GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-07-2011, 18:20
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Ένας φίλος μου μηχανικός, ψείρας έως αηδία, που ασχολείται ερασιτεχνικά με υπερ-βελτιώσεις αυτοκινήτων (dragster κτλ) μου σύστησε την παρακάτω εταιρία λιπαντικών και πίνει νερό, κρασί, ουίσκυ και τσάι στο όνομα της!

Lubrication Engineers Hellas

Κάποια προιόντα της πχ AlmasolÒ τα έχω πετύχει σε κάποια συγκριτικά διαγράμματα ανεξάρτητων (?) εργαστηρίων και είναι εντυπωσιακά.

Δείτε 2 επιδείξεις από βαλβολίνη και γράσο
Lubrication Engineers Hellas


Πριν λίγο καιρό πέρασα από τα γραφεία της και μου έκανε εντύπωση πως ο χημικός τους ήταν πρόθυμος να κάνει το παραπάνω τεστ με οποιαδήποτε βαλβολίνη του πήγαινα...... πολύ σιγουριά ομολογουμένως!!

Μπορεί να μην είναι φτηνά τα προιόντα της - 22 ευρώ/λίτρο το λάδι κινητήρα!!! - αλλά σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή βαλβολίνης σε σαζμάν και διαφορικό να τα χρησιμοποιήσω.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-07-2011, 18:48
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Δειχνει πραγματικα καλο και Ελληνικο !!!

Οταν γυρισω Ελλαδα θα περασω απο εκει σιγουρα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-07-2011, 19:19
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Ναι!!! Πάνω απ όλα Ελληνικό!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-07-2011, 20:07
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Οντως φαινονται καλα!!
Να δουμε ποιος θα τα δοκιμασει να μας πει εντυπωσεις!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-07-2011, 21:33
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Είχα ποστάρει ερώτηση για τα συκεκριμένα λάδια στη θεματική ενότητα "Λαδι 10W-40".

Τα είχα δοκιμάσει παλιότερα σε αυτοκίνητο (λάδι Monolec Ultra και βαλβολίνη-σιγά μη θυμάμαι ονομασία και θα καταλάβετε παρακάτω γιατί-) και εγώ προσωπικά ήμουν πανευτυχής διότι άλλαζα λάδια κάθε 20-25.000 χλμ και το αμάξι ξούριζε μέχρι και τα 190.000χλμ που το πούλησα.

Όσο για τη βαλβολίνη, η εταιρεία ανέφερε διάρκεια ζωής για 90.000 χλμ, και το κιβώτιο λειτουργούσε σταθερά και απόλυτα ικανοποιητικά μέχρι το τέλος (που το πούλησα) (Σημειώνω ότι τις είχα βάλει στις 90.000 χλμ).

Ήθελα να βάλω το λάδι αλλά με 18,40 ευρώ χωρίς ΦΠΑ το λίτρο κάπου δε λέει (εκτός αν σκόπευα να το κρατήσω μέσα για 25Κ χλμ).

Η βαλβολίνη όμως δε μου γλυτώνει!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-07-2011, 22:18
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Η εταιρία απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες με @ρχιδ@τ@ μηχανήματα - μεταφορές, χωματουργικά, ειδικά οχήματα γερανοί κτλ. Επίσης σε μηχανήματα βιομηχανίας - πχ κλωστοϋφαντουργία - και ειδικά "εργαλεία" - ανεμογεννήτριες κ.α.
Οι προδιαγραφές των ελαιολιπαντικών του είναι για να αντέχουν ΠΟΛΛΕΣ ώρες λειτουργίας αλλά όπως όλα έχουν χρονικό περιορισμό 1 έτους!
Για τον μέσο χρήστη που κάνει 10.000χλμ τον χρόνο, το κόστος είναι πολύ υψηλό. Εκτός αν δεν τα αλλάζεις κάθε έτος και τα τραβάς παραπίσω.....

