GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 26-09-2012, 07:57
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.
παντα θα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και ανθρωποι με διαφορετικη αισθητικη.........καλο θα ηταν να συνεχισεις να γραφεις και να εισαι σιγουρος, οτι συμφωνουν πολλοι μαζι σου
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 26-09-2012, 08:58
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.




BTW, Καλωσορίζω στην ομάδα το καινούργιο μέλος, άρτι νεοφώτιστο στην εκδρομή του Σμοκόβου, που σε κάποια στιγμή είπε:

Βρε δεν πάνε να ####θoύν, δεν τους πληρώνω άλλο.

Last edited by ckk; 26-09-2012 at 09:00.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 26-09-2012, 09:50
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.

Γιωργο μην δινεις σημασια σε ειρωνειες και αερολογιες.,.,.,

μερικοι ανθρωποι ειναι εξαρτημενοι απο το κρατος, φοβουνται ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥς.,,., ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 26-09-2012, 13:58
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Η σύμβαση ανανεώθηκε. Η ανανέωση ή η επέκταση (πριν την λήξη) μιας σύμβασης είναι μια γνωστή διεθνώς πρακτική.
Εάν η ψήφος δείξει πραγματική <<αλλαγή>> πολιτικής και το οικονομικό σύστημα της χώρας αλλάξει …βλέπουμε, αλλά με ευχολόγια και ΘΑ δεν γίνεται τίποτα στο ΤΩΡΑ.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.

Δεν αιτιολογείς … σε έπιασε η παρελθοντολαγνεία! Το δίκιο σε αυτά, που εξάλλου είναι γνωστά σε όλους , δεν αιτιολογεί ούτε δικαιολογεί.
Είπαμε, εάν γίνεται να διερευνηθούν οι υποθέσεις διαφθοράς και κατάχρησης δημοσίου χρήματος κατά την κατασκευή είναι σαφώς καλό αλλά άσχετο με την λειτουργία.



...
Το ότι η κατασκευή των έργων (γενικώς) υπερκοστολογήθηκε είναι άσχετο με την λειτουργία (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως!!!).
Π.χ. τα ολυμπιακά έργα, η υπερκοστολόγηση της κατασκευής δεν τα διατήρησε και ως γνωστόν έχουν γίνει << μπάζα>>.

Ας δούμε όμως δυο παραδείγματα …
1)

Γιατρός: <<κάηκε η λάμπα στο χειρουργείο, φώναξε τον ηλεκτρολόγο να την αλλάξει>>.
Απάντηση αερολόγου: <<Ρε, ξέρεις ποσά φάγανε τα λαμόγια που έκτισαν το νοσοκομείο… για 200 χρόνια λάμπες έχουμε πληρώσει… τώρα κάνε χειρουργείο στα σκοτάδια!!!>>
2)

Παιδί : <<μπαμπά τελείωσε το γάλα>>.
Πατέρας αερολόγος : << Ρε, ξέρεις τι πλήρωσα στον μαιευτήρα και στην κλινική για να γεννηθείς … άσε τι μου κόστισε η μάνα σου μέχρι να την γκαστρώσω!!! Για 10 γενεές γάλατα έχω πληρώσει, τώρα ψόφα !!! >>>


Οπαδοί της αερολογίας υπάρχουν βέβαια και σαφώς ουδεμία εντύπωση μου προκαλείται.
Αν μάλιστα σκεφτώ τους οπαδούς των μετοχών της ανατολής , των 1400 ευρώ βασικού μισθού της αριστερής ιδεό -αερολογίας και τόσων άλλων … αυτά είναι πταίσματα.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 26-09-2012, 14:18
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.

Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι η κατασκευή των έργων (γενικώς) υπερκοστολογήθηκε είναι άσχετο με την λειτουργία (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως!!!).
Π.χ. τα ολυμπιακά έργα, η υπερκοστολόγηση της κατασκευής δεν τα διατήρησε και ως γνωστόν έχουν γίνει << μπάζα>>.


Οπότε τους αφήνουμε?

Έ όχι αδελφέ… ΟΧΙ.


