GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 13-11-2013, 22:07
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thodoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω πετύχει μηχανή με ξένον που να μην με στραβώνουν τα φώτα της...αν δε, κάτσει να ταξιδεύει κανένας από πίσω μου σταθερά, ακούει ΤΑ καντήλια...αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ξένον και ας αλλάζω λάμπα κάθε 6-8 μήνες...
Mαζί σου μεγάλε Θόδωρα, έτσι κάνω και εγώ για να μη κάνω στους άλλους αυτό που δε θέλω να κάνουν σε μένα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 13-11-2013, 22:13
KOSTIS-GS Ο/Η KOSTIS-GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μoto: BMW GS R1200 LC
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Καλησπερα σε ολουs το προβλημα υπαρχει και στο καινουργιο που εχω μολιs την αλλαξα μεσα σε 6 μηνεs αν ξανακαη ΞΕΝΟΝ τα ειχα και στο προηγουμενο 3 χρονια χωριs προβλημα
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-11-2013, 22:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thodoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω πετύχει μηχανή με ξένον που να μην με στραβώνουν τα φώτα της...αν δε, κάτσει να ταξιδεύει κανένας από πίσω μου σταθερά, ακούει ΤΑ καντήλια...αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ξένον και ας αλλάζω λάμπα κάθε 6-8 μήνες...
Και εχεις απολυτο δικιο...Ακριβως διοτι ειναι ΠΟΛΥ διαφορετικο να εχει η μοτοσυκλετα ή το αυτοκινητο τη σωστη εργοστασιακη εγκατασταση με Xenon και πολυ πολυ πολυ διαφορετικο τα ψευδο-ξενον που κυκλοφορουν κατα κορον .Τα οποια ειναι στην πλειοψηφια Κινεζιες και η παπατζα απο τα μαστορια και τους(ανιδεους ή απλα ανενημερωτους)οδηγους παει συννεφο.Φυσικα τετοιες εγκαταστασεις φωτων, 9 στα 10 ειναι αρυθμιστες και συναμα παρανομες ,με απλως λευκα ή μπλεδιζοντα φωτα που ενοχλουν τους απεναντι και τους εμπρος μας.Φυσικα λογω διαφορετικοτητας στο ματι,οι περισσοτεροι νομιζουν οτι εχουν τεραστια διαφορά φωτισμου ενω στην πραγματικοτητα αυτο που εχουν ειναι μια μοτοσυκλετα(η αυτοκινητο)που μονο ενοχλει τούς γυρω και τιποτα παραπανω.

Θα μου πει τωρα ο αλλος:καλυτερα να ενοχλω και να με βλεπουν...Διαφωνω ομως.Διοτι αυτο ειναι νόμος της ζουγκλας και δε δειχνει κανενα σεβασμο αδιακριτως...και πραγματικα θα ηθελα να δω αν εκανε τους σωστους ελεγχους η Τροχαια για σωστο φωτισμο(αλλά κι αυτοι μπαααα...τα ιδια κανουν)πόσα Xenon θα κυκλοφορουσαν αναμεσα μας.

Μην τσιμπατε στα ψευδοξενον και στους "specialized"μαστορες που πειθουν οτι "το'χουν"...Ενα σωστα εγκατεστημενο Xenon ακομα κι αν το κοιταξεις καταματα ΔΕΝ σε τυφλωνει και δινει αλλη αισθηση φωτος τοσο στον οδηγο οσοο και στους γυρω.
Τα φωτα παιδια ειναι για να προσθετουν στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ...τοσο στη δικη μας οσο και των γυρω μας!Οχι στον κακο και ενοχλητικο φωτισμο...