Οπότε τα λάδια κινητήρα είναι ασύμφορα - για μένα - και θα επικεντρωθώ σε βαλβολίνη και γράσο

Μια επιπλέον υπηρεσία που παρέχει, είναι η ανάλυση δείγματος από το οποιοδήποτε λάδι που χρησιμοποιείς ήδη. Έτσι μπορείς να δεις σε τι κατάσταση είναι το λιπαντικό σου αλλά και το ίδιο το μηχάνημα που λιπαίνεται. Όμως κοτίζει 55 ευρώ αυτή η διαδικασία... άρα δεν είναι για μένα..... Αν είχα κανένα φορτηγό διεθνών μεταφορών ή καμια μπουλντόζα θα συνέφερε.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 07-07-2011, 23:40
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εταιρία απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες με @ρχιδ@τ@ μηχανήματα - μεταφορές, χωματουργικά, ειδικά οχήματα γερανοί κτλ. Επίσης σε μηχανήματα βιομηχανίας - πχ κλωστοϋφαντουργία - και ειδικά "εργαλεία" - ανεμογεννήτριες κ.α.
Οι προδιαγραφές των ελαιολιπαντικών του είναι για να αντέχουν ΠΟΛΛΕΣ ώρες λειτουργίας αλλά όπως όλα έχουν χρονικό περιορισμό 1 έτους!
Για τον μέσο χρήστη που κάνει 10.000χλμ τον χρόνο, το κόστος είναι πολύ υψηλό. Εκτός αν δεν τα αλλάζεις κάθε έτος και τα τραβάς παραπίσω.....

Οπότε τα λάδια κινητήρα είναι ασύμφορα - για μένα - και θα επικεντρωθώ σε βαλβολίνη και γράσο

Μια επιπλέον υπηρεσία που παρέχει, είναι η ανάλυση δείγματος από το οποιοδήποτε λάδι που χρησιμοποιείς ήδη. Έτσι μπορείς να δεις σε τι κατάσταση είναι το λιπαντικό σου αλλά και το ίδιο το μηχάνημα που λιπαίνεται. Όμως κοτίζει 55 ευρώ αυτή η διαδικασία... άρα δεν είναι για μένα..... Αν είχα κανένα φορτηγό διεθνών μεταφορών ή καμια μπουλντόζα θα συνέφερε.....

Γεια χαρα


Απο που θα μπορουσαμε να την προμηθευτουμε?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 07-07-2011, 23:55
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

ελληνικο? δε νομίζω Τάκη
Lubrication Engineers Hellas
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-07-2011, 00:43
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο που θα μπορουσαμε να την προμηθευτουμε?
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων


Ο Έλληνας αντιπρόσωπος είναι στην Αθήνα - σε έναν δρόμο κάθετο στην Σπύρου Πάτση για τους πρωτευουσιάνους - και από όσο ξέρω στέλνει με αντικαταβολή σε όλη την Ελλάδα.

Όμως ο φίλος που μου την σύστησε τόνισε πως η κουριερ που συνεργάζεται η εταιρία, είναι λίγο τσουχτερή οπότε ένας εναλλακτικός τρόπος αποστολής ίσως να είναι πιο συμφέρον.....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-07-2011, 10:42
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Δείτε αυτήν την βαλβολίνη και το γράσσο!!!

Εγώ πάντως μέσα στη βδομάδα θα την δοκιμάσω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Δείτε την παγκόσμια κίνηση των αεροπλάνων petros76 Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 8 23-05-2011 10:24
Δείτε συγκλονιστικές φωτογραφίες απο την Ιαπωνία draf Κόσμος 8 19-04-2011 15:04
Δείτε το..... MARK Επικαιρότητα 0 11-04-2011 14:03
Ωραίο και επίκαιρο τραγούδι...Δείτε το MARK Χιούμορ 5 28-12-2010 23:41
Δείτε την Γη από ψηλά...! Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 4 28-09-2009 21:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!