GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-06-2010, 08:08
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Σκέψεις ίσως χωρίς νόημα και σκοπό...

Είναι όλα τόσο φανερά, κι όμως αυτό που με εξοργίζει είναι το ότι δε βγαίνει κανένας από αυτούς που υποτίθεται ότι θα φτάσουν το μαχαίρι στο κόκκαλο και μας προσφέρουν ενημέρωση να πεί ρε σεις, ξυπνάτε, μας παίρνουν την Ελλάδα και μας κάνουν δούλους... Μήπως αυτή κατά βάθος είναι η δουλειά τους? Ρε σεις δεν βλέπει κανείς?
Μπας και είμαστε μαζόχες?
Και λέμε ότι είμαστε πονηροί και καπάτσοι και δεν βγαίνει κάποιος να πει δεν αντέχω άλλο ρε ########? Θα βγω μπροστάρης?
Επειδή μπορούμε το λέω, αν δεν μπορουσαμε θα είμασταν τουλαχιστον κυνικοί, λόγω εμπειρίας και αρχαίας συμμοριας, εχουμε το know how...Θα μας πουν αυτοι τον τροπο ενω εχουμε χώρα με θέση φιλέτο στη Μεσόγειο και εραστές πρόθυμους?
Ξέρουμε κι εμείς να τους λιανίσουμε τα παίδια, απλά έχουμε τον τρόπο να κάνουμε λαμόγια και τους διπλανούς μας...
Αλλά ξέρετε ποιοι φτιάχνουν τα μικρά λαμόγια?
Τα μεγάλα λαμόγια...Μαλαγρώνουν τους πολιτικούς μας με ψίχουλα για να πιάνουν εκείνοι τα μεγάλα ψάρια...

Ρε σεις γιατί έχει γίνει αυτοσκοπός η συγκέντρωση του χρήματος από όλο και λιγότερους?
Δεν βρέθηκε κάποιος σκεπτόμενος ότι θα είχε πιο πολλή πλάκα αν μπορούσαν να σκεφτούν περισσότεροι αντί να είναι στην πίεση της μετα βίας επιβίωσης?
Και στο κατω κατω τι νόημα έχει να μαζεύεις τοσα πολλα όταν δεν μπορεις να τα ξοδέψεις?
Οκ, να σου αναγνωρίσουμε την οξύνεια σου, αλλα παρακάτω?
Αυτά...Φαύλος κύκλος...Ελπίζω όμως...
Η άγνοια και η αδράνεια είναι κακή επιλογή σήμερα...Μπορούμε αλλά τελικά βαριόμαστε να σκεφτούμε ενω δεν είμαστε στη θέση που ηταν ο κοσμος την εποχη του σκοταδισμου...Κι ομως, ο ανθρωπος ενω μπορει να μάθει, να μεταδώσει γνώση, να ενεργήσει εύκολα, υπόκειται εν γνώση του την σύγχρονη δουλεία.Θέλουμε να μας διατάζουν γιατί είμαστε τεμπεληδες από τη φύση μας κύριοι...
Εχω υποστεί ένα Brainstorming που μου έχει γεμίσει το κεφάλι με αγανάκτηση....Ξέρετε γιατί? Γιατί μου τη σπάει να μου υποβιβάζουν κατάμουτρα και με θράσος τη νοημοσύνη μου λέγοντας μου περί εξεταστικών, και καταθέσεων, και περί εγγράφων, και περί αναβολών για λόγους συγκέντρωσης αποδεικτικών στοιχείων...
Αφού ρε λαμόγια τους ξέρετε όλοι ποιοι είναι, είναι κοινό μυστικό κι ας μην είναι γραμμένο....Αν τους μαζέψεις όλους τους 300 θα γράψεις ολόκληρη τη λίστα μαζί με την ιστορία της Ελλαδίτσας τα τελευταία 20 περίπου χρόνια...
