GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 17-01-2011, 21:37
krima Ο/Η krima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: νοτια προαστια
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Πριν και μετα την πτωση

Good postig
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 17-01-2011, 23:28
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Πριν και μετα την πτωση

ευχαριστούμε φίλε
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 25-01-2011, 22:10
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Πριν και μετα την πτωση

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!! :sm4: (φτου-φτου, μακριά από εμάς)
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 28-01-2011, 21:35
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Πριν και μετα την πτωση

100% σωστά όλα αυτά.Εκτός απο τον εξοπλισμό,που τον θεωρώ αυτονόητο,κυρίως το κράνος(όλα τα άλλα,πιθανόν με το καιρό να διορθωθούν,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΟΧΙ)άλλωστε,πάνε κάτι μήνες που πέταξα το σπασμένο και ραγισμένο στις 2 πλαινές και στη πίσω πλευρά κράνος μου,και η τενοντίτιδα που μου έμεινε στο αριστερό χέρι μετά απο 6 βδομάδες γύψου,με ψιλοενοχλεί που και που,θέλω να τονίσω τα εξής.
1.Συνοψίζω αυτά που έγραψε ο motovlamenos,για το σώμα.Δηλαδή.
Οτι προεξέχει,σπάει.
Οτι είναι σφιγμένο,σπάει.
Οτι πάει να αντισταθεί στην άσφαλτο,καίγεται σε άθλιο βαθμό.
Αν είναι δυνατόν,μαζεύουμε τα χέρια σταυρωτά στο στήθος,όταν χωρίσουμε απο τη μοτό,και τα πόδια ευθεία σε στάση προσοχής αλλά ΧΑΛΑΡΑ.Ανάλογα τη θέση στην οποία θα αρχίσει το επώδυνο ταξίδι στην άσφαλτο με το σώμα μας.
2.Μεγάλη σημασία έχει η ψυχολογική προετοιμασία.Δηλαδή.Οταν συμβεί,η πτώση,είναι εξαιρετικά απιθανο ωσ αδύνατο ο εγκέφαλος να συνθέσει και να επεξεργαστεί όλα αυτά τα πράγματα,που έρχονται και σε αντίθεση με αυτό που ξέρει το συνειδητό μας σαν προστασία του σώματος.Αυτό σημαίνει,οτι πολλές φορές όσο οδηγούμε,πρέπει να σκεφτόμαστε τι κινήσεις θα κάνουμε όταν έρθει η πτώση..Δεν λέω οτι θα τις κάνουμε αντανακλαστικά,αλλά αν τις έχουμε δουλέψει κάμποσες φορές στο μυαλό μας,θα τις κάνουμε πιο γρήγορα και πιο εύκολα..
3.Σε εμπόδιο μπροστά μας,αυτοκίνητο συνήθως,χαλαρώνουμε ΕΝΤΕΛΩΣ το σώμα,τόσο,που σφιγμένα είναι τα δάχτυλα που πατάν το φρένο μόνο.Το φέρνουμε όσο το δυνατόν πιο μπροστά και σε όρθια θέση,ουσιαστικά το προετοιμάζουμε να πετάξει,αν είναι δυνατόν χωρίς να ακουμπήσει πουθενά,ούτε σε μηχανή ούτε στο εμπόδιο κατά την απογείωση.Με αυτό το τρόπο,το σώμα θα δεχτεί μόνο τη δύναμη της ελευθερης πτώσης στο έδαφος,είτε στο εμπόδιο,και όχι τη δύναμη της μοτοσυκλέτας και του εμποδίου μαζί που είναι πολλαπλασιασμένες.
Αυτό είναι που θέλει τρομερή εγκεφαλική δουλειά.
Εγώ προσωπικά,γύρω στα 15 χρόνια,με το που βλέπω απο μακριά πιθανό εμπόδιο φωνάζω στο μυαλό μου,χαλαρος χαλαρος χαλαρος,φεύγεις απο πάνω.
Δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ και ελπίζω έτσι να μείνει.
Και μακάρι όλα αυτά να μείνουν μόνο θεωρητικές γνώσεις σε όλους μας.Καλα και όρθια χιλιόμετρα..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η διαδικασία για την απογραφή και την πληρωμή των δημοσίων υπαλλήλων MARK Χρήσιμα 13 14-06-2010 11:45
Μαραθώνιος για την Αϊτή από τον ΣΚΑΙ και την Unicef MARK Πολιτισμός 1 26-01-2010 21:47
Πριν και τωρα. georgekostas Διάφορα 6 04-10-2009 18:59
Πρωτος Ελεγχος μετα απο την Αγορα. sansiro.sugata Φροντίδα 26 27-08-2009 14:01
Τα λαστιχα πριν και μετα το ταξιδι!!! Kwstas_kef Γενικά - Μοτοσυκλέτα 15 03-08-2009 02:57


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!