GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-01-2012, 01:51
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Lightbulb ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

Μακαρι να μην τυχει σε κανεναν βεβαια, αλλα ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ! που ειναι κριμα να χαθει μια ζωη που θα μπορουσε να σωθει απο τον καθενα!

Δειτε προσεκτικα! (Μια φορα, φτανει.. )

ΚΑΡΠΑ

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-01-2012, 08:26
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

καλα το εβαλες φιλε,καλα τα λεει κ η κοπελια....αλλα-υπαρχει παντα αυτο το γ@μημeνο το αλλα..Θα κανω κ εγω το δικηγορο του διαβολου,θα γινω λιγο σπαστικος...Βεβαιως κ ειναι χρησιμο να το γνωριζεις,ομως επειδη τυχαινει να ασχολουμαστε λογω δουλειας με τετοια αντικειμενα,οι ιδιοι οι γιατροι-που μας τα διδασκουν-μας εχουν επισημανει την πιθανοτητα,που σε περιπτωση φερ`ειπειν πεσεις σε εναν αγνωστο μια μερα στο δρομο π.χ. κ παρ`ολο που εσυ κανεις το καλυτερο που μπορεις κ αυτος(ο ασθενης),απλα...δεν..!,τοτε εχουν λοιπον,αναφερθει κ περιπτωσεις καποιοι απο το συγγενικο περιβαλλον του θυματος να γυρνουν εναντιον του..καλου σαμαρειτη,με μυνησεις,αγωγες,δικαστηρια,δηλαδη `τον σκοτωσες τον ανθρωπο` κ `εισαι εσυ γιατρος που κανεις τετοια?` κ αλλα πολλα..Παντα ειναι καλο να κανεις μια πραξη βοηθειας προς τον συναθρωπο,αλλα..οι καιροι ειναι πονηροι...Ο καθενας βεβαια πραττει συμφωνα με την κριση του-κ εμενα μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση- κ πηγαν ολα κατ`ευχην-μετα ομως που το ξανασκεφτηκα το βραδυ ειδα οτι καλλιστα μπορουσαν αν ηθελαν να με ειχαν δεσει χειροποδαρα...Γι`αυτο παιδια καλο ειναι,ναι αλλα...να ξερετε παντα οτι υπαρχει κ αυτη η περιπτωση...να πεσετε σε κανα στραβοξυλο..Προσοχη λοιπον γιατι γινονται κ αυτα...Παντα φιλικα stukas.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-01-2012, 09:51
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Εγώ το έκανα (ΚΑΡΠΑ) σε παραλία της Αττικής σ΄ένα παππού για μισή ώρα περίπου (τόση ώρα έκανε να έρθει το ΕΚΑΒ) , ο οποίος τελικά πέθανε από την ανακοπή ενώ κι εγώ του προξένησα και πνευμονική εμβολή από την ΚΑΡΠΑ και κάποια σπασμένα πλευρά (σπάζουν εύκολα, λόγω μυικής ατονίας) βέβαια ο άνθρωπος ήταν ήδη νεκρός, και μετά έδωσα κατάθεση στο λιμενικό !