ΕΝΑΣ ΡΕ, ΕΝΑΣ δε βρέθηκε με το κουράγιο να πει ναι ρε ΛΑΕ, τα πήρα γιατί με υποχρέωσε ο Ωνάσης, η ο Τόμπολας, η ο Μπαινόπουλος, αλλιως θα με εξαφάνιζε από προσώπου γης αν δεν του έφτιαχνα το Νόμο που τον βόλευε....Και δεν μπορούσα και να μην τα πάρω, έπρεπε να με έχει στο χέρι...
Τι ιστορία θα αφήσετε ρε ανάξιοι να σας θυμούνται οι συγγενεις και οι απόγονοι σας? Δε νομίζω να πέρασε απο το μυαλό κανενός...Είσασταν όλοι κοντόφθαλμοι και χωρίς ιδανικά και αξίες η αρχές...Τα ξεπεράσατε πια αυτά λόγω λαμψης του απότομου πλούτου...Ξεχάσατε τι σημαίνει κοινωνικό έργο...
Ξεχάσατε όμως επίσης το αρχαίο ρητό 'Ουδεν κρυπτόν υπό τον ήλιον..'Δεν έχει πέσει μάλλον καμμία φορά έξω, είναι μόνο θέμα χρόνου να γραφτούν ΟΛΑ στην ιστορια με ονοματα και λεπτομέρειες...
Αλλά που τσίπα και αυτοκρισία...Πολυ λίγους τέτοιους έχω γνωρίσει...Αλλά τους κρατάω αυτούς τους ανθρώπους γιατί έχω κέρδος...Πλούτο...Μόνο που αυτός ο πλούτος δε γυαλίζει, δε φαίνεται, αλλά μεταδίδεται σε οποιους θέλουν και δεν χάνεται ωσαν φούσκα...Υπάρχει σαν την ενέργεια που μετατρέπεται σε κατι άλλο και δεν χάνεται...
Είναι ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟ το καλό...
Η άγνοια και η αδράνεια ειναι επιλογή μας...
Μου φτάνει που υπάρχουν κάποιοι Σωκράτες που θα ξυπνήσουν την Ελλάδα τώρα σαν την μύγα το τεμπέλικο βόδι (αν δεν κάνω λάθος και δε με νοιάζει κιολας αν κανω) οπως κάποτε ρητόρευε ο Σωκράτης...Αν τους αφήσουν....
Είναι ρε σεις κανάλια αυτά? Να μας λένε ότι τους λένε να μας πουν? Και κανείς δεν διαμαρτύρεται? Η κανείς δεν το βλέπει ότι είναι ενας κουβάς ##### με χρώματα απο πάνω?
Και τους ΓΚΕΙ που ξαφνικα πλυμμηρίσαμε απο δαύτους λες και θα γίνεις πλούσιος και θα σε κερνάνε κοκα αμα γινεις ΓΚΕΙ??
Τέτοια μόδα λέμε....
Τώρα να δείτε τι μόδα μας έρχεται από Αμερική...
Το ερασιτεχνικό πορνό..Σε λίγο θα δείτε εξαθλίωση αξιών και ιδανικών...
Θα παίρνουν τις κόρες σας που είναι ντυμένες 'της μόδας' (βλέπε ξεκ@λάκι) απο το δρόμο για 200 ευρώ,η κορούλα σας είναι πολυ πιθανόν να ενδώσει επειδή από σας δεν θα έχει δει τι χρώμα έχει το 200αρικο επειδη είστε εργάτης στο Πέραμα και παίρνετε 800 ευρω το μήνα (με σκληρη δουλειά...), θα την βάζουν μεσα στο bang bus,η σε ξενοδοχείο στην καλυτερη, θα της δίνουν καμμιά κόκα, γιατί θα γουστάρει επειδή έτσι κάνουν στα πλούσια σαλόνια.... θα της κάνουν όσα είναι πλέον παγκοσμίως γνωστα, και ξέρετε ποιό είναι το απαίσιο? Οτι δε θα την νοιάζει πλέον να το μάθετε γιατί ίσως έχετε φτάσει πλέον στο σημείο να μη νοιάζει κι εσας...Για τέτοιες απόπειρες επιβίωσης λέμε..Να μας νοιάζει πλέον μονο πώς θα επιβιώσουμε, έστω και με νόμους ζούγκλας...
