GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-08-2013, 15:03
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό γίνεται στο 1150 που ειναι παλιά μηχανάκια
Τα 1200 δεν έχουν τέτοια θέματα
Σοβαρα?δεν το ξερα αυτό!και το ειπα γιατί την είχα πάθει με τσχυσυνδεσμο..

(Ξαδελφε τελικά υπερτερεί το 1200..και δεν λερωνεται δηλαδης..)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-08-2013, 16:08
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nanoshophellas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eαν θελεις να παω την Δευτερα 12/8 το πρωι στην motion να σου αγωρασω εναν , να τον στειλω με courier την ιδια μερα και ΕΑΝ εχει εκει acs θα τον παραλαβεις στις 13/8/13.........

Το τηλ μου ειναι 6980δυο10754


Αυτα απο μενα
μπραβο Ηλία
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-08-2013, 17:21
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Λοιπόν προτιμότερο απο όλα ειναι να ακινητοποιησεις την μηχανή 2-3 μέρες και να περιμένεις να έρθει το ανταλλακτικό (νέος ταχυσύνδεσμος) από τα παιδιά. Η αλλαγή του ειναι παιχνίδι , ένα κολάρο τίποτα άλλο.

Αν δεν σε βολέψει αυτό τότε πρέπει να βρεις ένα καλό μάστορα στο νησί για να σου παρακάμψει την χρήση ταχυσύνδεσμου με πάτεντα.

Το είχα πάθει στην Αυστρία και ο μάστορας έβγαλε το θηλυκό κουμπωμα του ταχυσύνδεσμου (ξεβιδωνει) στην υποδοχή που μπαίνει το αρσενικός ταχυσυνδεσμος εχωσε ένα μεταλικό σωλήνα (κουφιο εσωτερικά) ώστε να εφαρμόζει στεγανά εξωτερικά με το θηλυκό πλαστικό του ταχυσυνδεσμου και η εξωτερική του διάμετρος να χωράει στο σωληνακι της βενζίνης.
Ο μεταλικός σωλήνας πρέπει να εξεχει 4-5 εκατοστά πάνω απο τον θηλυκό πλαστικό.

Απο την άλλη μεριά που ειναι ο αρσενικός ταχυσυνδεσμος ενώνεται με το σωληνακι της βενζίνης με κολιέ τον αφαιρεις και βάζεις κατευθείαν το σωληνακι στο μεταλικό σωλήνα που εξεχει απο το θηλυκό
Το σφιγεις με το κολιέ που έχεις βγάλει και όλα Οκ.
Προσεχείς μόνο το σωληνακι βενζίνης να μην κάνει γωνία και εμποδίζει την ροή βενζίνης.

Εμένα η πατέντα του Αυστριακού μου κράτησε 4 χρονια και την άλλαξα για ψυχολογικους λόγους (φόβομουνα την φθορά μετά απο τόσα χρόνια) με μεταλικό ταχυσυνδεσμο.

Εννοείται ότι η παραπάνω λύση ειναι ΜΟΝΟ λύση ανάγκης και αν μπορείς να περιμένεις τον ταχυσυνδεσμο πρέπει να το κάνεις.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-08-2013, 19:51
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nanoshophellas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eαν θελεις να παω την Δευτερα 12/8 το πρωι στην motion να σου αγωρασω εναν , να τον στειλω με courier την ιδια μερα και ΕΑΝ εχει εκει acs θα τον παραλαβεις στις 13/8/13.........

Το τηλ μου ειναι 6980δυο10754


Αυτα απο μενα
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-08-2013, 20:07
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν προτιμότερο απο όλα ειναι να ακινητοποιησεις την μηχανή 2-3 μέρες και να περιμένεις να έρθει το ανταλλακτικό (νέος ταχυσύνδεσμος) από τα παιδιά. Η αλλαγή του ειναι παιχνίδι , ένα κολάρο τίποτα άλλο.

Αν δεν σε βολέψει αυτό τότε πρέπει να βρεις ένα καλό μάστορα στο νησί για να σου παρακάμψει την χρήση ταχυσύνδεσμου με πάτεντα.

Το είχα πάθει στην Αυστρία και ο μάστορας έβγαλε το θηλυκό κουμπωμα του ταχυσύνδεσμου (ξεβιδωνει) στην υποδοχή που μπαίνει το αρσενικός ταχυσυνδεσμος εχωσε ένα μεταλικό σωλήνα (κουφιο εσωτερικά) ώστε να εφαρμόζει στεγανά εξωτερικά με το θηλυκό πλαστικό του ταχυσυνδεσμου και η εξωτερική του διάμετρος να χωράει στο σωληνακι της βενζίνης.
Ο μεταλικός σωλήνας πρέπει να εξεχει 4-5 εκατοστά πάνω απο τον θηλυκό πλαστικό.

Απο την άλλη μεριά που ειναι ο αρσενικός ταχυσυνδεσμος ενώνεται με το σωληνακι της βενζίνης με κολιέ τον αφαιρεις και βάζεις κατευθείαν το σωληνακι στο μεταλικό σωλήνα που εξεχει απο το θηλυκό
Το σφιγεις με το κολιέ που έχεις βγάλει και όλα Οκ.
Προσεχείς μόνο το σωληνακι βενζίνης να μην κάνει γωνία και εμποδίζει την ροή βενζίνης.

Εμένα η πατέντα του Αυστριακού μου κράτησε 4 χρονια και την άλλαξα για ψυχολογικους λόγους (φόβομουνα την φθορά μετά απο τόσα χρόνια) με μεταλικό ταχυσυνδεσμο.

