GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-11-2009, 18:29
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

στα 38kkm Πίσω δισκόπλακα 580 ντόλλαρς και μπουζί 80, το θέμα αυτοακυρώνεται και κάνω έναν χαρωπό περίπατο, αγνοώντας τα μαργαριτάρια, εκτός και αν έκανα λάθος και είναι χιουμοριστικό το θέμα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-11-2009, 18:43
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

το αν θα σου δακρύσουν όλες οι τσιμούχες που χει το μηχανάκι φταίει η κατασκευάστρια εταιρεία και ο κακός σχεδιασμός τους

το αν τα παίξει η μπαταρία στα 2Kkm είναι απαράδεκτο και φταίνε οι προδοαγραφές και επιλογές της εταιρείας

δεν δέχομαι πολλά από αυτά που λέει, ότι οτι δεν τα έπαθε, ούτε οτι τα προκάλεσε, αλλά καίει την υπόθεσή του βάζοντας μέσα τα ότι να ναι
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-11-2009, 19:33
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Και λετε να ανοιξε ολοκληρο block για να λεει ψεμματα?? Ξερετε τι συντηρηση εχει ενα block το οποιο σημειωταίον το ενημερωνει τακτικά???
Κραταει την μοτοσυκλετα 5 χρόνια και προχωράει για να λεει ψεμματα????
Τι το παραξενο να αλλαζει τακακια καθε 18000κμ? τι το παραξενο να χρειαστηκε δισκοπλακες στα 37000κμ οι οποιες κοστισαν 580$ ητοι 400ε? Του βαραντερο η μια κανει 220ε!!!!
Και επιπλεον τι λογο να εχει για να κανει αρνητικη προπαγανδα σε κατι που αγορασε ο ιδιος και το οποιο ακομα το εχει και δεν το δινει να παει στο καλο???
Μηπως δεν τα εχετε ξανακουσει ολα αυτα και μεσα σε αυτο το φορουμ?

Ημαρτον δηλαδη!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-11-2009, 19:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασύλληπτο νούμερο.....
Καθόλου ''ασυλληπτο'' συνάδελφε, μα καθόλου!! Με το XLS500 ειχα γραψει 158000κμ και με το πρωτο Βαραντερο 150000!!! Το πρωτο σε 6 χρόνια και το δευτερο σε 3,5!! Απλα δεν κατεβαινα απο επανω τους!!!! Χωρια τα πανευρωπαικα ταξιδια!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-11-2009, 20:48
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων








...δηλαδή,

ψέματα λένε τα "κοντέρια" ;;;;;




.
ΟΟΥ αμέ αμέ λένε κάτι ψέματα ΝΑΑΑΑ



να το αφήσω μάστορα η να βγάλω και άλλο
Attached Images
File Type: jpg IMG_2168 copy.jpg (82.8 KB, 70 views)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-11-2009, 23:27
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

γιώργο, δεν με κατάλαβες σχετικά με τα τακάκια, αυτά είναι στα χιλιόμετρά τους

δύο δισκόπλακες στα 18.000 για να φαγωθούν όπως λέει τη μια φορά και την άλλη οτι δεν του δούλευαν σωστά , θα πρέπει να τις τρώει με τον τόρνο κάθε εβδομάδα ή να τις δουλεύει με το τακάκι δίχως πάστα. μα δύο; δεν είναι κάν αστείο. δεν έχει κάν να κάνει με την χρήση

έχεις ακουστά για ζευγάρι μπουζί στα 80ε;
έχεις ψάξει για μονή δισκόπλακα στα400 ευρώ; όχι οι δύο, αλλά η μια. λέμε κι εδώ πως τα ανταλλακτικά είναι ακριβά , αλλά άλλο είναι να λές ένα νούμερο και άλλο το να το πολαπλασιαζεις

δεν ξέρω πραγματικά για ποιό λόγο κάθισε να γράψει ότι έγραψε, ούτε μου είναι δύσκολο να σου φτιάξω ένα ετεροχρονισμένο μπλόγκ, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα

του έβγαλε όλες τις ζημιές, το πλήρωσε 2-3 φορές παραπάνω, ταξίδεψε τόσους μήνες, μπράβο του, εγώ στην θέση της Bmw θα τον προσλάμβανα σαν δοκιμαστή, γιατί έκανε εκείνο που η εταιρεία προφανώς δεν έκανε

υπάρχουν εγκληματικά λάθη στο s&d της bmw και το ξέρουν όλοι, εδώ κι εκεί, αλλά επέτρεψέ μου να μην δίνω αξία στα λόγια κάποιου στραυροφόρου που θέλει με υπερβολές να γίνει αναγνωρίσιμος, σαν τους πιο προνομιούχους burman και σια

