GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?
Απενεργοποιώ μονο το ABS 11 18.33%
Απενεργοποιώ μονο το ASC 13 21.67%
Απενεργοποιώ και το ABS και το ASC 17 28.33%
Αφήνω τα συστηματα ενεργοποιημένα 19 31.67%
Ψήφισαν: 60. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-05-2011, 00:50
chiner Ο/Η chiner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ilisia
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
TO ABS ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ ACS ΟFF..και στο τέλος τελος μια δοκιμή θα μας(σας) πείσει..

Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-05-2011, 14:02
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από arsgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιό σχολείο αδερφέ;Γιατί 2 φορές που το έκανα μας είπαν και μας απέδειξαν οτι ΔΕΝ πρέπει να το βγάζουμε.Μιλάμε για οδηγούς χωρίς μεγάλη εμπειρία.(όχι κουλούς)

στο σχολειο των χιλιομετρων και με δασκαλο εναν αναβατη με πολλα χιλιομετρα στο χωμα...
αν δεν κανω λαθος ,στο σχολειο οι δοκιμες γινονται σε ευθεια και σε απλο χωμα.....αν κατεβεις καμμια κατηφορα με χαλικι και στροφες και δεν εχεις απενεργοποιησεις το ABS,το πιθανοτερο ειναι να πας ευθεια σε κανενα γκρεμο.....
οσα σχολεια και να βγαλουμε,οσα και να μας πουν οι δασκαλοι,η πραγματικη γνωση ερχεται μεσα απο τα χιλιομετρα και την εμπειρια....αποψη δικη μου,μπορει να κανω λαθος
αν καποιον βολευει το ABS στο χωμα,καλα κανει.........ας μου απαντησει καποιος,γιατι η μηχανη εχει επιλογη απενεργοποιησης ABS
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-05-2011, 14:44
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

ABS και enduro δεν πανε μαζι ..........τσακωνονται, πως το λενε;
Εκτος κιαν ο οδηγος ειναι απειρος στο χωμα και δεν μπορει να χειριστει με ασφαλεια την μηχανη και τα φρενα της (ειδικα του GS που ειναι αποτομα), θα πρεπει πρωτα να εξοικιωθει σιγα - σιγα στο χωμα και μετα να βγαλει το ABS
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-05-2011, 15:02
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
ABS και enduro δεν πανε μαζι ..........τσακωνονται, πως το λενε;
Εκτος κιαν ο οδηγος ειναι απειρος στο χωμα και δεν μπορει να χειριστει με ασφαλεια την μηχανη και τα φρενα της (ειδικα του GS που ειναι αποτομα), θα πρεπει πρωτα να εξοικιωθει σιγα - σιγα στο χωμα και μετα να βγαλει το ABS

πανω που σκεφτομουν.......θα βγει κανενας χωματινος να μιλησει;;;;;;;
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-05-2011, 19:21
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν κανω λαθος ,στο σχολειο οι δοκιμες γινονται σε ευθεια και σε απλο χωμα.....αν κατεβεις καμμια κατηφορα με χαλικι και στροφες και δεν εχεις απενεργοποιησεις το ABS,το πιθανοτερο ειναι να πας ευθεια σε κανενα γκρεμο.....

Κώστα διόρθωσε με αν κάνο λάθος αλλά το ABS και ενεργοποιημένο να είναι δεν επεμβένει σε ταχύτητες κάτω απο 10-15 χλμ/ω οπότε όταν κατεβαίνεις πολύ κακοτράχαλο και πας βήμα σημειωτόν ίσα να ισορροπέις δεν επεμβένει φυσικά για τόσο χαμηλές ταχύτητες.
Για όσους δεν το έχουν δοκιμάσει μια απλή δοκιμή θα τους πείσει.

Τωρα επίσης έχω και την εντυπωση χωρίς να είμαι και σίγουρος πως αν ενεργοποιήσεις το ABS χάνεις και την δυνατότητα της integral πέδησης (δηλάδη αυτόματης κατανομης του ποσοστού πέδησης στον εμπρός και στο πίσω τροχό ανάλογα με τις συνθήκες) οπότε διπλό το κακό!


Το ξαναλέω πως ημουνα της αντίληψης του να βγάζω πάντα το abs στο χώμα αλλά μετα την εξάσκηση στα μαθήματα της KTM και του Νικου Σπανού διαπίστωσα ιδιοις ομασι πως φρενάριζα καλύτερα με abs ακόμα και σε δύσβατο χωματόδρομο.


