GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 01-08-2011, 21:22
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Για αυτό ειμαι σίγουρος ότι εκτός απο το καλύτερο εργαλείο (ADVE) είμαι μέλος και στο καλύτερο φόρουμ. Εκπληκμτική ανταπόκριση και πάρα πολλές σωστές απόψεις και παρατηρήσεις .

Λοιπόν το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα παίζει παρα πολύ μάλλον γιατί ....Είμαι πάρα πολλά χρόνια , πάρα πολλές ώρες την ημέρα πάνω σε υπολογιστή.
Τις υπόλοιπες ώρες ήμουνα με ενα πινέλλο στο χέρι και έβαφα μινιατούρες ως χόμπυ και δεύτερη δουλειά. Τώρα ειναι η βασική μου δουλειά , οπότε γενικά η καταπόνηση των καρπών μου ειναι συνεχής επι πολλά χρόνια.

Όντως με το μπουφάν και τα γάντια ζορίζομαι περισσότερο και το μούδιασμα είναι πιο έντονο.

Όντως ξεκινάει απο το μικρό και παράμεσο δάχτυλο όπως σήμερα παρατήρησα λεπτομερειακά και επεκτείνεται και στα υπόλοιπα , αλλά όχι στον αντίχειρα.

Όταν οδηγώ σε ινδιάνικους ρυθμούς με πολλές εναλλαγες ταχύτητας, κινήσεις του καρπού, αλλαγές πορείας κ.λ.π. ειναι πολύ ασθενέστερο το φαινόμενο. Σε εθνική με σταθερή ταχύτητα και γενικά σταθερή πορεία γίνεται πολύ έντονο.

Το αριστερό μου γκρίπ ειναι φαγωμένο ( 3ο σετ μεσα σε 2 χρόνια ..έλεος !! ) αλλά το αριστερό μου χέρι μουδιάζει ελάχιστα , οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται το γκρίπ.

Το βράδυ στον ύπνο ή το πρωί στο ξύπνημα δεν έχω μουδιάσματα , η σε άλλες περιπτώσεις , όπως στον υπολογιστή ή στο βάψιμο . Οι περιγραφές πάντως των συναδέλφων με το ίδιο πρόβλημα ταιριάζουν πολύ σε αυτό που αισθάνομαι και εγώ . Μέχρι πριν 2 χρόνια με το Βαρκαντέρο δεν μου χε συμβεί ποτέ οπότε συμπεραίνω ότι ήταν πολύ ψόφιο για να μπορέσει να με ζορίσει σε σχέση με την μπουμπού (καλά ρε μη βαράτε οι Βαρκαντερατζήδες, μια πλάκα έκανα)
Έχω διαβήτη , ο οποίος απο ότι είδα μπορεί να το επιδεινώνει σημαντικά

Έκλεισα ραντεβού με τον ορθοπεδικό

Το μηχανικό cruise το ψιλοφοβαμαι σαν ιδέα επειδή δεν το χω χρησιμοποιήσει ποτέ


Ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους για το ενδιαφέρον και την μεγάλη απόκριση. ¨

¨οτι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να ακουστεί ..χαρά μου !!!!!

Last edited by Major_Goose; 01-08-2011 at 21:28.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-08-2011, 01:02
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμένα μ' αρέσει η ιδέα του cruise... αλλά μηχανικό ρε γαμώτο...


Ναι ρε γαμώτο μηχανικό.
Αυτό σίγουρα και στον ήλιο να είναι η μηχανή δουλεύει.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 02-08-2011, 02:16
thbgs Ο/Η thbgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: a
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Ξεκούρασέ το για λίγο καιρό και θα ξεντώσει, που λένε και στο χωριό μου
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 02-08-2011, 03:36
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Δεν γίνεται να ήμαστε όλοι προβληματικοι,κι εγώ το χω πάθει,3-4 φορές κι αυτες με το GT,παίζει μεγάλη σημασία το βάρος που ρίχνουμε στα χέρια ίσως.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-08-2011, 10:36
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Με το Ζ750S που είχα πριν το μούδιασμα ήταν καθημερινό φαινομενο απο τους κραδασμούς του κινητήρα. Είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει η μηχανή? Στο κάνει μόνο στην μηχανή? Αν ναι τότε το ΣΚΣ είναι δεύτερο στην αναζήτηση σου και πρώτο οι κραδασμοί απο την μοτοσυκλέτα.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-08-2011, 18:38
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

