GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 04-02-2011, 11:24
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Apirathos Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρώ πως η f650gs του '01 που απέκτησα στις γιορτές, είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα
Πότε έχει ξανά γιορτές να γιορτάσουμε και εμείς
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 08-02-2011, 16:16
kourepai Ο/Η kourepai βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Ν. Ερυθραία
Μoto: F650GS (twin)
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Μολις διάβασα όλο το thread και ήθελα να σας ρωτήσω που συνιστάται να πάω κάποιος για μαθήματα? Σκοπεύει να κάνει και το forum?
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 09-02-2011, 10:58
basilis76 Ο/Η basilis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΕ.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΧΝΑΜΕ.
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 22-11-2011, 10:29
makk Ο/Η makk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Athens
Μoto: Sym Gts 250i evo
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Η τελευταία δημοσίευση κοντεύει πια να συμπληρώσει έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς απάντηση, συνεπώς, ξέρω πως θα είμαι λίγο "άκαιρος"... τουλάχιστον.
Επειδή όμως είναι ένα εξαιρετικό θέμα, με καταπληκτικές απόψεις, παραθέσεις, βίντεο και συμβουλές, ένιωσα πως ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, ώστε ο επόμενος που θα το διαβάσει όλο από την αρχή να έχει κι ένα μικρό συμπληρωματάκι...

Δεν θα το έκανα αν δεν είχα την εμπειρία από άλλο φόρουμ - αυτοκινητιστικό - στο οποίο δραστηριοποιήθηκα όταν αγόρασα το αυτοκίνητό μου. ΕΝ συντομία για να μην βγω και πολύ off, θα σας πω ότι μέσα σε μερικές σελίδες λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να θεωρούμε το Τίγκουαν υπεραυτοκίνητο. Ποστάραμε για άτυπες κόντρες, για τρελές ταχύτητες σε στροφές και σιγά παρασύροντας ο ένας τον άλλον, διαπίστωσα ότι άρχισα να παίζω με την τύχη μου για να έχω κάτι να ποστάρω, κάτι να πω κι εγώ...

Ευτυχώς, δεν συνέβη κανένα κακό για να μου γίνει μάθημα. Απλά κάποια στιγμή μπήκα ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα σε στροφές που δεν έπρεπε και είδα τον Χριστό φαντάρο - που λένε.

Το αναφέρω αυτό επειδή ένιωσα ένα παρόμοιο συναίσθημα διαβάζοντας το θέμα αυτό. Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε την ευκαιρία να μάθω για το γυροσκοπικό φαινόμενο με τόσο απλό και κατατοπιστικό τρόπο. "Κυριολεκτικά" ρούφηξα το θέμα και τα ποσταρίσματά σας. Και επιστρέφοντας με το σκουτεράκι στο σπίτι, έκανα και τις ανάλογες παρατηρήσεις και επιβεβαιώσεις καθ οδόν πια.

Ένιωσα δηλαδή πιο σίγουρος και πιο έτοιμος για πλαγιάσματα (ο.κ. με το σκούτερ υπάρχει διαφοροποίηση, το ξέρω, για προσαρμογή μιλάω).

Θυμήθηκα όμως και τις προσπάθειες που είχα κάνει παλιότερα να ξεθαρρέψω στα πλαγιάσματα με την Σούπερ Τενερέ που είχα. Και τότε κατάλαβα ότι πρέπει να σας ποστάρω κι εγώ ένα κομμάτι. Εδώ λοιπόν, ξεκινάει η ουσία της καταχώρησής μου...