Με λίγα λόγια το ABS είναι εκεί για να συγχωρεί τυχόν λάθη χωρίς να σε εκπλήσει με την συμπεριφορά του. Τώρα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αν πάς για πρωταθλητισμό ε τότε δεν το χρειάζεσαι.

Στην ερώτηση γιατί ο γερμανός έχει βάλει το κουμπί απενέργοποίησης η απάντηση είναι για όσους θέλουν να παίξούν (καποιος είπε παραπάνω πως του αρέσουν οι κολιες!) η για όσους απλά δεν μπορόυν συνηθήσουν το ABS στο χώμα και δεν μπορούν να το εμπιστευτούν(παλαιάς σχολής) ή αμα είσαι ο Σπανός ή ο Μανιάτης και δίνεις κανένα αγώνα (που δεν θα δώσεις βέβαια κανένα αγώνα με τα 1200 GS).
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-05-2011, 20:36
lef78 Ο/Η lef78 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
οσα σχολεια και να βγαλουμε,οσα και να μας πουν οι δασκαλοι,η πραγματικη γνωση ερχεται μεσα απο τα χιλιομετρα και την εμπειρια....αποψη δικη μου,μπορει να κανω λαθος

Χωρίς να σημαίνει οτι δεν πρέπει να πάμε στο σχολείο
Γιατί και από το Πανεπιστήμιο που βγαίνεις, μετά πρέπει να τριφτείς για να εμπαιδώσεις αυτά που έμαθες








Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μου απαντησει καποιος,γιατι η μηχανη εχει επιλογη απενεργοποιησης ABS

Γιατί για να οδηγήσεις γρήγορα στο χώμα, στρίβεις ή με γκάζι ή με πίσω φρένο.
Για αυτό υπάρχει το κουμπάκι.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 06-05-2011, 21:29
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lef78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να σημαίνει οτι δεν πρέπει να πάμε στο σχολείο
Γιατί και από το Πανεπιστήμιο που βγαίνεις, μετά πρέπει να τριφτείς για να εμπαιδώσεις αυτά που έμαθες



Γιατί για να οδηγήσεις γρήγορα στο χώμα, στρίβεις ή με γκάζι ή με πίσω φρένο.
Για αυτό υπάρχει το κουμπάκι.

προφανως και δεν ειμαι κατα των σχολειων....αλλα ειμαι υπερ της εμπειριας και των χιλιομετρων
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 06-05-2011, 21:36
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως και δεν ειμαι κατα των σχολειων....αλλα ειμαι υπερ της εμπειριας και των χιλιομετρων
το ενα δεν αναιρει το αλλο...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 06-05-2011, 21:38
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

οταν κανουμε ταξιδιωτικο εντουρο με τις μηχανες μας,οδηγουμε αναλογα με τον δρομο (ανηφορες -κατηφορες-φλαταδουρες-νεροφαγοματα κτλ).οι ταχυτητες που μας επιτρεπουν τα κιλα των μηχανων μας να κινηθουμε σε δασικους δρομους δεν ειναι μεγαλες.οι δασικοι μας ειναι ολο εκπληξεις(δοξα το θεο),δεν ξερεις τι θα δεις στην επομενη στροφη και για αυτο το λογο πρεπει να δουλευουν ολες οι αισθήσεις και τα ακρα μας..οταν εχουμε ενεργοποιημενα τα παραπανω καλουδια μας η αποψη μου ειναι οτι θα σου κανουν τι ζωη πιο δυσκολη και καμια φορα την βαζουν σε κινδυνο!!!!το ASC σε ανηφορικο δρομο με το πρωτο σπινιαρισμα θα σου σβήσει..το αποτελεσμα σε αυτη τη φαση κατα 60% ειναι οτι θα πεσεις γιατι δεν θα εχεις προλαβει να κανεις τις αναλογες ενεργειες για να το σωσεις!!το ABS ειναι για ενα ασφαλη φρεναρισμα στο δρομο και με βροχη αλλα οχι για χωματινο τερεν..οταν οδηγεις σε εναν δασικο δρομο και σε εχει ξεγελασει το γκαζακι στο χερι και το εχεις ανοιξει λιγο(ανθρωποι ειμαστε),στα 10 μετρα εχει στροφη και το βλεπεις στο φτερο..τι κανεις??θα σταματισει η μηχανη με το ΑΒS??οχι φυσικα γιατι δεν σου επιτρεπει η μηχανη με ενεργοποιημενο το ΑΒS να κανεις κανενα ελιγμο για να το σωσεις..πας ευθεια και οπου σταματησει η μηχανη..και αν ειματε τυχεροι δεν ειναι κανενας γκρεμος!!