το οτι υπάρχει καπνός, σίγουρα θα υπάρχει και φωτιά, αλλά σε αυτό το παράδειγμα μάλλον η παοροιμία έχει να κάνει με τον τρελό που του πανε να @@@@@ και αυτός κάθισε και @@@@@, με το μπαρδόν

σώτο, μη σου κάνουν τα χιλιόμετρα εντύπωση, κάτι αλλο μόνο
φαντάσου σαν να φοράς τα καλύτερα παπούτσια και να ετοιμάζεσαι για μαραθώνιο και να έχεις στην πορεία κορδόνια που κόβονται, σόλες που ξεκολλάνε, πετραδάκια στο πέλμα και να μπάζει νερό κι εσύ να το λατρεύεις και να το επιδιορθώνεις, σε κάθε γωνία, μα σε κάθε γωνία της διαδρομής, να δαπανάς τα ίδια και περισσότερα λεφτά απ ότι το πήρες για να το επισκευάσεις, να σε έχουν μαθει όλοι οι τσαγκάρηδες της διαδρομής και όλοι οι προμηθευτές ανά τον κόμσο. σαν κάτι να μην πάει καλά, έτσι;

κι εμενα η μηχανή μου έβγαλε προβλήματα για τα οποία έφταιγα εγώ, για άλλα ο μηχανικός, για άλλα ήταν μέσα στα αναμενόμενα

το να πέσεις κάτω επειδή γέμισε λάσπη ο λασπωτήρας με ασφάλτινα λάστιχα μέσα στον βούρκο, δεν σου φταίει η Bmw, αλλά η κοινή μοτοσυκλετιστική λογική που μπορεί κάποιος να διαθέτει ή όχι

Last edited by kostas-patra; 12-11-2009 at 23:34. Λόγος: ορθογραφικα
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-11-2009, 00:08
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Απόσπασμα:
το να πέσεις κάτω επειδή γέμισε λάσπη ο λασπωτήρας με ασφάλτινα λάστιχα μέσα στον βούρκο, δεν σου φταίει η Bmw, αλλά η κοινή μοτοσυκλετιστική λογική που μπορεί κάποιος να διαθέτει ή όχι
αυτό Κωστή μου έκανε και εμένα εντύπωση...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-11-2009, 12:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Κωστα,

Με στενοχωρεις διότι δεν διαβαζεις σωστα και παρασέρνεις και εμενα!!! Θα επρεπε να κοιταζω καλυτερα μεταξυ οριτζιναλ Blog και ποσταρισματων συναδέλφων μου φαινεται!!


Παμε λοιπόν παραγραφο παραγραφο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
γιώργο, δεν με κατάλαβες σχετικά με τα τακάκια, αυτά είναι στα χιλιόμετρά τους

δύο δισκόπλακες στα 18.000 για να φαγωθούν όπως λέει τη μια φορά και την άλλη οτι δεν του δούλευαν σωστά , θα πρέπει να τις τρώει με τον τόρνο κάθε εβδομάδα ή να τις δουλεύει με το τακάκι δίχως πάστα. μα δύο; δεν είναι κάν αστείο. δεν έχει κάν να κάνει με την χρήση
έχεις ακουστά για ζευγάρι μπουζί στα 80ε;
έχεις ψάξει για μονή δισκόπλακα στα400 ευρώ; όχι οι δύο, αλλά η μια. λέμε κι εδώ πως τα ανταλλακτικά είναι ακριβά , αλλά άλλο είναι να λές ένα νούμερο και άλλο το να το πολαπλασιαζεις
ποιος ειπε 18000κμ? Ο ανθρωπος μιλαει για 19192 ΜΙΛΙΑ ητοι 30707κμ!! Που διαβασες και παρεσσυρες και εμενα για 400ευρο? Δες τι γραφει πραγματικα

Frontbrakepads (2 sets) #34117671780 $158.50
Frontbrakedisc(2) #34117676550 $370.00
Rearbrakepads (1 set)(spares) #34212335465 $61.00

Τα 370 δολάρια το 2005 που αγοραστηκαν ηταν 296ε και για τις δυό δισκόπλακες και οχι 400 η μια!! Και παλι παφθηνες ειναι οταν του Βαραντερο ειχε (την ειχα αλλαξει τοτε λογω κλειδαριας δισκοφρενου) εχει και θα εχει 220 με ΦΠΑ Η ΜΙΑ!!!!!!!