(Συγχωρήστε με αν διαφωνείτε, τα παρακάτω αποτελούν προσωπική άποψη και εγώ δεν είμαι δάσκαλος, ούτε καν θεωρώ τον εαυτό μου καλό οδηγό)
Σίγουρα, οι στροφές με μια μοτοσικλέτα είναι το άλφα και το ωμέγα για έναν οδηγό. Αν ξέρει να στρίβει, τα υπόλοιπα είναι πολύ ευκολότερα. Υπάρχει όμως ένα παράγοντας που κανείς δεν πρέπει να παραβλέπει. Το απροσδόκητο. Μπορείς να μπεις εύκολα σε μια στροφή αλλά όταν είσαι στην πόλη, δεν μπορείς να ξέρεις αν πάνω στο πλάγιασμα θα βρεθείς σε απόσταση αναπνοής από μια μανούλα που διασχίζει τον δρόμο κρατώντας το παιδάκι της από το χέρι...
Ή σε έναν φαινομενικά ο.κ. δρόμο, τι θα συμβεί πάνω στο πλάγιασμα όταν ξαφνικά βρεθείς πάνω σε φρεάτιο (αυτό μου συνέβη κι ένας Θεός ξέρει πως έμεινα όρθιος).
Ή ακόμη, αυτό που έχετε διαπιστώσει όλοι, σχετικά με την εξοργιστικά κακή κατάσταση των δρόμων. Σχεδόν κάθε φορά που στρίβω από Κατεχάκη αριστερά προς Μεσογείων, η άσφαλτος θα γλιστρούσε λιγότερο αν της έριχναν λάδια...
Θέλω να πω εν ολίγοις, ότι καλό είναι να πειραματιζόμαστε και να μαθαίνουμε (και επικροτώ απολύτως τα "σχολεία" μοτοσικλέτας) αλλά ποτέ μην παρασύρεστε ότι "τώρα ξέρετε" και συνεπώς μπαίνετε παντού άνετα κι ωραία.
Πραγματικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι - ακόμη κι εδώ μέσα - ξέρουν πραγματικά να στρίβουν με απόλυτη ασφάλεια και εκμεταλλεύονται το 100% χωρίς φόβο και πάθος. Όλοι - θεωρώ - φοβούνται. Και αυτό είναι καλό γιατί τους κρατάει στην "τσίτα". Φυσικά κι εγώ φοβάμαι και μάλιστα πολύ. Αν δεν με εμπνέει η μηχανή, μπαίνω όσο μου επιτρέπει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αυτό προτείνω και σε όσους από εσάς νιώθετε ότι υστερείτε. Μην βλέπετε μόνο την υστέρησή σας. Κάντε την πλεονέκτημα κι απλώς κινηθείτε πιο αργά.
Να μάθετε αλλά όχι με το ζόρι που σας επιβάλει ο εαυτός σας. Δεν χρειάζεται να οδηγούμε όλοι τέλεια. Να είμαστε όρθιοι χρειάζεται. Αν δεν οδηγείτε και πολύ καλά, μην αγχώνεστε, είστε απλά ένας από "εμάς".

Sorry αν κούρασα, αλλά ήθελα να τα πω να ξελαφρώσω...
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 22-11-2011, 11:27
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από makk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τελευταία δημοσίευση κοντεύει πια να συμπληρώσει έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς απάντηση, συνεπώς, ξέρω πως θα είμαι λίγο "άκαιρος"... τουλάχιστον.
Επειδή όμως είναι ένα εξαιρετικό θέμα, με καταπληκτικές απόψεις, παραθέσεις, βίντεο και συμβουλές, ένιωσα πως ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, ώστε ο επόμενος που θα το διαβάσει όλο από την αρχή να έχει κι ένα μικρό συμπληρωματάκι...

Δεν θα το έκανα αν δεν είχα την εμπειρία από άλλο φόρουμ - αυτοκινητιστικό - στο οποίο δραστηριοποιήθηκα όταν αγόρασα το αυτοκίνητό μου. ΕΝ συντομία για να μην βγω και πολύ off, θα σας πω ότι μέσα σε μερικές σελίδες λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να θεωρούμε το Τίγκουαν υπεραυτοκίνητο. Ποστάραμε για άτυπες κόντρες, για τρελές ταχύτητες σε στροφές και σιγά παρασύροντας ο ένας τον άλλον, διαπίστωσα ότι άρχισα να παίζω με την τύχη μου για να έχω κάτι να ποστάρω, κάτι να πω κι εγώ...

Ευτυχώς, δεν συνέβη κανένα κακό για να μου γίνει μάθημα. Απλά κάποια στιγμή μπήκα ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα σε στροφές που δεν έπρεπε και είδα τον Χριστό φαντάρο - που λένε.