Ποιά? Η χώρα που ανακάλυψε τον πολιτισμό κι έδειξε στον άνθρωπο πως να αναπτύξει τον εγκεφαλό του, που ανακάλυψε όχι έναν, αλλά την ποικιλία και την πολυμορφία του ανθρώπινου εγκεφάλου και το πόσα πράγματα μπορεί να καλλιεργήσει...
Όσοι στην Ελλάδα ήταν σκεπτόμενοι διέπρεπαν, οι άλλοι που δεν μπορουσαν η δεν ήθελαν να σκεφτουν η τους άρεσε να δέχονται διαταγες γιατι εκει ηταν πιο καλοι υπηρετούσαν τους σκεπτόμενους...Κι εκει υπήρχαν άνθρωποι που διέπρεπαν όμως...
Υπήρχε αξιοκρατία...
Τωρα τι παιζει ρε σεις?
Αντεστράφησαν οι ρόλοι?
Οσοι σκέφτονται με γνώμονα το κοινο καλό εξαφανίζονται και βγαίνουν μπροστα όσοι κλέβουν (έξυπνα) απο το παγκάρι?
Δεν θα αργήσει να σε δει ο πιστός όμως..Και θα υποστείς την κατακραυγη...
Ελπιζω να έχουμε αυτοκτονίες οσονούπω, και το ελπίζω γιατί θα έχουμε και ανθρώπους που τουλάχιστον είχαν το θάρρος να πάρουν την ευθύνη στους ώμους τους και να μην θέσουν ευθαρσώς και πάλι εαυτόν στα χέρια της βρωμισμένης και πάλι δικαιοσύνης....
Ας τιμωρηθεί και κάποιος...Επιχείρηση καθαρά χέρια...Όπως η Ιταλία με τη μαφία...
Οπως ο Κάστρο με την Κούβα του..Τουλαχιστον δεν τους τα τρώει η Αμερική....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-06-2010, 09:01
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψεις ίσως χωρίς νόημα και σκοπό...

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις σκέψεις μου αλλά με βασάνιζαν και είναι δύσκολο να βρεις άνθρωπο πρόθυμο να σε βοηθήσει να σηκώσεις το σταυρό σου την ώρα που σε βαραίνει, καλύτερα να απευθυνθείς σε κοινό, κάποιος θα βρεθεί να τον τρώει κι αυτόν το σαράκι και να σε βοηθήσει με την δική του οπτική... Πάντα χρειάζονται μάτια που κοιτάνε και βλέπουν κιόλας δίπλα σου σε δύσκολα λιμάνια....
Και ξέρετε ποιο είναι το θετικό? Οτι πάντα το πλοίο φτάνει σε λιμανι, συνηθως ασφαλές, κάποιες φορές με μεγαλύτερο κόπο, αλλά παντα θα φτάσει..Και κάποιες φορές λαβωμένο, αλλα με κερδος την εμπειρία του λάθους...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-06-2010, 10:56
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψεις ίσως χωρίς νόημα και σκοπό...

Είδα ένα σκηνικό αυτό το Σαββ/κο που μου προκάλεσε εμετό...Σε σκάφος ναυλωμένο με 5 χιλιάρικα τη μέρα πηγαν κάποιοι κύριοι με την παρέα τους Σαββ/κο,Πόρο Ύδρα, ίσως και Σπέτσες, χωρίς να υπολογίσουμε αλλο ένα διχίλιαρο και ενα χιλιαρικακι στο νερο τροφοδοσία (φαγητα, νερα, ποτα όλων όσων συνυπήρχαν στο σκάφος)...
Ενα 15αρι δηλαδη χοντρικα...
