GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-08-2012, 18:14
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Μιας και είμαι από το Μελιγαλά και κάνω αυτή τη διαδρομή από τότε που με κουβάλαγε ο μπαμπάς μου, πριν με γεννήσει (η συγχωριανή) μαμά μου, είναι καλά τα νέα για όλους!
Για τους στριφτερούς, όπως λέει κι ο ortho, αλλά και για τους υπόλοιπους. Όχι τόσο για το χρόνο, αλλά γιατί ο παλιός δρόμος με τόσα οχήματα που κυκλοφορούν πλέον, είχε καταντήσει καρμανιόλα και μαρτύριο κάποια ΣΚ και τις μεγάλες αργίες....
Τα διόδια τσούζουν, αλλά αν κάνεις λογαριασμό με τη μείωση των απαιτουμένων καυσίμων, το κόστος μετριάζεται σημαντικά.
Θα βοηθήσει και τον τουρισμό και το εμπόριο. Αρκεί να μην καταρεύσει πάλι το "Παραδείσια - Τσακώνα". Θυμάστε ότι είχε παραδοθεί και πριν από 10 περίπου χρόνια; Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει σημαντικά τη χάραξη, πάντως τότε είπαν ότι οι εδαφολογικές ήταν για τα μπάζα και ότι δε θα έπρεπε να περάσει από εκείνο το έδαφος δρόμος. Τώρα τι έκαναν; Θα δούμε....
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-08-2012, 20:31
apapadopoulos Ο/Η apapadopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μoto: YAMAHA FAZER fz6 600 - SYM GTS 250i evo
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και είμαι από το Μελιγαλά και κάνω αυτή τη διαδρομή από τότε που με κουβάλαγε ο μπαμπάς μου, πριν με γεννήσει (η συγχωριανή) μαμά μου, είναι καλά τα νέα για όλους!
Για τους στριφτερούς, όπως λέει κι ο ortho, αλλά και για τους υπόλοιπους. Όχι τόσο για το χρόνο, αλλά γιατί ο παλιός δρόμος με τόσα οχήματα που κυκλοφορούν πλέον, είχε καταντήσει καρμανιόλα και μαρτύριο κάποια ΣΚ και τις μεγάλες αργίες....
Τα διόδια τσούζουν, αλλά αν κάνεις λογαριασμό με τη μείωση των απαιτουμένων καυσίμων, το κόστος μετριάζεται σημαντικά.
Θα βοηθήσει και τον τουρισμό και το εμπόριο. Αρκεί να μην καταρεύσει πάλι το "Παραδείσια - Τσακώνα". Θυμάστε ότι είχε παραδοθεί και πριν από 10 περίπου χρόνια; Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει σημαντικά τη χάραξη, πάντως τότε είπαν ότι οι εδαφολογικές ήταν για τα μπάζα και ότι δε θα έπρεπε να περάσει από εκείνο το έδαφος δρόμος. Τώρα τι έκαναν; Θα δούμε....

μου θυμισες τα φοιτητικα μου χρονια!ειχε παραδοθει ο δρομος στα γρηγορα παρολο τοτε...για να προλαβουν τις εκλογες και μεσα σε ενα εξαμηνο(βροχες νοεμβριου αν θυμαμαι καλα)τσουπ επεσε ο δρομος...και να μαλωνουν στα τοπικα καναλια κυριως,και να λενε για τις εδαφολογικες μελετες,το σαθρο εδαφος και ολα τα κουλα!πολυ γελιο!πολυ χρημα φαγανε!
οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις ΕΛΛΑΔΑΡΑ!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-08-2012, 20:58
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί



Ότι φτιάχνεται καλό είναι πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δρόμους.


Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-08-2012, 21:59
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Υποδομή προς το καλύτερο ο δρόμος αυτός

δεν είναι λίγο να είσαι Καλαμάτα σε 2 ώρες....από Αθήνα εννοώ

έχει και κάτι ψαρούκλες το πρωί στο λιμάνι με τις ψαρόβαρκες...άλλο πραγμα
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 11-08-2012, 00:48
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
...
έχει και κάτι ψαρούκλες το πρωί στο λιμάνι με τις ψαρόβαρκες...άλλο πραγμα
Μέσα ...… διπλός !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 11-08-2012, 00:57
szygo Ο/Η szygo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μoto: PIAGGIO BEVERLY 350 ST
Μηνύματα: 1,018
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Από αύριο που θα είμαι Τρίπολη....ευκαιρία να δοκιμάσουμε το νέο δρόμο κάνοντας ένα μπανάκι στην όμορφη Καλαμάτα....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 11-08-2012, 00:59
szygo Ο/Η szygo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μoto: PIAGGIO BEVERLY 350 ST
Μηνύματα: 1,018
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....

Ωραίο το στροφιλίκι στη Μεγαλόπολη αλλά και το καλογερικό δεν πάει πίσω....
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-08-2012, 01:59
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Αχ να ξέρατε πόσο μας κοστίζει αυτός ο δρόμος κάθε φορά που περνάμε . Πρέπει να είναι μακράν ο πιο ακριβός δρόμος απο διόδια ανά χιλιόμετρο .
Επιπλέον γνωρίζοντας τα διαπλεκόμενα περι αυτού του δρόμου, κάθε φορά που περνάμε πρέπει να κλαίμε.
Πρώτη φορά τον εγκαινίασε ο Λαλιωτης ως υπουργός στις τελευταίες εκλογές που είχε πάρει το ΠΑΣΟΚ προ Ολυμπιακών , λογικά ήταν 99 ή 00.
Το κομμάτι που υπολείπεται το έφτιαξαν έπεσε και το ξανά φτιάχνουν . Με τα χρήματα που έχουμε πληρώσει τον Κορίνθου Καλαμάτας άνετα φτιαχναμε δρόμο μέχρι τη Μάγχη .
Οπότε πληρώνουμε και διόδια .
Για 15 χρόνια κατεβαινα 2 φορές την εβδομάδα Καλαμάτα , φανταστείτε ποσά μπινελίκια έχω ρίξει .
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-08-2012, 07:48
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από szygo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το στροφιλίκι στη Μεγαλόπολη αλλά και το καλογερικό δεν πάει πίσω....
Άμα είναι να στρίψεις, στη χειρότερη....., βγαίνεις στην Τρίπολη . Δε χάνεις το Καλογερικό, την Παλαιόχουνη και τις κατηφορικές της Μεγαλόπολης, για κανένα λόγο
Στην καλύτερη, αποφεύγεις τον πολυσύχναστο δρόμο Χιλιομόδι, Σολωμός, Άργος και βγαίνεις από την ΕΟ στο Άργος. Από Μύλους κι έπειτα είναι η χαρά του ΟΔΗΓΟΥ!!!
Απίστευτος Κωλοσούρτης με τις γρήγορες τεχνικές ψηλά και τις απίστευτες φουρκέτες στο ξεκίνημά του....
Αχλαδόκαμπος για συνέχεια, μετά το Γκουμουλόκαστρο (για τους γνώστες), που θέλει πολύ ψυχή να στρίψεις τις γρήγορες (100++) παρατεταμένες με ανάποδη κλίση....
Για τους παλιότερους, μια βόλτα από τον παλιό-παλιό , που πρενάει μέσα από το χωριό του Αχλαδοκάμπου , είναι must
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-08-2012, 13:42
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα το νήμα. Άσε τους άλλους να πηγαίνουν από τον καινούριο, εγώ θα συνεχίσω από τον παλιό.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!