GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-09-2009, 21:20
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Question Προστιμο σε ξενη χωρα...

Μηπως γνωριζει κανεις τι παιζει,αν σε "γραψουν" π.χ για ταχυτητα σε ξενη χωρα?..το προστιμο δεν το πληρωσεις επιτοπου,περασεις τα συνορα,πας σπιτακι σου και ολα καλα...(?).Και αν θες να περασεις στην ιδια χωρα ξανα,τι παιζει?Σε βρισκουνε?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-09-2009, 22:43
kotskofi Ο/Η kotskofi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R 1150 GS
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Πριν δύο χρόνια, κινούμενος σε επαρχιακό δίκτυο στην Γερμανία, πήγαινα πιό γρήγορα από το επιτρεπτό και αφού γύρισα Ελλάδα μετά από 1μιση μήνα περίπου, πήρα ταχυδρομικά την κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας. Είχαν τα στοιχεία από την πιστωτική (αυτοκίνητο νοικιασμένο και πληρωμένο με κάρτα). Το ραβασάκι έλεγε: Αγαπητέ κύριε..σας ενημερώνουμε ότι την τάδε μέρα, στο σημείο...παραβιάσατε το όριο ταχύτητας και πηγαίνατε με...Το πρόστιμο για αυτήν την παράβαση είναι ..., η χρέωση έγινε στην κάρτα σας.Τόσο απλά!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-09-2009, 23:07
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Στην Ουγγαρία εγώ είχα πει στο μπάτσο ότι στην χώρα μας δεν γράφουμε τους ξένους γιατί δεν πρόκειται να πληρώσουν ποτέ την κλήση...Το έπιασε το υπονοούμενο αλλά ούτως η άλλως για την παράβαση δεν έφταιγα καθώς δεν υπήρχε σήμανση ότι είχα μπει ανάποδα σε μονόδρομο. Απλώς το κατάλαβα από την διαγράμμιση κάτω αλλά μέχρι να κάνω αναστροφή ήταν ήδη αργά.
Στην Βουλγαρία για κράνος την είχα γλυτώσει επειδή και οι μπάτσοι είχαν κι αυτοί BMW (K100). Την δεύτερη φορά για αντικανονικό και υπερβολική τους έδωσα κάτι πουράκια και 15Ε...Θα έφευγα αλλά σε κάτι τέτοια κράτη είναι ικανοί να έχουν ειδοποιήσει στα σύνορα...
Οπουδήποτε αλλού η πινακίδα λαδώνεται με μηχανόλαδο και σκονίζεται...καταραμένη BMW
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-09-2009, 09:38
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.Μας γραψανε διοτι κινουμασταν με 90χλμ/ωρα!(δεν ειδαμε αν εχει οριο)275 τουρκικες λιρες(+-140ευρω).Δεν τα πληρωσαμε επιτοπου,γιατι ειχαμε μονο την πιστωτικη,οποτε μετα απο 1 ωρα μας αφηνουν να φυγουμε,λεγοντας μας να τα πληρωσουμε στο τελωνειο.Με την κλιση στο χερι,μετα απο 6 ωρες φτανουμε συνορα,περναμε κανονικα και ολα οκ...αλλα ηρθε η στιγμη που θελουμε να ξαναπερασουμε Τουρκια και δνε ξερουμε τι μπορει να συμβει....?εχει ιδεα κανεις?(Η κλιση δεν ειναι στο δικο μου ονομα,ημουν συνοδηγος,εγω περναω οποτε θελω ).
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-09-2009, 12:20
nontas Ο/Η nontas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Stefi Orf Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.......).

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ......!!!! Πείτε ρε παιδιά γιατί και εγώ θέλω να ξαναπάω Τουρκία και με προβληματίζει το θέμα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-09-2009, 12:25
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

θα σ'απαντησω εγω....σε 2 ωριτσες θα παω με το ιδιο ατομο(που γραψανε οι αστυν.) Τουρκια...το βραδυ η αυριο θα απαντησω τι συνεβη...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-09-2009, 21:27
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Stefi Orf Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σ'απαντησω εγω....σε 2 ωριτσες θα παω με το ιδιο ατομο(που γραψανε οι αστυν.) Τουρκια...το βραδυ η αυριο θα απαντησω τι συνεβη...
σε ευχαριστούμε που γίνεσαι θυσία για την ενημέρωσή μας!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-09-2009, 21:30
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ......!!!! Πείτε ρε παιδιά γιατί και εγώ θέλω να ξαναπάω Τουρκία και με προβληματίζει το θέμα.
αλλαξε ονομα,διαβατηριο και φυλο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-09-2009, 00:08
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Stefi Orf Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιπτωση μου διαφερει λιγο...ειχαμε παει Τουρκια και μας σταματησαν σ'ενα ####χωρι εξω απο Σμυρνη,οι αστυνομικοι μιλουσαν μονο Τουρκικα.Μας γραψανε διοτι κινουμασταν με 90χλμ/ωρα!(δεν ειδαμε αν εχει οριο)275 τουρκικες λιρες(+-140ευρω).Δεν τα πληρωσαμε επιτοπου,γιατι ειχαμε μονο την πιστωτικη,οποτε μετα απο 1 ωρα μας αφηνουν να φυγουμε,λεγοντας μας να τα πληρωσουμε στο τελωνειο.Με την κλιση στο χερι,μετα απο 6 ωρες φτανουμε συνορα,περναμε κανονικα και ολα οκ...αλλα ηρθε η στιγμη που θελουμε να ξαναπερασουμε Τουρκια και δνε ξερουμε τι μπορει να συμβει....?εχει ιδεα κανεις?(Η κλιση δεν ειναι στο δικο μου ονομα,ημουν συνοδηγος,εγω περναω οποτε θελω ).
εχεις δει το εχπρες του μεσονυχτιου?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-09-2009, 00:13
ekatontarxos Ο/Η ekatontarxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
25/4/65 - 5/7/09
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μoto: GS1200ADV
Μηνύματα: 157
Προεπιλογή Απάντηση: Προστιμο σε ξενη χωρα...