Υ.Γ Εγώ βέβαια μπορούσα να το κάνω γιατί είμαι πιστοποιημένος για πρώτες βοήθειες, αν ήταν άλλος δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε!
Υ.Γ 2 Για να καταλάβετε πόσο περίεργα είναι τα πράγματα θα σας πω για τον Β. Μπονάτσο που θα άφηνε τα εγκόσμια (από ναρκωτικά) και επειδή του σπάσανε δυο πλευρά οι διασώστες για να τον επαναφέρουν ήθελε να τους κάνει μήνυση...και μη χειρότερα δηλαδή!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-01-2012, 10:25
babisku Ο/Η babisku βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αχαρνες
Μoto: xlv 700 abs
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Δεν είναι λόγος ο φόβος πιθανής μύνησης για να μην διενεργείται η ΚΑΡΠΑ στους συνανθρώπους μας όταν υπάρχει ανάγκη. Πνευμονική εμβολή δεν μπορεί να προκληθεί από την ΚΑΡΠΑ, και σχετικά με τα κατάγματα πλευρών δεν αποτελούν πρόβλημα για την υγεία του ασθενή διότι συντρέχει μεγαλύτερος κίνδυνος. Εάν υπήρχε κίνδυνος από την ΚΑΡΠΑ θα είχε εγκαταλειφθεί. Μακάρι να την γνώριζαν και να την εφάρμοζαν περισσότεροι συνάνθρωποι μας.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-01-2012, 10:57
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Ο γιατρός του λιμενικού μου είπε ότι προκάλεσα την πνευμονική εμβολή κάνοντας ΚΑΡΠΑ στα σπασμένα πλευρά. Αυτό μου το είπε όταν κατά την περιγραφή του συμβάντος του είπα ότι μετά από το πρώτο τέταρτο άρχισε να βγάζει αίμα από το στόμα. Γιατρός δεν είμαι περισσότερα δεν ξέρω!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-01-2012, 12:18
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....
Καλό είναι να γνωρίζουμε, κυρίως για εμάς τους ίδιους. Για τις οικογένειες, τα παιδιά μας κλπ. Σε μια δύσκολη στιγμή, στο παιδί μου, στη γυναίκα μου , στον αδερφό μου, θα την έκανα. Σε ξένο δύσκολα και μόνο σε κάποιες περιπτώσεις. Οι λόγοι αναφέρθηκαν πιο πάνω....
Στο στρατό την έμαθα, έχω και πτυχίο. Ακόμα έχω πιστοποίηση από τον ΕΣ Κύπρου, που κάναμε κι εκεί 20αωρη εκπαίδευση. Γίνεται κι εδώ η 20αωρη και αφορά ιδιώτες. Δε γίνεσαι διασώστης σε καμιά περίπτωση, αλλά μαθαίνεις βασικά πράγματα Α' βοηθειών.
Στους αγώνες Trail Ride & Rally Raid όπου εμπλέκομαι 5 χρόνια ενεργά, σε συνεργασία με διασώστες του ΕΕΣ, θα μπορούσα να το κάνω. Δεν έτυχε μέχρι τώρα - ευτυχώς- αλλά έτυχαν άλλα περιστατικά, με σπασίματα, κοψίματα βαθιά κλπ και υπήρξε επέμβαση και μάλιστα επιτυχής. Παρόλαυτά, έτυχε άνθρωπος με πολλαπλά κατάγματα που τον βγάλαμε 10χλμ χώμα από εκεί που δεν έμπαινε κανονικό ασθενοφόρο, στην άσφαλτο, να παραπονιέται μετά για σπασμένο πλευρό (όχι από ΚΑΡΠΑ, αλλά κατά τη μεταφορά του και τη μετακίνηση από το 4Χ4 που τον είχα στο ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ) και για πνευμοθώρακα που έπαθε ένεκα των σπασμένων πλευρών (αυτό παθαίνεις από σπασμένο πλευρό κι όχι εμβολή). Βέβαια εγώ δεν είχα πρόβλημα, γιατί υπήρχαν 2 διασώστες και 2 τραυματιοφορείς του ΕΚΑΒ που έκαναν τις ενέργειες. Όλα σωστά και κατά γράμμα, με το πρωτόκολλο. Τα σπασμένα πλευρά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι δευτερεύουσας σημασίας, αλλά ο παθών αλλιώς τα βλέπει, εκ των υστέρων....

Γι αυτό και λέω ότι χρειάζεται προσοχή!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-01-2012, 14:50
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geod Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το έκανα (ΚΑΡΠΑ) σε παραλία της Αττικής σ΄ένα παππού για μισή ώρα περίπου (τόση ώρα έκανε να έρθει το ΕΚΑΒ) , ο οποίος τελικά πέθανε από την ανακοπή ενώ κι εγώ του προξένησα και πνευμονική εμβολή από την ΚΑΡΠΑ και κάποια σπασμένα πλευρά (σπάζουν εύκολα, λόγω μυικής ατονίας) βέβαια ο άνθρωπος ήταν ήδη νεκρός, και μετά έδωσα κατάθεση στο λιμενικό !

Υ.Γ Εγώ βέβαια μπορούσα να το κάνω γιατί είμαι πιστοποιημένος για πρώτες βοήθειες, αν ήταν άλλος δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε!
Υ.Γ 2 Για να καταλάβετε πόσο περίεργα είναι τα πράγματα θα σας πω για τον Β. Μπονάτσο που θα άφηνε τα εγκόσμια (από ναρκωτικά) και επειδή του σπάσανε δυο πλευρά οι διασώστες για να τον επαναφέρουν ήθελε να τους κάνει μήνυση...και μη χειρότερα δηλαδή!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisku Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι λόγος ο φόβος πιθανής μύνησης για να μην διενεργείται η ΚΑΡΠΑ στους συνανθρώπους μας όταν υπάρχει ανάγκη. Πνευμονική εμβολή δεν μπορεί να προκληθεί από την ΚΑΡΠΑ, και σχετικά με τα κατάγματα πλευρών δεν αποτελούν πρόβλημα για την υγεία του ασθενή διότι συντρέχει μεγαλύτερος κίνδυνος. Εάν υπήρχε κίνδυνος από την ΚΑΡΠΑ θα είχε εγκαταλειφθεί. Μακάρι να την γνώριζαν και να την εφάρμοζαν περισσότεροι συνάνθρωποι μας.
θα συμφωνήσω με τον babisku και θα το προχωρήσω λίγο, τα πρωτόκολλα εξειδικευμένης αντιμετώπισης επειγόντων περιστατικών αναφέρουν,
αίτια πνευμονικού οιδήματος: μετά από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου, υπερφόρτωση της κυκλοφορίας με υγρά, σοβαρή υπέρταση, βαλβιδοπάθεια, σοβαρή αρρυθμία, επίσης έξω-καρδιακά αίτια μπορεί να εμφανίσουν πνευμονικό οίδημα, τραύμα κεφαλής, εισπνοή τοξικών ουσιών και υπερβολική δόση ηρωίνης.
η κλινική εικόνα του είναι, ιδρωμένος, κολλώδης, αγωνιώδης, με έντονη δυσφορία, ωχρός και θα έχει, ταχυκαρδία, ταχύπνοια, τρίζοντες ρόγχους, καλπαστικό ρυθμό, δύσπνοια και σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις (όπως η δική σου που αντιμετώπισες) αφρώδη ρόδινα πτύελα από τη μύτη και το στόμα.
Αντιμετώπιση
1) ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ABCD (Air, Breathing, Circulation, Disability)
2)τοποθέτησε τον ασθενή σε καθιστή θέση με τα πόδια κάτω (αν το αντέχει)
4)-9) από εξειδικευμένο ιατρικό προσωπικό

