GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #571  
Παλιό 21-10-2012, 20:22
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ σε πολλά. Βασικά σε όλα εκτός του ξεκινήματος σου.
Πράγματι ο μεγάλος στόχος είναι η Αμερικάνικη αγορά. Η ανατολική (!) αγορά επίσης (μην νομίζετε ότι πάει χάλια εκεί).

Όλα τα άλλα διαφωνώ.
- Πρώτα από όλα τι εννοείς μοντέλο β' εξάμηνο του 2014;

Tην "ιαπωνοποίηση" του marketing.Μακάρι να "ιαπωνοποιούνταν" και η διαδικασία παραγωγής.

- Δεύτερον, το ποιος θα το πάρει, θα χρεωθεί, θα πουλήσει κλπ. ήταν "εξαπανέκαθεν" πρόβλημα του καθενός από εμάς ανεξάρτητα. Σωστό;

Απολύτως.Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα επιτιμούν εαυτούς επειδή θα το αγοράσουν καινούργιο.

- Τα περί tablet που λες και ξαναλές είναι δημιουργία εντυπώσεων. Το νέο 1200GS έχει την ίδια ηλεκτρονική υποδομή (οκ ελαφρώς ΝΕΩΤΕΡΗ αλλά την ίδια) με το τωρινό 1200GS που υπάρχει εδώ και 8 χρόνια. Επίσης την ίδια με τα περισσότερα αυτοκίνητα της τελευταίας 10ετίας. Τι νομίζεις ότι είναι τόοοοσο διαστημικό στο νέο; Υπόψη ότι τα περισσότερα "διαστημικά" (αν μου βρεις να έχει το νέο) είναι OPTIONS, κανένας δηλαδή δεν σε υποχρεώνει να τα βάλεις.

Εχω λόγους για δημιουργία εντυπώσεων;Η τεχνολογία πρέπει να υπηρετεί τον καταναλωτή χωρίς αυτός να γίνεται δέσμιός της ούτε γι'αστείο.Για ρίξε μια ματιά στα συνεργεία(εξουσιοδοτημένα και μη) και στις ράμπες των οχημάτων οδικής βοηθείας...Για ρίξε μια ματιά στα εδώ γραφόμενα (του forum εννοώ)

- Το HP2/Megamoto ήταν μια πανάκριβη μηχανή, κάτι που μπορούσε κάποιος να βρει φτηνότερα (και ίσως καλύτερα) σε άλλες μάρκες. Πχ. KTM. Εγώ το megamoto θα το έπαιρνα μόνο αν δεν ήξερα τι να κάνω τα λεφτά μου και τα 5ψήφια νούμερα μου ήταν όπως τώρα έχω τα τριψήφια. Και φυσικά όχι για "πρώτη" μηχανή μου.

Γιατί, το καινούργιο θα είναι "φτηνή" μηχανή;Σου θυμίζω την πάγια αρχή της εταιρίας "θέλουμε να έχουμε ακριβό κατάλογο".

- Η σειρά Χ ήταν ένα χάλι, πλην του Χ450. Αυτό είχε βγει για συγκεκριμένο σκοπό, τον κάλυψε και τέλος. Τώρα υπάρχει η μικρή αδερφή Husqvarna για τέτοια θέματα.

Καλύφθηκε ο σκοπός, στα κ@κ@λ@ οι πελάτες.Αν μιλάμε για αλυσσοπρίονα, βεβαίως ήδη έχω Husqvarna

- Το S1000RR σε πληροφορώ ότι στην αγορά των RR πουλάει ΣΑΝ ΖΕΣΤΟ ΨΩΜΙ (μάλιστα όποιος δεν το παίρνει και παίρνει κάτι άλλο φτηνότερο, το έχει σαν μακρινό όνειρο). Ψάξε και δες. Φέτος σε τουλάχιστον μια αγορά (δεν θυμάμαι, ίσως Αμερική) το RR πούλησε περισσότερο από το GS!!! (ένδειξη και ότι επιτέλους ήθελε ανανέωση το GS)

Στην Ευρώπη και Η.Π.Α. ναι.Για τα εδώ μιλάμε αγαπητέ...Να σου θυμίσω λόγια του Marco Melandri: μοτό για λίγους, για πολύ λίγους.