Εμένα μέ είχαν γράψει στην Πράγα σέ στημένο μπλόκο,προφανώς πηγαιναν πολλοι αναποδα στον μονοδρομο σε ένα ####δρομακι,αλλά έπέμεναν επίσης να τους πληρώσω και στό νομισμά τους (δεν δέχονταν €).Τούς θύμισα ότι σε ολες τις χώρες μπορώ να πληρώσω σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο εντος 15 ημερών.Την άλλη μέρα μέ έγραψε ένας φαντάρος επειδή οδήγησα 20 μετρα χωρίς κράνος (από το ξενοδοχειο στό βενζινάδικο δίπλα του,προφανώς ρίχνουν κλήσεις όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι) τού είπα ευγενικά το ανωτέρω ποιηματάκι,και πριν κατηφορήσω προς BRNO και BRATISLAVA είπα ελληνικότατα, άν με ξεναδείτε να μέ χ****ε !!!
Φυσικά καί δεν πέρασα από ταχυδρομείο...
Εχουν περάσει 5 χρόνια δεν έχει έρθει τίποτα.
Οι Γερμανοί είχαν αντίθετα χειροκινητο μηχανημα πιστωτικής χραπα-χρουπα (πέρασα κάτω από γέφυρα σε επαρχια με 140 ενώ είχαν φωτεινο οριο 80) 35€ χαρακτηρίστηκε τουριστικη κλήση...
Οι Ελβετοι ηλεκτρονικό μέ σύνδεση με GSM (?), αφου χρησιμοποιησα όλα τά ανωτέρω τερτιπια και όταν συνοφρυομενος τους είπα ότι παρα είναι οργανωμένοι, μου απαντήσανε "just business my friend"
Οι Σουηδοί τέλος ενώ οδηγούσα στην καλή χαρά πηγαίνοντας στο ακρωτήρι σε μια ερημια μέ 160 με κλεισανε με ένα θηριο Volvo και με οδηγήσαν στό κοντινότερο τμήμα ,εγώ στό πίσω κάθισμα ,το gs δεν ξερω πως τό φέραν.Μετά από πολυ παρακαλια και δηλώνοντας ότι βαρέθηκα να οδηγώ τόσες χιλιαδες χλμ με 80 και 100 με αφησαν αργά τό βράδυ τα καθίκια αφου πλήρωσα 986.5 € cash(ισοτιμια από τα kronen τρομάρα τους).Δεν μου επιτρέψανε ούτε να κάτσω στό σαλονάκι,οχι ότι το είχα σκοπό,και οδηγωντας μεσα στην βροχη έφτασα στο κοντινοτερο χοτελ και μουσκεμα ξεραθηκα στο κρεβατι με τα ρουχα από την τσαντιλα και την ένταση.
Οι ξενοδοχειακες υποδομες στό τμήμα ήταν ελλειπεις, μέ διαφορα γραμμενα στο τοιχο,λεξεις με πολλά ααα στη σειρά,αναθεμα τους ούτε τίς πινακίδες δεν μπορουσα να προφέρω...
Στην Τουρκια (2002) με αφησαν καί έφυγα,είχα κάνει 3 παραβάσεις ταυτόχρονα,δεν ξέρω για ποία ήθελαν να με γράψουν,κρανος-στοπ-οριο ταχαναμεσα σε πολλά γιουναν και καρντασι ανακατεμένα...με ρωτήσανε και τι ομαδα είμουν ,αν και δεν ασχολουμαι είπα Ολυμπιακος και τούς είδα πού συνοφρυωθήκανε,φαίνεται είχε περάσει από εκεί προσφατα και δεν είχε αφήσει καλες αναμνήσεις αυτοί ήταν Γαλατά Σαράι.
Παρένθεση,το περιστατικο έγινε στην Μπουρσα,αρχαια Προύσα όπου πρώτη φορά είδα τροχαίους να φοράνε κράνη ανοιχτα BMW AIRFLOW !!! και καβαλα σε RT ζευγάρια,με τό κλασικο ουζι περασμενο σταυρωτά.
Αν έτρωγα κλήσεις θα είχε πολυ πλάκα ή ισοτιμια €-λιρας ήταν 1€=1.450.000 λιρες οταν βγήκα ή ισοτιμία είχε πάει 1.750.000 !!!
Το σοου ήταν στίς αντιπροσωπειες αυτοκινήτων ένα UNO έκανε κατι δις !!!
Ο θεος με τιμώρησε βέβαια 20 χλμ πιο κάτω έμεινα από λάστιχο...το εφτιαξα μονος με το κιτ και από οτι φαινεται καλά γιατί κράτησε άλλα 5000 χλμ μέχρι που τά άλλαξα.
Από τα ξαδερφια μου μαθαίνω ότι αίσχος είναι ή κατασταση στην Αυστραλια,απίστευτος αριθμός από κάμερες,τροχαια,αστυνόμευση,μέχρι και ρουφιανιά μέσω τού κινητού από άλλους οδηγούς

Last edited by ekatontarxos; 21-09-2009 at 00:23.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!