GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 03-02-2011, 01:34
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Λοιπόν:

Διάβασα πολύ προσεκτικά τις απαντήσεις όλων και πρωτίστως, ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον! Δεν περίμενα τόση απήχηση στο θέμα αλλά όπως προείπα, τελικά το ζήτημα αποδεικνύεται φλέγον!
Έχοντας ήδη διαβάσει το "γυροσκοπικό φαινόμενο", βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα θέμα που εξηγεί απ' το πως λειτουργεί ένα παιδικό παιχνίδι, μέχρι την ίδια τη ζωή πάνω στον πλανήτη μας και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο!

Έπειτα από 7 έτη οδήγησης μικρών κυβικών μοτοσακό, θεωρώ πως η f650gs του '01 που απέκτησα στις γιορτές, είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και τοποθετώ τον εαυτό μου στην τάξη του πρωτάρη καθώς, πρώτη φορά έσπασα το φράγμα των 100 και βγήκα σε ανοικτό οδικό δίκτυο εκτός πόλης, έχοντας από κάτω μου μιά σωστά στημένη και ασφαλή μηχανή.
Άρα, πιθανόν ο φόβος να προέρχεται από την έλλειψη εμπιστοσύνης στη μηχανή (όποιος μάθει με μπακατέλες αυτά παθαίνει) σε συνδυασμό με μιαν άσφαλτο γεμάτη σφάλματα (το "ουδείς άσφαλτος" της Άτζελας δεν είναι λάθος!) και κυρίως, από το ίδιο το μυαλό μου!
Σαν οδηγός, δεν έχω πέσει ποτέ ούτε ενεπλάκην σε ατύχημα γιατί κατά ένα περίεργο τρόπο, βλέπω τι συμβαίνει πρωτού συμβεί κι έτσι έχω προετοιμαστεί κατάλληλα στα δευτερόλεπτα που μου μένουν. Σίγουρα έχουν πολλά να δουν ακόμα τα μάτια μου και το καλύτερο είναι τα μαθήματα γιατί και μόνον η ιδέα της παραπάνω γνώσης, σε γεμίζει αυτο πεποίθηση!
Στο θέμα των στροφών τώρα, ο φόβος της αριστερής στροφής έχει να κάνει με το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου (λογική) κι έτσι δεν είναι εξωπραγματικό όσο δείχνει το θέμα! Τώρα, τα υπόλλοιπα πιστεύω πως όλα είναι μέσα στο κεφάλι μου και σιγά σιγά θα ξεπεραστεί. Έτσι κι αλλιώς δε μιλάω για στροφή όπου αναγκάζω όσους με ακολουθούν να φρενάρουν για να μη με χτυπήσουν.
Απ' την άλλη, σκέφτομαι γιατί να βάζω τον εαυτό μου σε τέτοια δοκιμασία τη στιγμή που κι έτσι τα καταφέρνω μια χαρά;

Μα γιατί ή οδηγάμε, ή δεν οδηγάμε! Τι το πήραμε το εργαλείο;
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 03-02-2011, 01:52
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Ασε στην άκρη τα φιλοσοφικά και τις γενικεύσεις και αποστηθισε τα SOS
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 03-02-2011, 02:24
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Siraxanz for ever !!
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 03-02-2011, 02:59
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Siraxanz for ever !!

τνχ
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 03-02-2011, 10:06
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 03-02-2011, 11:14
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........

Φιλικά !!!
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 03-02-2011, 14:34
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........
Γειά σου Γιώργο,
Στην αρχή μπερδεύτηκα λίγο, αλλά μετά θυμήθηκα το επίμαχο post που αναφέρεσαι και κατάλαβα.

Στο post πάντως του "apiratho" οι πιο πολλοί, αν εξαιρέσεις αυτούς που spamάρουν ουτως ή αλλιώς, έχουν γράψει ώς σύσταση την παρακολούθηση σχολείου οδήγησης, στο οποίο νομίζεις θα συμφωνήσεις και εσύ σε αυτό.
Η επισήμανση του γυροσκοπικού φαινομένου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οδηγίες στο πως να στρίβεις, αλλά στο να καταλάβει κάποιος λίγο καλύτερα την φυσική (κανόνες φυσικής-μηχανικής που διέπουν το φαινόμενο της αλλαγής κατεύθυνσης ενός κινούμενου περιστρεφόμενου αντικειμένου) της στροφής. Δεν νομίζω ότι αν το διαβάσει κανείς έγινε αυτομάτως και V.Rossi.

Δεν θέλω να κάνω τον πολύξερο διαμεσολαβητή, γιατί δεν είμαι. Απλώς δεν θα μου άρεσε να δώ, για άλλη μια φορά, "μαλιοτράβηγμα" σε post. Sorry!!
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 03-02-2011, 15:17
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Αμάν, φωτιές που άναψα....
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 03-02-2011, 15:17
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Κλειδώστε το επειγόντως!
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 03-02-2011, 17:11
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Apirathos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμάν, φωτιές που άναψα....
Τίποτα δεν άναψες. Άκουλοιπόν και τη δική μου συμβολή πρίν αρχίσουν τα (σπαμ).
Αφού είσαι στην βόρεια Ελλάδα θα πας στη συνάντηση εκεί. Θα μιλήσεις με τον Νίκο (μόνο) που έχει VARA, θα την οδηγήσεις και μετά ξαναμιλάμε.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχεις οδηγήσει μηχανή αξιόπιστη γιαυτό και έχεις τέτοιες φοβίες... Ελπίζω να βοήθησα..
Καλό σου απόγευμα................
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Την εξαγορά της Saab επιθυμούν παράγοντες της Formula 1 MARK Αυτοκίνητο 3 11-01-2010 23:53
Η τεχνική της στροφής από το Sport Riding Techniques soter3gm Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 14 02-11-2009 07:46
«Έφυγε» στα 74 της χρόνια η μεγάλη κυρία της μουσικής, Μερσέντες Σόσα wolferin Πολιτισμός 3 05-10-2009 18:19
Η αυτοκτονία των μύθων της ποπ και της ροκ μουσικής Alext Πολιτισμός 1 30-09-2009 08:03
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!