επειδη το ειχα-εχω και εγω, ολα ειναι συνδυασμος,
του τενοντα στην κλειδωση του αγκωνα απο το κατω μερος, λογω που δουλευει σαν ακουμπηστηρι στον υπολογιστη (το αριστερο), συν τον αυχενα και συν οι τενοντες στον ωμο.
ολα αυτα ειναι απο την κακη καθημερινη σταση του σωματος συν το βαρος και θεση οδηγησης της μηχανης.
για το βαρος της μηχανης εννοω οταν την τραβας να την βαλεις στο διπλο σταντ, και οταν πας να την φερεις στα ισια οταν εχεις ανεβει επανω,
προσπαθησε να την εχεις μονο στο πλαινο, και οταν πας να την φερεις στα ισια δωσε δυναμη με τα ποδια πιο πολυ παρα με τα χερια.
για την θεση οδηγησης βαλε αποστατες στο τιμονι και εαν μπορεις αλλαξε σελλα να πας λιγο πιο κατω (δοκιμασε με μια απο το απλο gs) γιατι το adv σε βαζει σε στυλ "επιθετικης"- γρηγορης θεσης και οχι αναπαυτικης ταξιδιαρικης θεσης (εισαι συνεχεια λιγο σκυφτος και ολο το βαρος του σωματος κοντραρει στα χερια, δεν το καταλαβαινεις αλλα γινεται ασυναισθητα η ολη κοντρα)
για να διορθωσεις τωρα τους πονους μονο σε φυσιοθεραπευτη με μασαζ, και δεν χρειαζεται να παρεις φαρμακα

Last edited by J-P-HELLAS; 03-08-2011 at 18:40.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-08-2011, 19:50
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

αφου θα πας σε ορθοπεδικο, πες του να σου γραψει-κανει ηλεκτρομυογραφημα ανω και κατω ακρων για να ξερεις μηπως εχεις και αλλου προβλημα(στη μεση π.χ)
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-08-2011, 20:32
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το ειχα-εχω και εγω, ολα ειναι συνδυασμος,
του τενοντα στην κλειδωση του αγκωνα απο το κατω μερος, λογω που δουλευει σαν ακουμπηστηρι στον υπολογιστη (το αριστερο), συν τον αυχενα και συν οι τενοντες στον ωμο.
ολα αυτα ειναι απο την κακη καθημερινη σταση του σωματος συν το βαρος και θεση οδηγησης της μηχανης.
για το βαρος της μηχανης εννοω οταν την τραβας να την βαλεις στο διπλο σταντ, και οταν πας να την φερεις στα ισια οταν εχεις ανεβει επανω,
προσπαθησε να την εχεις μονο στο πλαινο, και οταν πας να την φερεις στα ισια δωσε δυναμη με τα ποδια πιο πολυ παρα με τα χερια.
για την θεση οδηγησης βαλε αποστατες στο τιμονι και εαν μπορεις αλλαξε σελλα να πας λιγο πιο κατω (δοκιμασε με μια απο το απλο gs) γιατι το adv σε βαζει σε στυλ "επιθετικης"- γρηγορης θεσης και οχι αναπαυτικης ταξιδιαρικης θεσης (εισαι συνεχεια λιγο σκυφτος και ολο το βαρος του σωματος κοντραρει στα χερια, δεν το καταλαβαινεις αλλα γινεται ασυναισθητα η ολη κοντρα)
για να διορθωσεις τωρα τους πονους μονο σε φυσιοθεραπευτη με μασαζ, και δεν χρειαζεται να παρεις φαρμακα

Ολα αυτά που περιγράφεις τα κάνω και γίνονται καθημερινα.....εννοώ τα όσα μπορούν να θεωρηθούν ως αίτια ..τώρα τα προτεινόμενα πρέπει να τα κάνω.....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 03-08-2011, 20:34
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου θα πας σε ορθοπεδικο, πες του να σου γραψει-κανει ηλεκτρομυογραφημα ανω και κατω ακρων για να ξερεις μηπως εχεις και αλλου προβλημα(στη μεση π.χ)
Εχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου στον Ο4 - Ο5 και πιεστικά φαινόμενα στις ρίζες των εκεί νεύρων. Το ηλεκτρομυογράφημα το χω σκοπό όμως ...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 05-08-2011, 12:59
minaskapetanakis Ο/Η minaskapetanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: iraklio kriti
Μoto: BMW R1200RT 2010
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Μούδιασμα Καρπών στην οδήγηση - Έχει τύχει σε κανένα ?

Πολυ πιθανο να σε σφιγγει το μπουφαν ή τα γαντια. Αν σου περναει αφηνοντας ενα-ενα τα χερια απο το τιμονι (αν εχεις cruise control βοηθαει), τοτε μαλλον σε στενευουν τα ρουχα και δενε χεις τιποτα αλλο. Το παθαινω κι εγω με το χειμερινο μπουφαν αν απο μεσα βαλω χοντρη μπλουζα. Αν δεν συμβαινει αυτο, τοτε κοιταξε το ιατρικα. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ειχα ανησυχησει.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η Ευρώπη μας χρωστάει εκατομμύρια ευρώ από νοσηλεία πολιτών χωρών-μελών της Ε.Ε. ... ckalfas Υγεία 4 11-02-2011 17:22
Έχει βάλει κανείς WP σε GS1200 Adv ;;;; AlexisK Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 03-02-2011 18:17
Τι βήματα πρέπει να κάνουμε αν θεός φυλάξει το κινητό μας έρθει σε επαφή με νερό! MARK Χρήσιμα 17 30-10-2010 19:16
Οπαδός του ΠΑΟΚ γράφει σε blog οπαδών του Ajax για το μεταξύ τους παιχνίδι.... MARK Χιούμορ 25 30-09-2010 00:05
Κινητό που φτιάχνει καφέ, παίζει φυσαρμόνικα, σε ξυρίζει κ.α Black_Shadow Διάφορα 7 23-01-2009 23:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!