Εννοείται ότι η παραπάνω λύση ειναι ΜΟΝΟ λύση ανάγκης και αν μπορείς να περιμένεις τον ταχυσυνδεσμο πρέπει να το κάνεις.
σωστος!!μπραβο στον Ηλια και στον Χαρη που ανταποκριθηκαν!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-08-2013, 23:54
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Επαθα ακριβώς το ίδιο πριν 2 μήνες και ταξίδεψαν 180 χιλιόμετρα με ν διαρροή να πέφτει πάνω στα πλαστικά και στις εξατμίσεις ανάφλεξη αν δε υπάρχει κανονική ροή προς τις εξατμίσεις δε γίνετε με σταγόνες .βεβαια ο μηχανικός μου είπε οτι έκανα ρίσκο μεγάλο αλλα δε είχα και άλλη επιλογή .κοστος επισκευής 13 ευρώ αλλα έχασα το πλοίο για ανκονα πιστεύοντας οτι έχω προβλημα με την αντλία ,εμένα μου το πετάγε ακριβώς στι γωνία και γέμιζε πρώτα το βάθουλωμα της αντλίες και έτρεχε μετά κάτω.η διαρροή αυξάνεται οσο αυξάνεται η ταχύτητα γιαυτο ίσως με χαμηλές ταχύτητες έχεις ελάχιστη διαρροη.παντως ειναι ρίσκο

Last edited by AKIS_21; 11-08-2013 at 00:01.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 11-08-2013, 07:23
tsitsos Ο/Η tsitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: βολος
Μoto: r 1100 gs
Μηνύματα: 3,605
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος!!μπραβο στον Ηλια και στον Χαρη που ανταποκριθηκαν!!
μπραβο παιδια, οταν βλεπω τετοια βοηθεια απο φιλους σε φιλο, νιωθω σαν να το κανει καποιος για μενα
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-08-2013, 12:26
spirossam Ο/Η spirossam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Καταρχήν να ευχαριστήσω το Χάρη που μιλήσαμε και τηλεφωνικά για την πολυτιμη βοήθεια του.

Ηλία σ'ευχαριστω παρα πολυ που προθυμοποιηθηκες για να στείλεις τον ταχυσυνδεσμο και χωρις να εχουμε προσωπική γνωριμία,ειλικρινα μένω άφωνος και σ'ευχαριστω και μονο που το είπες.κατι τέτοιες κινήσεις μονο εδω μέσα υπάρχουν...

Δυστυχώς στην κυθνο δεν υπάρχει τοπικό συνεργειο παρα μονο 2 ολα κι'ολα βενζινάδικα....

Εβγαλα τον δεξιά ταχυσυνδεσμο για να διαπιστώσω τι γίνεται.
Δεν εχει εμφανή σημάδια ραγισματος,οποτε το θεμα πρεπει να ειναι καπου εσωτερικα.Η διαρροή γίνεται πάντως απο εκει.

Δεν χάνει πολυ βενζίνη και εχθές το βραδυ που την κίνησα με ενα στεγνό πανάκι τοποθετημένο εκει ειχε πολυ λίγη βενζίνη.σταγονες δηλαδη.

Ισως οπως αναφέρθηκε και απο τον ακη η μικρή ταχύτητα βοηθάει και δεν εχει μεγαλύτερη διαρροη.

Η κυθνος εχει μεν acs αλλα τεταρτη θα έρθουν κατι δικοί μου με αμάξι οπότε θα αποφύγω τις πολλές μετακινήσεις με την μπεμπα.

Θα σκεφτόμουν πολυ την πατέντα για κατάργηση προσωρινή αλλα δυστυχώς πρεπει να πιάνουν και τα χέρια και εμένα δεν....αν ηταν για κανά τρίποντο ή pick n roll θα ήξερα τι να κάνω....!τωρα δυστυχώς δεν το εχω....

Οπότε θα κινούμαι μονο για τα απαραίτητα με μικρη ταχύτητα και πολυ προσοχη.


Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τα ποσταρισματα σας,ειλικρινα δεν ξέρετε ποσο με ηρεμησατε και μονο που διάβασα απαντήσεις με βοήθειες.

Ειναι ψυχοφθόρο οταν πας διακοπές για να ηρεμησεις και να ξεφυγεις απ'ολη αυτη την πίεση που περνάμε καθημερινά και να γίνεται κατι μικρο ή μεγαλο που να σου στραβώσει τις μέρες αυτες.

Σας ευχαριστω ξανά και καλές διακοπές σε όλους όσους ήδη ειναι και σε όσους περιμένουν να φύγουν.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-08-2013, 14:59
TASOS GS Ο/Η TASOS GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Chalkidiki 40° 14' 38" (40.2439°) north
Μηνύματα: 845
Προεπιλογή Απάντηση: SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

έχε στο νου σου και αυτήν τη διαρροή..

http://www.gsforum.gr/f25/%CE%A3%CF%...F%CF%85-39666/
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-09-2013, 18:28
spirossam Ο/Η spirossam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή SOS φίλοι προβλημα και ειμαι σε νησί...

Αφου ευχαριστήσω ξανά όλους τους φίλους για το ενδιαφέρον τους στο προβλημα μου και τις λύσεις που πρότειναν τελικα να πω για την ιστορία οτι ΔΕΝ ηταν ο ταχυσυνδεσμος....
Ηταν το καπάκι τελικα,δεξι.
Ηταν ραγισμενο σε αρκετα σημεία και απο εκει προερχόταν η διαρροη....

Τιμή ανταλλακτικου μαμάς....200+ ευρω....
Πάμε για "πατέντα" με τη σύμφωνη γνώμη των γιατρών Βασίλη και παρασχου.....


Tapatalk mpourda.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!