψη σήματος από δορυφόρο".

Όπως ανέφερα ήδη το πρόγραμμα iGo το κάνει (το έχω διαπιστώσει ο ίδιος) και είναι πολύ βολικό. Απεναντίας το Destinator είναι "σπαστικό" γιατί κάθε φορά που μπάινω σε τούνελ αρχίζει τα μηνύματα περί μη λήψης σήματος κλπ....
  #18  
Παλιό 29-01-2009, 20:57
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NNN Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία μικρή διόρθωση φίλε Danaos.

Μέσα σε τούνελ ΟΛΑ τα gps χάνουν το σήμα τους. Αυτό που κάνει το Zumo (και το πρόγραμμα iGo αλλά ΔΕΝ κάνει ακόμα το Destinator) είναι η λεγόμενη "Αναλογική Ναυτιλία". Δηλαδή είναι περασμένο στο χάρτη ότι σε εκείνο το σημείο υπάρχει ένα τούνελ συγκεκριμένου μήκους και όταν ο δέκτης δεν παρέχει πια στοιχεία gps το πρόγραμμα ναυτιλίας συνεχίζει την διαδρομή με την τελευταία καταγεγραμένη ταχύτητα. Αν όμως κάποιος αλλάξει σε σημαντικό βαθμό την ταχύτητα του (π.χ. σταματήσει μέσα σε τούνελ) τότε όταν το gps αναμένει να φτάσει στην έξοδο του τούνελ και δεν εντοπίσει σήμα θα αναφέρει "μή έλλειψη σήματος από δορυφόρο".

Όπως ανέφερα ήδη το πρόγραμμα iGo το κάνει (το έχω διαπιστώσει ο ίδιος) και είναι πολύ βολικό. Απεναντίας το Destinator είναι "σπαστικό" γιατί κάθε φορά που μπάινω σε τούνελ αρχίζει τα μηνύματα περί μη λήψης σήματος κλπ....
Δώσε μας τα φώτα σου!!!!
  #19  
Παλιό 29-01-2009, 21:16
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον για να πιασουμε το θεμα οπως πρεπει.
βασικα ειναι το τι ζηταει ο καθενας να του προσφερει ενα gps και αν μπορουμε να καταλαβουμε την διαφορα μεταξυ gps και pda.

.....................................................................................................

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια και πολλα ταξιδια

....................................................................................................


Να ειστε ολοι καλα ΔΑΝΑΟΣ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NNN Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία μικρή διόρθωση φίλε Danaos.

...................................................................................................

Όπως ανέφερα ήδη το πρόγραμμα iGo το κάνει (το έχω διαπιστώσει ο ίδιος) και είναι πολύ βολικό. Απεναντίας το Destinator είναι "σπαστικό" γιατί κάθε φορά που μπάινω σε τούνελ αρχίζει τα μηνύματα περί μη λήψης σήματος κλπ....
Καλά εδώ μιλάμε για ειδήμονες!!!
  #20  
Παλιό 29-01-2009, 22:15
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Εσείς τι gps θα αγοράζατε ;

Εγω εχω το Garmin Quest αγορασμενο απο την αναβαση με τους χαρτες της.
Οπου το εχω χρησιμοποιησει μ εχει ικανοποιησει. Στο χωμα, λογω των χαρτων της αναβασης, δειχνει σχεδον ολους τους δρομους. Τουλαχιστον τους δρομους που παω τους δειχνει.
Στην ασφαλτο το ιδιο.
Πλοηγηση δεν κανει αλλα προσωπικα δεν με νοιαζει.
Στην ευρωπη εχω το Map Source. Σχεδιαζω την διαδρομη, την μεταφερω μαζι με τους χαρτες στο gps και οπου εχω παει μεχρι στιγμης μ εχει βγαλει ασπροπροσωπο. Εξω κανει πλοηγηση και μ εχει σωσει.

Το μειονεκτημα του ειναι οτι δεν παιρνει εξωτερικες μνημες και εχει εναν περιορισμο στον αριθμο των χαρτων που μπορει να χωρεσει, διοτι η εσωτερικη μνημη του ειναι 256ΜΒ.

Αν θες κατι για ολα, νομιζω οτι το Garmin 276C ειναι το καλυτερο απ' ολα. Αν το εχεις και αγορασμενο απο την αναβαση με τους αυθεντικους χαρτες εισαι κομπλε. Κοστιζει βεβαια αρκετα αλλα εχεις ενα για ολα.

Οσο αναφορα για τα τουνελ και μενα βγαζει οτι χανει το σημα, αλλα δεν μ ενοχλει. Θα βγω καποια στιγμη απ αυτο και θα πιασει σημα παλι. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να χαθουμε μεσα στο τουνελ; Οκ, μην τα ψιριζουμε τοσο πολυ ολα.
Οσο αναφορα για τα τουνελ και μενα βγαζει οτι χανει το σημα, αλλα δεν μ ενοχλει. Θα βγω καποια στιγμη απ αυτο και θα πιασει σημα παλι. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να χαθουμε μεσα στο τουνελ; Οκ, μην τα ψιριζουμε τοσο πολυ ολα.

Last edited by emix; 29-01-2009 at 22:18.
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πως θα σηκώσετε την μοτοσικλέτα leonidas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 57 14-10-2009 09:02
ABS....τι είναι και πως λειτουργεί Vakalos Τεχνικά θέματα διάφορα 14 22-02-2009 15:20
Αλκυονίδες μέρες ....(τι και γιατί ;;) ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 12 17-01-2009 15:18
Πώς θα πάω πού .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 17-01-2009 14:39
Eνα Ζετακι μα τι Ζετακι!!! KostasGS Νέα μοντέλα BMW 2 26-12-2008 12:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!