GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-05-2013, 13:10
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Αιμιλιος... Trophy στη βόρεια Ελλάδα

Φέτος, τα πιτσιρίκια θα έκαναν Πάσχα με τη μητερα τους. Για πρώτη χρονιά επίσης δεν είχα κάποια άλλη υποχρέωση. Ο καιρός προβλεπόταν εξαιρετικός...
Εξαιρετική ευκαιρία λοιπόν να την... κάνω για τον αγαπημένο μου Βορρά. Ευκαιρία να δοκιμάσω και τις αλουμινενιες της touratech.
Αναλυτικά σχέδια δεν υπήρχαν. Δεν μου αρέσουν κιόλας. Εντάξει σε γενικές γραμμές, ήθελα να πάω κυρίως ορεινή Ροδοππη. Ισως και Εβρο. Σίγουρα και για κανένα μπανακι με τέτοια ζέστη.
Ε λοιπόν τα κατάφερα. Σχεδόν όλα...
Πριν ξεκινήσω την αναλυτική παρουσίαση να πω ότι έκανα συνολικά περιπου 3.100 χλμ !! Και μια μικρή πρόγευση απο Ροδοππη...



Εκανα μπάνιο σε ορεινή πισίνα...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-05-2013, 13:20
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Η αρχή έγινε τη Μεγαλη Πέμπτη. Τελικός προορισμός η Θεσσαλονικη, αλλα μέσω... Ηπείρου. Ο ενδιάμεσος προορισμός ήταν τα Ζαχοροχωρια...
Εκανα στα γρήγορα Αθήνα - Γιάννενα με μια μικρή στάση στα χάνια του Λουρου κάτω απο τα πλατανια. Στα Γιάννενα έκανα μια μικρή βόλτα στη λίμνη. Αλλωστε 5 χρόνια εκεί φοιτητής δεν μου ήταν άγνωστα...
Βουρ λοιπόν για φαράγγι Βικου. Ζέστη και έντομα θέλουν να κάνουν τη ζωή μου δύσκολη, αλλα η διάθεση μου δεν χαλάει με τίποτα...
Σε περίπου 40 λεπτά είχα ανεβεί Μονοδενδρι και στη θέση Οξυά του Βικου. Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους...








Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-05-2013, 13:30
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Αιμιλιος... Trophy στη βόρεια Ελλάδα

Δώσε εσύ κι εμείς παρακολουθούμε.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-05-2013, 13:31
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Στάση για φαγητό στο Μονοδενδρι. Γουρουνοπουλο σβησμενο σε ουίσκι... Και πείναγα σα λύκος...
Αφού στανιαρα, εξέτασα το χάρτη. Να γυρίσω απο Κατάρα ή απο Κονιτσα;
Επέλεξα το δεύτερο και δεν έχασα. Η διαδρομή Κονιτσα - Γρεβενά ειναι από τις ομορφότερες. Νερά κατα μήκος όλης της διαδρομής. Καστανιές και έλατα. Λίγη κινηση. Μοναδικό πρόβλημα οι σβουνιες απο τις αγελαδες.

Βρήκα και το πιστακι, που μας είχε δείξει ο Νακος τον Οκτώβριο.
Μικρη στάση για να δροσιστώ στο Βοϊδοματη...








Από Γρεβενά μπήκα λίγο Εγνατία και βγήκα στη Βέροια για να γυρίσω απο την παλιά εθνική. Σύνολο χλμ 820 βοήθεια μας....

Οι βαλιτσες καταπληκτικές. Ρύθμισα την ανάρτηση και δεν τις ένιωθα σε αντίθεση με τις Vario.


Σε λίγο η συνέχεια...

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-05-2013, 16:46
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Ημέρα 2η, Μεγαλη Παρασκευή.
Αρχικά είχα σχέδια να πάω κάπου μακριά. Ομως ένας κολλητός χρειάστηκε βοήθεια το πρωί. Ετσι ξεκίνησα γύρω στις 12.00.
Η καλύτερη λύση: Χαλκιδική. Πού όμως; Παμε και βλέπουμε. Έβαλα στόχο αρχικά στη Σιθωνία. Αφού έκανα χαλαρά τη βόλτα μου, κατέβηκα στο Πλατανιτσι. Εχει εκεί ένα κοινοτικό κάμπινγκ, το οποίο δε λειτουργούσε αλλά ήταν ανοιχτό. Ετσι βρήκα και νερό για ντουζακι...



Εριξα έναν υπνακο για καμιά ωριτσα και συνέχισα να κανω το γύρω το ποδιού. Το στομάχι μου όμως άρχισε να διαμαρτύρεται. Σταμάτησα λοιπόν σε μια Ταβερνα Πανοραμα πάνω απο το Καλαμίτσι πριν το Πόρτο Κουφο...