Το αναφέρω αυτό επειδή ένιωσα ένα παρόμοιο συναίσθημα διαβάζοντας το θέμα αυτό. Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε την ευκαιρία να μάθω για το γυροσκοπικό φαινόμενο με τόσο απλό και κατατοπιστικό τρόπο. "Κυριολεκτικά" ρούφηξα το θέμα και τα ποσταρίσματά σας. Και επιστρέφοντας με το σκουτεράκι στο σπίτι, έκανα και τις ανάλογες παρατηρήσεις και επιβεβαιώσεις καθ οδόν πια.

Ένιωσα δηλαδή πιο σίγουρος και πιο έτοιμος για πλαγιάσματα (ο.κ. με το σκούτερ υπάρχει διαφοροποίηση, το ξέρω, για προσαρμογή μιλάω).

Θυμήθηκα όμως και τις προσπάθειες που είχα κάνει παλιότερα να ξεθαρρέψω στα πλαγιάσματα με την Σούπερ Τενερέ που είχα. Και τότε κατάλαβα ότι πρέπει να σας ποστάρω κι εγώ ένα κομμάτι. Εδώ λοιπόν, ξεκινάει η ουσία της καταχώρησής μου...

(Συγχωρήστε με αν διαφωνείτε, τα παρακάτω αποτελούν προσωπική άποψη και εγώ δεν είμαι δάσκαλος, ούτε καν θεωρώ τον εαυτό μου καλό οδηγό)
Σίγουρα, οι στροφές με μια μοτοσικλέτα είναι το άλφα και το ωμέγα για έναν οδηγό. Αν ξέρει να στρίβει, τα υπόλοιπα είναι πολύ ευκολότερα. Υπάρχει όμως ένα παράγοντας που κανείς δεν πρέπει να παραβλέπει. Το απροσδόκητο. Μπορείς να μπεις εύκολα σε μια στροφή αλλά όταν είσαι στην πόλη, δεν μπορείς να ξέρεις αν πάνω στο πλάγιασμα θα βρεθείς σε απόσταση αναπνοής από μια μανούλα που διασχίζει τον δρόμο κρατώντας το παιδάκι της από το χέρι...
Ή σε έναν φαινομενικά ο.κ. δρόμο, τι θα συμβεί πάνω στο πλάγιασμα όταν ξαφνικά βρεθείς πάνω σε φρεάτιο (αυτό μου συνέβη κι ένας Θεός ξέρει πως έμεινα όρθιος).
Ή ακόμη, αυτό που έχετε διαπιστώσει όλοι, σχετικά με την εξοργιστικά κακή κατάσταση των δρόμων. Σχεδόν κάθε φορά που στρίβω από Κατεχάκη αριστερά προς Μεσογείων, η άσφαλτος θα γλιστρούσε λιγότερο αν της έριχναν λάδια...
Θέλω να πω εν ολίγοις, ότι καλό είναι να πειραματιζόμαστε και να μαθαίνουμε (και επικροτώ απολύτως τα "σχολεία" μοτοσικλέτας) αλλά ποτέ μην παρασύρεστε ότι "τώρα ξέρετε" και συνεπώς μπαίνετε παντού άνετα κι ωραία.
Πραγματικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι - ακόμη κι εδώ μέσα - ξέρουν πραγματικά να στρίβουν με απόλυτη ασφάλεια και εκμεταλλεύονται το 100% χωρίς φόβο και πάθος. Όλοι - θεωρώ - φοβούνται. Και αυτό είναι καλό γιατί τους κρατάει στην "τσίτα". Φυσικά κι εγώ φοβάμαι και μάλιστα πολύ. Αν δεν με εμπνέει η μηχανή, μπαίνω όσο μου επιτρέπει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αυτό προτείνω και σε όσους από εσάς νιώθετε ότι υστερείτε. Μην βλέπετε μόνο την υστέρησή σας. Κάντε την πλεονέκτημα κι απλώς κινηθείτε πιο αργά.
Να μάθετε αλλά όχι με το ζόρι που σας επιβάλει ο εαυτός σας. Δεν χρειάζεται να οδηγούμε όλοι τέλεια. Να είμαστε όρθιοι χρειάζεται. Αν δεν οδηγείτε και πολύ καλά, μην αγχώνεστε, είστε απλά ένας από "εμάς".