Ας δούμε όμως δυο παραδείγματα …
1)

Γιατρός: <<κάηκε η λάμπα στο χειρουργείο, φώναξε τον ηλεκτρολόγο να την αλλάξει>>.
Απάντηση αερολόγου: <<Ρε, ξέρεις ποσά φάγανε τα λαμόγια που έκτισαν το νοσοκομείο… για 200 χρόνια λάμπες έχουμε πληρώσει… τώρα κάνε χειρουργείο στα σκοτάδια!!!>>
2)

Παιδί : <<μπαμπά τελείωσε το γάλα>>.
Πατέρας αερολόγος : << Ρε, ξέρεις τι πλήρωσα στον μαιευτήρα και στην κλινική για να γεννηθείς … άσε τι μου κόστισε η μάνα σου μέχρι να την γκαστρώσω!!! Για 10 γενεές γάλατα έχω πληρώσει, τώρα ψόφα !!! >>>


Οπότε τους αφήνουμε?

Έ όχι αδελφέ… ΟΧΙ.


Διότι η επανάλληψις, όντως, σώζει.


Οπαδοί της αερολογίας υπάρχουν βέβαια και σαφώς ουδεμία εντύπωση μου προκαλείται.
Αν μάλιστα σκεφτώ τους οπαδούς των μετοχών της ανατολής , των 1400 ευρώ βασικού μισθού της αριστερής ιδεό -αερολογίας και τόσων άλλων … αυτά είναι πταίσματα.

Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 26-09-2012, 14:37
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

και σε λιγο μετα απο αυτο .,.,..

αναλυση στο πουρδολογια ,....,


διοτι ο φωτεινος παντωγνωστης τα ξερει ολλα


αναμενουμε λοιπον .,.,.,




Reply With Quote
  #57  
Παλιό 26-09-2012, 15:18
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.

Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.




Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.
Η προσωπική επιλογή του καθενός να πληρώσει ή όχι οτιδήποτε δεν με αφορά και δεν με απασχολεί.


Αλλά αυτό είναι επίσης άσχετο με το θέμα και το …<<σπαμ>>επι του θέματος.
Εάν νομίζεις ότι έτσι αντιδράς στο σάπιο σύστημα … καλώς.
Eγώ απλά ρώτησα τους …<<πυρομανείς>> εάν έχουν κάποια πρόταση ή σκέψη πάνω στο ζήτημα της λειτουργίας- συντήρησης του δικτύου των αυτοκινητοδρόμων. Τίποτα άλλο.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 26-09-2012, 16:00
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.
Καλά, είσαι πολύ … μπροστά !!!


Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Εγώ έχω δει νεκρούς … δεν διαφωνούμε στο τι γινόταν όταν υπήρχε ο <<κρατικός έλεγχος>> !


Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.




Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.


Πταίσματα δεν εννοώ τα εγκλήματα των υπευθύνων… αλλά την αφέλεια των οπαδών !
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 26-09-2012, 21:33
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πταίσματα δεν εννοώ τα εγκλήματα των υπευθύνων… αλλά την αφέλεια των οπαδών !

Αυτό σου λέω, τα ίδια λέμε.

Εγώ από νοοτροπία, που μου ΄απέκτησαν΄, τα κάνω κιόλας.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 30-09-2012, 17:03
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
H χρηματοδότηση τον αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, εκτός της Εγνατίας που είναι πρόσφατο έργο, έχει ολοκληρωθεί και με το παραπάνω για την συντήρησή τους για τα επόμενα 200 χρόνια.

Απορώ πραγματικά όταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα. 1000πληρωμένοι δρόμοι από τους παππούδες, τους πατεράδες και τώρα και εμάς και ακόμα μας λένε χρωστάμε για τη συντήρησή τους.....

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται να αντιληφθεί τί σημαίνει φόρος υπέρ του Τ.Ε.Ο. αλλά και γιατί πέραν των τελών κυκλοφορίας πληρώνει ΚΑΙ διόδια και ένα σωρό άλλους φόρους υπέρ των μεγαλοεργολάβων.

Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω. Όποιος θέλει κάθεται και ψάχνει.

Με τσιτώνει όμως να πετάγονται ερωτήματα όπως το παραπάνω ελαφρά τη καρδία λες και είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τον μέσο άνθρωπο να γνωρίζει τον σωστό τρόπο χρηματοδότησης, βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!