αυτά έπρεπε να γίνουν

οπότε φίλε μου μια χαρά αντέδρασες και ο γενικός κανόνας αυτό λέει όσο αντέχουμε κάνουμε ΚΑΡΠΑ μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ


Last edited by pirate; 22-01-2012 at 14:54.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-01-2012, 16:17
babisku Ο/Η babisku βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αχαρνες
Μoto: xlv 700 abs
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Ο ιατρός του λιμενικού που ανέφερε πως διαπίστωσε πνευμονική εμβολή από τα κατάγματα πλευρών επειδή "έβγαλε αίμα από το στόμα", σε προσπάθειες ανάνηψης επί νεκρού, μάλλον θα πρέπει να έχει ξεχάσει κάποια πράγματα από αυτά που έμαθε στο Πανεπιστήμιο. Όποιος γνωρίζει ΚΑΡΠΑ την εφαρμόζει.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-01-2012, 18:45
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμφωνήσω με τον babisku και θα το προχωρήσω λίγο, τα πρωτόκολλα εξειδικευμένης αντιμετώπισης επειγόντων περιστατικών αναφέρουν,
αίτια πνευμονικού οιδήματος: μετά από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου, υπερφόρτωση της κυκλοφορίας με υγρά, σοβαρή υπέρταση, βαλβιδοπάθεια, σοβαρή αρρυθμία, επίσης έξω-καρδιακά αίτια μπορεί να εμφανίσουν πνευμονικό οίδημα, τραύμα κεφαλής, εισπνοή τοξικών ουσιών και υπερβολική δόση ηρωίνης.
η κλινική εικόνα του είναι, ιδρωμένος, κολλώδης, αγωνιώδης, με έντονη δυσφορία, ωχρός και θα έχει, ταχυκαρδία, ταχύπνοια, τρίζοντες ρόγχους, καλπαστικό ρυθμό, δύσπνοια και σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις (όπως η δική σου που αντιμετώπισες) αφρώδη ρόδινα πτύελα από τη μύτη και το στόμα.
Αντιμετώπιση
1) ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ABCD (Air, Breathing, Circulation, Disability)
2)τοποθέτησε τον ασθενή σε καθιστή θέση με τα πόδια κάτω (αν το αντέχει)
4)-9) από εξειδικευμένο ιατρικό προσωπικό

αυτά έπρεπε να γίνουν

οπότε φίλε μου μια χαρά αντέδρασες και ο γενικός κανόνας αυτό λέει όσο αντέχουμε κάνουμε ΚΑΡΠΑ μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ

Αυτό που αναφέρεις είναι το πνευμονικό οίδημα και όχι πνευμονική εμβολή!
Τώρα για το αν πρέπει να κάνουνε ΚΑΡΠΑ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-01-2012, 18:52
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ: Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisku Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ιατρός του λιμενικού που ανέφερε πως διαπίστωσε πνευμονική εμβολή από τα κατάγματα πλευρών επειδή "έβγαλε αίμα από το στόμα", σε προσπάθειες ανάνηψης επί νεκρού, μάλλον θα πρέπει να έχει ξεχάσει κάποια πράγματα από αυτά που έμαθε στο Πανεπιστήμιο. Όποιος γνωρίζει ΚΑΡΠΑ την εφαρμόζει.
Δεν του έκανε και νεκροψία, απλά στην ερώτηση μου γιατί έβγαλε αίμα , μου είπε ότι έκανε πνευμονική εμβολή
Υ.Γ Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο παππούς, είχε και βηματοδότη (είχε το σημάδακι της εγχείρησης )
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Καρκινογόνος ουσία στις κάψουλες του εσπρέσο MARK Υγεία 19 24-04-2011 21:16
Ζάχαρη: Γλυκιά και... καρκινογόνος SenseiG Υγεία 1 20-04-2011 17:32
ενόχληση στα γόνατα ή αλλιώς, πονάν τα παλικάρια; kostas-patra Γενικά - Αναβάτης 22 15-11-2009 23:03
Εφυγε το κορίτσι γοργόνα.... georgekostas Κόσμος 8 25-10-2009 19:55
Πρώτες Βοήθειες (ii) - Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) !!!!!!!!! riko46 Υγεία 5 11-07-2009 13:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!