Το ελικάκι θα γυρίζει με ή χωρίς NLS, με ή χωρίς loulou1100gs, με ή χωρίς Ελλάδα βασικά.
Το γνωρίζω.Καλως ήλθες στον μαγικό του κόσμο.Ασε εμάς τους παλαιότερους να έχουμε τις εμμονές μας και τις απαιτήσεις μας.Σε ό,τι αφορά στην πατρίδα μας, σε βεβαιώνω ότι ως αγορά εκτιμάται ιδιαίτερα από την εταιρία όχι μόνο ποσοτικά αλλά κυρίως για τα ποιοτικά της δεδομένα.
Reply With Quote
  #572  
Παλιό 21-10-2012, 20:26
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Νομίζω ότι η αεροδυναμική της καινούριας μάσκας θα καταργεί μάλλον τα flaps που συνόδευαν τον ανεμοθώρακα του προηγούμενου μοντέλου (adve). Το παρατήρησε κανείς άλλος ή είναι της φαντασίας μου;
Reply With Quote
  #573  
Παλιό 21-10-2012, 20:43
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
...H εξάτμιση δεξιά?! τα χειριστήρια "συμβατικού" τύπου (δηλ. όχι 3 κουμπία για τα φλάς κτλ)?! Πάει αυτό ήταν...τέλος εποχής...!
Γιατί; Υπήρχαν ήδη και άλλα BMW με την εξάτμιση δεξιά. Απλά τώρα όλα είναι έτσι. Όσο για τα κουμπιά του φλας ούτε εγώ τρελαίνομαι, αλλά δεν έγινε και τίποτα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η αεροδυναμική της καινούριας μάσκας θα καταργεί μάλλον τα flaps που συνόδευαν τον ανεμοθώρακα του προηγούμενου μοντέλου (adve). Το παρατήρησε κανείς άλλος ή είναι της φαντασίας μου;
Μπορεί να έχεις δίκιο, ποιος ξέρει. Θα δούμε όταν αρχίσει να την οδηγά κάνας δημοσιογράφος.
Reply With Quote
  #574  
Παλιό 21-10-2012, 20:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μέχρι και ο... εαυτός του τον πήρε χαμπάρι.

Ακόμα περιμένω τα σχόλια του για τη νέα μηχανή.

Απαραδεκτος οπως παντα..................

Ψαξε τα ποστς του ''ακατονομαστου'' να δεις οτι πουθενα δεν ειπε οτι ο μποξερ πεθανε....
Παντα ελεγε οτι ο σημερινος (μεχρι χθες) αεροψυκτος μποξερ πεθανε και χωρις υδροψυξη δεν θα πηγαινε πουθενα λογω ρυπων.
Επισης ειπε οτι ηταν δυσκολο να χωρεσει η υδροψυξη, οχι αδυνατον μιας και υπηρξε και στο παρελθον αλλα δεν βγηκε στην παραγωγη, αλλα δυσκολο.......και δυσκολο ηταν αν ηθελε να διατηρησει τα χαρακτηριστικα του παλιου. Οι γερμανοι ομως τα καταφεραν και μπραβο τους.

Τελος, λιγος σεβασμος απο εσενα και τον αλλο τον ανεκδιηγητο πεθαμενο και ξαφνικα αναστημενο ''ΜανοΣαμο'' σε εναν ανθρωπο ο οποιος δουλευει 14 ωρες την ημερα (07:00-22:00) 7 ημερες την εβδομαδα στην πολεμικη αθηνα και δεν εχει χρονο να συμμετεχει στην εγκαρδια, φιλικη και ειρωνικη συζητηση σας δια το προσωπο του δεν βλαπτει......αλλα σεβασμος υπαρχει μονον απο εσας προς εσας κοιτωντας το ειδωλο σας στον καθρεπτη............ματαιοδοξοι οπως παντα.
Reply With Quote
  #575  
Παλιό 21-10-2012, 21:11
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Επειδή το multiquote είναι ταλαιπωρία, θα σου απαντήσω με νούμερα.

1. Πάλι δεν το κατάλαβα. Η BMW ήταν οκ στους χρόνους της. Δεν ήρθε νωρίς το επόμενο. Δες όλες τις ανανεώσεις από το δικό σου και πέρα. Όσο για την διαδικασία παραγωγής ας περιμένουμε να δούμε. Από τώρα την καταδίκασες.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ κάποια πράγματα είναι μοιραία όταν ένα αντικείμενο από "λίγα και προσεγμένα" (όπως ίσως το 1100) γίνεται ευρέως καταναλωτικό.