Τα μπουζι που τα ειδες 80ε? Δες τι γραφει πραγματικά στο σερβις των 19,192μιλιων στο οποιο εκανε το μεγαλο σερβις των 24000:

Oil filter #11427673541 $12.10
Seal #07119963252 $0.50
Gasket #11127673087 $5.00
20W50 oil (4) #07511467605 $15.00
Synthetic Gear Oil 75W140 #07510395257 $14.95
DOT 4 Brake Fluid (2) $8.04

Spark plugs (4) #12127677560 $35.60
Air filter element #13717672552 $15.40

Κωστα, 35,60 δολαρια τα 4 μπουζι δηλαδη 28ε (7ε το ενα) σε τιμες του 2005!!!!



Η δισκόπλακα ειναι ενα ατιμο πράγμα απο ατσάλι που αρκει ενα φρεναρισμα και μετα βουτηγμα στο νερο της βροχης, της λιμνης, του ποταμου για να στραβωσει και να γινε αχρηστη! Κοιταξε την λεξη χρησιμοποιει ''warped'' (Discs are warped.....) το οποιο και σημαινει ''στρεβλος,σκεβρός, στραβός''!!

Καπου νομιζω κατι μπέρδεψες!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 13-11-2009, 13:26
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

κάθησα και το ξαναδιάβασα
πιο ψύχραιμα

για τα μπουζί έκανα λάθος, πήρε τετράδα, πολλά μέν, αλλά μέσα στα πλαισια του λογικού

έκανα λάθος στο πρώτο γρήγορο διάβασμά μου σχετικά με τα χιλιόμετρα , γιατί αυτός μιλάει για μίλια, δηλ 1ml=1.6km

το αν στράβωσαν οι δισκόπλακές του δεν είναι θέμα της Bmw, έχει να κάνει με την χρήση, δύο ζευγάρια μπροστινές δισκόπλακες δεν τρώγονται στα 24 και στα 32kkm, στραβώνουν, όπως λέει και ο ίδιος, wraped, αλλά έχω την γνώμη πως έχει να κάνει με την χρήση

από την άλλη, το θέμα του συμπλέκτη, τα απανταχού τσιμουχάκια που ήταν ανεπαρκή, το ταχυμετρο, τα καθε λογής ηλεκτρολογικά προβλήματα, τα της τρόμπας βενζίνης, όλα αυτά είναι εντελώς απαράδεκτα

κιβώτιο στα 160kkm; εμένα ήταν στα 100kkm. εδω πολλά μπορούν να ειπωθούν, για χρήση και για φθορά υλικών. δεν ξέρω αλήθεια τι αν υποστηρίξω


αναθεωρώ, δεν είναι ο τύπος γελοίος, εγώ ήμουν απρόσεχτος και βιάστηκα να μιλήσω
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 13-11-2009, 13:59
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: 112.864 Μίλια με GS !!!

Μπράβο ρε παιδιά τεράστιος ο τύπος αλλά:

Έκανε 180.582,4 χλμ στους χειρότερους και στους καλύτερους δρόμους της Γης και παράλληλα έκανε εντουράδα σε βουνά, λαγκάδια, οροπέδια. Ενώ έκανε όλα αυτά έφαγε και πέντε (05) τούμπες. Για να τα κάνει αυτά και τα βγάλει στο internet και να αυτοδιαφημιστεί πήρε ένα R1200GS του 2004 καινούργιο και του φύγανε και 80% της αξίας της μηχανής επιπλέον δηλαδή $18.610 + $15.000= $33.610 (€27.522) ωραία που είναι το πρόβλημα?

Πήρε την πιο ακριβή μηχανή της κατηγορίας γύρισε όλο τον κόσμο έκανε τα πάντα την έσπασε και πέντε φορές και πλήρωσε για την συντήρηση τα αναλώσιμα και τις επισκευές της €12.295 κάι λοιπόν? Ας έπαιρνε παπί ή Varadero ή XLS 175 να τα κάνει αυτά που έκανε να του ερχόταν φτηνότερα το πρόβλημα δεν βλέπω που είναι. Άσε που δεν τα πλήρωσε όλα γιατί όπως λέει "αρκετά" κάλυψε και η εγγύηση και μάλλον και την μηχανή δεν πλήρωσε αλλά δεν είδα κάπου να το διευκρινίζει αλλά άστο και αυτό.
Το ότι γυρνούσε τον κόσμο με μία BMW R1200GS για 180.000χλμ, και τώρα 4 χρόνια μετά ακόμα έχει blog αυτό πόσο κάνει?

Ποιοί από τους ταξιδευτές εδώ μπορούν να μου πουν πόσα δίνουν για κάθε ταξίδι για τα service και τα αναλώσιμα (αν θυμούντε τι δώσανε) και τα bloggάρανε κάπου μετα?

Last edited by pepax66; 13-11-2009 at 14:08.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
r1200gs service


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα.. hercu Τεχνικά θέματα διάφορα 66 07-01-2010 14:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!