Sorry αν κούρασα, αλλά ήθελα να τα πω να ξελαφρώσω...
Καταλαβαινεις οτι το 100% των δυνατοτητων του αναβατη και της μηχανης ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ με την ασφαλεια. Αφορουν ΜΟΝΟ συνθηκες πιστας και επαναλαμβανομενα περασματα.

Οποιος λοιπον το παιζει "χεράς" στους δρομους, απλα οδηγει με τη ταυτοτητα στα δοντια και δεν το ξερει....
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 22-11-2011, 11:31
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Πολυ καλα εκανες και μας τα ειπες!
Σε ολες τις σχολες ασφαλους οδηγησης διδασκεται οτι δεν υπαρχει σε αυτην ο ορος ξαφνικα.
Οποιος οδηγει παραβλεποντας αυτην την οδηγια βαζει τον εαυτο του σε κινδυνο.
Ειδικα στην Ελλαδα.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 22-11-2011, 13:00
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων


Το βλέπεις τώρα???
Eιναι 2 μετρος και ακουμπαει ποιο ευκολα
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 22-11-2011, 22:58
petros Ο/Η petros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
Μoto: Triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 1,440
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

Εγώ πιστεύω το εξής από προσωπική εμπειρία,οταν είμαι σε ενα δρόμο πχ,αττική οδό,και αθηνων κορίνθου,ανοίγω μέχρι εκεί που ΕΓΩ πιστεύω οτι μπορώ να την κουμαντάρω,και φυσικά αυτο διαφέρει,ανάλογα με τα κέφια δηλαδή, και φυσικα οταν ο δρομος ειναι στεγνος φυσικά,
Εκεί λοιπόν πλαγιάζω,και το ευχαριστιέμαι,σε κάτι παρατεταμένες που υπάρχουν,μετά την κορινθο ομως τα πραγματα σοβαρευουν,γιατι πολλές φορές πάνω στις στροφές εχω βρεί άμμο σκορπισμένο απο κάποιο φορτηγό ίσως.οπότε εκεί δεν πλαγιάζω τόσο γιατί δεν ξερω τι θα βρώ στην στροφή.
Και να σου πω και το καλό να γελάσεις?
Οταν ερχομαι απο ταξίδι και ξεκινάω απο πόρο για το σπίτι μου,περνάω απο το βουνό,τον αίνο αν τον εχεις ακουστά,εκεί λοιπόν θα βρεις,αμμο,κατσικια 2 ποδα και 4ποδα,και το σιγουρο ειναι οτι θα βρείς νερό στο δρόμο ιδιως την νυχτα,εκει δεν παω πανω απο 40 πουθενά,μια απόσταση 35 χλμ την κάνω σε 40 λεπτα περίπου........με αυτον το φόβο που έχω τις σούπας δηλαδή,ακόμα δεν εχω πέσει,χτυπάω ξύλο,η ταπεινή μου γνώμη είναι χαρείς την μηχανή,και να την δουλευεις ανάλογα με τις δυνατότητες που έχεις,και μέχρι εκει που εσυ νιώθεις ασφαλείς.....ο δρόμος δεν ειναι πιστα,και όλοι αυτοι που πλαγιάζουν με γόνατα και αγκώνες πολλες φορές στις πιστες,θα ηθελα να τους δω να οδηγουν στους δρόμους μας,να δω πόσο θα πλαγιασουν....
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 22-11-2011, 23:54
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

.... παιδες!.....μια που μιλαμε για στροφουλες ...παραθετω και μερικες φωτο που μαζευω κατα καιρους απ το διαδίκτυο!...για να στολισω και λιγο το ποστακι!




































Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 23-11-2011 at 00:01.
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 23-11-2011, 00:35
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.

χεχεχε, ωραία πράματα Γιαννάκη
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Την εξαγορά της Saab επιθυμούν παράγοντες της Formula 1 MARK Αυτοκίνητο 3 11-01-2010 23:53
Η τεχνική της στροφής από το Sport Riding Techniques soter3gm Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 14 02-11-2009 07:46
«Έφυγε» στα 74 της χρόνια η μεγάλη κυρία της μουσικής, Μερσέντες Σόσα wolferin Πολιτισμός 3 05-10-2009 18:19
Η αυτοκτονία των μύθων της ποπ και της ροκ μουσικής Alext Πολιτισμός 1 30-09-2009 08:03
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!