2. ΟΚ. Επίσης δεν το βλέπω κακό. Γιατί η δική σου ή δική μου φιλοσοφία είναι καλύτερη;

3. Πάλι δεν μου λες τι θα "χειροτερέψει" τεχνολογικά στο νέο 1200 από το ΤΩΡΙΝΟ 1200. Στο τωρινό δεν θες tablet. Στο επόμενο έχει τα ίδια ηλεκτρονικά. Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Στο σημερινό με το CANBUS (μια τεχνολογία σχεδών 20 ετών στα αυτοκίνητα) ναι για να διαβάσεις τα διαγνωστικά θες μηχάνημα. Σου λέει όμως τι έχει η μηχανή, μερικά από τα οποία που σου λέει, πριν από τέτοια συστήματα ναι δεν χαλάγανε, μερικά όμως χαλάγανε και μύριζαν τα νύχια τους να βρούνε τι φταίει. Όσο για το θαυμαστό αυτό μηχάνημα που έχει η BMW, μπορείς και μόνος σου να αγοράσεις (ένα γενικό για CANBUS) δεν θυμάμαι με πόσα, νομίζω γύρω στα 200 ευρώ (η μηχανή κάνει 15 χιλιάρικα, τα 200 ευρώ θα τα αντέξει κάποιος). Μεγάλη δουλειά.

4. Ναι και; Από τη μία μιλάμε για το τέλειο μπαλαντέρ, από την άλλη για κάτι για τελείως ειδικό κοινό και χρήση.

5. Η BMW βγάζει κάποια μοντέλα. Μετά αλλάζει. Μετά ξαναλλάζει. Δεν σε καλύπτει κάποιο από αυτά, κοιτάς αλλού. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να φτιάξει η BMW μια μηχανή ακριβώς για τα γούστα σου (ή τα δικά μου). Δεν υποχρέωσε να αγοράσεις.

6. Τι εδώ εννοείς η Ελλάδα; Ναι και; Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

7. Στο μαγικό κόσμο του έλικα είμαι τα τελευταία 10 χρόνια. Δεν με θεωρώ νέο. Ούτε φυσικά παλιό. Ο έλικας μου είναι απλώς μια επιλογή επειδή μέχρι στιγμής ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ, όχι ότι θα μου κάνει υποχρεωτικά σε 10 χρόνια. Με αυτή την έννοια καλώς ήρθες εσύ στο μαγικό κόσμο του εμπορίου. Είμαι σίγουρος ότι και οι δικές σου εμμονές μπορεί να ακούγονται ανέκδοτο σε αυτούς που ορκιζόντουσαν στην R65. Μακάρι να έχεις δίκιο για την Ελλάδα το πως τη θεωρούν. Εγώ δεν το πολυπιστεύω, αλλά υποθέτω κάπου θα το ξέρεις, οπότε πάω πάσο.
Reply With Quote
  #576  
Παλιό 21-10-2012, 21:17
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Δεν θα ασχοληθώ με τα άλλα που έγραψες (υπάρχουν γραμμένα τα πάντα τα παλιά κλπ.). Δεν αλλάζω και τα (κάκιστα) συμπεράσματα μου για σένα.
Αλλά να ξέρεις ότι ως εργαζόμενο (που χαίρομαι ότι είσαι και δεν έχεις στάτους άνεργου πια), σε σέβομαι, εφόσον αυτός είναι ο λόγος.

Επίσης μη σου ξαναπεράσει η υποψία ότι έχεις το μαγικό και απόλυτο κριτήριο για τους άλλους ανθρώπους (όπως ούτε και εγώ άλλωστε). Γιατί η τελική σου φράση κάτι τέτοιο δείχνει πάλι.

Last edited by NLS; 21-10-2012 at 21:19.
Reply With Quote
  #577  
Παλιό 21-10-2012, 21:22
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...εφόσον αυτός είναι ο λόγος.
Είσαι απιστευτος!
Δε πιστεύω να θες και αποδείξεις...

Αν κι εγω πιστεύω οτι πήρε το ταξί μόνο και μόνο για να γλιτώσει την αντιπαράθεση μαζί σου!

ΥΓ.ο Γιώργος εχει iPhone!!!
Reply With Quote
  #578  
Παλιό 22-10-2012, 02:39
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Σιγά μην θέλω αποδείξεις.

Ταξί; Ο μόνος τρόπος να γλυτώσει την αντιπαράθεση μαζί μου είναι να πάρει GS.

ΥΓ. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

(ώρα να προσπαθήσω να κοιμηθώ τώρα, ο μικρός έχει τρελαθεί στο βήχα και μας κρατάει ξύπνιους)

Last edited by NLS; 22-10-2012 at 02:41.
Reply With Quote
  #579  
Παλιό 22-10-2012, 10:29
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταξί; Ο μόνος τρόπος να γλυτώσει την αντιπαράθεση μαζί μου είναι να πάρει GS.
Α, φιλαρακι, ολα και ολα!!!
Έχει πάρει πρώτος νούμερο ο Ναπο . Δεν θα μας χαλασεις την σειρά εσυ !!!
Reply With Quote
  #580  
Παλιό 22-10-2012, 10:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Εγώ το ξέρω, αυτός το έχει συνειδητοποιήσει;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!