ολα τα παραπάνω ειναι προσωπικη μου αποψη...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 06-05-2011, 21:40
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Οδηγηση στο Χωμα: ABS και ASC ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα διόρθωσε με αν κάνο λάθος αλλά το ABS και ενεργοποιημένο να είναι δεν επεμβένει σε ταχύτητες κάτω απο 10-15 χλμ/ω οπότε όταν κατεβαίνεις πολύ κακοτράχαλο και πας βήμα σημειωτόν ίσα να ισορροπέις δεν επεμβένει φυσικά για τόσο χαμηλές ταχύτητες.
Για όσους δεν το έχουν δοκιμάσει μια απλή δοκιμή θα τους πείσει.

Τωρα επίσης έχω και την εντυπωση χωρίς να είμαι και σίγουρος πως αν ενεργοποιήσεις το ABS χάνεις και την δυνατότητα της integral πέδησης (δηλάδη αυτόματης κατανομης του ποσοστού πέδησης στον εμπρός και στο πίσω τροχό ανάλογα με τις συνθήκες) οπότε διπλό το κακό!

Το ξαναλέω πως ημουνα της αντίληψης του να βγάζω πάντα το abs στο χώμα αλλά μετα την εξάσκηση στα μαθήματα της KTM και του Νικου Σπανού διαπίστωσα ιδιοις ομασι πως φρενάριζα καλύτερα με abs ακόμα και σε δύσβατο χωματόδρομο.

Με λίγα λόγια το ABS είναι εκεί για να συγχωρεί τυχόν λάθη χωρίς να σε εκπλήσει με την συμπεριφορά του. Τώρα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αν πάς για πρωταθλητισμό ε τότε δεν το χρειάζεσαι.

Στην ερώτηση γιατί ο γερμανός έχει βάλει το κουμπί απενέργοποίησης η απάντηση είναι για όσους θέλουν να παίξούν (καποιος είπε παραπάνω πως του αρέσουν οι κολιες!) η για όσους απλά δεν μπορόυν συνηθήσουν το ABS στο χώμα και δεν μπορούν να το εμπιστευτούν(παλαιάς σχολής) ή αμα είσαι ο Σπανός ή ο Μανιάτης και δίνεις κανένα αγώνα (που δεν θα δώσεις βέβαια κανένα αγώνα με τα 1200 GS).

δεν διορθωνω κανεναν,γιατι δεν ειμαι ειδημων,απλα την γνωμη μας λεμε.....
η ταχυτητα που αναφερεις δεν ειναι εντουρο,αλλα trial......
οποιος αισθανεται ασφαλεια με το ABS...απλα δεν το απενεργοποιει
το μπροστινο φρενο δεν χρειαζεται στο χωμα.....νομιζω οτι ολοι οι δασκαλοι συμφωνουν σε αυτο.
η απολαυση στο χωμα ειναι τεραστια χωρις τα ηλεκτρονικα και πραγματικα η απενεργοποιηση του ASC και ABS,κανει το θηριο παιχνιδακι για ολους....εγω προτεινω να μην μασατε και να απολαμβανετε την βολτα στο χωμα,οσο πιο απελευθερωμενοι μπορειτε.....
καλες βολτες σε ολους......κουλους και χεραδες
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μια Μερσέντες στο πάρκινγκ σας, Ένα 1000000 στην Τράπεζα και 20cm στο παντελονι zastava Χιούμορ 20 11-05-2011 11:34
Σ/Κ στο Βόλο και στο βουνό των Κενταύρων 20-21/11/2010 Sakis Εκδρομές εντός Ελλάδος 600 04-12-2010 23:08
Παφ και τάλιρο και στο αυτοκίνητο! gsmaniac Επικαιρότητα 10 04-10-2010 23:42
Παραξενα και Περιεργα στο κοσμο EOD-K9 Κόσμος 3 12-10-2009 17:36
αλλαγή και γκουπ στο κιβώτιο! kostas-patra Τεχνικά θέματα διάφορα 8 13-06-2009 11:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!