Τους βλέπω, έρχονται, με κάτι φάτσες σαν να τους κάνανε ανάκριση πριν μια ώρα, σαν να ήταν σε κηδεία, γραφιάδες με λίγα λόγια, γιάππηδες που ασχολούνται με χρήμα απρόσωπο...Αμφιβάλλω αν τους σηκώνεται, κι αν τους σηκώνεται δεν ειμαι σίγουρος αν το κάνουν επειδη πρεπει η επειδη τους αρέσει...
Βιασμένοι και πλυμενοι εγκεφαλικα...Πραγματικα οχι οι τυποι που θα εκανα παρεα..
Και μετα έρχεται ενα αμαξι, ενα φτηνο, βγαινει ενα θηριο απο του οδηγου και ανοιγει την πορτα και κατεβαινουν 4 κομματια(ειμαι σιγουρος ετσι θα τις περιγραφουν στους φίλους τους) ανατολικης προελευσης, ανεβαίνουν κι αυτες στο σκαφος καμαρωτα, χωρις να ξερουν κανεναν και χωρις να γνωριζονται ουτε μεταξυ τους...Παγωμαρα λεμε, μαλλον ήταν παρηγγελμενες απο γραφειο με περιγραφη...Η συστημενες...
Πιστευετε οτι καποιος διασκεδασε εκει μεσα?
Αποκτά κάποιος αυτοπεποιθηση όταν ξέρει εκ των προτερων οτι ειναι πληρωμενη η πεφτει πιο βαθεια στη λούμπα της ανάγκης για επιβεβαίωση?
Κι εστω εκεινες ξέρουν οτι πρέπει να σε παινέψουν, δουλεια τους ειναι αλλωστε, εσυ ποσο παραμυθι τρως για να το πιστεψεις? Είναι άλλωστε κι απο τα πετυχημένα άτομα αυτοί, έχουν λεφτα...Είναι έξυπνοι...
Αχ.... Και να είχα μερικούς από αυτούς εύκαιρους και χωρίς τους μπάτσους τους...
Όχι να τους δείρω..είναι εύκολο αυτό...Να τους φοβίσω...
Γιατι μιλαμε ότι κλάνουν για την ασφάλεια τους, τρεμουν στην καθε γωνια
αισθάνονται οτι ο κοσμος τους επιβουλευεται...
Ουτε ψύλλος στον κορφο τους λεμε...
Είναι πολυ λιγα τα καλα αφεντικα..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-06-2010, 16:47
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψεις ίσως χωρίς νόημα και σκοπό...

φυσικά για ολα οσα γράφεις με βρισκεις απόλυτα συμφωνο γραφεις για προβλιματισμούς σου και ειναι σαν να ακουω τις σκεψεις μου.Ομως δεν βλεπω να λες για το τι κανεις για να αλλαξεις μερικα πραγματα που δεν σου αρεσουν,τουλαχιστον να προσπαθησεις να κινηθεις ατομικα πρωτα και μετα συλογικά .Τα ιδια ισχυουν και για μενα για αυτο το λογο τα λεω σε εσενα για να τα ακουω και εγω.Ισως αμα αρχισουμε πρωτα με τα απλα, δηλαδη να παψουμε να ασχολούμαστε με αυτούς που μας διοικουν και ο
καλυτερος τροπος για να γινει αυτο να απεχουμε απο οποιαδηποτε εκλογικη διαδικασια.Μετα μπορουμε να φωναξουμε δυνατα.Αληθεια ποσοι απο μας κατεβηκαν στις τελευταιες συγκεντρωσεις?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1€ MARK Χρήσιμα 23 27-05-2010 14:46
«Ζω εδώ και έναν χρόνο χωρίς καθόλου χρήματα» ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Κόσμος 15 19-11-2009 09:44
χωρίς σπίρτα και αναπτήρα essel Χρήσιμα 12 16-10-2009 21:44
Ανέκδοτο ... με επίκαιρο νόημα zervas Ανέκδοτα 8 04-10-2009 18:51
15 πράγματα που ίσως δεν ξέρετε για τα προφυλακτικά Alext Χρήσιμα 13 29-06-2009 18:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!