Μέρα που ήταν διάλεξα θαλασσινά: μια σαλάτα, χταποδακι, γλαφυρό και 2 μπύρες... 32 ευρω!!

Μέρα που ήταν έδωσα τόπο στην οργή...

Αφού απόλαυσα τις κρυες - έστω και αλμυρες - μπύρες, συνέχισα για Πορτο Κουφο, Τορωνη, Μαρμαρα...

Η διαδρομή μοναδικη. Για όσους ένα τη γνωρίζουν, ειναι όλο στροφές γεμάτη πεύκα και απο δίπλα η θάλασσα...

Μου είχε ανοίξει η όρεξη για ακόμη περισσότερο...

Ε λέω ας κάνω και το πρωτο πόδι. Βέβαια, καμία σχέση. Η Κασσανδρα ειναι γεμάτη μεζονέτες και συγκροτήματα. Και τώρα ήταν γεμάτη Cayenne και MX5 με Βουλγαρικά νούμερα....

Στάση για εσπρεσακι στην Καλλιθέα και μετά Βουρ για Παλιουρι... Τώρα η βόλτα ήταν πιο χαλαρή, είχα πλέον γεμίσει απο χρώματα και αρώματα. Κρατούσα δυνάμεις για την επόμενη μέρα, που έλεγα να ξεκινήσω για τη Ροδόπη. Επιστρέφω πισω Θεσσαλονικη έχοντας κανει συνολικά 420 χλμ...

Εις αύριον τα σπουδαία όμως.

Η συνέχεια το βράδυ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-05-2013, 18:41
Gasgs Ο/Η Gasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Kifisia
Μoto: R1100 gs kara-Tubano
Μηνύματα: 2,870
Προεπιλογή Απάντηση: Αιμιλιος... Trophy στη βόρεια Ελλάδα

Ωραιος Αιμιλιε
Παντα τετοια. Βλεπω τη μηχανη τουμπανο
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-05-2013, 18:59
dimpap44 Ο/Η dimpap44 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή Απάντηση: Αιμιλιος... Trophy στη βόρεια Ελλάδα

Ωραίες οι φώτο ήμασταν την ίδια περίοδο Χαλκιδική.Περιμένουμε τη συνέχεια
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-05-2013, 19:32
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimpap44 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίες οι φώτο ήμασταν την ίδια περίοδο Χαλκιδική.Περιμένουμε τη συνέχεια
Κρίμα ρε Δημήτρη που δεν γνώριζομαστε να τα λέγαμε...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-05-2013, 19:33
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gasgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος Αιμιλιε
Παντα τετοια. Βλεπω τη μηχανη τουμπανο
Ευχαριστω Κώστα... Τώρα με τις βαλιτσες ειμαι έτοιμος για τα πιο μακρυνα ταξίδια....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-05-2013, 19:47
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Την Κυριακή του Πασχα θα ήμουν καλεσμένος κάπου σε ένα χωριό κοντά στη Βεργίνα, την Τριτη ειχα τον Αϊλία των Σερραιων, οπότε είχα το Σάββατο και τη Δευτέρα για τη Ροδόπη...
Ανοίγω παρένθεση εδώ, αξίζει ο κόπος να επισκεφθείτε το μουσείο της Βεργινας.
Το Σάββατο λοιπόν ξεκίνησα νωρίς: στις 9.00 ήμουν στο δρόμο. Η διαδρομή που είχα σχεδιάσει ήταν... κυκλωτικη.
Αρχικά θα πήγαινα στη λίμνη Δοϊρανη, στη συνέχεια θα ανέβαινα πιο πάνω στη λιμνη Κερκινη, θα κατεβαινα προς Σέρρες, από εκεί για Δράμα, Παρανεστι με τελικό προορισμό τους καταρράκτες της Αγίας Βαρβαρας, περίπου 20 χλμ βόρεια του Παρανεστιου. Η υλοποίηση βγήκε και με το παραπάνω...
Η λιμνη Δοϊρανη δεν λέει πολλα από την Ελληνικη πλευρά. Αντιθέτως, η σκοπιανή έχει πολλά γραφικά και τουριστικά χωριά. Στη δική μας μεριά όμως έχουμε τις Μουριες... Ενας ευλογημενος, καταπράσινος τόπος με πάρκα και χώρους αναψυχής... Οτι πρέπει για Πρώτομαγια και πικ-νικ..

Ο συνοριακος σταθμός απέχει μόλις 150 μέτρα...


Είπαμε ερημιά στην Ελληνικη πλευρά...


Ομως μετά το μεγαλείο της άνοιξης...




Η οροσειρα που μας χωρίζει απο τη Βουλγαρία...



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!