Last edited by mAthosalas; 13-11-2013 at 22:29.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-11-2013, 13:25
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Μαθουσαλα συμφωνω με τα χίλια!!!
Οποίος έχει κοιτάξει "κατάματα" πχ μια ακριβή μερσεντες με εργοστασιακα ξένον, θα έχει καταλάβει ότι δεν τον ενοχλούν στα ματια. Όσες μερσεντες (επιμένω στην μερσεντες για λόγους σύγκρισης στο συγκεκριμένο παράδειγμα) έβαλαν μετα τις αφτερ μάρκετ χαζομαρες, τυφλωνουν σαν τρελά...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-11-2013, 23:17
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Αφού το ταξίδι μου κράτησε για 12 ημέρες στην Μακεδονία σκεφτόμουν που θα πάει δεν θα καεί η όσραμ των 25,00ευρό. Αφού γύρισα Ξεκινώντας σήμερα για την δουλειά η οθόνη έγραψε Lamp!! 'Αντε πάλι σκέφτηκα να ξαναβάλω την δεύτερη λάμπα μιας και ήταν η 2η στο κουτί. Ανοίγω διακόπτη βάζω μπροστά ανάβει η μεσαία σκάλα το Lamp παραμένει γιατί? Δεν θυμάμαι καλά θέλει λίγο τσούλισμα και μετά σβήνει ή Κάτι άλλο? Κάθε χρόνο της αλλάζω και μία

'Εχασα το φως μου δώστε λίγo με xenon ρε παιδιά!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-11-2013, 00:27
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gsspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού το ταξίδι μου κράτησε για 12 ημέρες στην Μακεδονία σκεφτόμουν που θα πάει δεν θα καεί η όσραμ των 25,00ευρό. Αφού γύρισα Ξεκινώντας σήμερα για την δουλειά η οθόνη έγραψε Lamp!! 'Αντε πάλι σκέφτηκα να ξαναβάλω την δεύτερη λάμπα μιας και ήταν η 2η στο κουτί. Ανοίγω διακόπτη βάζω μπροστά ανάβει η μεσαία σκάλα το Lamp παραμένει γιατί? Δεν θυμάμαι καλά θέλει λίγο τσούλισμα και μετά σβήνει ή Κάτι άλλο? Κάθε χρόνο της αλλάζω και μία

'Εχασα το φως μου δώστε λίγo με xenon ρε παιδιά!!
Να σε πω ρε μεγάλε .... 3 λαμπάκια δεν έχει μπρος το σύστημα ?
Θέσης, μεσαία και μεγάλη ? Για κάνε ένα τσεκ αύριο φεύγοντας για τη δουλειά ..... μπας και έει καεί μια από τις 2 που απομένουν ........
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-11-2013, 02:23
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε πω ρε μεγάλε .... 3 λαμπάκια δεν έχει μπρος το σύστημα ?
Θέσης, μεσαία και μεγάλη ? Για κάνε ένα τσεκ αύριο φεύγοντας για τη δουλειά ..... μπας και έει καεί μια από τις 2 που απομένουν ........
Όπως η "ψείρα" του !!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-11-2013, 11:11
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως η "ψείρα" του !!!
εεεπακριβώς
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 28-11-2013, 22:37
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε πω ρε μεγάλε .... 3 λαμπάκια δεν έχει μπρος το σύστημα ?
Θέσης, μεσαία και μεγάλη ? Για κάνε ένα τσεκ αύριο φεύγοντας για τη δουλειά ..... μπας και έει καεί μια από τις 2 που απομένουν ........

Ακριβώς αυτό.. Στην μικρή σκάλα ήταν καμένη αφού την άλλαξα και όλα καλά. Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη

Βοχer σε παρακολουθώ πολύ καιρό και μόνο ευχάριστα μπορώ να πω με τα τεχνικά θέματα που έχεις αναρτήσει εδώ μέσα και ένα μεγάλο ευχαριστώ δεν αρκεί.

Επίσης, Η ιδέα για LED του μαγαζάτορα να βάλω δεν ήταν εφικτή που αφού άναψε στην συνέχεια έγραψε στην ένδειξη κ' πάλι "Lamp".
'Ετσι έβαλα την ακριβώς ίδια όπως ήταν πριν.

κ' στους δύο
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 29-11-2013, 01:25
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: GS 1200 '09 - Καμμένη λάμπα

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!